Volvox
20.02.05,13:31
Chcel by som Vás poprosiť o zopár rád. Týka sa to tých ktorí majú skúsenosti s podnikaním v ČR.
Sme existujúca firma v SR a mali by sme záujem rozšíriť svoje podnikanie do ČR. Viem že ma čaká trochu behačiek po rôznych úradoch ale zídu sa nejaké info vopred.
Jednalo by sa o predaj tovaru občanom a firmám v ČR.
1. Chceli by sme to poriešiť tak, že by sme v ČR nezaložili pobočku ale mali by sme tam iba sklad z ktorého by sa expedovalo. Je to možné alebo by sme predsa len museli založiť pobočku?
2. Čo z toho vyplýva ohľadom dane z príjmov a DPH? Riadilo by sa to našim alebo českým zákonom?
3. Poprípade nejaké dôležité veci čo človek musí vybaviť v ČR na úradoch.

Dík moc.
dushko_B
24.03.16,21:35
odpovedám na 11 rokov starú tému! Kto dá viac ?!
Ale môže sa to niekomu inému niekedy hodiť.

1. Sklad ako Ty uvádzaš nie je obchodný priestor či prevádzkareň. Takže netreba. Pobočku treba na stálu prevádzkareň, príjem klientov pred uzavretím zmluvy (office), a inú činnosť smerujúcu k uzavretiu obchodu (prenajmeš si billboard alebo iný pútač). Sklad nie je obchodný priestor, je to priestor súvisiaci s prevádzkou.
2. V prípade dane naopak rozhoduje miesto dodania. Pre každú krajinu existuje maximálna suma, kedy sa registrovať netreba. Ako medzinárodný údaj funguje IČ DPH, takže sa na Slovensku vykoná registrácia pre DPH za účelom cezhraničného nákupu a/alebo predaja tovaru/služieb, čím sa ale NEstávaš platcom DPH, len sa ti pridelí IČ DPH. Tu je tiež dôležitá hraničná suma, po ktorú to bez registrácie ešte ide.

Príklad z praxe: Pri osobnom odbere v Alze ste klientom slovenskej dcérskej sro-čky. Pri dodaní kuriérom expeduje zo skladu patriaceho českej matke a ste teda klientom českej Alzy. Aj keď možno tu nájsť nekalosti (boli by prvou českou firmou, u ktorej som sa so žiadnymi nestretol, ale nie sú a majú toho viac), nakoľko ide o slovenskú doménu so slovenským kontaktom a zrazu podľa spôsobu dopravy sa stávate klientom firmy, ktorá vyhovuje im, nie tej, ktorú ste si sami vybrali... ale na ilustráciu vyššie uvedeného (ak si s.r.o. zameníme za pobočku zahr. firmy) je to príklad ako vyšitý.