98KARINKA
10.09.07,09:16
Dobrý deň, prosila by som poradiť v oblasti dovozu úžitkového vozidla. Firma platiteľ DPH (s.r.o) kúpala v ČR úžitkové ojazdené motorové vozidlo. Firma aj keď je v ČR platiteľom DPH, predala vozidlo s DPH na Slovensko. Vystavila faktúru s DPH a úhrada sa uskutočnila v hotovosti. Podľa mňa česká firma mala vozidlo predať bez DPH a to sa malo vysporiadať len v daňovom tlačive. Čo teraz urobiť, ako to DPH zaúčtovať. Ako treba teraz postupovať?

Ďakujem
Jana Acsová
10.09.07,07:20
Váš problém nájdete aj tu:
http://www.porada.sk/t60022-p2-predajca-z-cr-nechce-predat-nove-vozidlo-bez-dph.html#post523890

Nesprávna fakturácia by mala byť riešená s dodávateľom.
Jana Acsová
10.09.07,07:22
Čo teraz urobiť, ako to DPH zaúčtovať. Ako treba teraz postupovať?

Bez ohľadu na to, ako sa s dodávateľom dohodnete ... pre Vás sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a musíte ho správne premietnuť do záznamov a daňového priznania na Slovensku. Vychádzate z ceny bez českej DPH.
98KARINKA
10.09.07,07:45
Do daňového priznania dám len cenu bez DPH prepočítanú kurzom aký bol v deň dodania ( ten istý ako dátum vystavenia faktúry). Ale ako zaúčtovať to české DPH, čo bolo zaplatené v ČR? Dodávateľ ojazdeného vozidla nechce prerobiť faktúru a nechce ani vrátiť čiastku DPH. Čo s tým teraz?
98KARINKA
10.09.07,08:20
Poradí mi niekto so správnym zaúčtovaním? Prosím - nechcela by som urobiť chybu.
Jana Acsová
10.09.07,08:40
Poradí mi niekto so správnym zaúčtovaním? Prosím - nechcela by som urobiť chybu.
Ste tu nová ... skúste hľadať. Už to bolo riešené. Postupujete v závislosti od toho, či budete žiadať vrátenie dane. Ale chybu Vám zrejme DÚ v nákladoch neuzná. A v tomto prípade je to evidentná chyba. Obráťte sa písomne na dodávateľa a riešte problém ďalej. Zaúčtovanie zlej faktúry by nemal byť záverečný verdik, ak ste nepodnikli kroky k náprave. Upovedomte dodávateľa písomne na chybu a žiadajte písomnú odpoveď. Bolo by nanajvýš zavádzajúce pokúsiť sa "správne" zaúčtovať "nesprávnosť.

Prečo by sa dodávka zdaňovala v dvoch členských štátoch ... je to proti logike (na výnimky, ktorých sa týka vrátenie dane).