petacuckova
10.09.07,06:05
Dobrý deň. Mám otázku. Máme zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Zamestnanec, ktorý nastúpil na jej miesto dal k 15. 9 výpoveď, pracovné miesto ostáva voľné a naši konatelia jej ponúkli, či nechce pracovať na dohodu o pracovnej činnosti a chodila by do práce dvakrát do týždňa na 3 hodiny. Je to správne ? Môže byť na RD a v tej istej spoločnosti mať aj Dohodu ? Ďakujem.
ZDENIELA
10.09.07,05:37
Zamestnanec môže byť v pohode u jedného zamestnávateľa zamestnaný na hlavný pracovný pomer aj na dohodu. Takže dohoda cez rodičovskú dovolenku nie je problém. Ale problém je v tom, že dohoda o vykonaní práce nesmie byť na tú istú činnosť ako je hlavný pracovný pomer. Len neviem, či to platí i k dohode o pracovnej činnosti.
petacuckova
10.09.07,05:47
Ani v takom prípade nemôže byť dohoda o pracovnej činnosti ( myslím tým tú istú činnosť ), ak zamestnanec je na rodičovskej dovolenke ?
seda
24.01.08,06:42
Dobrý deň, pozriete sa mi, či to môže byť správne? Máme zamestnankyňu na RD a chceme ju zamestnať na DoPČ.
Výkon funkcie nesmie byť rovnaký ako v TPP.
Obdobie trvania neurčito.
Trvanie maximálne 10 hod. týždenne.
Príjem akýkoľvek.
Môže podpísať vyhlásenie.
Ďakujem.
Tweety
24.01.08,06:52
Dobrý deň, pozriete sa mi, či to môže byť správne? Máme zamestnankyňu na RD a chceme ju zamestnať na DoPČ.
Výkon funkcie nesmie byť rovnaký ako v TPP.
Obdobie trvania neurčito.
Trvanie maximálne 10 hod. týždenne.
Príjem akýkoľvek.
Môže podpísať vyhlásenie.
Ďakujem.
Samozrejme, že môže podpísať vyhlásenie.
JM1968
30.09.08,13:12
Dobrý deň, pozriete sa mi, či to môže byť správne? Máme zamestnankyňu na RD a chceme ju zamestnať na DoPČ.
Výkon funkcie nesmie byť rovnaký ako v TPP.
Obdobie trvania neurčito.
Trvanie maximálne 10 hod. týždenne.
Príjem akýkoľvek.
Môže podpísať vyhlásenie.
Ďakujem.

Dobrý deň, prosím ešte stále platí, že ak zamestnáme našu zamestnankyňu, ktorá poberá rodičovský príspevok, na DoPČ, nesmie mať tú istú pracovnú činnosť ako na riadny PP?
Vďaka
vikinka
30.09.08,13:16
V § 228a ZP som žiadne také obmedzenie nenašla,môže mať uzatvorenú dohodu o PČ aj na činnosť ako vv PP.
JM1968
30.09.08,13:24
V § 228a ZP som žiadne také obmedzenie nenašla,môže mať uzatvorenú dohodu o PČ aj na činnosť ako vv PP.
Ďakujem, pekný večer:)
hodmon
27.11.08,17:48
Dobry den,
som na rodicovskej dovolenke.Mozem sa zamestnat u svojho zamestnavatela na dohodu, ak budem v podstate vykonavat to iste? Alebo je lepsie zamestnat sa na nejaky skrateny uvazok? Aky vplyv by to malo na rodicovsky prispevok , ak by isiel hore tak ako bolo navrhnute len zenam , ktore osatli doma s dietatom a nepracuju?
petacuckova
15.02.09,07:05
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke, tá jej končí v januári 2010. Na jej pracovnom mieste bol ZC, ktorého povýšili a už nechcú na tých 10 mesiacov brať nového, tak jej navrhli, aby chodila dvakrát do týždňa do skončenia RD ona. Aké mám možnosti, resp. akoby to bolo najsprávnejšie urobiť ?
1. Môže byť na dohodou o pracovnej činnosti, na 10 hod týždenne alebo dohodu o vyk.práce na 350 ročne, druh práce musí byť iný ako má v zmluve ?
2. Alebo pracovná zmluva na kratši pracovný čas.
Ona podľa mňa so zmluvou súhlasiť nebude, kvôli odvodom...
petacuckova
16.02.09,04:58
Vie mi niekto prosím Vás poradiť ? Ďakujem veľmi pekne.
petacuckova
16.02.09,11:16
Poradte ak viete :-)...
mzdarka renca
16.02.09,11:22
Dobrý deň. Mám otázku. Máme zamestnankyňu na rodičovskej dovolenke. Zamestnanec, ktorý nastúpil na jej miesto dal k 15. 9 výpoveď, pracovné miesto ostáva voľné a naši konatelia jej ponúkli, či nechce pracovať na dohodu o pracovnej činnosti a chodila by do práce dvakrát do týždňa na 3 hodiny. Je to správne ? Môže byť na RD a v tej istej spoločnosti mať aj Dohodu ? Ďakujem.

môže
mzdarka renca
16.02.09,11:26
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke, tá jej končí v januári 2010. Na jej pracovnom mieste bol ZC, ktorého povýšili a už nechcú na tých 10 mesiacov brať nového, tak jej navrhli, aby chodila dvakrát do týždňa do skončenia RD ona. Aké mám možnosti, resp. akoby to bolo najsprávnejšie urobiť ?
1. Môže byť na dohodou o pracovnej činnosti, na 10 hod týždenne alebo dohodu o vyk.práce na 350 ročne, druh práce musí byť iný ako má v zmluve ?
2. Alebo pracovná zmluva na kratši pracovný čas.
Ona podľa mňa so zmluvou súhlasiť nebude, kvôli odvodom...

odpovedala som ti omylom na starý príspevok, ale odpoveď je tá istá, že môže aj na dohodu, aj na PP.
Tweety
16.02.09,11:32
Dobrý deň. Mám zamestnankyňu, ktorá je na rodičovskej dovolenke, tá jej končí v januári 2010. Na jej pracovnom mieste bol ZC, ktorého povýšili a už nechcú na tých 10 mesiacov brať nového, tak jej navrhli, aby chodila dvakrát do týždňa do skončenia RD ona. Aké mám možnosti, resp. akoby to bolo najsprávnejšie urobiť ?
1. Môže byť na dohodou o pracovnej činnosti, na 10 hod týždenne alebo dohodu o vyk.práce na 350 ročne, druh práce musí byť iný ako má v zmluve ?
2. Alebo pracovná zmluva na kratši pracovný čas.
Ona podľa mňa so zmluvou súhlasiť nebude, kvôli odvodom...
Áno, môže pracovať aj na dohodu, a dokonca bez zníženia RP. Alebo na KPČ.
7lienka
16.02.09,13:49
Prosím Vás a keď nastúpila zamestnankyňa na rodičovskú 28.1.2009 tak môže robiť na dohodu bez zrušenia rodičovského príspevku?
Aké má zamestnávateľ povinosti voči sociálke, musí platiť celé odvody alebo nie.
Tweety
16.02.09,13:53
Prosím Vás a keď nastúpila zamestnankyňa na rodičovskú 28.1.2009 tak môže robiť na dohodu bez zrušenia rodičovského príspevku?
Aké má zamestnávateľ povinosti voči sociálke, musí platiť celé odvody alebo nie.
Áno, môže. Zamestnáv. ju prihlási (pred začatím vykonáv. prác) do SP. Odvádza len G a ÚP.
7lienka
16.02.09,14:29
A nekráti sa jej potom ten rodičovský podľa nového.
Nechcem jej pohoršiť.... zase až toľko nezarobí :::(((
dík
7lienka
16.02.09,16:25
nekráti sa ten RP?
prosím
Tweety
16.02.09,16:51
nekráti sa ten RP?
prosím
Pri dohode nie, ale pri PZ sa bude.
blska19
16.02.09,17:09
dobry den, trosku odbocim od temy, ale chcela by som sa poradit so skusenymi. Ako je to s MD a prechodom na RD? Mam to sledovat ja a robit zmeny v systeme a hlasit SP? Alebo je povinna zamestnankyna mi to nahlasit? Minuly rok sa mi casto stalo, ze mi to nenahlasili, ale po polroku mi oznamila mzdarka, ze ta a ta je uz na RD... poradte mi, prosim, ja som v tom nova...
Tweety
16.02.09,17:10
dobry den, trosku odbocim od temy, ale chcela by som sa poradit so skusenymi. Ako je to s MD a prechodom na RD? Mam to sledovat ja a robit zmeny v systeme a hlasit SP? Alebo je povinna zamestnankyna mi to nahlasit? Minuly rok sa mi casto stalo, ze mi to nenahlasili, ale po polroku mi oznamila mzdarka, ze ta a ta je uz na RD... poradte mi, prosim, ja som v tom nova...
Ak myslíš seba ako mzdárku: samotnú MD, ale tá už zrejme ošetrená je, a prechod z MD na RD oznámiš SP cez RLFO . Resp. ukončenie MD na jednom, a začiatok RD na druhom RL.
blska19
16.02.09,17:18
Ahoj, diky. Seba nemyslim, ako mzdarku, ja som len personalistka, mzdarky mame centralne, tam sa spracuvaju mzdy...mne ide o to, ci je zamestnankyna povinna oznamit mi prechod z MD na RD, alebo si tom mam vypocitat sama, kedy pojde? diky
mzdarka renca
16.02.09,17:22
Ahoj, diky. Seba nemyslim, ako mzdarku, ja som len personalistka, mzdarky mame centralne, tam sa spracuvaju mzdy...mne ide o to, ci je zamestnankyna povinna oznamit mi prechod z MD na RD, alebo si tom mam vypocitat sama, kedy pojde? diky

ja si to počítam sama, veď to nie je problém, nástup - potvrdenie na MD mi odovzdá, ja doklad aj s potvrdením pošlem do soc. poisťovne a vypočítam si od dátumu začiatku MD 28 týždňov a potom je na RD. Ešte pred nástupom na MD ich poprosím, aby mi poslali kópiu rod. listu, keď sa dieťa narodí a hneď si nahrám, aj do kedy má nárok byť na RD.
Tweety
16.02.09,17:24
Ahoj, diky. Seba nemyslim, ako mzdarku, ja som len personalistka, mzdarky mame centralne, tam sa spracuvaju mzdy...mne ide o to, ci je zamestnankyna povinna oznamit mi prechod z MD na RD, alebo si tom mam vypocitat sama, kedy pojde? diky
Každý slušný soft tento prechod ošetrí. Takže budeš na ten správny dátum upozornená, samozrejme ak je zadaný aj dátum nástupu na MD.
blska19
16.02.09,17:34
Aha, diky. Skusim to tak.
pekny vecer zuzana
brčko
16.02.09,17:48
ešte upozorním, že nárok na 28týždnov má mamička ktorá nastúpi na MD v období najneskôr 6týždnov pred očakávaným dátumom pôrodu, ktorý potvrdí lekár na žiadosť o materském a najskôr 8týžnov pred ODP. Ak by nastúpila v inom termíne, tak sa nárok ráta inak.

No a tiež, ak je zamestnankyna osamelá alebo sa jej narodí viac detí, tak má nárok na materské nie 28 týždnov, ale 37týždnov. Tá osamelosť sa v soc.poistovni preukazuje k 28týždnu poberania materského, t.j. nie hned pri nástupe na MD. lebo sa môže stať, že je síce osamelá pri nástupe na MD, ale už nie k 28týždnu poberania, takže nárok na 37týždnov by v takom prípade už nemala.

Neviem, ako to robia mzdárky, či v takomto prípade nemusí podpísať zamestnankyna nejaké čestné prehlásenie aj pre zamestnávatela, že je osamelá v zmysle zákonníka práce § 40 ods. 1 alebo 2. No a tiež, ak sa jej narodí viac detí, tak by mala doručiť predpokladám mzdárke oba rodné listy. Nie som síce už mzdárka a ked som bola, nemala som také prípady, no inak si neviem predstaviť, ako by sa to mzdárka alebo personalistka mala dozvedieť a preukázať, že je osamelá alebo sa jej narodilo viac detí.

Takže podla mna najprv podla žiadosti o materské by si mala mzdárka skontrolovať, či požiadala o MD v období 8-6týtdnov pred ODP, t.j., či má nárok na tých obvyklých 28/37týždnov alebo len na maxim. 22, resp. 31týždnov po pôrode (vid § 167 ods.2).
Potom by mala zamestnankyna predložiť rodné listy, resp. čestné prehlásenie, najneskôr do 28týždna čerpania MD, ak chce dlhšiu MD (37týdnov).
No a vlastne to by mohla zároven požiadať o poskytnutie rodič.dovolenky, ak už o nu nepožiadala (niekde stačí aj ústne, aj ked najlepšie písomne) a ako písali vyššie, najlepšie z kopiou rodného listu, aby mzdárka vedela, do kedy má na ňu maximálne nárok.
klauduska
12.08.09,07:11
Dobrý deň,

potrebujem poradiť.
Ak budem počas rodičovskej dovolenky pracovať na dohodu o vykonaní práce,zamestnávateľ bude za mňa odvádzať UP a GP.Ale čo dôchodkové poistenie a poistenie do zdravotnej?Kto bude platiť?
alušik
12.08.09,10:11
Počas rodičovskej dovolenky je za Teba platiteľom poistného štát.;)
superg
12.08.09,11:33
Dobrý deň!
Mám otázku,na ktorú by som rada dostala radu od skúsených v tejto oblasti.
Som od novembra 2008 na rodičovskej dovolenke a zároveň vykonávam SZČO(ako reprezentant jednej komercnej poistovne).Pred narodením dieťaťa som bola aj riadne zamestnaná(vlastne ešte aj stále som) v trvalom pracovnom pomere. Keďže kolegyňa, ktorá ma počas rod.dov. zastupovala plánuje odchod z firmy, navrhli mi, či by som sa už teraz nevrátila na svoje miesto.
Moja otázka znie:1.) Ak by som sa vrátila do normálneho prac.pomeru, prišla by som o rodičovský príspevok?
2.) Ak by som šla len na dohodu, ostal by mi rod. príspevok v plnej výške?
3.) Možem vykonávať rovnakú prácu ako mám uvedenú v prac.zmluve aj na dohodu? V dohode je obmedzená výška príjmu, alebo môže byť výška odmeny akákoľvek?
4.) Ak by som šla pracovať a dieťa dala do štátnych jasiel, koľko by som dostávala rodičovského príspevku?
Ďakujem za každú odpoveď, viem,otázok bolo veľa,ale nie sme na tom finančne najlepšie,tak si musím prekombinovať najlepšie možné riešenie. Prosím, poraďte! :)) Ešte raz ďakujem.
klauduska
12.08.09,11:46
Nie som nejak extra v tomto zbehla,ale podla mojich zatial zistenych informacii(lebo tiez planujem robit):
1. ak sa vratis spat do prace na normalny prac. pomer, o RP prides.
2. mozes robit na dohodu a o RP neprides,mozes ho poberat v plnej vyske
3. vyska odmeny obmedzena nie je,a s tym rozsahom prace v dohode neviem....nech skusi poradit niekto skusenejsi....
alušik
12.08.09,11:58
V prípade, že Ti bol rodičovský príspevok priznaný do 31.12.2008, platia pre Teba "staré podmienky", t.j. mohla by si poberať celý rodičovský príspevok v prípade, že by si dieťatko neumiestnila do zariadenia so štátnou dotáciou, ale starala by sa Ti oň napríklad stará mama.
Ak by si dieťatko umiestnila do jasličiek so štátnou dotáciou a zamestnala sa na pracovný pomer, tak o rodičovský príspevok prídeš, no mohol by Ti byť vyplácaný príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak však budeš pracovať len na dohodu, toto nie je považované za zárobkovú činnosť a o rodičovský príspevok by si teda neprišla, bol by Ti vyplácaný v plnej výške. Príjem na dohodu nie je nijako obmedzený, obmedzená si len hodinami, ktoré na dohodu môžeš odpracovať. Na základe dohody by si nemala vykonávať činnosť, ktorá je dohodnutá v pracovnej zmluve.
rodina1
25.08.09,04:59
Dobrý deň. Moja dcéra sa dňa 24. 8. zamestnala. Má riadnu pracovnú zmluvu. Rodičovská dovolenka jej končí 1. 9. 2009. Od 2. 9. ide malý do škôlky. Moja otázka je, či je potrebné, aby sa na SP odhlásila dňom 24. 8. alebo až dňom 01. 9.? Bude jej za september ešte poskytnutý rodičovský príspevok? Ďakujem.
rodina1
25.08.09,08:18
Dobrý deň. Moja dcéra sa dňa 24. 8. zamestnala. Má riadnu pracovnú zmluvu. Rodičovská dovolenka jej končí 1. 9. 2009. Od 2. 9. ide malý do škôlky. Moja otázka je, či je potrebné, aby sa na SP odhlásila dňom 24. 8. alebo až dňom 01. 9.? Bude jej za september ešte poskytnutý rodičovský príspevok? Ďakujem.

Prosím:mee: Ďakujem.
brčko
25.08.09,11:51
Dobrý deň. Moja dcéra sa dňa 24. 8. zamestnala. Má riadnu pracovnú zmluvu. Rodičovská dovolenka jej končí 1. 9. 2009. Od 2. 9. ide malý do škôlky. Moja otázka je, či je potrebné, aby sa na SP odhlásila dňom 24. 8. alebo až dňom 01. 9.? Bude jej za september ešte poskytnutý rodičovský príspevok? Ďakujem.

Dôchodkovo môže byť poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov len do 23.8.09, lebo od 24.8.09 je už dôchodkovo poistená ako zamestnanec (pracuje na prac.pomer). Oboje súčasne nie je možné. Takže odhlášku treba dať do 8dní t.j. do 31.8.09 a na RLFO treba v časti 10 napísať do kolonky "dátum zániku poistenia" 23.8.09.

Predpokladám, že
- začala poberať RP ešte pred 1.1.09 a
- na rozhodnutí o prijatí do Mš má napísané, že je syn prijatý/nastupuje do škôlky od 2.9.09 a
- dieťa bude mať 3roky najskôr 2.9.09.
Ak toto platí, tak má nárok na RP aj za 9/09, ktorý dostane vyplatený naposledy v 10/09 už vo vyššej výške 164,22eur (za obdobie do 8/09 to je 158,67eur).

Ak dosiahne dieťa 3roky až po 30.9.09, tak má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa za dalšie obdobia/mesiace až do mesiaca dovršenia 3-och rokov, na základe skutočne vynaložených preukázaných nákladov, no max. do výšky RP za mesiac.
katjab
29.09.09,18:37
Zamestnankyni skolnčila MD a nastúpila na rodičovskú dovolenku.
Má možnosť nastúpiť k zamestnávateľovi počas RD do práce. V prípade nástupu na pracovný pomer nestráca rodičovskú dovolenku?
A keby nastúpila na dohodu?
Ďakujem