markox
08.09.07,13:27
Počul som, že živnostník nemôže pracovať pre inú firmu, lepšie povedané nemôže byt zamestnaný v s.r.o. – čke. Vie niekto čí je to pravda alebo len zlý poplach!
Aljok
08.09.07,12:14
Popri živnosti sa môžeš zamestnať aj na HPP, alebo DoVP.
markox
08.09.07,12:28
Ano ale ja myslim ci sa mozem zamestnat ako zivnostnik,(pracovat pre inu firmu ako zivnostnik).
Jozef Mihál
08.09.07,12:34
Ak pre inú firmu vykonávate prácu, ktorá vykazuje všetky znaky závislej práce podľa nového Zákonníka práce, § 1 ods.2, tak túto prácu môžete vykonávať len na pracovnú zmluvu, prípadne na dohodu o pracovnej činnosti.

Ak pre inú firmu vykonávate prácu, ktorá nevykazuje čo len jeden znak závislej práce podľa nového Zákonníka práce, § 1 ods.2, - stačí, aby ste vedeli vyargumentovať že nevykazuje čo len jediný z uvedených znakov - potom nejde o závislú prácu a môžete ju vykonávať v obchodnom vzťahu - teda na živnosť.
danielko
11.09.07,11:10
Ja som dnes dostala odpoveď na moju otázku ohľadom článku v jednom odbornom mesačníku istej štátnej inštitúcie, kde sa práve vysvetľuje závislá práca a splnenie všetkých alebo len niektorých znakov závislej práce.
Pani právnička mi odpovedala: ( cit. z emailu)

"Na upresnenie pre čitateľku uvádzam, že podľa stanoviska Min. práce, soc. vecí a rodiny nemusia byť vykázané všetky znaky definície závislej práce, aby sa určitá práca považovala za závislú a ztoho dôvodu má byť vykonávaná v pracovnoprávnom vzťahu. ( koniec cit.)

Ak som správne pochopila, na "závislú prácu" stačí spĺňať len niekoľko znakov ( otázka je koľko, stačí 1, 2 alebo 3 ?), aby sa považovala za závislú prácu.

Tak ako to teda je ?
Jana Motyčková
11.09.07,11:29
Medzi podmienkami závislej práce nie je spojka "alebo", ale čiarka a na konci spojka "a". Spojka "a" znamená, že podmienky majú byť splnené súčasne. Tiež nikde ďalej nie je uvedené, že stačí aby bolo splnených x z uvedených podmienok.
markox
11.09.07,21:23
Ďakujem Vám za vašé rady ale vydim to tak, ze si budeme musieť počkať do 1.oktobra a potom bude všetko jasnejšie. Jasne to nebude ale jasnejšie možno!;)