Emma
20.02.05,19:17
Klientka trvá na tom ,aby som jej do nákladov zaúčtovala obuv v hodnote cca 2000Sk ročne.Pracuje pre firmu ako promotérka.Taktiež si chce uplatniť do nákladov dva telefóny(mobily)-jeden paušál a jednu kartu.Myslíte,že to DÚ uzná?
Zuziana
20.02.05,18:29
Pracovný odev upravuje opatrenie z roku asi 1999, ktoré stále platí. Hovorí, že Pracovný odev sa poskytuje v prípadoch, ka má byť odlíšenie od zákazníka - napr. čašníci a pod. pracovníci cest. kancelárie - odev označený logom. Ja by som tam túto "pracovnú" obuv nedávala, lebo obutý musí chodiť každý a zákon mu to do výdavkov neumožňuje. S mobilmi je to tiež diskutabilné koľko, ale mala som daňovú kontrolu podnikateľ pracuje sám, kde druhý mobil - obidva boli na paušál vyhodili. Mám skúsenosť aj s tým že vyhádzali nákup telefónnych kupónov.
rene
20.02.05,18:51
Určite neuzná, mám skúsenosť osobnú.
Manual
20.02.05,19:06
Ak na tom trvá, tak ju upozorni že Tvoj názor je iný a v prípade neakceptovania DU pri kontrole znáša následky. Ale problém môže nastať, že prídeš o klientku.... Čo teraz ???
Pekný večer želám...
ajacik
20.02.05,19:20
ale ak má podnikateľ dva mobily na paušál, tak s tým snád nerobia problémy?? ved je logické, že si radšej zoberie 2x60 minút a k tomu 2 telefony, ako 1x120 minut a iba jeden telefon.
a pokiaľ viem, tak teraz si veľa podnikateľov bralo ešte jeden paušál (kvôli hovorom zadarmo).
takže to im snád nevadí, či áno?
učty
20.02.05,21:23
1. Pracovné ošatenie a obuv, 2. Jednotné ošatenie /Spoločenské/
To opatrenie je vo Fin. spravodajcovi č. 4/1998 - Pokyn na posudzovanie výdavkov na pracovné ošatenie zamestnancov. Stručne len toľko že je potrebná interná smernica, v ktorej zamestnávateľ okrem iného stanovuje povinnosť používania jednotného prac. ošatenia - vymedzí jeho podobu a charakter aj všetkých jeho súčastí, okruh zamestnancov atď.
Jednotné prac. ošatenie trvale a viditeľne označí identifikačnými znakmi zamestnávateľa čím sa vylúči jeho zameniteľnosť s bežným občianskym alebo spoločenským oblečením - trvalé našitie alebo nažehlenie s lícnej strany!
Ak táto podmienka nie je dodržaná, ide o príjem, ktorý je predmetom dane z príjmu.
.Dôležitý je bod d) tohto pokynu, lebo tie isté práva dáva aj SZČO
Takže áno môže byť obuv, ale aj s rovnošatou! http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Hm, kde pracuje?
____________ To aký pekný bude deň závisí od Teba__________________
Paula
20.02.05,21:52
Kým nie sú hovory zo siete na sieť spoplatňované rovnako, nevidím problém mať pre podnikanie dva mobilné telefóny - jeden na Orange a druhý na EuroTel. Predsa nebudem vymieňať neustále v jednom aparáte kartu kvôli lacnejšiemu hovoru. Napokon, existujú výpisy a tam sa dá preukázať, že šetrím výdavky volaním na "tú istú" sieť.
silveco
21.02.05,06:26
Podla mojho názoru určite jej tú obuv neuznajú do nákladov,a čo sa týka telefonov,paušál uznajú ,kartu určite nie,,pre svoje podnikanie nepotrebuje dva telefony,,ak preukáže opodstatnenost dvoch telefonov, prosím,,,možem sa aj mýlit,tolko moja skúsenost,,,,,
Vera
21.02.05,07:16
Ja mám prípad- môj otec živnostník nepočuje - povedala som mu, že si EASY kartu môže dať do nákladov. Veď ináč než cez SMS nemôže komunikovať so zákazníkmi....

Snáď DÚ nebude taký ..... a uzná to
r.galovic
21.02.05,07:37
Kým nie sú hovory zo siete na sieť spoplatňované rovnako, nevidím problém mať pre podnikanie dva mobilné telefóny - jeden na Orange a druhý na EuroTel. Predsa nebudem vymieňať neustále v jednom aparáte kartu kvôli lacnejšiemu hovoru. Napokon, existujú výpisy a tam sa dá preukázať, že šetrím výdavky volaním na "tú istú" sieť.

Súhlasím. Dva telefóny od rôznych operátorov nie sú problém. Ale dva telefóny (paušály) od toho istého operátora ??? No neviem. To by bol problém obhájiť pred DÚ. Načo, prečo, začo? To isté paušál+dobíjacie kupóny. Odporúčal by som neprovokovať DÚ. Niekto v nejakej minulej diskusii chcel obhájiť vlastníctvo dvoch telefónov tým, že má dve prevádzky a na každej z nich necháva jeden. No ale mobil je predsa preto mobilom že sa dá nosiť zo sebou. Tak neviem. Ja by som to nerobil.
medulina
21.02.05,17:41
A ak má živnostník na jedno meno 2 paušály od jedného operátora ,

z toho 1 paušál využíva manžel-živnostník a 1 paušál manželka-zamestnanec?

Je to na spoločnú faktúru. Dá sa to obhájiť pri daňovej kontrole?
Môže poskytnúť mobilný telefón aj inému svojmu zamestnancovi?
adam
21.02.05,17:49
Ja mám na prevádzkach MT, ale nemám tam pevnú linku, všetky sú na paušal. Nebol v tom problém.
Zuziana
22.02.05,16:18
Ak má zamestnancatak určite áno, ale ten môj podnikateľ bol úplne sám. Príjem malý, paušály tiež. Keď mu to vyhodili bol spokojný. Nesnažil sa im to nejako zdôvodniť.
r.galovic
23.02.05,12:39
To adam:

ak máš zamestnancov, tak samozrejme že to nieje problém. Ale ak je podnikateľ sám, tak je to big, big problem.
alexxandra
23.02.05,14:02
ja som si zobrala jeden pausal iba koli telefonu, vo fakture mam evidentne iba pausal a nic neprehovorene. Mozem tvrdit, ako je nakoniec aj pravda, ze sa mi pokazil telefon a nutne som potrebovala aparat a ze to je kvazi nakup aparatu na splatky.Ked mi skonci viazanost,mam v umysle ten pausal ukoncit.To by mi mohlo prejst, nie? :-)
rene
24.02.05,15:40
Krkolomná výhovorka, ale mohla by obstáť.,ale telefón náhradný sa dá zaobstarať aj lacnejšie.
Ale nikto nemôže rozkázať, aký telefón máte používať, či za 1.500,-SK alebo 30.000,-.
evina
24.02.05,15:51
To ani tak nie je krkolomná výhovorka. Mne sa to i naozaj stalo nový telefón mi stále vypádaval keď sa ochladilo a nemenovaný operátor mi po piatich reklamáciach nechcel stále tento vymeniť. Keď som nechcela vyzerať ako hlupák pred svojimi klientami, ktorému zakaždým po troch slovách vypadne telefón, kúpila som si nový v rámci akcie za 1,-SK.
a ten druhý paušál musím platiť dva roky. A čo teraz?
rene
24.02.05,16:08
Ja som pokazený mobil v rámci 2-ročnej lehoty riešila tak, že som si kúpila najlacnejší s Primou,konkrétne 1.499,-Sk/bol nový a teda v záruke, nie taký z druhej ruky/, aby som nemusela platiť ďalší paušál. Keď paušál skončil, vzala som si nový drahší a lepší mobil opäť na paušál a "primový" mám v zálohe pre prípad poruchy.
V prípade dvoch paušálov od jedného operátora u "samojediného" podnikateľa sa budete musieť určite tvrdo obhajovať pre kontolórmi DÚ/môj názor/.:(
evina
24.02.05,17:18
Je to na zamyslenie. Nepochybne cena hovorov v rámci PRIMA karty a paušálu je vyššia = vyššie náklady /napr. pri tom druhom telefóne mám po prevolaní paušálu hovory zadarmo/. a osobne na tie dva paušály prevolám menej akokeby som toľko musela telefonovať na Prima kartu - a je to naozaj pracovne.
rene
25.02.05,20:13
No ja , keď som primu minula, tak som ju zahodila a telefón používala ako paušálový, veď sa mi pokazil mobil, simkarta bola OK.:rolleyes:
slavka1
26.02.05,07:11
Ak mi nestačí paušál tak si môžem dokúpiť kartu, hádam by to mali uznať , ale veľa záleží aj na tom kto príde na kontrolu a ako sa na to pozerá , je dobre mať ete jeden mobil na paušál , alebo na kartu , ktorý je iba na súkromné účely. A v prípade , že je to potrebné vytiahnuť tú súkromnú faktúru a dokázať , že mám aj na súkromné účely mobil.
Manual
26.02.05,08:04
Ak mi nestačí paušál tak si môžem dokúpiť kartu, hádam by to mali uznať , ale veľa záleží aj na tom kto príde na kontrolu a ako sa na to pozerá , je dobre mať ete jeden mobil na paušál , alebo na kartu , ktorý je iba na súkromné účely. A v prípade , že je to potrebné vytiahnuť tú súkromnú faktúru a dokázať , že mám aj na súkromné účely mobil.
Ja si myslím že to záleží aj na charakrete firmy. Firmu čo robím má 4 mob. telefóny ani jednu pevnú linku a bolo to pri kontrole v poriadku. Má 3 partie, každá je na inom mieste na montáži. Ak vznikne problém, tak sa rieši so šéfom po telefóne. Predsa by bolo nelogické vziať auto zo stavby a íst hladať šéfa...
Všetko záleží od argumentácie ako sa tel. používa a aká je tam suma za mesiac pretelefonovaná.
Pekný deň želám...