stromcok
10.09.07,14:26
Prijemny den, prosim Vas vedel by mi niekto poradit, kupil som stary dom vedla ktoreho mam mur a zarovno s nim, vlastne na hranici mam postavenu letnu kuchynu, ktora ma cca 30 rokov, vsetko je postavene na zastavanych plochach. Problem je v tom, ze susedovi zacalo vadit, ze to tam je, podla neho to nemoze byt na hranici pozemku a mam to odstranit. Vie mi prosim Vas niekto poradit ako to je? Dakujem.
JarkaL
10.09.07,15:43
Neviem ako to má byť podľa zákonov, ale u nás v Z.Bystrici má skoro každý z pôvodných obyvateľov na našej ulici dom postavený tak, že jedna stena domu je vlastne na hranici pozemku. Skôr mám podozrenie, že keď to susedovi začalo vadiť až po 30 rokoch, bude v tom skôr závisť alebo niečo podobné a po zbúraní kuchynky si vymyslí niečo iné. Dúfam, že to tak nebude, ale pre istotu mu slušne dajte hneď na začiatku najavo, že Vás nebude balamutiť hlúpymi požiadavkami kedy sa mu zachce a nech si nemyslí, že neviete narátať do 5.
Mária27
10.09.07,18:11
V súčasnosti upravuje vzdialenosti rodinných domov vyhláška č. 532/2002 Z.z., (nehovorí o vzdialenostiach drobných stavieb). Ako hovorí JarkaL, v čase výstavby mohli konať podľa práva (to by bolo búračiek!).

§ 6 ods. 3 - 5 vyhlášky:
(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
stromcok
11.09.07,05:24
Maria dakujem za odpoved, ak som spravne pochopil, drobne stavby nemali pozadovane vzdialenosti od hranice pozemku? Ide mi o to, ze potrebujem nejaku kratku zrozumitelnu odpoved, ako to s tymi drobnymi stavbami bolo a teraz je. Este raz dakujem za info.
stromcok
11.09.07,06:44
Jarka toto je aj u nas, susedovi som ako dokaz oznamil cisla domov z nasej ulice, kde je to rovnako, mur drobnej stavby bol vlastne hranicny mur. Podla stavebneho uradu je to tiez ok, len ja som to chcel najst niekde v nejakom zakone, co by som pouzil ako dokaz, predsa susedske vztahy su dobre ked nerastu k problemom. Mam uz s tym poriadnu skusenost. Dakujem za info.