stacee
07.09.07,14:57
Dobrý deň,
pred 2 mesiacmi sa náhodou nablokoval bloček s miliónovou sumou. Bloček sa vystornoval až o 2 mesiace, takže v ten deň vyšla denná tržba na mínus milión niečo. Poradí mi niekto ako to zaúčtovať? Ďakujem
Anja111
07.09.07,13:02
Dobrý deň,
pred 2 mesiacmi sa náhodou nablokoval bloček s miliónovou sumou. Bloček sa vystornoval až o 2 mesiace, takže v ten deň vyšla denná tržba na mínus milión niečo. Poradí mi niekto ako to zaúčtovať? Ďakujem
Tak, ako si predtým zaúčtoval tržbu, ale mínusom.
ekopo
07.09.07,13:11
A si platca DPH ? Lebo keď nie, tak si sa mal zaregistrovať, pretože si pravdepodobne presiahol obrat určený pre registráciu! A je jedno, že to bolo "omylom". Na taký omyl sa má prísť ihneď a nie po dvoch mesiacoch. To len tak na okraj. Samozrejme , môže sa napísať nejaké zdôvodnenie a priložiť ku knihe pokladnice........
Johanka
07.09.07,13:23
Verné zobrazenie , inventarizácia peň. prostriedkov ...
Omyl 1 mil.Sk so stornom po 2 mesiacoch :eek: čo chceš účtovať - to, že tržba podľa dennej pásky bola tržba milión aj čosi a peniaze neboli ?
Jana Acsová
08.09.07,07:11
Akí sme prísni ...
... na zadávateľovu otázku je jediná odpoveď. Chyba je chyba ... a nesúvisí so vznikom účtovného prípadu. Ak nedošlo k inkasu, neúčtujeme o tržbe 1 mil.. Ak nedošlo k vráteniu inkasa, neúčtujeme o storne 1 mil. Prečo? Lebo k pohybu peňažných prostriedkov nedošlo.

A čo s tým 1 miliónom? Nič. Je to chyba ... a zodpovednosť subjektu za odôvodnenie, prečo bola odstránená po 2 mesiacoch.
Jana Acsová
08.09.07,07:14
Samozrejme , môže sa napísať nejaké zdôvodnenie a priložiť ku knihe pokladnice...Na spresnenie, nielenže môže, ale musí:

Vyhláška 55/1994 Z.z. § 3 ods. 11:
(11) Stornovaný doklad subjekt pripojí k páske dennej uzávierky a dôvod stornovania vyznačí na stornovanom doklade.
ekopo
08.09.07,12:07
Akí sme prísni ...
... na zadávateľovu otázku je jediná odpoveď. Chyba je chyba ... a nesúvisí so vznikom účtovného prípadu. Ak nedošlo k inkasu, neúčtujeme o tržbe 1 mil.. Ak nedošlo k vráteniu inkasa, neúčtujeme o storne 1 mil. Prečo? Lebo k pohybu peňažných prostriedkov nedošlo.

A čo s tým 1 miliónom? Nič. Je to chyba ... a zodpovednosť subjektu za odôvodnenie, prečo bola odstránená po 2 mesiacoch.
Keby sa to bralo takto, ako obyčajná chyba - nepozornosť, aj pri daňovej kontrole, nenamietam vôbec nič. Skutočnosť však môže byť podstatne iná....Úradník sa bude striktne pridržiavať vyhlášky č. 55/1994 v znení vyhlášky č.679/2006 Z.z. §1 ods.1 ods.3. a povie si, že bola zaevidovaná tržba a veď dokonca aj bloček o nákupe bol vydaný. Chyba mala byť jednoznačne zistená najneskôr pri dennej uzávierke. Nebola. A ak nebola zistená, už môžeme polemizovať o tom, že tržba bola.....atď ...atď.....
Jana Acsová
08.09.07,12:43
Viem, že Váš pohľad je spravidla iný ako môj, nemôžem však súhlasiť s tým, že účtovný prípad - inkaso tržby vznikne v prípade chyby. Nemám k čomu vystaviť príjmový pokladničný doklad. Nemám peniaze. Len som preklepol. Sme len ľudia. A okolnosti spôsobenia chyby môžu byť rôzne. A niekedy je to aj strach toho, kto chybu urobil to povedať ... A nemusíme kontrolovať denne. Neobhajujem ničie konanie, ale chyby robíme všetci. Avšak zaúčtovať chybu ako tržbu, je podľa môjho názoru "zdupľovanie chyby".

Vzhľadom na výšku chyby, by som však určite doporučovala riešiť ju napríklad so servisným technikom ...
Jana Acsová
08.09.07,12:47
Úradník sa bude striktne pridržiavať vyhlášky č. 55/1994 v znení vyhlášky č.679/2006 Z.z. §1 ods.1 ods.3. a povie si, že bola zaevidovaná tržba a veď dokonca aj bloček o nákupe bol vydaný.
Podľa môjho názoru nebola zaevidovaná tržba ... do ERP bola nahodená chyba, nie tržba. Tržba zvyšuje moje ekonomické úžitky - je príjmom, chyba ma nijako neobohatí.

A bloček zrejme obsahoval čo? Veď to je predsa možné skontrolovať. A mohol to byť napríklad rožok za 1 mil.

Preto v tomto prípade doporučujem použiť v prípade potreby zadávateľom otázky aj tieto vecné argumenty.
Ak teda naozaj došlo ku chybe.
ekopo
08.09.07,12:52
Ak bol myslený môj pohľad, tak ten spravidla nie je iný :) , ale nájdu sa aj výnimky...:cool:
a je jasné, že to bola chyba (opísal som ale skúsenosť z praxe)
Jana Acsová
08.09.07,12:53
Ak bol myslený môj pohľad, tak ten spravidla nie je iný :)
Uhol pohľadu ... ako v tom starom českom filme:
Ale jo ... ale ne ... ale jo ... ale ne :)
ekopo
08.09.07,12:56
Uhol pohľadu ... ako v tom starom českom filme:
Ale jo ... ale ne ... ale jo ... ale ne :)
A nakoniec neviem, či jo nebo ne .......mimotemy