nikulik
11.09.07,07:10
Potrebovala by som poradiť. Účtovník mi dal vytlačené Obraty účtov položkovite (účet 336, 342)- všetky poistovne, čiže ZP, SP, aj danovy urad-zrážkovu dan. Vytlačil to od 01.01.2007 do 15.06.2007. Ukazal mi to, že mu nesedia MA DAť - DAL k 15.6.2007. Ja som to skontrolovala, a zistila som, že len soc.poistovnu tam mame preplatok 50 sk. Ostatné som skontrolovala od toho 01.01.20007 a nevedela som mu povedat prečo to nesedi. On teraz odo mna chce aby sme to dokoncili aby sme nesli dalej s tym rozdielom. Navrhol aby som si vypitala od poistovni stav k 30.09.2006, že to tam opravime a od toho dátumu už pôjdeme normalne dalej. Ale ja teraz neviem co mám vlastne do tej žiadosti pre poistovne napisat. O co žiadame? O vypis poistného za rok 2006 a 2007. Alebo o stav poistného k 31.09.2007?
Neviem či ste ma pochopili o čo mi ide, ale budem rada ak mi poradite, lebo s mojim učtovnikom sa to neda.
Tweety
11.09.07,05:27
Poisťovne by som teraz do toho nemontovala, najprv by som prešla všetky PS k 1.1., potom IUD za rok 2007 a ich správne, resp. nesprávne zaúčtovanie. Chybička sa musí objaviť.
nikulik
11.09.07,05:36
Majka, mysliš, že by bolo lepšie keby som mu vypisala celý rok poistné kolko sa platilo v jednotlivých mesiacoch? Myslim v exceli tabulku, poistovna a kolko bolo v ktorom mesiaci poistné. Podla toho by si to vedel odkontrolovat?
Tweety
11.09.07,05:38
Bez kontroly odvodov a ich zaúčtovania po mesiacoch a kontroly PS na jednotlivých účtoch sa ďaleko nedostaneš. Ak porovnáš predpis účtovania a skutočný odvod musíš chybu zistiť. Možno je chyba už v PS, a možno až pri zaúčtovaní po mesiacoch.
nikulik
11.09.07,05:57
Takze mozem mu to takto vypisat mesiac po mesiaci?
Ta chyba mohla nastat ked som opravovala 7. mesiac odvody. Alebo aj vtedy ak som mu dala sumar a odvody, a potom sme tam nieco zmenili a on nahodil stare.
Lebo podla mna bude zbytocne ak ja popytam vypis z poistovni, pretoze tam by nam malo vsetko sediet, okrem toho preplatku v SP. A kolko sme naozaj platili v jednotl.mesiacoch odvody mu viem povedat aj ja.
Aldan
28.09.07,11:29
Ja som robila niečo podobné. Prebrala som firmu, kde boli dosť veľké rozdiely. nahodila som to do excelu a preplatok ktorý som zistila som konzultovala soc. poisťovňou. Pani v soc. bola veľmi milá, aj u nich bol preplatok , poradila mi že si mám napísať žiadosť o v rátenie a dnes už aj prišiel preplatok na účet.
Iná situácia bola so všeobecnou, tam neviem prečo nemôžu povedať či to sedí alebo nie. Tam som si napísala žiadosť o oznámenie stavu nedoplatkov, prípadne preplatkov z platieb preddavkov poistného na verejné zdravotné positenie - do týždňa sme mali odpoveď, ktorá seda s mojim zistením. Keby mi to boli potvrdili hneď nemuseli mať robotu s písaním listov.
u jednej poistovni som mala veľkú nezrovnalosť a s tú neviem ako zaúčtovať. Predchodkyňa ku koncu roka 2006 mala 25000,- ako povinnosť odviesť v januári za december, ale výkaz bol len na12000. Neviem kde mám zaúčtovať 13000,-. Môže to byť na 336/688? Inak neviem kde to dať. Bude to pripočítateľná položka, daniari budú spokojní - len nie som si moc istá či je to dobre. Vie niekto poradiť? Dík Aldan
ondrejvla
28.09.07,17:32
Ja som robila niečo podobné. Prebrala som firmu, kde boli dosť veľké rozdiely. nahodila som to do excelu a preplatok ktorý som zistila som konzultovala soc. poisťovňou. Pani v soc. bola veľmi milá, aj u nich bol preplatok , poradila mi že si mám napísať žiadosť o v rátenie a dnes už aj prišiel preplatok na účet.
Iná situácia bola so všeobecnou, tam neviem prečo nemôžu povedať či to sedí alebo nie. Tam som si napísala žiadosť o oznámenie stavu nedoplatkov, prípadne preplatkov z platieb preddavkov poistného na verejné zdravotné positenie - do týždňa sme mali odpoveď, ktorá seda s mojim zistením. Keby mi to boli potvrdili hneď nemuseli mať robotu s písaním listov.
u jednej poistovni som mala veľkú nezrovnalosť a s tú neviem ako zaúčtovať. Predchodkyňa ku koncu roka 2006 mala 25000,- ako povinnosť odviesť v januári za december, ale výkaz bol len na12000. Neviem kde mám zaúčtovať 13000,-. Môže to byť na 336/688? Inak neviem kde to dať. Bude to pripočítateľná položka, daniari budú spokojní - len nie som si moc istá či je to dobre. Vie niekto poradiť? Dík Aldan

Ak som dobre pochopila, tak sa jedná o rozdiel z minulého roku, v tom prípade odporúčam skontrolovať mzdový doklad za 12/2006, lebo potom ti nebude súhlasiť ani účet 331, no a taktiež máš vyššie náklady za odvody zamestnávateľa. V tom prípade je rozhodne správnejšie podať dodatočné DP za rok 2006 a z rozdielu doplatiť DzP. Nemôžeš účtovať do výnosov
neoprávnené náklady minulého roka. A k tej pripočitateľnej položke - veď je to navrhovaný účet 688, teda výnosový...
Aldan
02.10.07,05:20
dík za odpoveď , dodatočné nebudem podávať, lebvo tam nesedelo veľa vecí a tiahlo sa to od roku 2004. Myslím že predchodkyňa sa neunúvala dať to do poriadku. ten účet bude zlý/688/ - pardon , jednoducho neviem čo s tým. Keď evidujem preplatok - čo v skutočnosti nie je /potvrdili to aj poisťovne/.Preplatok zo miezd - odsúhlasený na daňovom z roku 2004 budem teraz presúvať.

Dík Aldan
Aldan
02.10.07,05:23
Dodatok odpovede:
Ešte som zabudla poznamenať, že výkazy ako aj predpis miezd 12/06 súhlasia s úhradou v januári, takže sa to tiahne neviem odkedy. Aldan