barana
09.09.07,00:01
Dobry den,
obcianske zdruzenie vzniklo v r. 2004. Cielom zdruzenia je v skratke: kulturna osveta vykonavana formou kulturnych podujati (koncertov, divadelnych predstaveni atd.) umeleckych kurzov, vystav atd vyroby propagacnych materialov, casopisov atd.
V roku 2006 uzatvorilo zdruzenie zmluvu s mestom o zabezpeci cinnosti kina. OZ ma prijmi z grantov, dotacii, darov, z predaja vstupeniek, z reklamnej cinnosti (premietanie reklamy na zaciatku filmov, ). Uctuje v JU, rocny prijem je 1,3mil. Nedosahuje ziadny zisk.

Budem mat viacero otazok:
1) V stanovach nemame uvedene ze mozme vykonavat podnikatelsku cinnost. Znamena to ze sme neziskova organizácia?
2) Moze byt prezident zdruzenia (i ostatni clenovia) zamestnancom svojho zdruzenia (na TPP alebo dohodu)?
3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?
4) Pri predaji vstupeniek zdruzenim bez podnikatelskej cinnosti je potrebna registracna kasa? Ak ano, podla akeho zakona???
5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost?
6) Mozme vystavovat faktury? napr. na reklamnu cinnost?

Z prispevkom na porade mi jasne nevyplyva ci reklamna cinnost je zaroven podnikatelskou...
Melnick
08.09.07,22:23
Dobry den,
obcianske zdruzenie vzniklo v r. 2004. Cielom zdruzenia je v skratke: kulturna osveta vykonavana formou kulturnych podujati (koncertov, divadelnych predstaveni atd.) umeleckych kurzov, vystav atd vyroby propagacnych materialov, casopisov atd.
V roku 2006 uzatvorilo zdruzenie zmluvu s mestom o zabezpeci cinnosti kina. OZ ma prijmi z grantov, dotacii, darov, z predaja vstupeniek, z reklamnej cinnosti (premietanie reklamy na zaciatku filmov, ). Uctuje v JU, rocny prijem je 1,3mil. Nedosahuje ziadny zisk.

Budem mat viacero otazok:
1) V stanovach nemame uvedene ze mozme vykonavat podnikatelsku cinnost. Znamena to ze sme neziskova organizácia?áno
2) Moze byt prezident zdruzenia (i ostatni clenovia) zamestnancom svojho zdruzenia (na TPP alebo dohodu)?áno aj-aj
3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?môže
4) Pri predaji vstupeniek zdruzenim bez podnikatelskej cinnosti je potrebna registracna kasa? Ak ano, podla akeho zakona???
5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost? ak nemáte v stanovách - áno
6) Mozme vystavovat faktury? napr. na reklamnu cinnost? ak nemáte v stanovách - nie

Z prispevkom na porade mi jasne nevyplyva ci reklamna cinnost je zaroven podnikatelskou...

Svoje odpovede opravím, ak som sa zmýlila.Opravte ma.:)
barana
09.09.07,08:33
"5) Je podla Vas potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat v stanovach doplnenu podnikatelsku cinnost? ak nemáte v stanovách - áno"

Asi som zle polozila otazku, lebo mi to nie je uplne jasne.
Je potrebne na prevadzkovanie kina zdruzenim mat podnikatelsku cinnost. Ak ano, preco?:confused:

Zodpovie mi niekto aj otazku cislo 4) ohladne registracnej kasy??
victoria
09.09.07,10:40
Mne este vychadza z toho ze akonahle vykonavate podnikatelsku cinnost, tzn. mate prijmy z reklamy mali by ste viest podvojne uctovnictvo.
barana
09.09.07,10:59
Sme zatial stale vedeny ako neziskova organizacia. uz som si precitala o tom, ze ak chceme podnikat treba zmenit stanovy, zaregistrovat sa na ziv. urade, viest PU.....
Ide mi o to, ze keby sme nefakturovali prijmi z reklamnej cinnosti (je to u nas zanedbatelna polozka nasich prijmov), mozme stale prevadzkovat kino ako neziksovka?
Na priblizenie prevadzky kina: predaj vstupeniek (zisk z ich predaja 50%, zvysnych 50% nam fakturuju spolocnosti ktore film vlastnia), granty, dary, dotacie a po novom aj prijmi z reklamy.
A najdolezitejsie!!!! ako je to s registracnou pokladnou?? Je potrebne ju mat???
Melnick
09.09.07,14:05
A najdolezitejsie!!!! ako je to s registracnou pokladnou?? Je potrebne ju mat???

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410

Pozri si vyhlášku o používaní ERP .
bendži
09.09.07,14:43
Čo sa týka prevádzky kina, jednoznačne, ak to nemáte v stanovách uvedené ako svoju činnosť, nemáte na takúto činnosť teda ani žiadne oprávnenie..

Je ale otázne, či stačí mať prevádzku kina uvádzanú ako svoju činnosť v stanovách. Podľa mňa to je podnikateľská činnosť. Lenže možno by sa to dalo ponímať ako šírenie a podpora kultúry...
victoria
09.09.07,17:28
Pokiaľ prevádzkujete kino a predávate vstupenky je určite potrebné mať registračnú pokladňu. Nie som presvedčená žeby sa vám podarilo zaregistrovať prevádzku kina ako jednu z hlavných činností neziskovej organizácie, to by všetci potom prevádzkovali kiná ako neziskovú činnosť. Viem si predstaviť prevádzku kina ako neziskovú činnosť v prípade žeby sa jednalo o premietanie nejakých študentských autorských filmov ako výsledkov činnosti podporujúcich rozvoj kultúrnych hodnôt a vzdelania ale ako komerčná záležitosť určite nie .... ešte navyše máte zisk z predaja vstupeniek ako píšeš. Takže jednoznačne doplniť túto činnosť do stanov, požiadať o vydanie živnostenského listu, registrácia na daňovom úrade a zdaňovanie príjmov z tejto činnosti plus príjmov z reklamy. Prejsť na vedenie podvojného účtovníctva.
barana
09.09.07,20:46
"3) Ak je prezident (alebo clen) zdruzenia zaroven vo svojom osobnom zivote SZCO a jednou z jeho podnikatelskych cinnosti je organizovanie kulturnych podujati, moze svojmu zdruzeniu vystavovat faktury?môže"

Naozaj, a nebude sa jednat potom o konflikt zaujmov???
barana
09.09.07,22:32
Predsa len mi to neda. Premyslam ci je ta podnikatelska cinnost zdruzenia naozaj potrebna. Omylom som napisala ze mame zisk zo vstupeniek - oprava: mame iba prijmy (zdruzenie kazdorocne konci nulovym ziskom).
Chcem sa 100% uistit, ci naozaj nemoze zdruzenie vykonavat prevadzku kina ako neziskovka, kym podniknem vsetky tie zlozite kroky.

Cele premietanie je zalozene na kulturnej osvete - to znamena ze premietame filmy pre narocnejsieho divaka. Filmy bereme hlavne od obcianskeho zdruzenia, ale aj od komercnych spolocnosti.

PS: naozaj funguju OZ s podnikatelskou cinnostou? ja som este ziadne neobjavila ;) ?
victoria
10.09.07,05:41
Samozrejme ze funguju. Ja uctujem nadaciu, ktora sa musela stat platcom DPH kvoli prekroceniu obratu z podnikatelskej cinnosti a dalej mam OZ, ktore ma prijmy z reklamy a pekne ich zdanuje. Poloz si otazku. Vies prevadzku kina zaradit medzi niektore vase hlavne nezdanovane cinnosti ? Alebo keby si ho mala pridat do stanov ako nejaku hlavnu nezdanovanu cinnost, co by si napisala ? Podla mna je toto velmi na hrane a skor by som sa priklanala k podnikatelskej cinnosti. Co sa tyka toho prezidenta, predpokladam ze svoju mzdu alebo odmenu fakturuje vo forme faktur za organizovanie kulturnych podujati. Nebude sa jednat o konflikt zaujmov pokial pozmeni text svojich faktur tak, aby to bolo ako subdodavatelska cinnost pre podujatia, ktore organizuje zdruzenie. Tak by som to asi riesila ja.
barana
10.09.07,09:19
Tak teraz som uz uplne mimo, lebo pokial viem tak platime dane zo vsetkych nasich prijmov (vstupne, reklama, ...). Pokial viem, tak oslobodene od dane su v nasom pripade iba prijmy z grantov, darov a dotacii.... Takze uz podnikame??? Len bez opravnenia???
victoria
10.09.07,10:29
Nechcem ta este viac zneistit ale podla mna uz vlastne podnikate bez opravnenia.
bendži
10.09.07,10:58
Tak teraz som uz uplne mimo, lebo pokial viem tak platime dane zo vsetkych nasich prijmov (vstupne, reklama, ...). Pokial viem, tak oslobodene od dane su v nasom pripade iba prijmy z grantov, darov a dotacii.... Takze uz podnikame??? Len bez opravnenia???

Neodvážila by som sa hodnotiť, či podníkáte alebo nepodnikáte bez oprávnenia len na základe toho, že máte zdaňované príjmy, pretože nie všetky príjmy neziskoviek sa nemusia zdaňovať... granty, dary, dotácie, členské príspevky nepodliehajú dani z príjmov.. ale potom sú príjmy neziskoviek z ich hlavnej činnosti, ktoré dani z príjmov podliehajú, ale (aspoň po minulé roky tak bolo, priznám sa že neviem, či v tomto sa neudiala nejaká zmena) do určitej výšky, ktorá bola stanovená na 300tis, sú oslobodené.

Ale späť k tvojmu problému. Už sme tu niekoľkokrát riešili či reklama je alebo nie je podnikateľská činnosť, aj keď presná definácia nie je napísana nikde, reklamu robíš za účelom dosahovania určitého zisku z nej a určite ju nemáte schválenú ako hlavnú činnosť vasej organizácie, z toho vychádzajúc reklama je považovaná za podnikateľskú činnosť.

Robíte reklamu = podnikáte bez oprávnenia, a mali by ste viesť podvojné účtovníctvo

Niečo podobné je to zrejme aj s tým prevádzkovaním kina...
victoria
10.09.07,11:12
oslobodenie prijmov do 300 tisic je uz pre tento rok zrusene
barana
10.09.07,12:01
Este to skusim takto: ak by sme vobec nemali prijmi z reklamy a mali by sme prijmi iba z predaja vstupeniek - filmy by sme premietali od ineho obcianskeho zdruzenia ale aj od komercnych spolocnosti (ktore by sme riadne zdanili), plus by sme mali prijmi z grantov, dotacii, darov.....aj v tomto pripade si myslite ze by islo o podnikatelsku cinnost?
(Dotacie by tvorili polovicu prijmov; druha polovica prijmov by bola rozdelena pol na pol- prijmi zo vstupneho z filmov od obcianskeho zdruzenia a prijmi zo vstupneho z filmov od komercnej splocnosti.
Nemali by sme ziadny zisk).
Melnick
10.09.07,12:11
Este to skusim takto: ak by sme vobec nemali prijmi z reklamy a mali by sme prijmi iba z predaja vstupeniek - filmy by sme premietali od ineho obcianskeho zdruzenia ale aj od komercnych spolocnosti (ktore by sme riadne zdanili), plus by sme mali prijmi z grantov, dotacii, darov.....aj v tomto pripade si myslite ze by islo o podnikatelsku cinnost?
(Dotacie by tvorili polovicu prijmov; druha polovica prijmov by bola rozdelena pol na pol- prijmi zo vstupneho z filmov od obcianskeho zdruzenia a prijmi zo vstupneho z filmov od komercnej splocnosti.
Nemali by sme ziadny zisk).
barana nezamieňaj si pojmy príjem:zisk. Aj podnikatelia majú niekedy miliónové príjmy a žiaden zisk.:cool: Dokonca majú stratu.
victoria
10.09.07,12:27
Pozri, ake prijmy zdanuje neziskova organizacia ? Ked mi odpovies na tuto otazku, myslim ze tu vsetci uzname, ze nemame o com viac diskutovat. Podla mojho nazoru, ak neziskova organizacia raz prizna a zdani nejaky prijem urcite sa nejedna o prijem z hlavnej cinnosti, teda prijem z ucelu za ktorym vznikla. Taktiez sa nejedna o prijmy z clenskeho, grantov, dotacii, darov alebo asignacii 2% dane. Aky teda este iny druh prijmu moze mat neziskova organizacia pokial ho prizna a musi zdanit ? Podla mna uz iba prijem z nejakej inej cinnosti - a akej teda ked ju nema v stanovach a nepovazuje za hlavnu ? Podla mna iba z podnikatelskej, reklamy, prenajmu, alebo urokov.
victoria
10.09.07,12:28
Je pre vas take tazke zlegalizovat prijmy z prevadzky kina, ktore uz aj tak priznavate a zdanujete ?
victoria
10.09.07,12:32
Podla mojho nazoru moze neziskova organizacia vykonavat dva druhy cinnosti - hlavne nezdanovane ktore ma zakotvene v stanovach alebo inej zriadovacej listine alebo ine - podnikatelske, zdanovane, ktore ma uvedene v zivnostenskom liste. Minule som tu uz pisala, ze na skoleni nam bolo povedane, ze pokial ma neziskovka jeden nahodny prijem do roka, tykajuci sa reklamy alebo ineho zdanovaneho prijmu da sa prizmurit oko nad zivnostenskym listom pokial, prijem zdani a jedna sa naozaj o nahodnu zalezitost, ale pokial je to opakovana cinnost za inym ako nezistnym ucelom - lebo premietate aj komercne zalezitosti jednoznacne by som tuto cinnost legalizovala na zaklade zivnosteskeho opravnenia.
barana
10.09.07,12:51
Ok, dakujem velmi za rady. Naozaj mi pomohli. Som rada ze porada funguje, neviem na koho ineho by som sa obratila.
Skusim dat vsetko pekne do poriadku....uf
V pripade, ze by ste mali nejake uzitocne linky ohladne OZ s podnikatelskou cinnostou, pripojte.vdaka este raz
victoria
10.09.07,12:56
nz :-) rado sa stalo, my sa tu vsetci ucime a cvicime s kazdou jednou otazkou alebo temou takze vdaka zaroven vsetkym.
skvrnka
12.09.07,12:41
Ja mam takúto skúsenosť:
- sme občianske združenie, teda neziskovka , vyjadrím sa konkrétne
k reklamám, ktoré sú pre každé o.z. nejasné v súvislosti s podnikaním
a vystupujú tu dve veci : 1. zdaňovanie -daň z príjmov 2.-podnikanie
z titulu živnostenského zákona.
Reklamy -o.z. robí väčšinou v súvislosti s nejakou akciou resp. akciami
v priebehu roka, teda nie pravidelne, opakovane, nie je to predmetom
činnosti (myslím napr. v zmysle s.r.o.), máme napr. 2 akcie po 2 dni v roku,
nie celoročne a na nich propagujeme firmy, ktoré prispejú na akciu.
Bolo nám povedané, že živnosť mať nemusíme z pohľadu živnostenského
zákona a z pohľadu dane z príjmov samozrejme príjem zdaňujeme.
Ocením aj názor iných.
victoria
12.09.07,14:40
Aj na skoleni nam bolo povedane ze pokial sa jedna o prijem z reklamy, ktory ma neziskova organizacia raz-dvakrat do roka da sa upustit od striktneho vyzadovania povinnosti zaregistrovania sa na zivnotenskom urade a poziadania o vydanie zivnostenskeho listu, ale samozrejme na povinnosti tento prijem zaradit ako zdanovany a zdanit to nic nemeni. Pokial by sa taketo prijmy zacali vyskytovat castejsie a vo vacsej miere nie iba na jednej-dvoch pravidelnych akciach do roka, je potrebne poziadat o vydanie zivnostenskeho opravnenia.
srska
13.09.07,20:50
Suhlasim s prispevkom, ale prijmom OZ moze byt aj zinkasovaný poplatok za dopravu od nečlenov OZ, ktorí išli spoločne na zájazd s členmi OZ a bola to akcia OZ. Nie? A k PÚ pre OZ. Podla mňa môžu účtovať v sústave JÚ dovtedy kým nemajú príjmy podliehajúce dani s príjmu (vo výške podľa zákona o účtovníctve). Ak také príjmy majú - napr. v r. 2007, tak PÚ bude OZ povinné viesť až od r. 2008.
V sústave JÚ môžu účtovať: d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk, (§9 zákona o účtovníctve)
victoria
14.09.07,06:09
Ano, ale v prvom prispevku sa pise ze prevadzku kina zahajili uz v roku 2006, predpokladam ze teda mozno mali uz v roku 2006 prijmy zdanovane, teda podnikali a v roku 2007 by teda uz mali viest podvojne uctovnictvo. Preto som napisala ze podla mna by mali viest podvojne uctovnictvo, samozrejme ze na podvojne uctovnictvo nemozu prejst uprostred roka, prevodovy mostik sa robi vzdy k 1.1. nasledujuceho roka. Jednoduche uctovnictvo mozu viest pokial neprekrocia obrat 3 miliony alebo pokial "nepodnikaju" a to je to carovne slovicko v pripade obcianskeho zdruzenia o ktorom sme tu diskutovali. Prijmom OZ moze byt aj zinkasovany poplatok za dopravu od neclenov ale ked si pri zostavovani danoveho priznania, resp. vycislenia zakladu dane uctovnicka daneho OZ roztriedi prijmy zdruzenia na nepodliehaju dani, oslobodene a ostatne ktore nepatria ani do jednej z kategorii okrem podnikania samozrejme tak jej z toho vyjde za taketo prijmy nie su ani oslobodene ani nepodliehajuce dani a kedze tento rok neplati uz oslobodenie do 300 tisic malo by ich zdruzenie zdanit podla mojho nazoru, pretoze nepatria urcite ani k hlavnym cinnostiam zdruzenia.
2bad
23.11.07,13:27
Mohli by sme si zalozit obcianske zdruzenie ako zavodny tim? myslim amaterske zavodenie na vlastnych autach a budeme mat dotacie od sponzorov v podobe reklamy. dalo by sa to aj tak? vdaka za odpovede. pytam sa iba ci je to pravne mozne mat ucel oz zucastnovanie sa pretekov.
Duch
25.11.07,22:50
Nikto nevie poradiť? Ako to je s OZ zameranym na amatérsky motoršport? Zúčastňovanie sa pretekov/organizovanie tuningových zrazov? Myslim z pohladu OZ z právneho hladiska. Ďakujeme
ali_m
26.11.07,06:02
Nikto nevie poradiť? Ako to je s OZ zameranym na amatérsky motoršport? Zúčastňovanie sa pretekov/organizovanie tuningových zrazov? Myslim z pohladu OZ z právneho hladiska. Ďakujeme

To no problem - ako klasické bežné OZ.
victoria
26.11.07,16:32
Len pozor na to ze prijmy z reklamnej cinnosti budu pre vas ako pre OZ zdanovane.
2bad
27.11.07,08:17
a ak sa jedna o sponzorsky dar? ako je to s tym? a aky je nejaky markantny rozdiel medzi sponzorskym darom a reklamou?
Melnick
27.11.07,08:41
a ak sa jedna o sponzorsky dar? ako je to s tym? a aky je nejaky markantny rozdiel medzi sponzorskym darom a reklamou?

Dary nie sú daňovo uznateľné,lepšia je zmluva o reklame.
Ale pozor! Ak v predmete činnosti nie je zahrnutá "reklamná činnosť" nemala by sa táto uzatvoriť.:)
any001
27.11.07,13:14
Jednoduche uctovnictvo mozu viest pokial neprekrocia obrat 3 miliony alebo pokial "nepodnikaju" a to je to carovne slovicko v pripade obcianskeho zdruzenia o ktorom sme tu diskutovali.

Chcela by som sa spytat k vyssie uvedenemu: Ma tam byt alebo. Lebo som sa stretla aj s vykladom ze traba obe podmienky splnit sucasne, t.j. PU budem viest ak bude n.o. podnikat a dosiahne obrat 3 mil.

dakujem
any001
27.11.07,13:17
Dary nie sú daňovo uznateľné,lepšia je zmluva o reklame.
Ale pozor! Ak v predmete činnosti nie je zahrnutá "reklamná činnosť" nemala by sa táto uzatvoriť.:)

Aj ked ide iba o jednorazovu reklamu, je potrebne aby sme ju mali uvedenu v stanovach?
victoria
27.11.07,14:50
Chcela by som sa spytat k vyssie uvedenemu: Ma tam byt alebo. Lebo som sa stretla aj s vykladom ze traba obe podmienky splnit sucasne, t.j. PU budem viest ak bude n.o. podnikat a dosiahne obrat 3 mil.

dakujem
Znenie zakona je nasledovne :
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
tzn. podmienky musia byt splnene sucasne mi z toho vychadza
victoria
27.11.07,14:52
Aj ked ide iba o jednorazovu reklamu, je potrebne aby sme ju mali uvedenu v stanovach?

A este treba pripomenut, ze takyto prijem musi OZ zdanit. Je to dvojsecna zbran nakolko poskytovatel to dostane do nakladov ale obdarovany to musi zdanit a mal by sa registrovat na danovom urade.
MAISI
10.01.08,14:34
V amaterskom športe keď chceš existovať, musíš vykonávať aj reklamú činnosť, nakoľko si nezisková organizácia /zaregistrovaná na Min. vnútra/ - sponzora, ktorý ti dá sponzorský finančný dar, aby si mohol prevádzkovať šport najdeš ťažko. A ak najdeš tak si šikovný. Podotýkam, že reklamnú činnosť musíš mať v stanovách a musíš byť zaregistrovaný na daňovom úrade, kde ti pridelia DIČ, nakoľko z reklamnej činnosti platíš daň, ovšem či ti zvíši nejaký zisk pri tvojej činnosti. Nám nevychadza žiaden zisk pri takejto činnosti, akosi nám stále vychádza strata.
shureido
21.01.08,07:56
Znenie zakona je nasledovne :
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
tzn. podmienky musia byt splnene sucasne mi z toho vychadza


Takze aj moja otazka je (prepacte ze som taka nechapava ) ..ale po lopate...mam OZ, a mam ŽL - nakup predaj tovaru. Prijem ani obrat nie je nad 3 000 000,-Sk. Musim alebo nemusim viest podvojne uctovnictvo?? Vdaka
Duch
31.01.08,18:08
V amaterskom športe keď chceš existovať, musíš vykonávať aj reklamú činnosť, nakoľko si nezisková organizácia /zaregistrovaná na Min. vnútra/ - sponzora, ktorý ti dá sponzorský finančný dar, aby si mohol prevádzkovať šport najdeš ťažko. A ak najdeš tak si šikovný. Podotýkam, že reklamnú činnosť musíš mať v stanovách a musíš byť zaregistrovaný na daňovom úrade, kde ti pridelia DIČ, nakoľko z reklamnej činnosti platíš daň, ovšem či ti zvíši nejaký zisk pri tvojej činnosti. Nám nevychadza žiaden zisk pri takejto činnosti, akosi nám stále vychádza strata.



Prosim ta, mohol by si napisat v akom sporte oz prevadzkujete, ake mate predmety cinnosti (tie co sa tykaju sportu a aj tie co sa tykaju podnikatelskej cinosti resp. reklamy) Sponzory, uctovnictvo, prevadzka. Uzitocne rady ktore by mi velmi pomohli pri zakladani nasho OZ. "sukromnu spravu" nemozem napisat tak to pisem sem ak mas teda zaujem mi to popisat. Dakujem.
victoria
01.02.08,07:11
Takze aj moja otazka je (prepacte ze som taka nechapava ) ..ale po lopate...mam OZ, a mam ŽL - nakup predaj tovaru. Prijem ani obrat nie je nad 3 000 000,-Sk. Musim alebo nemusim viest podvojne uctovnictvo?? Vdaka

V pripade ze vykonavas podnikatelsku cinnost ste povinni viest podvojne uctovnictvo.