R.evita
11.09.07,10:04
Prosím Vás o radu?

Idem vystaviť faktúru pre vykonanie lešenárskych prác. Miesto určenia je Srbsko, ale práce si objednala od nás slovenská firma, ktorá ma pridelené IC DPH : SK. My sme tiež platitelmi DPH.
Takže teraz neviem či vystaviť faktúru s DPH alebo bez DPH?

Prosim o rýchlu radu, za ktorú Vám vopred ďakujem.
DušanČ
11.09.07,08:53
Prosím Vás o radu?

Idem vystaviť faktúru pre vykonanie lešenárskych prác. Miesto určenia je Srbsko, ale práce si objednala od nás slovenská firma, ktorá ma pridelené IC DPH : SK. My sme tiež platitelmi DPH.
Takže teraz neviem či vystaviť faktúru s DPH alebo bez DPH?

Prosim o rýchlu radu, za ktorú Vám vopred ďakujem.

Fakturoval by som s DPH. Rozhodujúcim faktorom tu je registrácia odberateľa pre DPH v SR.
R.evita
11.09.07,09:03
Aj ja si to myslím a aj my to potvrdili 2 dalšie známe učtovníčky ale aj tak si nie som istá. Ale v zákonoch asi nikto nikdy si nie je isty.
Najviac ma mýli to, že lešenárske práce sú v Srbsku (tretie štáty). A DPH by malo by byť zaplatené tam a nerozumiem ako sa to DPH tam dostane.
R.evita
11.09.07,09:30
Nedá mi to.
Ja viem že podla §15 ods. 2 - miestom dodania služby vztahujúcej sa na nehnutelnosti je tam kde sa nehnutelnost nachádza teda Srbsko. Ale tu ide o to sú lešenárske práce práce na nehnutelnosti - podstate sa tam lešenie postaví - potom zdemoluje a prinesie sa spat - kde by som to mohla zistiť
Džudi
11.09.07,09:56
Ja sa prikláňam skôr k názoru práce na nehnuteľnosti, t.j. tam kde sa nehnuteľnosť nachádza a ak to nie je na území EÚ tak by som pozrela vývoz služieb . Ak by to bolo na území členského štátu je podstatné či je tam na koho preniesť daňovú povinnosť.
emgeton
11.09.07,10:00
Omylom som vymazal predch. svoj príspevok.

Podľa mňa sa jedná o prácu ne Hnuteľnom hm. majetku. Keďže lešenie po vykonaní prác ( montáže ) neopustí krajinu, v kt. bola práca vykonaná, miestom dodania bude Srbsko. Z pohľadu 222/2004 táto služba nebude predmetom dane na Slovensku.

Lešenie je odkiaľ ? Dodáva ho slovenská firma, alebo je požičané od nejakej srbskej firmy? Opustí po vykonaní prác územie Srbska alebo tam ostáva ?
Skúste doplniť zadanie otázky.
R.evita
11.09.07,10:13
Dodávateľmi sme mi, máme vlastné lešenie a aj naši pracovníci isli do srbska vykonávať práce. takže mi sme ich tam odviezli a aj si ho privezieme spať. My nemáme nič zo žiadnou srbskou firmou. Všetko ide cez slovenského odberateľa
DušanČ
11.09.07,10:20
Keď by sa išlo do dôsledkov, tých problematických otázok je tu viac. Všetko záleží na tom, ako sú tieto lešenárske práce deklarované. Podľa § 15, ods. 2 by som to neposudzoval, lebo lešenie samo o sebe je hnuteľný majetok a nie je súčasťou nehnuteľnosti a v ods. 2 nie je menovite uvedený tento druh služby. Jedine by pripadala alternatíva podľa § 15, ods. 8/f, ak je služba deklarovaná ako prenájom lešenia. V tomto prípade by bolo možné fakturovať bez DPH. Pokiaľ, ale na faktúre sa uvedie ako druh služby napr. montáž a demontáž lešenia, fakturoval by som vrátane DPH.
R.evita
11.09.07,10:47
NO MI FAKTURUJEME montáz, prenájom a demontáž radového lešenia a rozne príplatky za práce naviac -
ja uz naozaj neviem - kazdý ma v niečom pravdu ale čo je fakt dobré
emgeton
11.09.07,10:54
NO MI FAKTURUJEME montáz, prenájom a demontáž radového lešenia a rozne príplatky za práce naviac -
ja uz naozaj neviem - kazdý ma v niečom pravdu ale čo je fakt dobré

V tomto prípade by som to azda aj posudzoval ako prenájom hnut.hm.majetku. V zmysle §15/7,8f je miestom dodania SR a faktúrujete s DPH.
R.evita
11.09.07,13:02
Ďakujem všetkým za radu.

Tak po dnešnom dni som sa rozhodlá. :o)

Ide o poskytovanie lešenia a lešenárskych prác pre opravu a údržbu v Srbsku pre Slováka. Nevzťahuje sa to ku výstavbe novej nehnuteľnosti.
Preto fakturujem s DPH.

Dúfam, že prispevok pomôže aj iným ako aj mne pomáhajú vaše príspevky.