AlexZ
10.09.07,07:48
Ahojte, potrebovala by som od vás poradiť.......Máme stroje v majetku a dávame ich do nájmu bez možnosti odkúpenia. Aké doklady na to potrebujem? Stačí mi Nájomná zmluva? Ďakujem za radu :)
b.breza
10.09.07,06:05
1. Zo skúsenosti odporúčam vypracovať nájomnú zmluvu ( začiatok nájmu, skončenie z nájmu - výpoveď prenajímateľom, nájomcom; cena za nájom, zvýšenie ceny...) A mesačne by som vystavovala fakúru za nájom.
2. Nájom stroja podlieha DPH.
AlexZ
10.09.07,07:07
Ďakujem, ale ako riešiť prípad, ak faktúry niesú vystavované, a daň je uplatnená na výstupe? V podstate je len úhrada na bankový účet?
emily
10.09.07,07:25
Ďakujem, ale ako riešiť prípad, ak faktúry niesú vystavované, a daň je uplatnená na výstupe? V podstate je len úhrada na bankový účet?

Účtovať nájomnú zmluvu ako faktúru, pokiaľ spĺňa náležitosti faktúry podľa zákona o DPH
Johanka
10.09.07,07:30
Ďakujem, ale ako riešiť prípad, ak faktúry nie sú vystavované, a daň je uplatnená na výstupe? V podstate je len úhrada na bankový účet?
§71 Zákona o DPH
(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
...

tzn., že ak nájomná zmluva obsahuje všetky náležitosti podľa §71 ods.2, považuje sa pre účely DPH za faktúru. Nevidím žiadny dôvod na to, aby sa v účtovníctve účtovala ako faktúra... Pohľadávky/záväzky z nájomnej zmluvy sa účtujú ako interné doklady.