Lomnica
09.09.07,11:34
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak podnikateľ má automobil na leasing ale ako súkromná osoba a nie na firmu, môže si uplatniť náhrady za km? Daň z MV zaplatil.
evina
09.09.07,09:35
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak podnikateľ má automobil na leasing ale ako súkromná osoba a nie na firmu, môže si uplatniť náhrady za km? Daň z MV zaplatil.

http://www.porada.sk/t47052-phm-a-auto-na-lizing.html
veronikasad
09.09.07,09:47
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak podnikateľ má automobil na leasing ale ako súkromná osoba a nie na firmu, môže si uplatniť náhrady za km? Daň z MV zaplatil.

Nie, musí ísť o auto vlastné alebo v spoluvlastníctve manželov.

------
Veronika
Lomnica
09.09.07,09:50
Pozrela som si ten odkaz a pochopila som to tak, že on auto používa a nič si nemôže dať do nákladov, ani benzín ktorý natankoval?- keby ho dal ako prevádzkovú réžiu?
Paula
09.09.07,09:59
Pozrela som si ten odkaz a pochopila som to tak, že on auto používa a nič si nemôže dať do nákladov, ani benzín ktorý natankoval?- keby ho dal ako prevádzkovú réžiu?


zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

otázka:
Som podnikateľ a mám auto na lízing. Môžem si zahrnúť do daňových výdavkov náklady na PHL a kilometrovné ?

odpoveď:
Daňovník, ktorý na podnikanie používa automobil prenajatý formou finančného prenájmu, pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované pohonné látky postupuje podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov. Výdavky na spotrebované PHL daňovník uplatní podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze. Nakoľko nejde o vlastné motorové vozidlo, základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy (tzv. kilometrovné) nie je možné uplatniť.
Jana Acsová
09.09.07,10:02
Pozrela som si ten odkaz a pochopila som to tak, že on auto používa a nič si nemôže dať do nákladov, ani benzín ktorý natankoval?- keby ho dal ako prevádzkovú réžiu?PHL by v prípade nezaradenia automobilu do obchodného majetku uplatňoval podľa § 19 ods. 2 písm. l):
- výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom.

V prípade auta vo vlastníctve fyzickej osoby nezaradeného do obchodného majetku sa uplatňujú náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách a to podľa § 19 ods. 2 písm. e). T.j. uplatňuje sa iné ustanovenie zákona o dani z príjmov.
Lomnica
09.09.07,10:26
Takže podľa toho paragrafu 19 ods. 2 písm. e si môže dať do nákladov len stravné /aj to len keď má doklad o nejakom stravnom/? A musí potom vôbec viesť knihu jázd? Vďaka za Vaše odpovede.
Jana Acsová
09.09.07,10:38
A musí potom vôbec viesť knihu jázd? Vďaka za Vaše odpovede.A čo potom budete prepočítavať? Ceny PHL mať budete, ale koľko spotreboval nebudete vedieť preukázať. Doklad o kúpe dokladuje nákup ... ale nie účel, t.j. či ste autom išli ku kaderníčke, na kozmetiku, do banky alebo ku klientovi.
Lomnica
10.09.07,15:10
opravujem svoj posledný príspevok, tak teda SZČO podniká od 1.5.2007, na podnikanie používa auto, ktoré má na leasing, ale ako súkr. osoba. Preto že ho používa na podnikanie, zaplatil zaň daň z MV za pomernú časť roka 2007. Vedie si knihu jázd, môže do nej zapisovať len pracovné cesty? Nevadí keď mu nebudú sedieť ubehnuté km a konečný stav tachometra? Odkladá si bločky o nákupe PHL. Na konci mesiaca si urobí vyúčtovanie pracovných ciest tzv. cesťák. Do nákladov dá cestovné teda prepočítanú spotrebu PHL na ubehnuté km v Sk, použije priemernú cenu za mesiac podľa bločkov, ktoré má odložené? Do stravného si zaráta napr. doklad z reštaurácie keď bol na obede? /stravné lístky nemá/. Ako môže zaúčtovať ďalšie výdavky, ktoré mu vznikli, napr. nákup mesačnej diaľničnej nálepky, parkovné? Môže to dať na konci mesiaca do cesťáka ako vedľajšie výdavky alebo to bude účtovať priebežne v mesiaci ako vznikli - v PD do prevádzkovej réžie? A ešte jedna otázka: keď napr. 18.10. natankuje za 500 Sk ako to urobí v pokladni? - neurobí výber z pokladne a tým pádom mu nebude sedieť pokladničná hotovosť, alebo vždy keď použije peniaze na nákup PHL, bude to účtovať ako osobnú spotrebu alebo to môže účtovať ako záloha na vyúčtovanie prac. cesty - výdavok prevádz.réžia a potom doúčtuje len ten zvyšok alebo keď je suma vyššia bude to zase účtovať ako vrátená záloha do pokladne? poraďte mi prosím, skúste odpovedať na celý tento môj príspevok, je viem, že je to ako úrývok z čitateľ. denníka.
zico
25.09.07,10:48
A čo potom budete prepočítavať? Ceny PHL mať budete, ale koľko spotreboval nebudete vedieť preukázať. Doklad o kúpe dokladuje nákup ... ale nie účel, t.j. či ste autom išli ku kaderníčke, na kozmetiku, do banky alebo ku klientovi.

Len sa v týchto príspevkoch často rôzne vykladá ustanovenie par. 19, ods. 2, písm. e - ....uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky.. teda bločik mať nemusím, len musím poznať ceny platné v danom období, napr. z www.natankuj.sk (http://www.natankuj.sk). Je tak?
Karlítko
08.10.07,06:49
Chcem sa opýtať a ako bude daňová kontrola vedieť, že ide o auto na lízing, keď v techničáku je zapísaný ako majiteľ podnikateľ?
Johanka
08.10.07,06:55
TP má dve strany ;) . Ak na DI odviedli kvalitnú prácu, tak v TP zmienka o vlastníkovi MV (leasingová spoločnosť) je.
Karlítko
08.10.07,07:52
A ak neodviedli kvalitnú prácu a o leasingovej spoločnosti tam zmienka nie je?
ZEvina
27.02.08,12:40
opravujem svoj posledný príspevok, tak teda SZČO podniká od 1.5.2007, na podnikanie používa auto, ktoré má na leasing, ale ako súkr. osoba. Preto že ho používa na podnikanie, zaplatil zaň daň z MV za pomernú časť roka 2007. Vedie si knihu jázd, môže do nej zapisovať len pracovné cesty? Nevadí keď mu nebudú sedieť ubehnuté km a konečný stav tachometra? Odkladá si bločky o nákupe PHL. Na konci mesiaca si urobí vyúčtovanie pracovných ciest tzv. cesťák. Do nákladov dá cestovné teda prepočítanú spotrebu PHL na ubehnuté km v Sk, použije priemernú cenu za mesiac podľa bločkov, ktoré má odložené? Do stravného si zaráta napr. doklad z reštaurácie keď bol na obede? /stravné lístky nemá/. Ako môže zaúčtovať ďalšie výdavky, ktoré mu vznikli, napr. nákup mesačnej diaľničnej nálepky, parkovné? Môže to dať na konci mesiaca do cesťáka ako vedľajšie výdavky alebo to bude účtovať priebežne v mesiaci ako vznikli - v PD do prevádzkovej réžie? A ešte jedna otázka: keď napr. 18.10. natankuje za 500 Sk ako to urobí v pokladni? - neurobí výber z pokladne a tým pádom mu nebude sedieť pokladničná hotovosť, alebo vždy keď použije peniaze na nákup PHL, bude to účtovať ako osobnú spotrebu alebo to môže účtovať ako záloha na vyúčtovanie prac. cesty - výdavok prevádz.réžia a potom doúčtuje len ten zvyšok alebo keď je suma vyššia bude to zase účtovať ako vrátená záloha do pokladne? poraďte mi prosím, skúste odpovedať na celý tento môj príspevok, je viem, že je to ako úrývok z čitateľ. denníka.


Už niekoľko dní študujem všetky príspevky okolo tejto problematiky, ale v každom príspevku, čo sa týka odpovede na presne tento istý problém, nie je nikdy odpoveď.......
Lomnica, ako si to poriešil? Mám tento istý problém. Poradí niekto?
Jarka 1
27.02.08,16:44
Súhlasím s tým, že nájsť jednoznačnú odpoveď nie je jednoduché.Po niekoľkodňovom študovaní príspevkov som ja osobne prišla k tomuto záveru:
Auto na leasing napísané na rodné číslo a nie na IČO podnikateľa- je v prenájme a nie je jeho vlastné, až do splatenia leasingu. Keďže nie je vlastné, daňovník môže do výdavkov uplatniť náklad na spotrebované PHL rovnako ako pri vlastnom aute nevloženom do majetku firmy. Vedie evidenciu km len v prípade použitia na pracovnú cestu. Nemá však nárok na kilometrovné. Musí zaplatiť daň z motorových vozidiel, čo mu ide do nákladov. Zaplatené parkovné pri pracovnej ceste je tiež jeho náklad. Zaúčtuje ho hneď podľa dokladu o parkovnom, alebo ho priloží k vyúčtovaniu nákladov na PHL za celý mesiac ako súčať cestovného príkazu. Potom si na základe VPD zaúčtuje výdaj z pokladne ako VOZD napr. vždy na konci mesiaca. Pri predaji neplatí daň.

Ak je auto kúpené na IČO /alebo DIČ, neviem presne čo sa uvádza/ tak podnikateľ ho môže zaradiť do majetku a odpisovať. Potom môže uplatniť všetky náklady tak, ako keď sa jedná o firemné auto. Samozrejme pri predaji po odleasovaní do 5 rokov, platí daň.

A ešte mám jeden prípad, ktorý som tu nikde nenašla. Podnikateľ kúpil auto na leasing na rodné číslo, vložil ho do podnikania,tak ako keby bol leasing na IČO. Účtuje o ňom, má ho v evidencii majetku. Na základe §24 ods.1 písm d ho odpisuje. Nech to čítam zhora zdola vychádza mi, že nič neporušuje, ak dodrží všetky podmienky v zákone o DZP. Nikde mi nevychádza obmedzenie s ohľadom na evidenciu leasingu na RČ, alebo IČO. Teda čo sa týka dane z príjmu. Pri predaji do 5 rokov po vyradení to zdaní.
Problém môže byť len v leasingovej spoločnosti. Informovala som sa na tento konkrétny príklad. Museli to najprv konzultovať, lebo oni sa s tým tiež ešte nestretli. Potom mi zavolali, aby sme požiadali o zmenu v leasingovej zmluve z RČ na IČO. Samozrejme za poplatok a len od dátumu doručenia. Nie spätne. Neurobili sme tak. Stále si myslím, že to nemôže ovplyvniť zaradenie a odpis auta z pohľadu zákona o DZP.
ZEvina
28.02.08,06:59
Jarka ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázočky: 1. Stačí zaradiť auto na leasing do majetku na základe interného dokladu - "zaraďovací protokol" podpísaný podnikateľom? 2. Ak ide podnikateľ s týmto autom na SC vyúčtuje si "stravné" na základe § o cestovných náhradách, alebo musí mať gastro lístky, či doklad z pokladne? Veľká vďaka za trpezlivosť. Eva
Jarka 1
28.02.08,09:34
Jarka ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala otázočky: 1. Stačí zaradiť auto na leasing do majetku na základe interného dokladu - "zaraďovací protokol" podpísaný podnikateľom? 2. Ak ide podnikateľ s týmto autom na SC vyúčtuje si "stravné" na základe § o cestovných náhradách, alebo musí mať gastro lístky, či doklad z pokladne? Veľká vďaka za trpezlivosť. Eva

Áno, zaradí ho tak, ako každý iný majetok. Musí ho zapísať na kartu majetku. Dokonca niekde som tu čítala, že nie každý robí aj zaraďovací protokol, ale asi by mal radšej byť. Ak ho zaradí, ide o firemné auto.
Nárok na stravné nesúvisí s autom. Na to má podnikateľ nárok, aj keď pôjde pešo. Za odpracovaný deň môže mať lístok za 89 Sk, alebo obed niekde v reštike, ale jeho cenu rozdelí tak, že do nákladov dá len 89 a zvyšok na osobnú spotrebu. Ak ide na pracovnú cestu mimo pracoviska, tak stravné počíta podľa trvania tejto pracovnej cesty v hodinách. To si treba naštudovať tu na porade podľa toho o akú prac. cestu ide, či na Slovensku, alebo v zahraničí. Je tu toho veľa a dobre sparacované. Je to podľa zákona o cestovných náhradách.

Doklad VPD z pokladne vystavuješ až pri vyúčtovaní.
celas
28.02.08,13:52
Ak je raz auto na leasing je firemné v majetku, lebo o ňom účtuje a môže účtovať všetky výdavky týkajúce sa tohto auta, odpisuje ho, účtuje o PHM podľa skutočných blokoch PHM, vedie knihu jázd a ak je plátca DPH tak má nárok na odpočet z PHM... Žiadne paušálne výdavky....
Januška
28.02.08,15:03
Súhlasím s tým, že nájsť jednoznačnú odpoveď nie je jednoduché.Po niekoľkodňovom študovaní príspevkov som ja osobne prišla k tomuto záveru:
Auto na leasing napísané na rodné číslo a nie na IČO podnikateľa- je v prenájme a nie je jeho vlastné, až do splatenia leasingu. Keďže nie je vlastné, daňovník môže do výdavkov uplatniť náklad na spotrebované PHL rovnako ako pri vlastnom aute nevloženom do majetku firmy. Vedie evidenciu km len v prípade použitia na pracovnú cestu. Nemá však nárok na kilometrovné. Musí zaplatiť daň z motorových vozidiel, čo mu ide do nákladov. Zaplatené parkovné pri pracovnej ceste je tiež jeho náklad. Zaúčtuje ho hneď podľa dokladu o parkovnom, alebo ho priloží k vyúčtovaniu nákladov na PHL za celý mesiac ako súčať cestovného príkazu. Potom si na základe VPD zaúčtuje výdaj z pokladne ako VOZD napr. vždy na konci mesiaca. Pri predaji neplatí daň.

Ak je auto kúpené na IČO /alebo DIČ, neviem presne čo sa uvádza/ tak podnikateľ ho môže zaradiť do majetku a odpisovať. Potom môže uplatniť všetky náklady tak, ako keď sa jedná o firemné auto. Samozrejme pri predaji po odleasovaní do 5 rokov, platí daň.

A ešte mám jeden prípad, ktorý som tu nikde nenašla. Podnikateľ kúpil auto na leasing na rodné číslo, vložil ho do podnikania,tak ako keby bol leasing na IČO. Účtuje o ňom, má ho v evidencii majetku. Na základe §24 ods.1 písm d ho odpisuje. Nech to čítam zhora zdola vychádza mi, že nič neporušuje, ak dodrží všetky podmienky v zákone o DZP. Nikde mi nevychádza obmedzenie s ohľadom na evidenciu leasingu na RČ, alebo IČO. Teda čo sa týka dane z príjmu. Pri predaji do 5 rokov po vyradení to zdaní.
Problém môže byť len v leasingovej spoločnosti. Informovala som sa na tento konkrétny príklad. Museli to najprv konzultovať, lebo oni sa s tým tiež ešte nestretli. Potom mi zavolali, aby sme požiadali o zmenu v leasingovej zmluve z RČ na IČO. Samozrejme za poplatok a len od dátumu doručenia. Nie spätne. Neurobili sme tak. Stále si myslím, že to nemôže ovplyvniť zaradenie a odpis auta z pohľadu zákona o DZP.
Ak je leasing na RČ, auto nebolo dané do podnikania ale sa používa na podnikateľské účely , bola zaplatená daň z mot. vozidla, môže si dať SZČO do nákladov uhradené mesačné splátky leasingovej spoločnosti - ako prenájom auta? Uvažujem tak, že keď zaplatím Jankovi Mrkvičkovi prenájom auta, tak si to môžem dať do nákladov.
Jarka 1
28.02.08,16:44
Ak je leasing na RČ, auto nebolo dané do podnikania ale sa používa na podnikateľské účely , bola zaplatená daň z mot. vozidla, môže si dať SZČO do nákladov uhradené mesačné splátky leasingovej spoločnosti - ako prenájom auta? Uvažujem tak, že keď zaplatím Jankovi Mrkvičkovi prenájom auta, tak si to môžem dať do nákladov.

Som toho názoru, že v tomto prípade nie sú leasingové splátky nákladom. Toto nie je klasický prenájom. Sú tam určité obmedzenia, po leasingu sa auto stáva tvojim majetkom ...
Ja som zaradila auto obstarané na leasing na RČ do majetku firmy ihneď po uzatvorení leasingovej zmluvy. Dodržala som úplne všetko tak, ako keby bol leasing na auto uzatvorený na IČO. Aj odpisy uplatňujem ako na leasingový majetok, nie klasické. Jediný rozdiel je naozaj len v tom, že v zmluve je RČ a nie IČO.
Vychádzam z toho, že keď zaraďujem nové auto zakúpené v hotovosti do majetku firmy, musím ho zaevidovať na kartu majetku. Potom ho môžem odpisovať bez ohľadu na to, či som ho kúpila na RČ, alebo IČO.

Priznávam, že aj ja som však uvažovala tým smerom ako píšeš. Predsa však sa radšej prikláňam k názoru, že leasing nie je zmluva ako prenájom auta od Jožka Mrkvičku. Toto by som určite neriskovala obhajovať pred kontrolou.
Jarka 1
28.02.08,16:55
Ak je raz auto na leasing je firemné v majetku, lebo o ňom účtuje a môže účtovať všetky výdavky týkajúce sa tohto auta, odpisuje ho, účtuje o PHM podľa skutočných blokoch PHM, vedie knihu jázd a ak je plátca DPH tak má nárok na odpočet z PHM... Žiadne paušálne výdavky....

Ak je raz auto na leasing je firemné v majetku ... Nemusí byť, ak ho podnikateľ nezaradí do majetku. Ak áno, potom platí všetko tak, ako píšeš. A samozrejme žiadny paušál 6,20 Sk. Ale ten nemôže použiť, ani keď ho nezaradí, lebo nie je jeho vlastné.
Januška
29.02.08,07:54
Dakujem za odpoveď. Vedela by si poradiť čo s týmto: ja mám SZČO, ktorý má leasing od roku 2006, keď ešte nebol podnikateľom. Od mája 2006 sa stal podnikateľom a ja "múdra hlava" som si neuvedomila, že nemôžem dať 6,20Sk/km. Teraz mi prinesol znovu účtovníctvo , a ja pozerám a neverím vlastným očiam, že som urobila takúto chybu. Neviem sa odhodlať podať dod.DP, ale daňovník menil tento rok správcu dane, tak to to chcem vyriešit a hľadám cestičku ako sa z toho dostať.
Jarka 1
29.02.08,08:54
Podala by som DDP a treba opravit aj výkaz PaV. Ak sa nemýlim bude za to pokuta 2 000 Sk. Ale pri kontrole, by to mohlo dopadnút ovela horsie. Takto znízis následky pri prípadnej kontrole.

A sorry, nefunguje mi tu diagritika.
Januška
29.02.08,16:34
Ďakujem, asi sa tomu nevyhnem a podám DDP. Len nechápem tú pokutu. Myslela som, že doplatím daň a sankčný úrok. Na pokutu som zabudla.
ssilvia
12.03.08,07:09
leasingovka by mu mala dat suhlas s prenajmom vozidla inej osobe(t.z. jeho firme, kedze auto vlastni ako sukromna osoba) a moze si robit cestaky do firmy. normalne 6,20 sk za km + phm
Januška
13.03.08,11:24
Dakujem za reakciu, ale to len potvrdzuje, že vlastník vozidla je leasingovka a môj živnostník je stále len držiteľom vozidla,či je zmluva na RČ SZČO alebo na IČO. Situáciu som si už preverila na aj DU u nemenovanej odborníčky na FO a tá mi potvrdila, že ak nie je VLASTNIK nemôže 6,20. Ale tiež povedala, že ak je zmluva na RČ SZČO môže si dať leasing do firmy a uplatniť si všetko ako keď je zmluva vystavená na IČO.