Lomnica
08.09.07,18:50
Dobrý deň, do Porady píšem prvý krát, hoci členom som už nejaký ten mesiac. Mám niekoľko otázok:
1. Manžel si založil živnosť, ako jeden z predmetov podnikania má uvedené sprostredkovanie obchodu v rozsahu VŽ. Na základe toho uzavrel s jednou firmou Zmluvu o obchodnom zastúpení a mesačne si faktúroval províziu. Je to v poriadu čo sa týka predmetu podnikania, zmluvy a textu faktúry? Pýtam sa, lebo tu na porade som našla jeden príspevok ohľadom kontroly zo ŽÚ kvôli textu faktúr a predmetu podnikania.
2. Na podnikanie používa súkromný automobil, za ktorý aj uhradil cestnú daň. Keďže by mu asi vyšla strata v podnikaní vzhľadom na ubehnuté km a náhrada za ne, rozhodujeme sa, že prvý rok pôjde na paušálne výdavky, aby nebol hneď na začiatku v strate, to vraj by sa daňová kontrola čoskoro objavila. Ale chcem sa opýtať, keď si vedie knihu jázd , ktorú má v aute, má tam dávať len pracovné cesty? Nevadí potom, že nebudú sedieť ubehnuté km a konečný stav tachometra, keď má medzitým aj súkromné jazdy?
3. Ako druhý predmet podnikania má uvedené osadzovanie okien, čo teraz aj robí /predsa len je to ziskovejšie ako obch. zástupca/. Musí s každým odberateľom, pre ktorého robí uzavrieť Zmluvu o dielo alebo nejakú inú zmluvu a akú? A musí ju uzatvárať ku každej zákazke zvlášť alebo sa dá spísať na dlhšie časové obdobie a napísať, že platí pre všetky zákazky od objednávateľa? A čo priamy zákazník - s ním má spísať nejakú zmluvu podľa občianskeho zákonníka, napr. zmluvu o zhotovení veci na zakázku? A musí mať ku každej zakázke aj písomnú objednávku? Väčšinou má objednávky telefonické. A ešte ohľadom faktúr - musí tam písať text: faktúrujem Vám osadenie okien /tak je uvedené v ŽL/ alebo môže písať faktúrujem Vám montáž okien?
4. Ak by sme sa predsa rozhodli viesť JÚ, s ktorým dátumom mám zapísať prvý doklad - nákup kolkov bol v apríli, živnosť má od 1.5. ale to je sviatok, mám dať dátum 2.5.2007?
To je asi všetko, vopred ďakujem za všetky odpovede. Možno mi poradíte prihlásiť sa na nejaký kurz, alebo nájsť si milú pani účtovníčku, ktorá mi s tým pomôže, ale ja nejaké základy mám zo školy, no o účte som nepočula min. 10 rokov, ale možno s Vašimi radami do toho nejak prídem.
ekopo
08.09.07,17:16
uff dlhý text tak odpovede skrátim
1.,ano (faktúrujem Vám za sprostredkovanie........podľa zmluvy....)
2.,doporučujem vykázať stratu, nakoľko v ďaľšom roku môže byť vyšší zisk a tu je možné stratu "umoriť"
3.,nie je potrebné na každú zákazu od jedného odberateľa spísať zvlášť zmluvu. Do FA písať radšej osadenie okien.
4., od. 1.5. ak je účtovný prípad a nákup kolkov účtovať v rámci zriaďovacích nákladov. Nájsť si radšej účtovníčku/ka.