janet26
10.09.07,20:24
Účtujem OZ - športový klub v sústave PO a zároven sme zaregistrovaný ako platcovia DPH nakoľko je predpoklad, že v blízkej budúcnosti prekročíme limit pre registráciu DPH 1,5 mil. Združenie vzniklo za účelom rozvoja určitého športu a zapojenia svojich členov do organizovania športových aktivít. V činnosti okrem iného je uvedené aj organizovanie reklam.akciív súvislosti s innosťou OZ. Moja otázka znie, či je potrebné zvlášť živnosť.oprávnenie na poskytovanie reklamnej činnosti a nakoľko sme vystavili faktúry s DPH či odviesť DPH z tejto činnosti, kedže to vlastne nie je podnikateľská činnost. OZ účtujem po prvý krát a mám v tom nejasno. :confused:Ďakujem vopred za odpoved.
victoria
10.09.07,18:40
Hlavne cinnosti ma OZ uvedene v stanovach a tie su pre neho cinnostami za ucelom ktorych vzniklo a mali by byt nezdanovane. U vas je to teda rozvoj sportu a organizovanie sportovych aktivit. Co sa tyka organizovania reklamnych akcii a prijmov z reklamy tie sa vzdy povazuju za podnikatelske zdanovane cinnosti. Na vsetky cinnosti, ktore nemate uvedene v stanovach a ktore nie su hlavne by ste mali mat zivnostenske opravnenie na zaklade ktoreho ste opravneni ich vykonavat. Reklamna cinnost je vzdy povazovana u neziskovych organizacii za podnikatelsku ! Preto ste povinny z tejto cinnosti odviest DPH.
janet26
10.09.07,19:10
Ďakujem za informácie. Veľmi ste mi pomohla.:)
janet26
11.09.07,04:45
Predsa len by som sa chcela ešte uistiť, či som správne pochopila, reklama treba odviesť DPH, a napríklad štartovné na turnaji, platia účastníci na základe vystavenej faktúry. Fa je s DPH. Toto považujem v rámci našej činnosti za nedaňový výnos a budem to spolu aj s dph účtovať ako nedaňový výnos. Zároveň náklady, ktoré sa týkajú činnosti, nebudem uplatňovať nárok na odpočet a zaúčtujem celé do nedan.nákladov. DPH budem odpočítať iba pri podnikateľskej činnosti v tomto prípade reklamná činnosť. Dobre som to pochopila? Čítala som viac tém ohladom nezisk.org. a vidím p.Victoria, že naozaj tomu rozumiete. Budem vdačná za Vašu radu, ale aj rady iným. Ďakujem
victoria
12.09.07,19:23
Osoby, ktore su registrovane ako platci DPH maju pravo odpocitat dan po splneni podmienok uvedenych v § 49 zakona. A hlavnou podmienkou je, ze platitel moze odpocitat od dane, ktoru je povinny platit, dan z tovarov a sluzieb, ktore pouzije na ucely svojho podnikania ako platitel s vynimkou podla ods.3 (nemoze odpocitat dan, ak uskutocnuje sluzby oslobodene od dane podla §28 az 41 s vynimkou §37 a 39) a odseku 7 nemoze odpocitat dan pri kupe a najme osobneho automobilu a prislusenstva k nemu a i. Avsak v tomto pripade platitel DPH obstaral tovary a sluzby nie za ucelom "podnikania", ako ho vymedzuje tento zakon. Preto ani platca DPH nema v tomto pripade narok na odpocet DPH a DPH je opravneny vydavok. V zakone o DPH je vseobecne platny princip - mozem si uplatnovat DPH na vstupe, ak mam aj DPH na vystupe, resp. nemozem si uplatnit odpocet dane na vstupe, ak nemam dan na vystupe. Takze vase chapanie z hladiska DPH je spravne.