gabca5
10.09.07,08:20
Ahojte,
pomôžte mi prosím...V našej domácnosti sa udomácnil červotoč chlebový a som z toho neskutočne zúfalá...:mee: je to taký malý hnedý chrobáčik, ktorý sa hostí všetkými potravinami, od múky, cez cestoviny až po chlieb...neviem ako sa ho mám zbaviť...včera sme z manželom museli vyhádzať všetky potraviny a čo ešte zostalo sme museli skryť do chladničky....http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
poloha69
13.05.08,10:20
Ak je to take malicke do 2mm hnede, a da sa to najst v muke, tak som to mala v linke tiez. V jednych cestovinach, v muke samorejme tiez, a dufam, ze uz v nicom. Vyhadzala a prezrela som potraviny. Vsetko som vyumyvala, policky vycistila aj Diavou - chemia je super, priroda ju nema rada. Potraviny som zaizolovala, uz nic nemam len tak v sackoch ako kedysi, ale v dozach a v uzavretych flastickach, kde sa tazko dostane akykolvek hmyz dnu i von. A ked uz nahodou dakde je, kde som si ho pred tym nevsimla a nevyhodila to, tak ostane iba v tej flasticke. Ine riesenie zatial nepoznam. Chlieb sa da kludne drzat v chladnicke, najma v lete ak mate okno na juznu stranu je to vyhoda.

Horsie je to s cervotocom v dreve.. tu som zas bezmocna ja.
antonka
13.05.08,11:00
Ja som to objavila tiež v múke, krúpoch, suchároch, dokonca aj v papierovych servítkach to bolo rozlezené. Všetky potraviny aj sáčky som vyhodila, všetko umyla tak ako aj vy. Od vtedy keď kupujem múku tak hneď v obchode prezriem papierový sáčok či už po ňom hlavne zospodu nelezú tie chrobáčiky a doma dám celý sáčok s múkou ešte do igelitového sáčku a tak do skrinky. Strukoviny, ovsené vločky a pod. suché potraviny držím tiež v sklenených flašiach. Igelit a sklo neprelezú tie potvorky. Moja mama robila v obchode a tvrdila mi, že niekedy už takú nakazenú múku dostali do obchodu.
kukurička
14.05.08,19:54
Tiež som mala podobný problém, ale ja som ich mala aj v paprike, ktorá bola v krabičkách od sódy bicarbony, alebo citrodeka /biela s modrým, alebo žltým vrchnákom/a vliezli aj do toho. Boli hádam všade v koreninách, čo boli pootvárané, maizene, múke... Vyzerajú ako malé granulky z Granka? Myslím si, že aj lietajú. Všetko som tiež vtedy vyupratovala a vyhádzala, no minule som zase zopár videla a len dúfam, že sa niekde neudomácnili. Tiež ma zaujíma, či to je ten chrobáčik- červotoč chlebový a ako ho zničiť.
JaDo
14.05.08,20:06
Ja som pred 2 rokami tiež našla najmä v múke (i v záhyboch na sáčku od múky) takého chrobáčika, ako ho tu popisujete.
Dnes už ho vôbec nevidím a predpokladám, že je nadobro preč.
Docielila som to tým, že som každý týždeň kontrolovala potraviny, prekladala ich do vhodných misiek a skleníc. A vždy som vnútro potravinovej skrine vyumývala vodou napr. so Savom, s octom, s Jarom a pod. Trvalo to asi 1/2 roka a zmizol.:D
arizona
14.05.08,20:15
Odkedy som si z obchodu doniesla v strukovinách nejakú háveď, kupujem také lepivé levandulové pásiky.Mám ich nalepené na všetkých policiach zospodu, občas ich vymením.Nemajú silnú vôňu, lebo sú robené pre kuchyne.Neviem, ako sa volajú, ale kúpila som ich v drogérii. Inak dávam do špajze rôzne bylinky na sušenie: oregáno, levanduľu,majoránku.
monikavk
03.06.08,10:41
HEHE,tiez som urobila razne vyhadzovanie a presypanie potravin, ale mne sa okrem uvedenych potravin dostal aj do mletej kavy, co som mala presypanu v pohari od majonezy (mala starsie viecko), asi uz nemal co zrat, tak sa ulakomil aj na kafco ... :)
Horsie bolo ze som si to vsimla az ked som si z tej kavy schuti odpila ...BLEEE.
Ale mam skusenost, ze aj ked som mala este neotvoreny sacok s nejakym korenim, podarilo sa im ho prevrtat a dostat sa dnu, hnusoby. Uz som sa ich zbavila, ale odvtedy mam komplet vsetko hermeticky uzavrete, netuzim aby sa vratili .
conic
02.10.22,07:31
Zdravim, mali sme ich doma tiez. Nie je to nic prijemne, ale netreba panikarit, da sa ich zbavit, len to chce trpezlivost.

Objavili sa niekedy v zime, ale videl som len zopar malych chrobacikov, tak som im ani nevenoval pozornost. Nasledne sa ale niekde rozmnozili a v lete uz ich lozilo po byte pomerne velke mnozstvo (denne som odchytil mozno aj 30). Tieto chrobaky idu vzdy za svetlom, takze najviac ich vzdy najdeme na parapetach, alebo priamo na okne. Takze pokial sa na tychto miestach objavuju, znamena to, ze maju niekde v byte liahen. Ja som povyhadzoval vsetky potraviny, kde by sa teoreticky mohli nachadzat, ale objavovali sa stale. Trvalo mi to asi 2 mesiace, kym som nasiel stare krmino pre vtaky v skrinke, kde by ma ani nenapadlo, ze som ho tam v minulosti odlozil - pri vysavaci ????

Liahen vzdy spozname podla toho, ze je v okoli vacsie mnozstvo tychto chrobacikov a dokonca na obale od krmiva boli vyhryzene male dierky + v krmine boli taktiez male dierky, co naznacovalo, ze sa mi konece podarilo najst ich zakladnu. Krmivo som odniesol dalej od obytnej zony - do lesa a tam som ho vysypal aj s chrobakmi. Odvtedy sa mozno este tyzden objavil sem tam niekde jeden alebo dva zostavajuce kusy. Nasledne uz nic a je od nich pokoj. Policku som samozrejme vycistil a umyl. Nepotrebujete teda ziadne specialne dezinfekcne, alebo deratizacne prostriedky. Zaklad, je najst ich zakladnu, kde sa mnozia a nasledne ju odstranit - to moze niekedy trvat, ako v mojom pripade. Tak vela stastia a trpezlivosti prajem ????

P.S.: Ja som cervotoce zbieral do nadoby a vzdy som ich nasledne vyniesol do prirody, nechcel som ich zabijat.
kopretinka
02.10.22,11:30
ja ich nachádzam na parapete,ale nikdy v žiadnej potravine....
mari2x
02.10.22,14:36
po 14 rokoch zistil červotoče v chlebe
kopretinka
02.10.22,15:49
tak ja som doteraz nevedela,čo to je za háveď