foreva
11.09.07,11:17
Neviete poradit?
Kazdy mi radi nieco ine. Som na starobnom dochodku .
Prenajimame chalupu cez cestovku formou zmluvy o sprostredkovani-Zmluva o spolupraci uzatvorena ako nepomenovana zmluva v zmysle § 269 ods. 2 Obchodneho zakonnika s primeranym pouzitim §§ 642 az §§ 651 a §§ 566 az §§576 Obch. zakonnika.
Isla som sa zaregistrovat na danovy urad tam mi povedali ze to nie je prenajom ale poskytovanie ubytovania, ktore je zivnostou a mala by som mat na tuto cinnost vydane zivnostenske opravnenie.
Ja som si myslela kedze s manzelom mame chalupu v bezpodielovom spoluvlastnictve, ze ju mozeme takymto sposobom prenajimat bez ZL a este si obidvaja mozeme uplatnovat ako oslobodenie od dane 5-nasobok
zivotneho minima.
Tak ako je to vlastne? Ake mam prava a povinnosti?
Valuška
12.09.07,12:56
Dobrý deň,
mám presne ten istý problém. Skúsila som informácie na dvoch DÚ
a výsledok je rôzny:
1. na jenom chcú odo mňa originál zmluvy s CK a asi by im to aj postačovalo, lebo keď som im to vysvetlila o čo ide, tak iné nič nežiadali

2. inde mi povedali, že na to, ak fyzická osoba poskytuje vo svojej chate ubytovanie, má povinnosť mať živnosť. Poskytovanie ubytovania sa nepovažuje za prenájom.

Doteraz som si myslela, že stačí tento príjem zaradiť v daňovom priznaní do §6 - presne odst. neviem, lebo nemám pri sebe zákon.
Myslela som, že ide o tzv. holý prenájom. Pracovníčka DÚ zvýšila na mňa hlas s tým, že keď poskytujem posteľ, paplón, tak nemôže byť reč o holom prenájme.
Prosím Vás, ak sa dozviete niečo konkrétnejšie k tejto téme, bola by som rada, keby ste mi dali o tom vedieť.
foreva
12.09.07,16:20
Najvacsia ironia je v tom ze do augusta som mala ZL, kedze som isla na predcasny dochodok zrusila som zivnost s vedomim ze na toto nepotrebujem ZL.
Zajtra sa idem opytat na zivn. urad aj danovy.
Pochybujem ze mi budu vediet povedat rozdiel medzi prenajmom a poskytnutim ubytovania. Snazila som sa to najst, nepodarilo sa mi to.Podotykam ze neposkytujem tam ziadne sluzby.
Dam zajtra vediet ako som dopadla.
Vladimír Ozimý
13.09.07,06:49
No pozrite ak by ste prenajímali chalupu niekomu bez Ďalších služieb to jest nestarate sa o podnajomníka on si prenajme chatu a je tam išlo by o prenájom a podľa mňa živnosť nepotrebujete len sa registrovať na DU ale akonáhle ponúkate ubytovacie služby a to sa líši tým že klient odíde vy upracete aby to bolo pripravené pre duhého klienta tak potom je potrebná živnosť podľa mňa...už nejde o klasický prenájom...
foreva
13.09.07,12:22
Prenajom funguje tak, ze pridu, ja sa nestaram, , chalupu uzivame my. Je toozaj tak 2 viendy do mesiace, v zime ani to.Ale je to hrozne ked vam kazdy vravi nieco ine, este aj na uradoch, skor povedia ZL, potom ked im to vyvracite tak vas poslu inde....
Vladimír Ozimý
13.09.07,12:28
Prenajom funguje tak, ze pridu, ja sa nestaram, , chalupu uzivame my. Je toozaj tak 2 viendy do mesiace, v zime ani to.Ale je to hrozne ked vam kazdy vravi nieco ine, este aj na uradoch, skor povedia ZL, potom ked im to vyvracite tak vas poslu inde....

pozrite pokiaľ vy si to obhajíte ako prenájom tak si živnosť nerobte...ale viete je to ťažké lebo prenájom neobnáša žiadne vydľajšie služby a pochybujem že tam neupratujete, neprezliekate atd atd...
foreva
14.09.07,07:18
No dobre, aby som pokojny spanok, vybavim si zivnost, mohla by som od 1.1.2008 ako predcasny dochodca mat zivnost, a mozem si potom uplatnovat oslobodenie od dani 5-nasobku zivot.minima-ked to uz bude poskytnutie ubytovania a nie prenajom?