brčko
10.09.07,21:27
Tehotná v 6-om mesiaci sa zamestná na 10 dňový pracovný pomer. Predtým bola 10 mesiacov nezamestnaná. Aká je jej ochranná lehota na nemocenské dávky?
Už tu bolo písané, že tehotná vždy šesť mesiacov. No vie mi niekto vysvetliť, resp. poradiť ako argumentovať, prečo to nieje len 10dní? Podľa § 32 ods.2 zákona o sociál.zabezp. sa na ňu vzťahujú obidve písmená, aj a) poistné trvalo menej ako 42 dní, a aj písmeno b) nemocenské poistenie jej zaniklo v období tehotenstva.
Nie som právnik, tak neviem. Ak by tí, čo ten zákon tvorili chceli, aby bolo jedno z týchto písmen (situácií) nadradené druhému, malo by asi byť na konci odstavca toho druhého napísané "ak tento zákon neustanovuje inak". Takto mi to pripadá tak 1 : 1. Žeby zabudli, že môžu nastať obe situácie súčasne? Ako sa takéto prípady riešia?
Chobot
11.09.07,09:40
Tehotná v 6-om mesiaci sa zamestná na 10 dňový pracovný pomer. Predtým bola 10 mesiacov nezamestnaná. Aká je jej ochranná lehota na nemocenské dávky?
Už tu bolo písané, že tehotná vždy šesť mesiacov. No vie mi niekto vysvetliť, resp. poradiť ako argumentovať, prečo to nieje len 10dní? Podľa § 32 ods.2 zákona o sociál.zabezp. sa na ňu vzťahujú obidve písmená, aj a) poistné trvalo menej ako 42 dní, a aj písmeno b) nemocenské poistenie jej zaniklo v období tehotenstva.
Nie som právnik, tak neviem. Ak by tí, čo ten zákon tvorili chceli, aby bolo jedno z týchto písmen (situácií) nadradené druhému, malo by asi byť na konci odstavca toho druhého napísané "ak tento zákon neustanovuje inak". Takto mi to pripadá tak 1 : 1. Žeby zabudli, že môžu nastať obe situácie súčasne? Ako sa takéto prípady riešia?

Je to veľmi jednoduché, myslím, že zákon je v tomto jednoznačný. Najprv presne odcitujem ako je to uvedené:

"(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov."

Teda odsek 1 stanovuje všebocne 42 dní. Odsek 2 bližšie definuje v bode a) pre tých, ktorí boli poistení menej ako 42 dní a v bode b) zase inú skupinu - teda tehotné. Ak by aj tehotná pracovala menej ako 42 dní, stále spadá do skupiny b), teda ochranná doba je 6 mesiacov.

Keby tam bola uvedené ešte napr. bod c) telesne postihnutí - 1 rok ochranná lehota, tak v prípade telesne postihnutej tehotnej, ktorá pracovala manej ako 42 dní bude ochranná lehota 1 rok.

V bode 2 ods. a) nemusí byť formulka "pokiaľ nie je uvedené inak" lebo ten samotný bod uvádza prípady "uvedené inak".
brčko
12.09.07,12:26
Ďakujem Chobot! Takže ak spadáš do viacerých kategórií (bodov), máš právo na tú pre teba výhodnejšiu, resp. nemôžu ti na ňu právo odoprieť. A ak sociálka ochrannú lehotu 6 mesiacov neuzná, treba sa odvolať.
Kamarátka je teraz evidovaná na úrade práce. Ak bude mať nárok na materskú, tak ju vyradia z evidencie, ak bude poberať len rodičovský príspevok odo dňa narodenia, myslím, že ostáva v evidencii. Tak dúfam, že jej to uznajú a nebude sa treba odvolávať. Som jej poradila zamestnať sa aspoň na zastupovanie, že bude mať nárok. A teraz nemôžem dobre spávať :o) , lebo si nie som istá, či to uznajú.
Ešte raz díky za ukludnenie!
ajobs
12.09.07,17:50
Ďakujem Chobot! Takže ak spadáš do viacerých kategórií (bodov), máš právo na tú pre teba výhodnejšiu, resp. nemôžu ti na ňu právo odoprieť. A ak sociálka ochrannú lehotu 6 mesiacov neuzná, treba sa odvolať.
Kamarátka je teraz evidovaná na úrade práce. Ak bude mať nárok na materskú, tak ju vyradia z evidencie, ak bude poberať len rodičovský príspevok odo dňa narodenia, myslím, že ostáva v evidencii. Tak dúfam, že jej to uznajú a nebude sa treba odvolávať. Som jej poradila zamestnať sa aspoň na zastupovanie, že bude mať nárok. A teraz nemôžem dobre spávať :o) , lebo si nie som istá, či to uznajú.
Ešte raz díky za ukludnenie!

No na získanie materského potrebuje okrem toho, že je v ochrannej lehote splniť aj podmienku byť nemocensky poistená ako zamestnanec v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní - čo ovšem z príspevku nie je zrejmé. Píšeš iba o období 10 mesiacov, že bola nezamestnaná.
Chobot
13.09.07,06:30
No na získanie materského potrebuje okrem toho, že je v ochrannej lehote splniť aj podmienku byť nemocensky poistená ako zamestnanec v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní - čo ovšem z príspevku nie je zrejmé. Píšeš iba o období 10 mesiacov, že bola nezamestnaná.

To už som tuším brčkovi (či niekomu inému?) písal v inej téme, že podmienky nároku na materské a na nemocenské sú odlišné. V prípade materskej sa neuplatňuje tá všeobecná ochranná lehota, ktorá platí pre nemocenské dávky, ale doba poistenia, ako si správne uviedol.

Dúfam, že otázka bola položená ohľadne nároku na nemocenské dávky, nie ohľadne materskej a že som to nepochopil zle?
brčko
13.09.07,15:36
Moja otázka sa týkala len ochrannej lehoty! Podmienku 270dní má splnenú (330dní nemocenského poistenia počas rodičovskej dovolenky zamestnanca + dni zastupovania). Podľa članku pána Mihála "Materská od 1.8.2006, časť I." mám ujasnené, že v prípade mojej kamarátky sú dve podmienky nároku na materské (bez ohladu na začiatok nároku, na jeho dlžku a výšku dávky)a sú uvedené v §48 ods.1+2 +§49a a §50 + 32 ods.2b). No a nebola mi jasná ochranná lehota tehotnej pri PP do 42dní.
Chobot, zdalo sa mi z niektorých tvojich príspevkov, že máš trochu iný názor (ak nemáš iný názor, nie je čo riešiť) na podmienky uplatňovania nároku na materskú. Zdá sa mi, že konkrétne na §50 a trvanie NP počas uplatňovania nároku na materskú. Nikde som síce nenašla priamo napísané, že musí byť v čase uplatňovania nároku na materské nemocensky poistená. Iba vo všeobecných podmienkach nároku na nem.dávky v § 30 ods.a) a k tomu si písal, že ten sa na uplatňovanie nároku na materkú nevzťahuje, lebo je tam formulka "ak tento zákon neustanovuje inak". A to ustanovuje v podmienkach nároku na materské -od §48. V §50 už nie je jasne a jednoznačne napísané, že musí trvať NP. No kedže nie som právnik, to riešiť nechcem.
Pre mňa, ako plánujúcu druhé dieťa, je zaujímavé, že pri uplatňovaní nároku na nemocenské (PN) ako zamestnanec podmienku 270dní netreba splniť, ako je to pri uplatňovaní nároku na materskú. Podmienku 270dní prí nárokovaní na materské aj nemocenské musím spĺňať pri DNP (vtedy sa do 270dní nezapočítava obdobie predchádzajúcej rodičovskej dovolenky, ak by som sa počas nej z DNP sama odhlásila). Snád som to dobre pochopila.
A DAKUJEM za vaše príspevky. Fakt je velmi fajn, ked existuje takáto stránka, kde sa možno poradiť. Síce nezaručene, no človek môže príspevky posúdiť svojou vlastnou hlavou, no a vdaka nim aj dotvárať, opravovať a zreálňovať svoj vlastný názor a vedomosti. A vám!!! dakujem, že ma v ňom posúvate vpred.