xywy
11.09.07,09:22
Dobry den,

som pripad hore uvedeneho kombinovaneho modelu :) Mam zivnost a sidlo mimo BA, aj trvaly pobyt. V BA mam TPP + tu robim aj obchodne veci na zivnost. Kedze od zamesnavatela dostavam gatrolistky tak predpokladam ze si nemozem davat na zivnost nahrady stravneho .. alebo? Skor ma zaujima moje cestovanie. Mozem si uctovat aj v tomto pripade ako naklady cestovne autom do BA? Teoreticky rano pridem, pracujem a potom riesim zivnost a cesta domov? :confused:
Tweety
11.09.07,07:28
1. predpoklad je správny, stravenky máš od zamestnávateľa, ako SZČO už nárok nemáš
2.áno, ako SZČO samozrejme cestovné počas pracovnej cesty.
xywy
11.09.07,07:35
Dakujem :) S tym stravnym to viac-menej bolo jasne .. ;)

Takze .. s cestovnym .. rano sadnem do auta, odpracujem TPP, povenujem sa zivnosti a naspat si kludne mozem dat cestovne naklady ... ano? To si ma potesil .. :cool:
Tweety
11.09.07,07:38
NIe tak celkom, ja som písala o cestovnom počas PC a cesta do práce-z práce- živnosti nie je PC.
xywy
11.09.07,07:59
Nuz .. preto som sa to pytal. Miesto TPP a to kde zivnost vykonavam (obchodujem) je rovnake. Do prace chodim kazdy den .. tak je otazka ci mozem robit aj odpisy na auto este k tomu ... a nemozem sa vratit a ist spat, to je samozrejme hlupost zvlast pri 140km ceste :)

Edit: nezaujima ma moralny pohlad ani logicky .. ale ci sa to zakonne da, ci by ma za to mohli opravnene buzerovat ... alebo ci im mozem povedat - a ukazte mi paragraf kt. vravi ze to nemozem spravit .. lebo hadanie s danovnikmi nieje nic nove a ani mi nevadi .. :D
Chobot
11.09.07,09:20
...Miesto TPP a to kde zivnost vykonavam (obchodujem) je rovnake. Do prace chodim kazdy den .. ...

Edit: nezaujima ma moralny pohlad ani logicky .. ale ci sa to zakonne da, ci by ma za to mohli opravnene buzerovat ... alebo ci im mozem povedat - a ukazte mi paragraf kt. vravi ze to nemozem spravit .. lebo hadanie s danovnikmi nieje nic nove a ani mi nevadi .. :D

Žiadny morálny ani logický pohľad, čisto zákonom definované, že cesta do a zo zamestnania je čiste súkromná záležitosť - ZP § 220:


"(1) Plnenie pracovných úloh je výkon pracovných povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru, iná činnosť vykonávaná na príkaz zamestnávateľa a činnosť, ktorá je predmetom pracovnej cesty.

(2) V priamej súvislosti s plnením pracovných úloh sú úkony potrebné na výkon práce a úkony počas práce zvyčajné alebo potrebné pred začiatkom práce alebo po jej skončení. Takými úkonmi nie je cesta do zamestnania a späť, stravovanie, ošetrenie alebo vyšetrenie v zdravotníckom zariadení, ani cesta na ne a späť. Vyšetrenie v zdravotníckom zariadení vykonávané na príkaz zamestnávateľa alebo ošetrenie pri prvej pomoci a cesta na ne a späť sú úkony v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh."

A u teba to je jednoznačne cesta do zamestnania. Aj keby si mal miesto živnosti v meste A, a bydlisko v meste B, a mal by si len živnosť, nie TPP cesta z domu do mesta A by tiež nebola služobná cesta, teda nemôžeš si rátať náhrady. Vtedy používaš auto súkromne, nie služobne.
xywy
11.09.07,09:57
Dakujem za vysvetlenie aj citat. Toto som tiez pozeral, ale ja uvazujem ci sa to neda navliect na PC ... preco by to mala byt pracovna? Takisto mozem cestovat aj koli zamestnaniu aj koli zivnosti, kombinovane. Cestujem koli zivnosti tam a cestujem spat .. a pomedzi to idem do prace. Nieje to nic ine ako otoceny pripad ze idem do prace a popri tom robim zivnost. Ani jedna z tych cinnosti predsa nieje majoritna. Ja si to predsa nebudem uctovat ako cestu do zamestnania ..

Je tu niekto kto ma podobny pripad a vie povedat zo skusenosti prosim? Som vdacny za kazdu reakciu. Pojdem sa cez vikend poradit s mojim pravnikom a danovnikom a dam sem potom urcite info aj od nich.

Edit: a ked tak nad tym uvazujem .. preco by som si nemohol davat aj nahrady stravneho? 8hod je TPP a dalsie 4 zivnost ..
jenkist
14.09.07,08:19
Daňové výdavky
§ 19 e) "výdavky daňovníka .. vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva .. "

napadá ma kompromisne riešenie

živnosť pravidelne vykonávam doma sedem dní v týždni, ale 3 krát týždenne kvôli živnosti cestujem do BA a teda si uplatňujem cestovné za tieto cesty