alexxandra
20.02.05,16:19
Chcela by som sa opytat, ako je to teraz s fakturami za uctovnictvo? Dam klientovi do PU fakturu za spracovanie decembra 2004. Fakturu vystavujem v januari, pretoze aj pracu fyzicky vykonavam v januari. Mam klientovi tuto moju fakturu nejako cez vydavky buducich obdobi dat do uctovnictva roku 2004?

Viem, ze po minule roky som s tym robila cirkus, ze som to dala cez VBO do nakladov povedzme roku 2003, ak to bola faktura za december 2003 v januari 2004, a kedze nebola zaplatena, tak som ju zase cez danove priznanie pripocitala ako odpocitatelnu polozku.

Tento rok sa uz uhrady pri tychto veciach asi nesleduju, som to nikde nenasla, a nie som si ista, ci to mam teda dat do nakladov 2004 tomu mojmu klientovi. Ako to robite vy? :-)
Vladimír Ozimý
20.02.05,15:45
Ja to vidím takto. Dôležité či je zmluva alebo nie je. ak je riadime sa tým čo je uvedené v zmluve. Logicky je však že december nespracujem za december ale niekedy v januari, to jest sluzba vykonana v januari je aj nakladom roku 2005. Keby bolo napr. v zmluve napisane ze december bude spracovany najneskôr do 31.12. tak je to naklad 2004
Naďa
20.02.05,16:06
Teraz som na pochybách, či to mám dobre ja. Vychádzam zo skutočnosti, že náklady je potrebné zúčtovať v obdbobí, ktorého sa týkajú. Ja som to zúčtovala 518 MD, výdavky bud. období D. V novom roku Výd. bud. obd. MD, 321 D.

Otázka však znie: doklady sú z roku 2004, činnosť - spracovanie bolo v roku 2005.

Jednoduchý fakt a zrazu dilema. Bola som presvedčená, že to mám správne. Ach jaj.
evina
20.02.05,16:41
Som toho názoru, že ja spracovávam december 2004 v januári, v januári aj vystavím faktúru a je to môj príjem v januári 2005. Pre firmu, ktorej účtovníctvo spracovávam je to činnosť vzťahujúca sa k roku 2004 /aj k dokladom 2004,a teda podľa mojej mienky je to 518/326, resp. účtovanie cez výdavky budúcich odobí .
accad
21.02.05,05:55
Prikláňam sa k názoru od evina.
Susan
21.02.05,07:01
Súhlasim s evinou. Aj ja uctujem 518/326.
eha
21.02.05,08:10
Ja tiež účtujem 518/326
AdamC
15.12.06,07:00
Ja by som suhlasil s Vladimirom - podla zmuvy. Jedna vec su doklady, ktore clovek spracuje, druha vec je dodanie sluzby "uctovnictvo". To, ze doklady
sa vztahuju k predchadzajucemu UO je samozrejme, ale ich spracovanie
je uskutocnene v nasledujucom UO, a nema nic spolocne s tym, ake doklady sa uctuju. Faktura za uctovnictvo by nemala byt fixne viazana na obdobie, z ktoreho su doklady.

Tym vobec nechcem spochybnovat predchadzajuce riesenia, cez VBO.

Skor len to, ze zdovodnenie ze "ved uctujem 200x, tak je to naklad 200x"
nie je vzdy jednoznacne.

priklad - mozno nie uplne k veci, ale aspon ma mozte skritizovat :)))

Pride za mnou cloviecik so sanonmi 20. januara, ze chce spracovat DPH za 3Q alebo 12M. A ja, sikulka, dajme tomu ze som platca DPH, uz mam svoje priznanie hotove, dokonca uz mam hotove aj moje danove priznanie. Ako mu vyfakturujem takuto sluzbu? Budem tam davat zdanitelne plnenie 31.12. len preto, ze jeho doklady su z toho obdobia? Jemu by sa mozno do DPH moja faktura hodila, ale ja by som si musel spravit dodatocne. Pritom, jednoduchsie je vyfakturovat to vtedy, ked sa to spracuje, obaja si to prizname/uplatnime v nasledujucom zdanovacom obdobi (ci uz DPH, alebo dan z prijmu, naklad).
evina
15.12.06,07:09
Ja by som suhlasil s Vladimirom - podla zmuvy. Jedna vec su doklady, ktore clovek spracuje, druha vec je dodanie sluzby "uctovnictvo". To, ze doklady
sa vztahuju k predchadzajucemu UO je samozrejme, ale ich spracovanie
je uskutocnene v nasledujucom UO, a nema nic spolocne s tym, ake doklady sa uctuju. Faktura za uctovnictvo by nemala byt fixne viazana na obdobie, z ktoreho su doklady.

Tym vobec nechcem spochybnovat predchadzajuce riesenia, cez VBO.

Skor len to, ze zdovodnenie ze "ved uctujem 200x, tak je to naklad 200x"
nie je vzdy jednoznacne.

Neviem, či som Ti dobre porozumela, ale myslím, že hovoríme vlastne to isté, t.j. účtovník vykoná prácu v januári - marci /účtovná závierka predchádzajúceho roka/, a teda aj vystaví faktúru v januári - marci a pre neho to bude príjem toho obdobia. Pre firmu, ktorej účtovníctvo spracovávam, t.j. musím tam zohľadniť aj moju budúcu faktúru musí tento náklad určite súvisieť s obdobím, ktorého sa táto závierka týka...
Peterka
15.12.06,09:46
Ja spracovanie účtovníctva za december 2006 a účtovnej závierky za rok 2006, ktoré fyzicky vykonám v roku 2007 budem účtovať v roku 2006 klientovi cez 326.
evina
15.12.06,12:39
Pride za mnou cloviecik so sanonmi 20. januara, ze chce spracovat DPH za 3Q alebo 12M. A ja, sikulka, dajme tomu ze som platca DPH, uz mam svoje priznanie hotove, dokonca uz mam hotove aj moje danove priznanie. Ako mu vyfakturujem takuto sluzbu? Budem tam davat zdanitelne plnenie 31.12. len preto, ze jeho doklady su z toho obdobia? Jemu by sa mozno do DPH moja faktura hodila, ale ja by som si musel spravit dodatocne. Pritom, jednoduchsie je vyfakturovat to vtedy, ked sa to spracuje, obaja si to prizname/uplatnime v nasledujucom zdanovacom obdobi (ci uz DPH, alebo dan z prijmu, naklad).

Túto časť si dopísal neskôr a tak si dovolím zareagovať. Podľa mňa je tu viac problémov zmiešaných dohromady.
1. Pôvodná otázka zadávateľa bola na zaúčtovanie, resp. uznateľnosť nákladov za spracované účtovníctvo u klienta- tu pôjde určite o náklad roku, ktorého sa závierka týka, teda napr. v tomto období o náklad roku 2006, napr. ako je spomínané v iných príspevkoch cez 326....

2. Druhá vec je účtovanie u samotného účtovníka, resp. účtovníckej firmy, tu pôjde jednoducho o účtovný prípad, kde deň jeho uskutočnenia = dňu splnenia služby /január - marec 2007/ , t.j. je to príjem/výnos roku 2007,

3. DPH pôjde obom v prípade, ktorý popisuješ do 1. Q. 2007, nakoľko Ty vystavíš faktúru s daňovou povinnosťou = dňu dodania služby a klientovi aj v tom období vznikne nárok na odpočet, čo je I. Q. 2007.

Takže v Tvojom prípade nebudeš podávať opravné priznanie ani za DPH ani za daň z príjmu.:)