mikiusko
10.09.07,13:36
Rodičia začali prestavbu domu ešte pred 89 rokom na základe stavebného rozhodnutia. Dom prestavali práve na prelome rokov 89/90, nepožiadali o kolaudáciu. Bývajú v tom dome doteraz a chcú mi ho darovať. Chcel by som si veci dať doporiadku. Čo mám robiť? Požiadať o kolaudáciu i po toľkých rokoch? Alebo to nechať tak alebo iné? Vďaka za radu.
JAJA11
10.09.07,11:56
Rodičia začali prestavbu domu ešte pred 89 rokom na základe stavebného rozhodnutia. Dom prestavali práve na prelome rokov 89/90, nepožiadali o kolaudáciu. Bývajú v tom dome doteraz a chcú mi ho darovať. Chcel by som si veci dať doporiadku. Čo mám robiť? Požiadať o kolaudáciu i po toľkých rokoch? Alebo to nechať tak alebo iné? Vďaka za radu.

A úradníci nekontrolovali, že bolo vydané stavebné rozhodnutie a nebola k nemu kolaudácia? Možno by bolo dobré zistiť, či sa to stavebné povolenie nestratilo. Veď stavebné povolenie má obmedzenú platnosť. Čiže možno už dávno bolo zrušené. Ak pri prestavbe nedošlo k zásadným zmenám (nezmenila sa strecha, nezväčšila plocha budovy oproti predchádzajúcej) stavebné povolenie ani nebolo treba.
micianm
03.10.07,05:17
Stavebné povolenie doma naši majú, či sa stratilo na stavebnom úrade to neviem. Pri rekonštrukcii došlo k úplnej prestavbe domu, či už do plochy, teda menil sa aj pôdorys (pristavovala sa izba a chodba) aj výška domu (nové podkrovné poschodie namiesto starej povaly a nová strecha).
gasdiv
03.10.07,05:25
Ahoj mikiusko, z vlastnej skúsenosti Ti môžem povedať, že budeš musieť vybavovať kolaudaciu teraz a podľa zákonov čo platia teraz. Čaká Ťa obdobie pevných nervov a tlstej peňaženky. Potrebuješ:
1. Projekt, 2. Geometrické zameranie stavby, 3. Revízne správy - elektrika, plyn a pod., 4. List vlastníctva na pozemok a pod. Všetko Ti povedia na MÚ, odbor výstavby. gasdiv
micianm
05.10.07,09:20
ďakujem za odpoveď. Mimochodom, Kolaudácia vykonáva ale stavebný úrad, nie? V akom postavení je pri tejto činnosti MÚ, odbor výstavby tak ako píše gasdiv?
wagner
05.10.07,19:16
Mestský alebo obecný úrad je stavebným úradom podľa stavebného zákona. Aj o kolaudáciu treba požiadať na mestskom úrade s príslušnými dokladmi. Pokiaľ toto priamo mesto alebo obec nevykonáva, majú na to príslušný stavebný úrad. Ale oficiálne je stavebným úradom mesto alebo obec. Stavebné resp.kolaudačné povolenie podpisuje príslušný primátor alebo starosta.