JankaV
10.09.07,06:38
Prosím vás, môže si zamestnanec na kratší prac. čas uplatniť odpočitateľnú položku alebo nemôže a musím to zdaniť ako zrážkovú daň.
Nie je penzista ani nič iné, má 44 rokov, neinvalid, ale zmluvu má len na tri hodinny denne.
Za júl som jej urobila mzdu takto:
77 hod = 3465 hrubá mzda
odpočitateľná položka uplatnená, t.j. žiadna zrážková daň
a ešte aj daňový bodus vyplatený na dve deti 1100 Sk.
Obávam sa, že to nie je správne, tak mi prosím, poraďte ako to má byť a hlavne ako to opraviť, aby som nemala problém.
Ďakujem
ZuzanaP
10.09.07,04:53
Nárok na odpočít. položku má aj keď pracuje na kratší prac. čas. Nárok na DB vzniká ak v prísl. mesiaci má príjem aspoň vo výške polovice minim. mzdy.
evina
10.09.07,05:18
Doplním, v prípade, že si uplatnila NČ - t.j. má podpísanie vyhlásenie - nejedná sa o zrážkovú daň, ale o daň preddavkovú /bez ohľadu na výšku príjmu/.- pre správnosť pojmov.
piškotka
10.09.07,09:34
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa odpočítateľná položka týka aj dohodárov, t.j. keď pracuje na základe dohody o vykonaní práce resp. dohody o pracovnej činnosti, či mu môžem dať podpísať vyhlásenie a potom by sme nemuseli odvádzať zrážkovú daň (do 5.000,-Sk). Ďakujem
vikinka
10.09.07,09:39
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa odpočítateľná položka týka aj dohodárov, t.j. keď pracuje na základe dohody o vykonaní práce resp. dohody o pracovnej činnosti, či mu môžem dať podpísať vyhlásenie a potom by sme nemuseli odvádzať zrážkovú daň (do 5.000,-Sk). Ďakujem
Áno ,vyhlásenie môže podpísať aj zamestnanec na dohodu.
ZuzanaP
10.09.07,09:44
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa odpočítateľná položka týka aj dohodárov, t.j. keď pracuje na základe dohody o vykonaní práce resp. dohody o pracovnej činnosti, či mu môžem dať podpísať vyhlásenie a potom by sme nemuseli odvádzať zrážkovú daň (do 5.000,-Sk). Ďakujem


Áno, týka sa to aj dohodárov, pokiaľ pracuju na dohodu len vo vašej firme.
piškotka
10.09.07,09:54
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
veronikasad
10.09.07,13:43
Prosím vás, môže si zamestnanec na kratší prac. čas uplatniť odpočitateľnú položku alebo nemôže a musím to zdaniť ako zrážkovú daň.
Nie je penzista ani nič iné, má 44 rokov, neinvalid, ale zmluvu má len na tri hodinny denne.
Za júl som jej urobila mzdu takto:
77 hod = 3465 hrubá mzda
odpočitateľná položka uplatnená, t.j. žiadna zrážková daň
a ešte aj daňový bodus vyplatený na dve deti 1100 Sk.
Obávam sa, že to nie je správne, tak mi prosím, poraďte ako to má byť a hlavne ako to opraviť, aby som nemala problém.
Ďakujem

Na daňový bonus mu júli nevznikol nárok, jeho príjem by musel byť viac ako 3800sk. /1/2 z 7600/

Výška DB na jedno dieťa je od 1.7. 555,- sk

--------
Veronika
Dana7
13.04.11,03:56
Prosím len o potvrdenie, že uvažujem správne, lebo známa ma presviedča o opaku, a už ma zmiatla.
Môže zamestnanec poberať daňový bonus aj v prípade, ak neuplatňuje počas roka NČZD? Môj názor je, že áno. V zákone som nikde nenašla, aby podmienkou na poberanie bonusu, bolo aj uplatňovanie NČZD. Ale chcem sa uistiť.

Ďakujem:)
katka50
13.04.11,05:00
Prosím len o potvrdenie, že uvažujem správne, lebo známa ma presviedča o opaku, a už ma zmiatla.
Môže zamestnanec poberať daňový bonus aj v prípade, ak neuplatňuje počas roka NČZD? Môj názor je, že áno. V zákone som nikde nenašla, aby podmienkou na poberanie bonusu, bolo aj uplatňovanie NČZD. Ale chcem sa uistiť.

Ďakujem:)
Môže pri splnení ostat. podmienok, ale musí mať podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov, kde si daňový bonus uplatní a doloží potrebné doklady-rod. list dieťaťa, ak je dieťa staršie ako 16 rokov, tak aj potvrd. o návšteve školy.
Paula
13.04.11,05:01
Môže. Aj vo Vyhlásení na zdanenie príjmov.....si tieto zamestnanec uplatňuje / neuplatňuje podľa rôznych §§-ov.