danushka
09.09.07,14:53
Ahojte poraďáci, vie mi niekto poradiť najrozumnejší postup pri vedení JÚ v PNS, keď podnikateľ doposiaľ všetko v PNS blokoval do ERP, ale chce sa vyhnúť registrácii DPH, tak uvažuje, že MHD lístky, dennú a periodickú tlač, ceniny a dob.kupóny blokovať nebude. Bol by takýto postup správny?
1. Vstupné FA doposiaľ ako tovar doblokovať do ERP...
-v okamihu rozhodnutia na tento prestup inventúra zásob
2. Nové vstupné FA evidovať ako záväzok NZD
3. Provízia za predaj MHD lístkov POZD - na základe OFA
4. Výpočet provízie z remitendy - POZD - nepeňažný
5.Všetok doplnkový tovar blokovať do ERP ako doposiaľ

Totiž, takéto malé stánky zvyčajne registrácia DPH položí do múk a zvyčajne po nejakom čase končia s podnikaním, keď to chcú robiť ako káže kostolný poriadok...
Poraďte ľudkovia, ste zlatí:)
Melnick
09.09.07,13:19
danushka veď Ty chceš,aby sme Ti odsúhlasili niečo čo je nezákonné a prieči sa etikete Porady.:) Ak mu "hrozí " registrácia na DPH,tak na tom asi až tak zle nebude.:cool:
Ja v tomto poradiť neviem.
Zita5
09.09.07,13:27
Ahojte poraďáci, vie mi niekto poradiť najrozumnejší postup pri vedení JÚ v PNS, keď podnikateľ doposiaľ všetko v PNS blokoval do ERP, ale chce sa vyhnúť registrácii DPH, tak uvažuje, že MHD lístky, dennú a periodickú tlač, ceniny a dob.kupóny blokovať nebude. Bol by takýto postup správny?
1. Vstupné FA doposiaľ ako tovar doblokovať do ERP...
-v okamihu rozhodnutia na tento prestup inventúra zásob
2. Nové vstupné FA evidovať ako záväzok NZD
3. Provízia za predaj MHD lístkov POZD - na základe OFA
4. Výpočet provízie z remitendy - POZD - nepeňažný
5.Všetok doplnkový tovar blokovať do ERP ako doposiaľ

Totiž, takéto malé stánky zvyčajne registrácia DPH položí do múk a zvyčajne po nejakom čase končia s podnikaním, keď to chcú robiť ako káže kostolný poriadok...
Poraďte ľudkovia, ste zlatí:)

Okrem toho , že súhlasím s Melnick - chcem len podotknúť , že nemaj strach , nebude to také zlé ani ak SZČO sa stane plátcom DPH , žiadne muky mu nehrozia a ani neskončí s podnikaním .

Okrem iného , ak prekročí stanovený obrat zákonom , je to jeho povinnosť .

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#4
Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)
veronikasad
09.09.07,13:53
Ahojte poraďáci, vie mi niekto poradiť najrozumnejší postup pri vedení JÚ v PNS, keď podnikateľ doposiaľ všetko v PNS blokoval do ERP, ale chce sa vyhnúť registrácii DPH, tak uvažuje, že MHD lístky, dennú a periodickú tlač, ceniny a dob.kupóny blokovať nebude. Bol by takýto postup správny?
1. Vstupné FA doposiaľ ako tovar doblokovať do ERP...
-v okamihu rozhodnutia na tento prestup inventúra zásob
2. Nové vstupné FA evidovať ako záväzok NZD
3. Provízia za predaj MHD lístkov POZD - na základe OFA
4. Výpočet provízie z remitendy - POZD - nepeňažný
5.Všetok doplnkový tovar blokovať do ERP ako doposiaľ

Totiž, takéto malé stánky zvyčajne registrácia DPH položí do múk a zvyčajne po nejakom čase končia s podnikaním, keď to chcú robiť ako káže kostolný poriadok...
Poraďte ľudkovia, ste zlatí:)

Ak ti zákon o ERP neukladá evidovať tržbu ERP, to ešte neznamená, že to nie je pre podnikateľa príjem OZD a nezarátava sa do obratu na DPH.
Takže ak si nechceš narobiť v účto "guláš", presveč podnikateľa, že neblokovaním, okrem úspory pásky do ERP, nič nezíska. Do obratu pre DPH sa nezahrňa podˇla § 40 Zákona o DPH predaj poštových cenín a kolkov - predpokladám, že má na ne samostatnú tovarovú skupinu. Tie z obratu vylúčiš. Ak prekročí - po vylúčení kolkov a cenín - obrat 1,5 mil. sk za posledných 12 mesiacov, musí sa zaregistrovať ako povinný platiteľ DPH do 20. dňa nasl. mesiaca. Súčasne treba nahlásiť na DÚ koeficient, lebo predaj kolkov a cenín je oslobodené plnenie.

--------
Veronika
Melnick
09.09.07,13:54
http://www.porada.sk/524927-post5.html

danushka,takto Ti odpovedali na Tvoju otázku v inej téme ,ktorú si založila.:)
Paula
09.09.07,14:08
mimotemy Takýto špekulant by si mal robiť účty sám, keď už tak veľmi dobre ovláda, čo, kedy, kam, ako....ja by som pre neho neurobila ani čiarku, takéto "vývrtky" sa časom prevalia a kto sa za mňa bude potom biť, kto dokáže, že tie vývrtky som nerobila z vlastnej vôle ale na prosbu či príkaz podnikateľa? Nič na mojom presvedčení nemení skutočnosť, že za daň. priznanie je zodpovedný on, mne ide o princíp.
danushka
09.09.07,14:10
Ďakujem za usmernenie...
Trošku som sa začervenala...
Možno tu niektorí dávame ,,nelogické otázky", ale to bude tým, že vieme na koho sa obrátiť, lebo na PORADE skutočne vedia poradiť, takže klaniam sa úprimne pred všetkými múdrymi a ochotnými poraďákmi.
Melnick
09.09.07,14:19
danushka:) , lepšie sa je na Porade trošku červeňať, ako pri daňovej kontrole poriadne poťiť.:)
Na to sú otázky, aby človek dostal odpoveď - nečerveňaj sa.:)