Zuzana Boháčová
10.09.07,14:41
Prosím Vás,
ako môžem zaúčtovať refakturáciu služieb:
firma,ktorej účtujem,zaplatila 10 svojim dodávateľom služieb školenie (účtujem na 518) a následne im ho v nezmenenej cene refakturovala - na aký účet to treba správne zaúčtovať?
Ďakujem
DušanČ
10.09.07,12:43
Prosím Vás,
ako môžem zaúčtovať refakturáciu služieb:
firma,ktorej účtujem,zaplatila 10 svojim dodávateľom služieb školenie (účtujem na 518) a následne im ho v nezmenenej cene refakturovala - na aký účet to treba správne zaúčtovať?
Ďakujem

Je to tiež služba, tak 602.
Zuzana Boháčová
10.09.07,16:16
Je to tiež služba, tak 602.

602 a analytika-školenie?

nemalo by to byť náhodou 648-teda keďže tá s.r.o.,ktorá refakturuje školenia živnostníkom,školenie nemá z výpise z OR..:confused:
DušanČ
11.09.07,04:30
602 a analytika-školenie?

nemalo by to byť náhodou 648-teda keďže tá s.r.o.,ktorá refakturuje školenia živnostníkom,školenie nemá z výpise z OR..:confused:

Je to v každom prípade služba, či už vlastná alebo sprostredkovaná. Analytika je v tvojej právomoci, ak chceš mať pre tento účel analytiku, je to tvoje rozhodnutie. Keďže náklady na školenia "refakturuješ" , to znamená, že si žiadne školenie nevykonala, takže táto činnosť nemusí byť zapísaná v činnosti spoločnosti na živnostenskom liste, resp. výpise z OR. To isté sa týka aj náhodile vykonávaných činností, čo je aj tento prípad.
Zuzana Boháčová
11.09.07,13:23
Ďakujem Dušan
Dianka
12.09.07,11:05
Pri refakturácií účtujem náklad aj výnos na účet 315 podľa usmernenia od našej audítorky. Je to podľa mňa takto logické, pretože to neskresľuje údaje o výnosoch a nákladoch vo firme.
Peterka
12.09.07,11:21
Pri refakturácií účtujem náklad aj výnos na účet 315 podľa usmernenia od našej audítorky. Je to podľa mňa takto logické, pretože to neskresľuje údaje o výnosoch a nákladoch vo firme.
Logické áno ale v rozpore so zákonom o účtovníctve.
Dianka
12.09.07,11:31
Môžeš mi to prosím vysvetliť - ten rozpor so zákonom o účtovníctve. Ďakujem.
Johanka
12.09.07,11:37
Pri refakturácií účtujem náklad aj výnos na účet 315 podľa usmernenia od našej audítorky. Je to podľa mňa takto logické, pretože to neskresľuje údaje o výnosoch a nákladoch vo firme.
Snáď treba účtovný prípad inak pomenovať, 315 je pohľadávkový účet, nie nákladový ani výnosový ;) .
skvrnka
12.09.07,11:54
Ja mam tiež takú skúsenosť, že to auditor povie rôzne.
Jeden auditor mi to odsúhlasoval cez 315, terajší mi hovorí,
že to je náklad a výnos (naviac mi to zdôrazňuje ak som
platcom DP) a má to ísť cez 5.. a 6.. AE, takže teraz to robíme tak.
Dianka
12.09.07,11:55
takže to považujete za nesprávne, účtovať refakturáciu cez účet 315? overovali sme si to u troch zdrojov a všetky účtujú cez 315.
skvrnka
12.09.07,12:03
Ja mam tiež takú skúsenosť, že to auditor povie rôzne.
Jeden auditor mi to odsúhlasoval cez 315, terajší mi hovorí,
že to je náklad a výnos (naviac mi to zdôrazňuje ak som
platcom DP) a má to ísť cez 5.. a 6.. AE, takže teraz to robíme tak.
Peterka
12.09.07,12:10
Ja tiež súhlasím že logicky všetky prefakturácie (napr. enegie ak prenajímam nehnuteľnosť, a tieto prefaktúrovávam nájomcom, lebo pri prefakturácii nie sú to moje výnosy, hore uvedený príklad....),by mali ísť cez zúčtovacie vzťahy ale teraz platný zákon to podľa mňa nedovoľuje lebo platí:


ZÁKON
č. 431/2002 Z. z.

o účtovníctve

§ 2
Všeobecné ustanovenia
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
c) výnosom zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
d) ekonomickým úžitkom možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov,
e) nákladom zníženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
§ 3
(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
Preto to tieto prípady sa musia účtovať cez výnosy a náklady. V prípade že audítor je to na ňom- berie zodpovednosť za prípadnú pokutu za vedenie účtovníctva.
Zuzana Boháčová
20.10.07,08:30
Je to tiež služba, tak 602.
prosím Vás, analytický účet môžem pomenovať
Tržba za služby-školenie?
alebo je správnejšie
Tržby za služby-refakturácia školenia?
ďakujem
Zoltán Kovács
20.10.07,09:30
prosím Vás, analytický účet môžem pomenovať
Tržba za služby-školenie?
alebo je správnejšie
Tržby za služby-refakturácia školenia?
ďakujem

To, že ako pomenuješ tú analytiku je iba na tebe.
Zoltán Kovács
20.10.07,09:32
Ja tiež súhlasím že logicky všetky prefakturácie (napr. enegie ak prenajímam nehnuteľnosť, a tieto prefaktúrovávam nájomcom, lebo pri prefakturácii nie sú to moje výnosy, hore uvedený príklad....),by mali ísť cez zúčtovacie vzťahy ale teraz platný zákon to podľa mňa nedovoľuje lebo platí:


ZÁKON

č. 431/2002 Z. z.
o účtovníctve
§ 2


Všeobecné ustanovenia
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
c) výnosom zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
d) ekonomickým úžitkom možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov,
e) nákladom zníženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
§ 3
(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
Preto to tieto prípady sa musia účtovať cez výnosy a náklady. V prípade že audítor je to na ňom- berie zodpovednosť za prípadnú pokutu za vedenie účtovníctva.

Tiež som zástancom účtovnia refakturácie cez nákladové a výnosové účty. Hlavne kvôli sledovaniu obratu pre povinnosť registrácie na platiteľa DPH.