uka
21.02.05,03:51
V roku 2004 sme mali haváriu auta. Auto bolo od roku 1998 v majetku firmy, jeho zostatková cena bola 0. Bolo havarijne poistené. Škoda bola vyčíslená ako totálna a od poisťovne sme dostali náhradu škody vo výške cca 120 000,- Sk. Zvyšky auta sme predali za 75 000,-. Všetky tieto položky treba dať medzi zdaniteľné príjmy? Po havárii sme boli PN. Manžel dostal z uzavretého životného poistenia denné odškodné. Aj to treba zdaniť?
Ďakujem za odpoveď.
M3G
18.02.06,11:22
Náhrada škody od poisťovne - zdaniteľný príjem
Predaj zvyšku auta - zdaniteľný príjem
Príjem z PN - príjem oslobodený od dane
Manual
18.02.06,11:50
Švagor má takýto problém. Mal haváriu na osobnom aute, ktorú nezavinil a poisťovňa to klasifikovala ako totálnu škodu. Jednalo sa o 4 ročnú fabiu, málo jazdenú. Vinník nehody je identifikovaný, leží v nemocnici. Poisťovňa švagrovi vyplatí 85.000,- a na 90.000,- ohodnotila poisťna vrak auta. Švagor aj ten kto sposobil nehodu sú zhodou okolností poistení v tej istej poisťovni. A poisťovňa vyhlásila, že auto=vrak sa v takomto stave neopravuje. Dá sa nejak docieliť to, že:
-ja som nehodu nespôsobil, a chcem auto v takom stave ako som ho mal.
-alebo čo by mal podniknúť, pretože za ten vrak čo si to už boli záujemcovia pozrieť mu núkajú max. 40000 - 50.000,-
Ďakujem
KEJKA
18.02.06,13:48
Švagor má takýto problém. Mal haváriu na osobnom aute, ktorú nezavinil a poisťovňa to klasifikovala ako totálnu škodu. Jednalo sa o 4 ročnú fabiu, málo jazdenú. Vinník nehody je identifikovaný, leží v nemocnici. Poisťovňa švagrovi vyplatí 85.000,- a na 90.000,- ohodnotila poisťna vrak auta. Švagor aj ten kto sposobil nehodu sú zhodou okolností poistení v tej istej poisťovni. A poisťovňa vyhlásila, že auto=vrak sa v takomto stave neopravuje. Dá sa nejak docieliť to, že:
-ja som nehodu nespôsobil, a chcem auto v takom stave ako som ho mal.
-alebo čo by mal podniknúť, pretože za ten vrak čo si to už boli záujemcovia pozrieť mu núkajú max. 40000 - 50.000,-
ĎakujemPoisťovni vyšla časová hodnota auta menej ako bystála oprava, tak to dala ako totálku. Žiaľ má na to právo. Prečo jej vyšiel vrak na 90 tis.Sk, neviem. Šikovní vedia rozpredať súčiastky a tak získať viac, ako ked sa predáva vrak ako taký. Ale v tom treba vedieť chodiť.
Ak je vinník známy, je možné dať vec na súd a súdiť sa o náhradu škody v občianskoprávnom konaní. Ale to je už právny problém, súd bude brať do úvahy náhradu škody od poisťovni. Takže škodu bude treba vyčísliť inak - ujma na zdraví, na ušlom príjme apod.
Manual
18.02.06,13:56
Poisťovni vyšla časová hodnota auta menej ako bystála oprava, tak to dala ako totálku. Žiaľ má na to právo. Prečo jej vyšiel vrak na 90 tis.Sk, neviem. Šikovní vedia rozpredať súčiastky a tak získať viac, ako ked sa predáva vrak ako taký. Ale v tom treba vedieť chodiť.
Ak je vinník známy, je možné dať vec na súd a súdiť sa o náhradu škody v občianskoprávnom konaní. Ale to je už právny problém, súd bude brať do úvahy náhradu škody od poisťovni. Takže škodu bude treba vyčísliť inak - ujma na zdraví, na ušlom príjme apod.
Ďakujem za názor, ano cez súd by to šlo a trvalo hrozne dlho a výsledok samozrejme neznámy. Proste sedliacky rozum hovorí, ak som nehodu nezavinil, tak starajte sa a chcem napäť pojazdné auto v takom stave ako som mal, pretože mám jak havarijnú tak aj zákonnú poistku. To je na zaplakanie, ale to by sme nesmeli žiť v súčasnej dobe.
KEJKA
18.02.06,14:02
Ďakujem za názor, ano cez súd by to šlo a trvalo hrozne dlho a výsledok samozrejme neznámy. Proste sedliacky rozum hovorí, ak som nehodu nezavinil, tak starajte sa a chcem napäť pojazdné auto v takom stave ako som mal, pretože mám jak havarijnú tak aj zákonnú poistku. To je na zaplakanie, ale to by sme nesmeli žiť v súčasnej dobe.
súhlasím, presne tak. Poistenie je len o finančnej náhrade za škodu a vo výške, ktorú si určí poisťovňa, resp. podľa predložených dokladov za opravu. Ale limitom je časová hodnota a tú si vedia tak vyrátať, že takýto prípad to už nezahrnie. Aj známa havarovala a nie z vlastnej viny, auto ešte nie je splatené, je to totálka, našťastie to nie je na lísing. A kto jej dá nové auto?
Asi len treba ísť za vinníkom a najlepšie aj s nejakými "svalnáčmi"? Právne však je veštko OK, žiaľ.
STRELEC
18.02.06,14:07
Švagor má takýto problém. Mal haváriu na osobnom aute, ktorú nezavinil a poisťovňa to klasifikovala ako totálnu škodu. Jednalo sa o 4 ročnú fabiu, málo jazdenú. Vinník nehody je identifikovaný, leží v nemocnici. Poisťovňa švagrovi vyplatí 85.000,- a na 90.000,- ohodnotila poisťna vrak auta. Švagor aj ten kto sposobil nehodu sú zhodou okolností poistení v tej istej poisťovni. A poisťovňa vyhlásila, že auto=vrak sa v takomto stave neopravuje. Dá sa nejak docieliť to, že:
-ja som nehodu nespôsobil, a chcem auto v takom stave ako som ho mal.
-alebo čo by mal podniknúť, pretože za ten vrak čo si to už boli záujemcovia pozrieť mu núkajú max. 40000 - 50.000,-
Ďakujem
Zatiaľ len k prvej odrážke: až v roku 2005 začala jedna poisťovňa ponúkať, pochopiteľne za príplatok, že v podobnom prípade by údajne nahradila plnú časovú cenu v trhovom ocenení, resp. dokonca náhradu vozidla fyzicky. Podľa mňa to však môže mať podmienky typu: "ale len vtedy ak ..."

O švagrovom zdravotnom stave nič neuvádzaš, dá sa teda predpokladať, že je v poriadku, resp. prípadná PN bola len krátkodobá. Zaujímavá lehota je tuším 42 dní PN.
Manual
18.02.06,14:09
Zatiaľ len k prvej odrážke: až v roku 2005 začala jedna poisťovňa ponúkať, pochopiteľne za príplatok, že v podobnom prípade by údajne nahradila plnú časovú cenu v trhovom ocenení, resp. dokonca náhradu vozidla fyzicky. Podľa mňa to však môže mať podmienky typu: "ale len vtedy ak ..."

O švagrovom zdravotnom stave nič neuvádzaš, dá sa teda predpokladať, že je v poriadku, resp. prípadná PN bola len krátkodobá. Zaujímavá lehota je tuším 42 dní PN.
Zázrakom NIČ ani škrabanec a auto ako "kocka":)
durisovad
18.02.06,15:05
Zazila som podobny pripad - auto poistovna navrhla na totalnu skodu s vyplatenim dost smiesnej sumy odskodnenia. Po rozhovore s likvidatorom sme sa ale dohodli, do ktoreho servisu treba auto dat opravit a poistovna zaplatila celu opravu okrem spoluucasti. Myslim, ze pri dobrej voli je vzdy riesenie.
STRELEC
18.02.06,15:07
Švagor má takýto problém. Mal haváriu na osobnom aute, ktorú nezavinil a poisťovňa to klasifikovala ako totálnu škodu. Jednalo sa o 4 ročnú fabiu, málo jazdenú. Vinník nehody je identifikovaný, leží v nemocnici. Poisťovňa švagrovi vyplatí 85.000,- a na 90.000,- ohodnotila poisťna vrak auta. Švagor aj ten kto sposobil nehodu sú zhodou okolností poistení v tej istej poisťovni. A poisťovňa vyhlásila, že auto=vrak sa v takomto stave neopravuje. Dá sa nejak docieliť to, že:
-ja som nehodu nespôsobil, a chcem auto v takom stave ako som ho mal.
-alebo čo by mal podniknúť, pretože za ten vrak čo si to už boli záujemcovia pozrieť mu núkajú max. 40000 - 50.000,-
ĎakujemKeďže zdravotný problém našťastie nenastal, ostáva tu len otázka spravodlivejšej náhrady vzniknutej škody. V tomto sú ale poisťovne neúprosné a aj poisťovací zákon je voči nim milostivý.
Manual
18.02.06,15:19
Keďže zdravotný problém našťastie nenastal, ostáva tu len otázka spravodlivejšej náhrady vzniknutej škody. V tomto sú ale poisťovne neúprosné a aj poisťovací zákon je voči nim milostivý.
Asi zostáva obehať servisy a zistiť kalkuláciu čo by to stálo a či sa do toho zmestí čo mu dá poisťovňa. Nič iné sa pravdepodobne nevymyslí.:confused:
KEJKA
18.02.06,17:18
ak to už je uzavreté ako totálka, tak zostáva len toto posledné riešenie.
Alebo kúpiť nejakú kraksničku za tých cca 120000 Sk - náhrada.
STRELEC
21.02.06,19:14
Švagor má takýto problém. Mal haváriu na osobnom aute, ktorú nezavinil a poisťovňa to klasifikovala ako totálnu škodu. Jednalo sa o 4 ročnú fabiu, málo jazdenú. Vinník nehody je identifikovaný, leží v nemocnici. Poisťovňa švagrovi vyplatí 85.000,- a na 90.000,- ohodnotila poisťna vrak auta. Švagor aj ten kto sposobil nehodu sú zhodou okolností poistení v tej istej poisťovni. A poisťovňa vyhlásila, že auto=vrak sa v takomto stave neopravuje. Dá sa nejak docieliť to, že:
-ja som nehodu nespôsobil, a chcem auto v takom stave ako som ho mal.
-alebo čo by mal podniknúť, pretože za ten vrak čo si to už boli záujemcovia pozrieť mu núkajú max. 40000 - 50.000,-
ĎakujemVraciam sa k tejto téme, ako som sľúbil. Čas na druhú odrážku som potreboval, lebo som si vec chcel prejsť s mojim spolupracujúcim právnikom. V "právnickej otročine" mu sice veselo fušujem do remesla, ale všetko má svoje rozumné hranice.
Ale k téme: zmluvy majú svoje variantné riešenie. Možno by bolo vhodné, keby si naskenovanú zmluvu (bez všeobecných poisť. podmienok - tie už sú za 4 roky dozadu) odmailoval na môj mail.
Následne, resp. priebežne by sme dali na Poradu informáciu. V tomto ohľade je postup poisťovní vzácne zhodný a neúprosný. Na druhej strane viem o dvoch firmách, ktorých predmetom činnosti je kvalifikovaný "boj" s poisťovňami (!!!) v medziach platnej zmluvy a zákona. Ich výnosom je podiel z dosiahnutého vyššieho výnosu, než bol pôvodne klientom poisťovne vnucovaný (!!!). Keď už na takúto oblasť sa oplatí postaviť živnosť, svedčí to mnohé o postupe poisťovní.