izidor
10.09.07,21:47
Zdravím,

účtujem JÚ, nie som DPH. Objednal som si tovar cez internet, dodávateľ mi emailom poslal pdf dokument "Proforma - nie je daňový doklad". Uhradil som sumu cez BÚ, dodávateľ mi poslal tovar aj riadnu faktúru.
Lenže tá proforma mi prišla iba emailom, bez podpisu, bez pečiatky. Môžem si ju iba ak vytlačiť. Je možné takúto proforma evidovať v JÚ ako zálohovú, aby som mal poriadok vo veciach?

Ďalší extrém je, že mi nepošlú ani proforma, proste mi len do emailu pošlú sumu, číslo účtu, variabilný symbol. Môžem aj toto dať do účtovníctva ako zálohovú faktúru? Znovu nemá papier, nemám podpis, nemám pečiatku. Budem mať len ostrú faktúru, ale až keď uhradím sumu.

Dík.
Johanka
10.09.07,20:28
O zálohových/proforma faktúrach sa neúčtuje, iba sa evidujú.
K elektronickým faktúram čítaj http://www.porada.sk/153122-post25.html
Johanka
10.09.07,20:33
Zdravím,

"Proforma - nie je daňový doklad".

Daňový doklad nepotrebuješ, pretože ho žiadny zákon nevyžaduje ;) . Daňový doklad ako pojem sa používal v Zákone o DPH do 30.4.2004.
Faktúra je doklad podľa Zákona o DPH, potrebuješ ju na uplatnennie práva na odpočítanie dane.
Zákon o účtovníctve vyžaduje účtovný doklad.
Zákon o dani z príjmov pri výpočte základu dane vychádza z účtovníctva a pri daňovej kontrole , kde je predmetom kontroly daň z príjmov predkladáš účtovné doklady.
izidor
10.09.07,21:24
O zálohových/proforma faktúrach sa neúčtuje, iba sa evidujú.

Áno, to viem. Ale môžem si aj takúto proforma evidovať, t.j. v mojom účtovnom SW priradiť interné číslo prijatej faktúry? Aj keď ju vlastne nemám v papierovej forme, respektíve mám len "výzvu na zaplatenie" cez email?

Chcem to urobiť preto, lebo keď mi dodávateľ následne poslal riadnu faktúru, je na nej už odpočítaná záloha, t.j. má nulovú hodnotu. Keby som do svojho účtovníctva nedal tú zálohovú, nemám k čomu spárovať pohyb na účte, lebo k nulovej faktúre to nespravím.
Navyše, ak by som neevidoval tú zálohovú faktúru, bolo by to nelogické - najprv som poslal peniaze za faktúru, ktorá bude vystavená najskôr za 2-3 dni. Z účtovníctva by potom nebolo vôbec jasné, že na základe čoho som sa tak vlastne rozhodol...

Alebo moc špekulujem?
liba2
11.09.07,03:02
..............Alebo moc špekulujem?
Zálohovú faktúru - proforma faktúru - výzvu na zaplatenie - treba vytlačiť, môže sa zaevidovať ak máš takú evidenciu ZA-FA, zapíš si na ňu kedy bolo zaplatené a prilož k riadnej faktúre. Tým zdokladuješ prečo je na faktúre na úhradu nula.
Ale tiež stačí na riadnej fa k textu "odpočítaná záloha" a pod. dopísať dátum, kedy si fa uhradil.
betka
11.09.07,10:52
Riadnu Fa si hodíš do závazkov. Mám tam aj proforma FA.

Príklad:
Proforma FA č. 123. Suma 5 000, Sk. Uhradené 2.9.2007 VU 9.
Fa-daňový doklad č. 133. Suma 5 000, Sk. Odpočítaná proforma FA č.123. K úhrade 0. Ak Ti svieti v závazkoch ako neuhradená (v nikt. softoch). Daj si úhradu ako: uhr. Fa č.123 dňa 2.9. A už ti nebude svietiť v závazkoch.