nejika
09.09.07,09:39
Ahojte mudri ľudia,
mam trošku chaos v tychto veciach, poraďte prosím. Som SZČO a platca DPH, učtujem v ALFE. Urobila som vklad podnikateľa 400.000 SK a kupila osobné auto za tuto sumu včetne DPH, ktoru si nemôžem uplatniť.
1. Aku obstaravaciu cenu zapisať do karty dlhodobého majetku, cenu s DPH teda 400.000 /ak som si nemohla uplatniť odpočet dph/ alebo bez DPH? Z tejto ceny je potom vyratavaný aj odpis.
Druhý problém mam s poskytnutou dotáciou z UPSVar. Zapisala som ju do PD ako PNDZ a zaroveň do knihy záväzkov.
2. Ak kupim napr. tlačiareň v sume 5000+DPH, z tohto záväzku odrátam len 5000 /cenu bez DPH/ ?
:)
ekopo
09.09.07,16:59
Na úvod: je jedno v akom programe účtuješ ...

1., OC osobného auta na účely odpisov je cena s DPH
2., záväzok ako taký sa "započítava" celý, bez ohľadu na DPH, tento prípad je špecifický, s ohľadom na uplatňovanie DPH a následného uvádzania VOZD. Budeme vychádzať z Usmernenia MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor kde sa uvádza:

B2/ Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený Opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003 – 92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

V nadväznosti na uvedené, podrobnejšie a viac po slovensky o účtovaní dotácie som písal tu:http://www.porada.sk/511079-post5.html

Nikde nie je zmienka o účtovnaní DPH. Celkový záväzok je jedna vec, následné účtovanie o POZD a VOZD v prípade platcu DPH je druhá vec.