bui
09.09.07,01:55
Mate skusenosti s tym ako postupovat v pripade ked zamestnanec pretelefonuje zo sluzobneho mobilu velku sumu na sukromne ucely? Mame vypis kde su volania na cisla, na ktore nemal suzobne dovod volat...Ide o znacnu sumu, ktoru chceme aby nam zaplatil.
Hladali sme v zakonniku prace ?..zeby
§ 81??
Základné povinnosti zamestnanca

Zamestnanec je povinný najmä

e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,

Ako postupvat? Mate s tym niekto skusenosti? Nemame pisomne ze je zakazane pouzivat mobilny telefon na sukromne ucely. No to sa zrejme ani pisomne nedojednava..ved to je snad jasne....
liba2
09.09.07,04:24
Mate skusenosti s tym ako postupovat v pripade ked zamestnanec pretelefonuje zo sluzobneho mobilu velku sumu na sukromne ucely? Mame vypis kde su volania na cisla, na ktore nemal suzobne dovod volat...Ide o znacnu sumu, ktoru chceme aby nam zaplatil.
Hladali sme v zakonniku prace ?..zeby
§ 81??
Základné povinnosti zamestnanca

Zamestnanec je povinný najmä

e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,

Ako postupvat? Mate s tym niekto skusenosti? Nemame pisomne ze je zakazane pouzivat mobilny telefon na sukromne ucely. No to sa zrejme ani pisomne nedojednava..ved to je snad jasne....
Stretla som sa s podobným prípadom v praxi.
Zo zistenia sa spísal krátky záznam, zamestnanca pozvali na rozhovor, on priznal volania na súkromné čísla (iné mu neostávalo, lebo podľa výpisu tf. účtu to bolo preukázané), takže vlastne "uznal svoj záväzok" a keďže išlo o vyššiu sumu Sk, bola s ním urobená dohoda o zrážkach a každý mesiac mu bola zrazená určitá suma zo mzdy, kým to nesplatil.
Pre budúcnosť: pri zverení majetku firmy do používania zamestnancovi na pracovné účely, t.j. pri zverení mobilu, sa s ním môže urobiť záznam, kde okrem iného bude uvedené, že tento majetok nesmie používať na súkromné účely, a keby sa tak naozaj v nevyhnutných prípadoch stalo, sa zamestnanec zaviaže, že nahradí vzniknuté výdavky. Toto nemusí byť súčasťou pracovnej zmluvy.
Pripomínam, že ak ste z DF odpočítali plnú sumu DPH, treba zase DPH zo súkromných hovorov naspäť odviesť štátu, teda zamestnancovi treba účtovať s DPH.
bui
09.09.07,14:23
dakujem a aj za to ze ste ma upozornili na tu DPH...pritom je to logicke, no nenapadlo ma to....dakujem este raz
bui
19.09.07,12:31
a ako sa da u zamestnanca dosiahnut aby podpisal takuto dohodu o zrazkach?
A da sa mu dat k nahrade cela sukromne prevolana suma alebo je to nejako limitovane..napr. vyskou priemernej mzdy...Pretelefonoval viac ako 50000 sukromne
Zoltán Kovács
19.09.07,12:39
a ako sa da u zamestnanca dosiahnut aby podpisal takuto dohodu o zrazkach?
A da sa mu dat k nahrade cela sukromne prevolana suma alebo je to nejako limitovane..napr. vyskou priemernej mzdy...Pretelefonoval viac ako 50000 sukromne

Zákonník práce
Rozsah a spôsob náhrady škody
§ 186
(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
Lion Topoľčany
19.09.07,14:47
a ako sa da u zamestnanca dosiahnut aby podpisal takuto dohodu o zrazkach?
A da sa mu dat k nahrade cela sukromne prevolana suma alebo je to nejako limitovane..napr. vyskou priemernej mzdy...Pretelefonoval viac ako 5 0 0 0 0 s u k r o m n e

S prepáčením...to je ale blbeček...taká pálka?
bui
19.09.07,16:16
Pan inzinier/zamestnanec neodovzdal nacas viac podkladov k vyuctovaniu sluzobnych ciest, tak sa mu zatial nevyplatili cestovne nahrady...mal zalohy, ktore nedokaze vyuctovat...ma bordel v dokladoch, nevie to dat dokopy a tak sa obratil na pravnicku., ze sme mu nic nevyplatili..o tom, ze sa na nu obbratil sme nevedeli..az kym nm neprisiel od nej list s vyziadanim si vyuctovani jej klienta...Tieto mame nahodene len z neuplnych podkladov ktore odovzdal, teda len prechody hranic, casy a datumy..na zaklad coho by sa dalo vycislit stravne a vreckove, no k minutym zaloham neodovzdal nic...ani zmienka o tom ako to bolo so stravou..lebo ta mala byt zabezpecena, no niekedy kvoli prac. povinnostiam nestihal napr. ranajkovat....alebo vecerat...no k tomu potrebujeme jeho vyjadrenie, ktore nie je schopny dat... a tak sa asi tym ze tolko prevola chcel pomstit...Mysli si ze mu nic nemozeme....Poslali sme mu list s vypisom cisel, ktore neviem identifikovat...resp. vieme ale tvarime sa ze nevieme a chceme aby sa nam k tomu vyjadril..zatial sa nevyjadril...
Ma ultimatum na vyjadrenie. A potom chceme nejako zacat konat, popripade sa budeme musiet obratit na pravnika, ked nebudem vediet ako na neho...Tak som sa chcela poradit ci niekto nemal podobny pripad...
My sme mali kedysi v robote limity, ktore sme podpisali ze ak pretelefonujeme a nebude to opravnene, tak nam to strhnu zo mzdy. No s tymto nasim zamestnancom nemame spisane nic. Sme zaciatocnici a stale sa ucime na svojich chybach. Napr.stratil jeden mobil, druhy znicil, stratil GPS prijmac...co sme zistili az teraz ked to od neho pytame, no bohuzial nezmozeme nic, lebo nemame podpisanu hmotnu zodpovednost...pre nedostatok casu sme vela veci zanedbali...na nasu skodu...:mee:
Lion Topoľčany
19.09.07,16:50
Je to veľká škoda, že také základné veci nemáte ošetrené, ale fakt sa človek učí na vlastných chybách...ale keď je to takto, dobrý právnik ho pravdepodobne z toho vyseká! Veľa zdaru- z duše nenávidím takých ako si opísala "pána inžiniera" /nie je to pohŕdanie titulom-aj ja som inžinierka/, myslia si, že "prečúrajú" kohokoľvek a akokoľvek. A niekedy sa im to žiaľ aj podarí.
bui
19.09.07,16:54
aj ja som...len som chcela tym pan inzinier zdoraznit ze inzinier a chova sa ako totalny hlupak...rozhodne sa ze pretelefonuje velku sumu a tym nas poskodi....a pomsti sa..Je to smiesne,a hodilo by sa to skor k ziakovi v pomocnej skole...
Myslite ze dobry pravnik ho vyseka aj z tych sukromnych hovorov? Majetok je jasny, tam nezmozeme nic...
Dáša_
19.09.07,17:00
bui, ale aj vy môžete mať dobrého právnika :) Asi by mu to nemalo len tak prejsť.
judita1971
19.09.07,18:28
na mojom bývalom pracovisku som sa stretla s takýmto prípadom pretelefonovania, a suma bola vyššia- viem, že tento pracovník musel do koruny všetko zaplatiť, a bolo to hrubé porušenie prac.disciplíny. a dostal padáka. Nikto viac sa neodvážil takto hazardovať s telefónom.
Orsz
19.09.07,19:22
aj ja som...len som chcela tym pan inzinier zdoraznit ze inzinier a chova sa ako totalny hlupak...rozhodne sa ze pretelefonuje velku sumu a tym nas poskodi....a pomsti sa..Je to smiesne,a hodilo by sa to skor k ziakovi v pomocnej skole...
Myslite ze dobry pravnik ho vyseka aj z tych sukromnych hovorov? Majetok je jasny, tam nezmozeme nic...

Och ten popis pána inžiniera je mi veľmi povedomý, aj u jedného môjho klienta teraz taký bol - tiež zneužil všetko čo mohol, auto, mobil - podľa výpisu sme zistili, že posielal nenormálne SMS-ky - behom jednej hodiny ich bolo odoslaných na jedno a to isté číslo okolo 25, no určite neboli pracovné s nejakým potencionálnym zákazníkom, lebo by ho už "šľak trafil". A teraz máme nevysporiadané zálohy, pretelefonované peniaze a ešte nevrátené všetky predmety, čo dostal od firmy - pritom máme na všetko osobitne zmluvy o poskytnutí, kde sa podpisom zaviazal, že po skončení PP všetko vráti, ale už ubehlo vyše mesiaca, a po ňom ani chýru ani slychu........nuž inžinier alebo neinžinier - v prvom rade je to o zodpovednosti a spoľahlivosti človeka :rolleyes: .
bui
20.09.07,13:28
:mee: Tento nas zamestnanec bol na sluzobnej ceste a taky ucet sa mu podarilo urobit aj vdaka tomu ze bol v zahranici. Ked prisla faktura na 107 tis. tak sme sa ho po navrate pytali na dovod, a tvrdil nam, ze zo Srbska sa nemohol dovolat do Talianska, ze ho neustale nechavali cakat na linke a podobne...pracoval totiz pre nasho talianskeho objednavatela inz. prac...Pracoval vzdy zodpovedne, zakaznici boli vzdy nadmieru spokojni a tak sme nemali dovod nedoverovat mu. Najhorsie je ze sumu za telefonovanie pokial ide o sluzby tomuto objednavatelovi mu vzdy fakturujeme..a tak sme fakturovali roamingove hovory....vsetky, samozrejme ze sme sa predtym spytali ci aj taku velku sumu mozeme vyfakturovat. Suhlasili, lebo vedeli ze na danom projekte sa vyskytli problemy a bolo treba telefonicku komunikaciu..No ked im faktura prisla pre istotu si vypytali aj vypis hovorov. My sme si od Orange vypis vyziadali, a kedze pozname cislo priatelky nasho zamestnanca zistili sme ze okolo 50tis bolo volanie na toto cislo....:eek:
Teraz cakame na zamestnancove vyjadrenie.Len v zakonniku prace som sa docitala ze pokial mu to chcem zrazit zo mzdy, tak musime s nim spisat dohodu o zrazkach. No to sa mi zda nemozne. Nas zamestnanec ma prac. zmluvu na dobu urcitu do 31.11.2007. Nie sme si isti ci ide o hrube porusenie prac. disciplinya teda dovod na okamzite skoncenie prac. pomeru. Nedali sme mu podpisovat ziaden papier o tom ze sukromne volania zo sluz. mobilu su zakazane.Lebo to sa nam zdalo byt jasne. Zatial tento nas zamestnanec zacal vsetky papiere, doklad, ktore ma od nas davat svojej pravnicke na kontrolu..robi za neho aj posledne vyuctovanie sluzobky. Chvala bohu, aspon raz bude poriadne urobene.Myslim si ze mozeme cakat kontrolu z inspektoratu prace....Sme len zaciatocnici a trochu sa toho bojim, ze sme na nieco zabudli ze nieco nemame.:(
Anna M.
20.09.07,14:21
V bývalej firme sme mali so zamestnamcami uzatvorené zmluvy o používaní mobilných telefónov, v ktorých bol stanovený limit, ktorý môže zamestnanec pretelefonovať.
Napr. do výšky paušálu (zamestnanec zaplatí všetky hovory nad paušál)
paušál + roamingové hovory
alebo bol stanovený finančný limit napr. 2000,- Sk
Zmluvy boli vyhotovované individuálne. Za zamestnancov, ktorí zmluvy nemali (vedenie a vybraní zamestnanci) platila firma všetko.
Každý mesiac boli vyhotovované faktúry zamestnancom, ktorí prekročili limit.
Dáša_
20.09.07,15:13
bui, medzi nami dievčatami, ty si myslíš, že právnici (česť výnimkám :)) vedia urobiť cesťák???

Len ma tak napadlo, mi tu niečo poradíme a ten váš inžinier si rady prečíta a zariadi sa podľa toho :mad: Aby to nebolo dvojsečné...

Ale pre upozornenie, čo všetko treba urobiť je táto téma vynikajúca.
bui
24.09.07,22:56
Som na 200 % presvedcena, ze nas Ing. nema sajnu o tom ze nejaka porada existuje. Je to clovek, ktory ma bordel v dokladoch, vo vsetkom sa spolieha na rady inych, a nie aby si sam zistoval a nedajboze cital a studoval co a ako robit. Je ako diktafon, ked nieco napise alebo povie akoby sme poculi jeho pravnicku, a velakrat si to zle zapamata a potom to vyznie skor smiesne ako mudro. Je mlady, je ako handrova babika...nam tvrdi ze on ani nic nechce ale ze to jeho oteckovi sa vela veci nepaci....
Len by ma zaujimalo ci jeho ocko vie o jeho telefonnych uctoch...Teraz so strachom cakame aky ucet zase pride..
Bambi23
15.10.07,08:58
K tejto teme by ma este zaujimalo ako sa taka faktura z Orange zauctuje vo firme, ked su tam aj sukromne hovory:
1. fa - firemne hovory 518/321, 343/321
2. fa - sukromne hovory 331/321
3. uhrada zemestnancom do pokladne 211/331 ?

rozmyslam spravne, alebo je tam iny ucet namiesto 331?
liba2
15.10.07,09:01
K tejto teme by ma este zaujimalo ako sa taka faktura z Orange zauctuje vo firme, ked su tam aj sukromne hovory:
1. fa - firemne hovory 518/321, 343/321
2. fa - sukromne hovory 331/321 ..... vrátane DPH !
3. uhrada zemestnancom do pokladne 211/331 ?

rozmyslam spravne, alebo je tam iny ucet namiesto 331?
Musíš použiť účet 335-pohľadávky voči zamestnancom.
fizzy
16.10.07,09:00
Mal by som otazku obdobnu, ako zauctovat zamestnancovi ciastku z pausalu za sluzbu ktoru vyuziva na sukromne ucel?
cize
518/321 - fa z Orangeu
335/321 - ciastka za sluzbu
331(221,211)/335 - zrazka zo mzdy? mohla by byt? alebo musi byt splatena v hotovosti/na BU?
Zoltán Kovács
16.10.07,09:03
Mal by som otazku obdobnu, ako zauctovat zamestnancovi ciastku z pausalu za sluzbu ktoru vyuziva na sukromne ucel?
cize
518/321 - fa z Orangeu
335/321 - ciastka za sluzbu
331(221,211)/335 - zrazka zo mzdy? mohla by byt? alebo musi byt splatena v hotovosti/na BU?

Ak máte so zamestnancom podpísanú dohodu o zrážka zo mzdy tak účtuje ako uvádzaš: 335/321 a následne 331/335.
fizzy
16.10.07,09:20
a ako by mala taka dohoda vyzerat? nema niekto vzor?
Dakujem.

PS: budu to ale zrazky po zdaneni, predpokladam
Andyke
16.10.07,10:57
skús to ešte prispôsobiť na Váš konkrétny prípad:

Dohoda o zrážkach zo mzdy



Zamestnávateľ :
sídlo spoločnosti :
IČO :
zastúpená :

a

Zamestnanec : .................................................. .........
nar. : .................................................. .........
r.č. : .................................................. .........
č.OP : .................................................. .........
trvalé bydlisko : .................................................. .........


uzatvárajú túto

dohodu o zrážkach zo mzdy podľa § 131 ods. 3) ZP


Na základe tejto dohody zamestnanec súhlasí s vykonaním zrážok zo mzdy za mesiac
........2007 za súkromné hovory uskutočnené zo služobného mobilného telefónu od.......
do ........ vo výške ................. Sk.





V .......... dňa .............




................................................. .................................................. ...
podpis zamestnanca pečiatka a podpis zamestnávateľa
Andyke
16.10.07,10:59
PS: budu to ale zrazky po zdaneni, predpokladam[/quote]

Áno, sú to zrážky po zdanení.
fizzy
17.10.07,07:06
Co sa tyka zrazok na stravne listky, tak tato dohoda musi byt alebo nie?