bui
09.09.07,01:47
Nie som mzdar, no dostala som za ulohu robit mzdy dvom nasim zamestnancom..bohuzial....pre mna aj pre nich:mee: , sme zacinajuca firma a este nie sme na tom tak financne dobre aby sme si mohli dovolit zamestnavat mzdara....
No a postupne sa do toho vsetkeho dostavam a ako inak zistujem co vsetko som spatne urobila zle. Zistila sm ze jeden z nasich zamestnancov bol 8.5. cez sviatok v praci. Je odmenovany mesacnou mzdou. Neslo o vikend.Sviatok som mu preplatila normalne ako keby bol obycajny prac. den, no kedze v ten den naozaj pracoval, tak mal narok na 50 perc. priplatok za prac vo sviatok, ak sa nemylim. Teraz neviem ako sa to da opravit. Ako mu vyplatit to co mu patrilo?
A ako je to v pripade ze zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou , ktory robi 8 hod. denne, teda 40 hod. tyzdenne ide na sluz. cestu kde robi cez sviatok, ktory pripadne na sobotu?
Ako mu to dat do vyplaty?
Jeden ma napisane v prac. zmluve, ze pripadne nadcasy su uz v mzde dohodnutej v prac. zmluve...
Druhy taketo nieco v zmluve nema...bohuzial...a ddatok k prac. zmluve odmietol podpisat...
Ako postupovat pri praci vo sviatok cez vikend u kazdeho z nich?

Dalsi problem ktory sa nam vyskytol je ze zamestnanec, ktory nema v zmluve zmienku o nadcasoch..ze su uz zahrnute v mzde...ma od januara odpracovane nadcasy. Ma taky typ prace, ze pracuje na sluzobkach a ked sa vrati, tak je doma..jednducho ked sa pre neho nezozenie praca na prjekte v zahranici, alebo aj u nas, tak nechodi do prace. ...samozreme po schvaleni nadriadenym. To je tak 5 dni v mesiaci. Zamestnanec teda ako keby dostal volno za odrobene nadcasy, no bohuzial sme mu nedali podpisat doklad o cerpani nahradneho volna a nie je o tom ani zmienka v mzdach. teda na vyplatnej paske ma mzdu ako keby robil...ziadne nahradne volno. Teraz by sa kludne mohol stazovat, ze sme mu nepreplatili nadcasy, a tiez ze nemal ani nahradne volno. A bol by v prave. V pripade ze by sme mu museli tieto nadcasy preplatit, tak by sa to dalo v najnovsej mzde spatne za nadcasy od januara?:rolleyes:
Teraz sme uz mudrejsi...no uz je neskoro...:mee: Viem uz aj ze to musi byt podchytene pisomne, ved sa mu mohlo nieco stat ked nebol v praci...
bv_alexandra
09.09.07,08:24
Nie som mzdar, no dostala som za ulohu robit mzdy dvom nasim zamestnancom..bohuzial....pre mna aj pre nich:mee: , sme zacinajuca firma a este nie sme na tom tak financne dobre aby sme si mohli dovolit zamestnavat mzdara....
No a postupne sa do toho vsetkeho dostavam a ako inak zistujem co vsetko som spatne urobila zle. Zistila sm ze jeden z nasich zamestnancov bol 8.5. cez sviatok v praci. Je odmenovany mesacnou mzdou. Neslo o vikend.Sviatok som mu preplatila normalne ako keby bol obycajny prac. den, no kedze v ten den naozaj pracoval, tak mal narok na 50 perc. priplatok za prac vo sviatok, ak sa nemylim. Teraz neviem ako sa to da opravit. Ako mu vyplatit to co mu patrilo?
Tiež nie som mzdár, ale myslím že postup by mal byť nasl. vypočítaš správnu mzdu a rozdiel medzi novou a starou mzdou mu doplatíš, ale nezabudni že budeš musieť prerobiť aj mesačné výkazy do poisťovní a odoslať opravené.;)
Orsz
09.09.07,08:35
Nie som mzdar, no dostala som za ulohu robit mzdy dvom nasim zamestnancom..bohuzial....pre mna aj pre nich:mee: , sme zacinajuca firma a este nie sme na tom tak financne dobre aby sme si mohli dovolit zamestnavat mzdara....
No a postupne sa do toho vsetkeho dostavam a ako inak zistujem co vsetko som spatne urobila zle. Zistila sm ze jeden z nasich zamestnancov bol 8.5. cez sviatok v praci. Je odmenovany mesacnou mzdou. Neslo o vikend.Sviatok som mu preplatila normalne ako keby bol obycajny prac. den, no kedze v ten den naozaj pracoval, tak mal narok na 50 perc. priplatok za prac vo sviatok, ak sa nemylim. Teraz neviem ako sa to da opravit. Ako mu vyplatit to co mu patrilo?
A ako je to v pripade ze zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou , ktory robi 8 hod. denne, teda 40 hod. tyzdenne ide na sluz. cestu kde robi cez sviatok, ktory pripadne na sobotu?
Ako mu to dat do vyplaty?
Jeden ma napisane v prac. zmluve, ze pripadne nadcasy su uz v mzde dohodnutej v prac. zmluve...
Druhy taketo nieco v zmluve nema...bohuzial...a ddatok k prac. zmluve odmietol podpisat...
Ako postupovat pri praci vo sviatok cez vikend u kazdeho z nich?

Dalsi problem ktory sa nam vyskytol je ze zamestnanec, ktory nema v zmluve zmienku o nadcasoch..ze su uz zahrnute v mzde...ma od januara odpracovane nadcasy. Ma taky typ prace, ze pracuje na sluzobkach a ked sa vrati, tak je doma..jednducho ked sa pre neho nezozenie praca na prjekte v zahranici, alebo aj u nas, tak nechodi do prace. ...samozreme po schvaleni nadriadenym. To je tak 5 dni v mesiaci. Zamestnanec teda ako keby dostal volno za odrobene nadcasy, no bohuzial sme mu nedali podpisat doklad o cerpani nahradneho volna a nie je o tom ani zmienka v mzdach. teda na vyplatnej paske ma mzdu ako keby robil...ziadne nahradne volno. Teraz by sa kludne mohol stazovat, ze sme mu nepreplatili nadcasy, a tiez ze nemal ani nahradne volno. A bol by v prave. V pripade ze by sme mu museli tieto nadcasy preplatit, tak by sa to dalo v najnovsej mzde spatne za nadcasy od januara?:rolleyes:
Teraz sme uz mudrejsi...no uz je neskoro...:mee: Viem uz aj ze to musi byt podchytene pisomne, ved sa mu mohlo nieco stat ked nebol v praci...

Opravy mzdy vracaním sa do pôvodného obdobia je dosť komplikovaná záležitosť - mení to všetko odvody, daň - dá sa tomu vyhnúť po dohode so zamestnancom, že sa mu rozdiel doplatí v najbližšom výplatnom období napr. vo forme prémií.
Čo sa týka tvojho druhého problému, nie je to tak jednoduché pre toho zamestnanca, aby sa sťažoval - to teda nemôže, i keď to nemá v pracovnej zmluve - podkladom na spracovanie mzdy je predsa dochádzka, ak mu chýbajú hodiny, tak by sa nadčasové hodiny mali presunúť na čerpanie náhradného voľna, inak sa mu bude musieť evidovať neplatené voľno alebo absencia, a prerušiť poistenie, čo sa mi zdá trošku uletené - inak preplácajú sa len nadčasy, ktoré sú nariadené od zamestnávateľa, ak zamestnanec sám z vlastnej vôle ostáva na pracovisku, je to jeho vôľa a nadčasy v takomto prípade mu nemusia byť preplatené. Predsa zamestnanec si nemôže robiť čo chce, a ešte sa neoprávnene sťažovať, aj zamestnávateľ má nejaké práva.
K práci v sobotu - tam eviduješ odpracovaný deň voľna s príplatkom 50% k dennej mzde.
bui
09.09.07,14:56
nadcasy mal zamestnanec dokazetelne, lebo na sluzobnych cestach mu podpisovali prac. listy...Nikto mu ich nenariadil. Jednoducho pracoval na nejakom projekte vo fabrike a robil kym tam boli ostatni...Kde je napisane ze nadcasy musia byt nariadene....?Kde v zakone by som to nasla?
Volno dostaval , dochadzku vedieme len v exceli, mame tam napisane ze volno, lebo kazdy den ktory nie su zamestnanci na sluzobnej ceste, tak maju volno, nemali by co robit....No ako som napisala na vyplatnej paske nemaju poznamenane ziadne nahradne volno, maju to ako keby pracovali...Teda maju vyplatenu mesacnu mzdu....
Viem ze povinnostou zamestnavatela je viest evidenciu prac. doby. Staci tabulka v exceli alebo to musi mat inu formu? Musi to byt podpisane zamestnancami?

A ak by sa zamestnanec aj preplatenia nadcasov nedomahal, nemohla by nam to vytknut nejaka kontrola?

Dalej docitala som sa ze aj v pripade prace vo sviatok je mozne dat namiesto toho nahradne volno..kedze som sviatok nepreplatila v juli, tak by som mohla dat teraz nahradne volno...myslim ze je tam povinnost preplatit priplatok ak sa nedohodne nahradne volno do 3 mesiacov

Ako je to v pripade ze zamestnanec pracoval v sobotu nadcas a este k tomu to bol aj sviatok....
Tiez sa moze namiesto toho dohodnu nahradne volno? A ak nie, tak ma narok na priplatok vo sviatok 50 perc.a este aj priplatok 35 perc. za nadcas?Alebo ako?

No a posledne radila som sa na porade davnejsie ako s nadcasmi a bolo mi poradene, ze je dobre to dat do prac. zmluvy ze pripadne nadcasy su uz zahrnute v dohodnutej mzde s odvolavkou sa na zakonnik prace...obmedzenie tam je 150 hodin rocne..teraz podla noveho tusim uz len 100. Jeden zo zmestnancov mi dodatok k prac. zmluve podpisal...
No dnes som sa docitala ja to ze taketo nieco je mozne len pripade ak je to dojednane v kolektivnej zmluve,.,..ktoru samozrejme nemame
a v prac. zmluve to moze byt len pre veducich zamestnancoch alebo pri tych ktori maju narocnu dusevnu pracu. Nasi zamestnanci programuju, robia inzinierske prace.., neviem ci je to narocna dusevna cinnost.
Orsz
09.09.07,15:32
Evidencia dochádzky stačí v exceli. Čo sa týka vedenia na páske - tam sa toto voľno nezobrazí, pretože v mesiaci splnil plný časový fond a vykáže sa mu, ako odpracované všetky dni. Mali sme tento rok kontrolu z Inšpektorátu prácu - kontrolovali dochádzky, aj výplatné pásky, my máme nepravidelnú dochádzku ale časový fond v mesiaci je splnený, a nemali žiadne námietky na evidovanie na výplatnej páske, ani v tom nevidím problém. Ohľadom nadčasov zákonník práce to rieši v § 121 mzda za prácu nadčas. Dokonca sa vo výklade zákonodarcov uvádza, že dohoda o čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas nemusí byť v písomnej formej, stačí ústne. Preplácanie nadčasov - nie je v zákone striktne napísané: nadčas iba pri nariadení zamestnávateľa - ale nie je možné preplácať nadčasy za čas, ktorý strávia zamestnanci z vlastnej iniciatívy, či už sa neponáhľajú domov alebo naháňajú čas naschvál kôli peniazom (bohužiaľ sú aj také prípady). Je to na dohode zamestnanca so zamestnávateľom, aby si uvedomili, čo je hodnotené ako nadčas.
bialica
02.10.07,08:45
Zopakovala by som otázku od bui, pretože som nenašla na ňu odpoved, čo sa týka nadčasov, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas v sobotu, na ktorú pripadol sviatok, zvýhodnenie ako za bežnú sobotu alebo zvýhodnenie za sviatok?
Dakujem
Iveta Matlovičová
02.10.07,09:05
ak má zamestnanec rozvrhnutý pracovný čas rovnomerne od pondelka do piatka a zamestnávateľ mu nariadil na sobotu výkon práce nadčas (pričom zhodou okolností je v sobotu aj sviatok) zamestnanec má nárok:
- na mzdu a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas
- na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok
Iveta Matlovičová
02.10.07,09:12
Ako je to v pripade ze zamestnanec pracoval v sobotu nadcas a este k tomu to bol aj sviatok....
Tiez sa moze namiesto toho dohodnu nahradne volno? A ak nie, tak ma narok na priplatok vo sviatok 50 perc.a este aj priplatok 35 perc. za nadcas?Alebo ako?

ak dochádza k súbehu práce nadčas a práce vo sviatok, tak zamestnanec môže čerpať náhradné voľno namiesto mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok, tak ako sa dohodne so zamestnávateľom, takže sú dve možnosti:
1. pri čerpaní náh.voľna za prácu nadčas sa zamestnancovi zachová nárok na MZ za prácu vo sviatok alebo
2.) pri čerpaní náhr. voľna za prácu vo sviatok sa zamestnancovi zachová MZ za prácu nadčas
bialica
02.10.07,09:16
Tak teraz mám pocit, že sú dve rozdielne odpovede na rovnakú otázku :confused:
Iveta Matlovičová
02.10.07,11:29
Tak teraz mám pocit, že sú dve rozdielne odpovede na rovnakú otázku :confused:

jedna odpoved je ako postupovať pri platení a druha ako postupvať pri platení pri cerpani nahradneho volna ;)
samo zv
05.10.07,12:18
ak má zamestnanec rozvrhnutý pracovný čas rovnomerne od pondelka do piatka a zamestnávateľ mu nariadil na sobotu výkon práce nadčas (pričom zhodou okolností je v sobotu aj sviatok) zamestnanec má nárok:
- na mzdu a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas
- na mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok
a Čo ak je pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne Piatok až Utorok a pracuje v sobotu cez sviatok?
Peter Ž.
05.10.07,12:22
prepáčte , že som trochu od veci , našiel som neskoro príspevok ladybird1 o čokoláde , mohli by ste mi na ňu niekto dať link ? ďakujem
Iveta Matlovičová
05.10.07,18:36
a Čo ak je pracovný čas rozvrhnutý rovnomerne Piatok až Utorok a pracuje v sobotu cez sviatok?

tak sa postupuje v zmysle ZP, teda bude mať vyplatenú mzdu (pretože je to bežný deň, kedy má pracovať) a mzdové zvýhodnenie vo sviatok, tu niet o čom diskutovať