Inna
11.09.07,09:15
:) Ahojte, poprosím Vás o radu ohľadom DPH za stravné, nejde o šeky, ale za dodávku obedov.
Viete mi poradiť paragraf, ktorý rieši DPH pri stravnom prijaté od zamestnanca? Ako to riešita Vy?
Pr. zamestnanec mi má zaplatiť len DPH z čiastky 45%, alebo celú čiastku DPH? Prosím súrne. Ďakujem :eek:
ekopo
11.09.07,07:28
kačenka
11.09.07,07:45
ak doplácate zo SF tak z tých 45% sa odpočíta čiastka,ktorú doplácate a zvyšok podlieha DPH. čiže 45%-doplatok zo SF=ZD pre DPH
Inna
11.09.07,07:46
Poprosím, v ktorom paragrafe DPH to nájdem? Predtým to bolo, že celú výšku DPH znášal zamestnanec odkedy to neplatí?
kačenka
11.09.07,07:53
mne sa zdá, že to bolo v usmernení DRSR, skús tam popozerať, ale to bolo už dávnejšie.
Inna
11.09.07,08:23
V skratke DPH si uplatním v celej výške na vstupe a na výstupe len :cena, ktorú platí zamestnanec x19%. Nevadí, že ak by som to počítala 55% a 45% mi to nebude sedieť? Neodvediem štátu menej ako mám?
Aljok
11.09.07,11:51
Cena obeda bez DPH (DPH si uplatníš celú na vstupe) mínus príspevok zamestnávateľa, mínus príspevok zo SF. Zostane Ti ZD pre zamestnanca plus 19% DPH (zaúčtuješ na výstupe) = výsledná cena obeda, ktorú Ti uhradí zamestnanec. Samozrejme DPH prijatú od zamestnanca odvedieš.
cetris
11.09.07,15:16
To, čo platí, zamestnanec, je cena vrátane DPH, Prijatá platba sa vydelí 1,19 a suma DPH sa odvedie. Je na to rozhodnutie ESD
Antonia Jendrišáková
11.09.07,16:46
Súhlasím s predchádzajúcim príspovkom. ESD t.j. Európsky súdny dvor, ktorý vydal rozsudok C-412/03 - základom dane pri dodaní tovaru alebo poskytnutí služieb uskutočňovaných za úhradu svojim zamestnancom je protihodnota skutočne prijatá na tento účel.
Podľa kalkulácie našej:
cena obeda 70,--Sk
DPH 19%
Cena celkom 70,--Sk
55% zo 70,- -38,50Sk
príspevok SF -4,00Sk
Základ DPH z-ec 27,50k
DPH 19% 5,20Sk
cena obeda pre zamestnanca spolu: 32,70Sk
Aljok
11.09.07,17:03
Súhlasím s predchádzajúcim príspovkom. ESD t.j. Európsky súdny dvor, ktorý vydal rozsudok C-412/03 - základom dane pri dodaní tovaru alebo poskytnutí služieb uskutočňovaných za úhradu svojim zamestnancom je protihodnota skutočne prijatá na tento účel.
Podľa kalkulácie:
cena obeda 70,--Sk
DPH 19% 13,30Sk
Cena celkom 83,30Sk
55% z 89,- -48,95Sk
príspevok SF -3,00Sk
na úhradu od z-ec 31,35Sk Môžeš mi vysvetliť ako si sa dostala k tejto sume?:eek: Podľa mňa má byť ZD 70-48,95-3=18,05Sk. Pri odpočítaní DPH na vstupe ju predsa nemôžeš zarátavať do ceny obeda!
základ dane pre DPH = 31,35 : 1,19 = 26,35Sk
DPH 19% = 5,--Sk
cena obeda pre zamestnanca spolu: 31,35Sk
Nesúhlasím! Výpočet je zlý. Pozri v texte.
Aljok
11.09.07,17:11
K základu dane pozri ZDPH
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

Čiže po lopate:
Základ dane je tá suma, z ktorej daň vyrátavaš. Konečná suma k úhrade je základ dane plus daň 19%.
Antonia Jendrišáková
12.09.07,07:55
Vďaka za upozornenie
L-M
27.05.09,11:04
Pekný deň prajem- čítala som si šetky prípevky ohľadne str.lístkov s DPH.
Ale nie som si istá hlavne tým uplatnením DPH.
Idem to teraz robiť prvý krát s prísp. zo SF.
Mohli by ste mi prosím môj výpočet skontrolovať?

Fa za str. lístky-40 ks x 2,66 € s DPH = 89,41 € bez DPH 16,99 € DPH.
Evidujem tak, že celú Fa dám ako VOZD- DPH si uplatním.

prepočet na str. lístok
listok = 2,24 € bez DPH
prísp.zamestn. = 1,98 € ( maximum z 3,6 €)
prísp. zo SF = 0,05 €
základ = 0,21 €
DPH = 0,04 €
Zamestnanec zaplatí = 0,25 € za jeden lístok
Príjem od zamestnanca dávam ako POZD- DPH odvediem.
Vplyvom poskytnutia príspevku zo SF si neuplatníme vyššiu DPH ako by sme mali? - pri takomto spôsobe zaúčtovania.
Vznikne tam rozdiel 0,35 €. Keby som rátala DPH z tých 1,98 € ( za 40ks ) +od zamestnanca.
Keď som to predtým mala bez použitia SF- nebol tam problém, ale keďže sa prísp. zo SF na stravu nezdaňuje.
Tak už som z toho jeleň.

Ďakujem voprad veľmi pekne za radu.
L-M
28.05.09,08:18
Nájde sa znovu dajaká dobrá duša, čo by ma mohla opraviť...:o
Vladimír Ozimý
28.05.09,08:48
Nájde sa znovu dajaká dobrá duša, čo by ma mohla opraviť...:o

nie je čo opravovať :) čo sa týka výpočtu na účely DPH.

na účely zahrňovania do základu dane by to malo byť po správnosti tak že príjem od zamestnanca ako príjem neovplyvňujúci základ dane a na konci obdobia by ste mali vykonať storno výdavkov vo výške, ktoré presahujú sumu na 55% hodnoty stravy (max. do 55% z 3,60). Pretože zákon o dani z príjmov Vám hovorí že daňový výdavok na stravovanie zamestnancov je možné max do výšky podľa osobitných predpisov, to je tých 55 %. Všetko nad to je nedaňový výdavok. Následne príjem ktorý súvisí s výdavkom neuznaným za daňový výdavok je nedaňový príjem a nie je súčasťou základu dane (§ 19 ods. 3 písm. g)
Kvietocek
28.05.09,09:05
Len pre istotu si toto chcem overit. Ked je stravne riesene cez dejauner seky zraza sa mu zo mzdy 45% alebo je to 19% zo 45%
príklad:

Stravny sek 2,70 €
Zamestnancovi na vyplate zrazim 45 % t.j. 1,21 € za den spravne?
Kvietocek
28.05.09,09:41
:rolleyes:
Vladimír Ozimý
28.05.09,09:45
Len pre istotu si toto chcem overit. Ked je stravne riesene cez dejauner seky zraza sa mu zo mzdy 45% alebo je to 19% zo 45%
príklad:

Stravny sek 2,70 €
Zamestnancovi na vyplate zrazim 45 % t.j. 1,21 € za den spravne?

ak ide o stravovacie poukážky tam nepracujete s DPH. ak mu prispejete 1,49 potom mu za deň strhnete zo mzdy presne ako hovoríš 1,21 EUR
L-M
28.05.09,09:59
nie je čo opravovať :) čo sa týka výpočtu na účely DPH.

na účely zahrňovania do základu dane by to malo byť po správnosti tak že príjem od zamestnanca ako príjem neovplyvňujúci základ dane a na konci obdobia by ste mali vykonať storno výdavkov vo výške, ktoré presahujú sumu na 55% hodnoty stravy (max. do 55% z 3,60). Pretože zákon o dani z príjmov Vám hovorí že daňový výdavok na stravovanie zamestnancov je možné max do výšky podľa osobitných predpisov, to je tých 55 %. Všetko nad to je nedaňový výdavok. Následne príjem ktorý súvisí s výdavkom neuznaným za daňový výdavok je nedaňový príjem a nie je súčasťou základu dane (§ 19 ods. 3 písm. g)
Ďakujem, takže nie je problém v tom, že si uplatníme DPH celú- aj keď tam vplyvom použitia SF vznikne ten rozdiel? - nemali by sme mať nárok iba na DPH z tých 55%- tada resp. max.-1,98€- ktoré poskytuje zamestnávateľ.
Petože keď ja dám celú Fa ako VOZD- a DPH uplatním, potom použijem príspevok zo SF a tým pádom čo zaplatí zamestnanec je menej a DPH je tiež menšia- keďže to dám ako POZD a DPH zaplatím- tak si v podstate nárokujem viac o 0,35 €. Je to tak? alebo sa mýlim?
Postupy účtovania počas roku by sa nemali meniť, ale asi to bedem musieť käli tomuto urobiť.
Nerozumiem veľmi tomu storno výdavkov peresahujúcich - pretože ak zamestn. prispieva 1,98 €- tak je to možné max. z 3,6 €- v tomto prípade teda nevzniknú výdavky- nad tento limit.
V konečnom dôsledku pri základe dane sa mi to vyrovná ak by som dala celú Fa ako VOZD a príjem od zamestnanca ako POZD-aj keď by to tak nemalo byť.
Ale to DPH naviac ma trápi. A neviem sa stým pohnúť.
Pri vyrátavaní DPH jedn.lístka mi je to už jasné ,ale pri mojom postupe- to uplatnenie DPH bude asi zlé.
L-M
28.05.09,10:02
Aha už tomu stornu asi rozumiem, to ste mysleli v tom mojom prípade ak celú Fa za stravné dávam ako VOZD, však.
L-M
28.05.09,11:01
Už som asi otravná, ale stále nad tým rozmýšľam:confused:

Bolo by to takto správne?

Fa za str. lístky- 106,40 € základ- 89,41 € DPH 16,99 € (40ks á 2,66 € s DPH)

VOZD- prísp.zamestn. na str.lístky 40x1,98 €
- základ = 79,2€
-DPH = 15,05 €

VNZD - základ =10,21 €
-DPH = 1,94 € ,alebo základ + DPH zrnúť do jednej sumy-
a dať do 0% DPH a tým by bol ten rozdiel na DPH vzniknutý použitím SF vyriešený- neuplatnili by sme si viac DPH.

PNZD- zamestnanec 40x0,25 €
- základ =8,4 €
- DPH =1,60 €

Čerpanie SF ( VNZD) - 40x0,05 € = 2 €

Naozaj sa z toho neviem vysomáriť a už by som to rada vedela, že či je to O.K, alebo nie,aby som sa mohla venovať dačomu inému.

Veľmi pekne prosím a ďakujem
L-M
29.05.09,07:49
Pekný deň prajem- čítala som si šetky prípevky ohľadne str.lístkov s DPH.
Ale nie som si istá hlavne tým uplatnením DPH.
Idem to teraz robiť prvý krát s prísp. zo SF.
Mohli by ste mi prosím môj výpočet skontrolovať?

Fa za str. lístky-40 ks x 2,66 € s DPH = 89,41 € bez DPH 16,99 € DPH.
Evidujem tak, že celú Fa dám ako VOZD- DPH si uplatním.

prepočet na str. lístok
listok = 2,24 € bez DPH
prísp.zamestn. = 1,98 € ( maximum z 3,6 €)ešte ma napadla dôležitá otázka,na túto sumu za jeden lístok si normálne nahodím DPH a uplatním? Už v tom mám úplný hokej. Tá suma, teda 55 % maxim. z 3,6 € sa týka iba dane z príjmu, DPH s tým nič nemá? Alebo je to suma vrátane DPH?
prísp. zo SF = 0,05 €
základ = 0,21 €
DPH = 0,04 €
Zamestnanec zaplatí = 0,25 € za jeden lístok
Príjem od zamestnanca dávam ako POZD- DPH odvediem.
Vplyvom poskytnutia príspevku zo SF si neuplatníme vyššiu DPH ako by sme mali? - pri takomto spôsobe zaúčtovania.
Vznikne tam rozdiel 0,35 €. Keby som rátala DPH z tých 1,98 € ( za 40ks ) +od zamestnanca.
Keď som to predtým mala bez použitia SF- nebol tam problém, ale keďže sa prísp. zo SF na stravu nezdaňuje.
Tak už som z toho jeleň.

Ďakujem vopred veľmi pekne za radu.

Prosím, už sa mi to všetko pletie, aj ten môj predošlý príspevok neviem vôbec či je o.k?
L-M
29.05.09,10:28
už mi to je aj hlúpe posúvať,ale predsa skúsim, či so mnou má ešte niekto trpezlivosť :o