Lenulka505
10.09.07,09:32
chcem poprosit o radu, ako postupovat ak NEPLATITEL DPH v SR nakupuje tovar od NEPLATITELA v Nemecku? Kde sa zdanuje tovar?
Dakujem
Vladimír Ozimý
10.09.07,07:52
a kto kupuje podnikateľ v SR od firmy v EU? ak ano treba si sledovať podľa par. 7 hodnotu dovozu tovaru zo zahraničia do 420000 sk vám nevzniká žiadna povinnosť potom sa musíte registrovať a odvádzať dph v sr...

nevšimol som si že od neplatiteľa takže beriem späť...:) týždeň dovolenky a aký je človek nevšímavý hehe...
98KARINKA
10.09.07,07:59
súhlasím, každý neplatiteľ DPH si musí sledovať hodnotu dovozu. Ak táto hodnota prekročí čiastku 420000, musí sa zaregistrovať
Jana Acsová
10.09.07,08:11
No a ja nesúhlasím.
Nesleduje sa hodnota dovozu, ale intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru a tým nie je kúpa od neplatiteľa, resp. osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
Lenulka505
10.09.07,08:27
pred presiahnutim hodnoty 420 000SK sa na DU zaregistrujem podla §7 ako nadobudatel? to znamena, ze nemam narok na odpocet dane na vstupe?
Aljok
10.09.07,08:57
Registrovať sa musíš ak nadobúdaš tovar od platiteľa dane.
Pozri ZDPH § 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
betka
10.09.07,09:02
Lenulka505
10.09.07,09:24
dakujem za odpovede, uz rozumiem aky je rozdiel, ked som zaregistrovana na DPH a ked nie, ale vzdy mam pocit ze hovorime o pripade, ked nakupujem od PLATITELA DPH z EU, plati to aj ked nakupujem od NEPLATITELA z EU.
dakujem
Aljok
10.09.07,09:28
Ak nakupuješ od neplatiteľa dane nemáš povinnosť registrácie podľa §7.
Jana Acsová
10.09.07,09:33
...plati to aj ked nakupujem od NEPLATITELA z EU.
Neplatí ... tak ako som uvádzala. Vtedy sa nejedná o nadobudnutie tovaru a povinná registrácia je iba v prípade, že sa nakupuje od osoby identifikovanej na daň v inom členskom štáte EÚ.