vranska
07.09.07,12:43
Viem, ze ste tu omnoho skusenejsi a mudrejsi, preto by som rada poprosila o pomoc. Viem, ze zamestnancovi patri 20% .... min.mzd.naroku za pracovnu pohotovost mimo pracovniska. PRosim Vas, do min.mzd.naroku patri aj sviatok? Mame zamestnancov, ktory maju pravidelnu tarifnu mesacnu mzdu a sviatok maju pocitany mesacnou mzdou, cize nie ako nahradu, ani priemerom. Teda to mozem povazovat tak, ze ked mam tento den zaplateny, akoby pracoval, pocita sa mi aj do min.mzdov.naroku pri urceni pracovnej pohotovosti? Ak som zo zak.prace pochopila dobre, nepatria sem, nadcasy, nadcasove priplatky, dovolenka a ine nahrady ale nespomina sa tam sviatok....??? Dakujem pekne.:confused:
cs-cs
07.09.07,10:59
Podla mna tam patri aj sviatok, lebo je sucastou fondu pracovneho casu. Ale nie je to stopro...
Jana Motyčková
07.09.07,11:03
Neviem, či som dobre pochopila otázku, ale myslím, že aj u mesačne odmeňovaných zamestnancov treba pri určení náhrady za pohotovosť vychádzať z "MMN ustanoveného v §120 ods. 4 na hodinu", t.j. z hodinového minimálneho mzdového nároku, teda z 43,70 Sk/hod. T.j. minimálna náhrada za pohotovosť bude 20% z 43,70 = 8,74 SK/hod.
vranska
07.09.07,12:31
ja nepocitam pracovnu pohotovost z MVZ, lebo moji zamestnanci maju viac nez minimalnu mzdu. Ja postupujem:

Hruba mzda / pocet odpr.dni x pocet hodin prac.pohotovosti = XY

No a moja otazka bola, ci teda do hrubej mzdy zaratavam aj sviatok, kedze ho vyplacam normalne ako odpracovany den.

Ale ste strasne zlate. Velmi pekne dakujem aj za doterajsie prispevky.;)
Jana Motyčková
07.09.07,12:39
Ak nepočítaš prac. pohotovosť podĺa Zákonníka práce, tak musí si sám zamestnávateľ v internom predpise určiť akým spôsobom ju chce počítať, pri dodržaní minimálne 8,74/hod.

Pokiaľ ide o výpočet minimálneho mzdového nároku u mesačne odmeňovaných, sviatok je u nich odpracovaným dňom, t.j. aj do odpracovaných hodín aj do mzdy pre posúdenie MMN sa sviatok započítava.
vranska
07.09.07,12:54
Dodnes som nevidela internu smernicu (vraj ju maju), ale snazila som sa pokracovat vo vypocte po predchadzajucej uctovnicke. Pri jej vypocte som zistila, ze nezahrna sviatky, co je podla mne nie az take spravne, nakolko presne ako hovoris, sviatok je povazovany za odpracovany den. No a zaroven som zistila, ze v tom vobec nikto z nich nema jasno. Preto som taka z toho dopletena.

Ale myslis, ze tento sposob vypoctu (vratane sviatkov) ked bude zahrnuty v sernici je spravny?

Dakujem :)
Jana Motyčková
07.09.07,13:13
Čokoľvek, čo bude zahrnuté v smernici a bude spĺňať minimum 8,74/hod je správne.
vranska
07.09.07,14:03
Dakujem pekne:)
janber
08.10.07,06:48
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o názor na pracovnú pohotovosť na pracovisku v deň sviatku.
Zamestnancovi, kt. má pracovnú pohotovosť na pracovisku počas SV patrí náhrada za sviatok aj mzda za pracovnú pohotovosť?

Ďakujem,
Jana Motyčková
08.10.07,07:50
Myslím si, že ak počas pohotovosti na pracovisku nepracujú, popri mzde majú nárok na náhradu mzdy vo sviatok. Ak pracujú, majú nárok na mzdu a príplatok za nadčas a príplatok za prácu vo sviatok. T.j. pri 50% príplatku za sviatok, ak počas pohotovosti pracujú, majú smolu, zarobia menej.
milanr
20.01.10,12:14
Potrebovala by som poradiť, ako správne postupovať pri neaktívnej pohotovosti na pracovisku. V 01/2010 má zamestnanec nariadenú pohotovosť na pracovisku 10 h, dovolenku 16 h a má ešte 5 h nadčasu. Fond na 01/10 je 168 h. Odpracované bude mať 152 h + 5 h nadčas = 157 h, dovolenka 16 h a pohotovosť 10 h. Spolu 183 h. Neviem ako mám posúdiť tých 10 h pohotovosti. Je to odpracovaná doba, alebo sa to posudzuje ako doba nad fond ?