Berny
08.09.07,19:26
Dobry den,
po dlhej dobe som si dnes prezeral tuto poradu a musim priznat, ze je to naozaj uzitocna sluzba.

Neviem si poradit so zaregistrovanim cinnosti. Chcem podnikat v oblasti poskytovania informacii prostrednictvom Internetu, telefonu, ... (ponuka a dopy pre verejnost i podnikatelov).
Prestudoval som Zivnostensky zakon no nevyznam sa v tom ci je to zivnost volna, koncesovana alebo kam to zaradit a ake su podmienky pre vznik registracie.
Neviem co mam uviest do ziadosti o cinnost.
Mozete mi napisat ktore zakony a predpisy suvisia s prevadzkovanim tejto cinnosti ?

Dakujem.
Monika Kováčová
08.09.07,18:25
Živnostenský zákon, ide o voľnú živnosť: sprostredkovanie obchodu, služieb...
Berny
08.09.07,18:47
Myslel som si, ze medzi poskytovanim informacii a sprostredkovatelskou cinnostou je rozdiel.

Pred casom som na otazku "podla akeho zakona mozno uzavriet zmluvu na poskytovanie informacnych sluzieb" dostal odpoved - Zmluva o dielo.

Pokial by poskytovanie informacii bolo klasifikovane ako sprostredkovatelska cinnost a zmluvu so zakaznikom by som spisal podla OZ-Zmluva o dielo, tak potom tomu vobec nerozumiem.
Monika Kováčová
08.09.07,19:45
(ponuka a dopy pre verejnost i podnikatelov).


Ponúkneš verejnosti niečo čo má podnikateľ - dostaneš províziu.... Ide o sprostredkovanie Obchodu, služby....
Gido
08.09.07,22:29
Doplním ermon (ak dovolí): rozdiel medzi sprostredkovaním - ako činnosti podľa Obch. zák. a informačnými službami je veľmi malý, ale podstatný. Sprostredkovanie činnosti, služieb atď. je vtedy, keď sa dohodneš s konkrétnym subjektom (podnikateľom ...) že budeš "hľadať" pre neho konkrétnych záujemcov o jeho služby, činnosť, tovary... a dohodneš mu takéhoto záujemcu, s ktorým on môže uzatvoriť zmluvný vzťah, resp. priamo mu tovar predať. Máš nárok na odmenu za sprostredkovanie za každý jeden prípad predaja alebo uzatvorenej zmluvy s iným subjektom (dokonca nemusí ani k tomu dôjsť - podľa zmluvných podmienok), ktorého si ty vybral.
Pri informačnej činnosti, ak toto vykonávaš pre konkrétneho záujemcu na základe zmluvy, nie je rozhodujúce, koľko záujemcov na základe tvojej informácie vstúpilo do vzťahu s osobou, o činnosti ktorej si informoval a maš právo len na dohodnutú odmenu za vykonanie informácie a nie za účinok, teda koľko sa predá, resp. uzavrie konkrétnych zmlúv. Samozrejme, že vzťahy sa dajú modifikovať vzájomnou dohodou, resp. zmluvou.
Dufam, že sa mi podarilo rozdiel objasniť. Radšej ešte raz stručne: sprostredkovanie - konkrétny vzťah, informačná činnosť - spravidla je všeobecná. Dobré ráno.
Berny
09.09.07,06:40
Ano, tomuto rozumiem a dakujem.
Len stale neviem kam tuto cinnost "informacne sluzby" zaradit.
Ci je to volna zivnost alebo koncesovana, aby som zistil za akych pomienok (napr. odborna sposobilost) je mozne tuto zivnost zaregistrovat.
Monika Kováčová
09.09.07,07:18
odpovedala som: voľná živnosť.