eevvaa
08.09.07,18:00
Dodávam tovar do iného členského štátu, odberateľovi, platiteľovi registrovanému a identifikovanému tiež v onom inom členskom štáte EU. Požadujem zaplatenie preddavku a odberateľ mi ho zaplatí. V zmysle §19 ods. 4 zákona o DPH mi vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby (preddavku). Teda, mám daňovú povinnosť!
Potom je tu § 72 zákona. Odsek 1 určuje povinnosť vystaviť faktúru aj v prípade ak je platby prijatá pred dodaním. Teda, mám povinnosť vystaviť faktúru! V odseku 2 sa zase dozviem, čo má taká faktúra obsahovať. A dokonca v bode i), aj že má obsahovať odkaz na § 43, podľa ktorého si uplatňujem oslobodenie dane.
Tovar, ktorý dodávam bude prepravený do toho istého, iného členského štátu. Opakujem „bude prepravený“, ale to hádam nijako nevylučuje oslobodenie od dane v zmysle § 43 ods. 1 zákona, veď podmienku oslobodenia preukážem neskôr a aj spomínaný § 72 počíta s tým, že keď budem chcieť dodať tovar do iného členského štátu možno prijmem aj preddavok, a tak, aby sa nepovedalo, mám vystaviť aj faktúru, ale zas, aby sa nepovedalo, aj uviesť, že je také dodanie oslobodené podľa § 43 a tak, neuplatniť DPH na výstupe? Myslím tým už vtedy, keď si plním (nezmyselnú) povinnosť vystaviť faktúru za prijatú platbu. Odpoviem si, áno. Preto faktúru vystavím, neuplatním DPH a uvediem že je také dodanie oslobodené ... a ... a preto v daňovom priznaní DPH za predmetné obdobie uvediem výšku prijatého preddavku v riadku 07. Veď predsa nemôžem vyhotoviť faktúru v zmysle zmyselného zákona č.222/2004 Z.z. a už toľkokrát spomenutého § 72 ods. 1, len tak bez DPH alebo oslobodenia od DPH, t.j. ako nie (prepitujem) „daňový doklad“ (aj keď sa tento pojem už nepoužíva) za niečo čo JE predmetom dane s miestom dodania v tuzemsku a teda to nemôžem ani ignorovať pri podávaní daňového priznania. Či ako?
Povedzte mi, prosím vás, ak ste sa dokázali premôcť a ste už čítajúci až na tomto mieste, kde sa mýlim, bo mýlim sa iste v niečom, keď náš slovutný daňový úrad, teda ním zamestnaný kontrolór, nesúhlasí s takým postupom. Vadí mu len, že som to uviedol v r. 07 priznania k DPH. Vysvetlenie, ktoré mi tento, z božej milosti úradík poskytol, či skôr neposkytol, lebo čosi len vyjadril prostredníctvom zápisnice, chápem ešte menej než znenie zákona. Ale o tom inokedy, a tiež o štvrťročnom výkaze, lebo to teraz nie je podstatné a ani sa mi už viac nechce písať ...

... a tak ostávam s vďakou.
eevvaa
25.10.07,10:09
Je to fakt dlhé, ja viem, ale čo s tým?
eevvaa
25.10.07,10:23
Tak to skrátim, ak vystavíte fa za prij. preddavok na tovar z iného ČŠ (§72) uvediete obrat v r. 07 priznania? Ak nie, tak prečo? To že to by nemalo ísť do štvrťroč.výkazu je mi jasné ale to je iné.
Vladimír Ozimý
25.10.07,10:26
pri dodávaní tovaru v rámci EU sa nehľadí na preddavky ale len na skutočné dodanie tovaru v par. 43 máte jasne zadefinované že na oslobodenie máte nárok ak zdokladujete že tovar skutočne prešiel do tej danej krajiny to jest ako to chcete dokladovať pri preddavku...to znamená ja by som vystavoval daňový doklad až pri dodaní tovaru do krajiny a v tomto období by som to zahrnul aj do daňového priznania...na preddavky v rámci intrakomunitárnych dodávok tovaru neprihliadam...
eevvaa
25.10.07,10:42
pri dodávaní tovaru v rámci EU sa nehľadí na preddavky ale len na skutočné dodanie tovaru v par. 43 máte jasne zadefinované že na oslobodenie máte nárok ak zdokladujete že tovar skutočne prešiel do tej danej krajiny to jest ako to chcete dokladovať pri preddavku...to znamená ja by som vystavoval daňový doklad až pri dodaní tovaru do krajiny a v tomto období by som to zahrnul aj do daňového priznania...na preddavky v rámci intrakomunitárnych dodávok tovaru neprihliadam...

Asi by to tak bolo jednoduchšie, ale potom sa neviem zbaviť dojmu, že by fa vystavená v zmysle § 72 mala byť s 19% DPH, lebo dodávka nespĺňa podmienku oslobodenia podľa § 43.
Vladimír Ozimý
26.10.07,04:32
ja som tiež takýto všetko preberám zo všetkých strán ale par. 72 ti jasne hovorí o dodaní tovaru podľa par. 43 pretože jednou z podmienok uvedenia do faktúry je odvolávka na par. 43 to jest vždy bez DPH aj keď je tam napísané do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby ale aby bola splnená podmienka par. 43 musí byť tovar dodaný nie len uhradený takže vystaviť fa sa dá až dodaním tovaru do inej krajiny v rámci EU...