kiwiak
08.09.07,11:50
Zdravim, prevadzkujem int.portal a mam jednu otazocku.Ak si klient objedna sluzbu u mna napr. dnes 08.09.2007, a platbu uhradi osobne napr 09.09.2007 mozem mu vystavit len PPD alebo musim aj fakturu? (ERP nepouzivam).Ide mi o to ci mozem mat v JU len PPD za reklamnu cinnost na svojej stranke, alebo je nutna aj faktura.Vdaka
hanelie
08.09.07,09:55
Ahojky
je nutná aj FA
hanka
Johanka
08.09.07,10:24
Povinnosť vystavovania faktúry vyplýva zo Zákona o DPH. Ak zadávateľ otázky nie je platiteľ DPH, nie je povinný vystavovať faktúry.
Pozri aj tu http://www.porada.sk/t56597-musi-byt-k-prijmovemu-dokladu-aj-faktura.html
alpland
08.09.07,11:00
Vdaka
kiwiak
08.09.07,11:01
Takze ak som bolpredtym neplatca, nemusel som vystavovat FKT, ak som platca DPH uz musim, dakujem
anklar
17.09.07,15:26
S pokorou sa pýtam Účtovníkov-Poraďákov: do akej výšky sumy stačí vystaviť príjmový doklad? Teda bez faktúry. Od akej sumy už musí byť faktúra? Nie som platiteľom DPH.
evina
17.09.07,15:37
S pokorou sa pýtam Účtovníkov-Poraďákov: do akej výšky sumy stačí vystaviť príjmový doklad? Teda bez faktúry. Od akej sumy už musí byť faktúra? Nie som platiteľom DPH.

Ak nie si platiteľom DPH nie je obmedzenie...
Assea
17.09.07,15:39
Ak som platcom DPH je to 50.000,-??? Alebo sa mýlim?
evina
17.09.07,15:49
Ak som platcom DPH je to 50.000,-??? Alebo sa mýlim?
Do 50 000 u platiteľa DPH považujeme za faktúru aj blok z ERP, nad 50 000 vystavujeme faktúru...
Zita5
17.09.07,15:50
Ak som platcom DPH je to 50.000,-??? Alebo sa mýlim?

Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


(2) Faktúra musí obsahovať


a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.


(3) Za faktúru sa považuje aj


a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.


(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.


(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Johanka
17.09.07,16:06
Ak som platcom DPH je to 50.000,-??? Alebo sa mýlim?
Trocha zmätok, že ? Pozorne si prečítaj citáciu Zákona o DPH od Zitky :) .