Bibika22
09.09.07,12:03
Neviem, či som zaradila tému správne, ale hádam mi to prepáčite.
Už som tu o nás písala takže v skratke.
Sme dve samostatné firmy s jedným majiteľom a rovnakým sídlom, jedna výrobná, druhá distribučná. Aby sme obmedzili neustále prefaktúrovávánie všetkého chceme distribučnú utlmiť, a distribuovať cez výrobnú. Už som to tu pred časom konzultovala, takže základné veci ako prehodenie reg. pokladne a skladu sme zvládli.
Ale nie je mi celkom jasné, čo s autami. Máme osobné, úžitkové - PickUp, a nákladné nad 3,5 tony.
Musíme volať úradného odhadcu (všetky autá sú viac ako 10r. staré a odpísane) či stačí, keď si stanovíme len nejakú symbolickú cenu (veď jedna firma DPH bude platiť a druhá zároveň uplatňovať). A čo kúpno predajná zmluva? Bude tam podpísaná tá istá osoba, len razítko bude iné. Nie je mi to celkom jasné a nechcem, aby nás niekto v budúcnosti obvinil, že nie je to tak ako to malo byť, tak prosím o radu. Vďaka
Danila
09.09.07,10:18
Neviem, či som zaradila tému správne, ale hádam mi to prepáčite.
Už som tu o nás písala takže v skratke.
Sme dve samostatné firmy s jedným majiteľom a rovnakým sídlom, jedna výrobná, druhá distribučná. Aby sme obmedzili neustále prefaktúrovávánie všetkého chceme distribučnú utlmiť, a distribuovať cez výrobnú. Už som to tu pred časom konzultovala, takže základné veci ako prehodenie reg. pokladne a skladu sme zvládli.
Ale nie je mi celkom jasné, čo s autami. Máme osobné, úžitkové - PickUp, a nákladné nad 3,5 tony.
Musíme volať úradného odhadcu (všetky autá sú viac ako 10r. staré a odpísane) či stačí, keď si stanovíme len nejakú symbolickú cenu (veď jedna firma DPH bude platiť a druhá zároveň uplatňovať). A čo kúpno predajná zmluva? Bude tam podpísaná tá istá osoba, len razítko bude iné. Nie je mi to celkom jasné a nechcem, aby nás niekto v budúcnosti obvinil, že nie je to tak ako to malo byť, tak prosím o radu. VďakaNemusíš na vozidlá volať odhadcu. Daňové odpisy neuplatníš, a autá predáš za cenu primeranú.
Bibika22
10.09.07,16:14
Ďakujem.

A ešte ma napadlo. Čo cestná daň? Musím z jednej odhlásiť a potom zasa nahlásiť na druhú firmu. Alebo sa to týka len auta, ak je zaplatená na celý rok a nejde auto do iného okresu tak netreba nič robiť?
Dik
Johanka
10.09.07,17:11
Daňovníkom dane z MV je ten, kto MV používa na podnikanie, takže odhlásiť a prihlásiť ;) .
brčko
10.09.07,17:19
Tiež sme predávali autá z jednej firmy do druhej spriaznenej (či ako sa to volá). Kúpili sme Avízo a našli sme ponuky áut rovnakej značky a roku výroby a cenu sme stanovili podla toho. Ku kúpno-predajnej zmluve, kvôli daniarom sme odložili aj tie inzeráty aj s dátumom vydania novín, aby bolo vidieť, že to bola cena v čase predaja.
A cestnú daň treba určite odhlásiť a prihlásiť. Je to predsa náklad inej firmy.
Ešte ma napadlo, ako to bude s DPH u osobných áut u predávajúceho. Kupujúci osobného auta si DPH na vstupe neuplatní. A keď potom auto predáva, asi neodvedie? Už dlho nerobím s DPH, takže snád sa k tomu niekto vyjadrí. (Robili sme to ešte cca v r.2003)
Bibika22
16.09.07,05:54
Ďakujem.
To s tými novinami sa mi celkom pozdáva. Skúsme to tak.
Prosím vyjadrite sa niekto k tomu DPH.
Dik
Zoltán Kovács
16.09.07,07:28
Ešte ma napadlo, ako to bude s DPH u osobných áut u predávajúceho. Kupujúci osobného auta si DPH na vstupe neuplatní. A keď potom auto predáva, asi neodvedie? Už dlho nerobím s DPH, takže snád sa k tomu niekto vyjadrí. (Robili sme to ešte cca v r.2003)

Ak predávajúci pri kúpe osobného motorového vozidla nemal právo si uplatniť dph, tak aj predávať bude bez dph to konkrétne osobné motrové vozidlo (kategória M,M1).
Bibika22
17.09.07,07:08
Díky. A prajem všetkým príjemný začiatok týždňa. :)
Ella
17.09.07,07:50
Aj my sme mali takýto prípad a zákon hovorí: následne, ak platiteľ dane predá osobný automobil, pri ktorého obstaraní na základe kúpnej zmluvy alebo zmluvy o prenajatej veci nemohol odpočítať daň, predaj takéhoto osobného automobilu je oslobodený od dane /§ 42 zákona o DPH/.