Tanenka
21.02.05,08:14
Dobré ránko, vedel by mi prosím niekto poradiť kam sa mám na aký zákon obrátiť, pokiaľ chcem vedieť ako mám postupovať pokiaľ mám zamestnanca chorého už dlhšie ako 10 dní, papiere som zaslala do SP ale mňa by skôr zaujímalo ako postupovať so ZP. Majú sa tam posielať nejaké papiere, keďže VZ bude 0?
vladan
21.02.05,07:24
heluška
21.02.05,07:26
Do zdravotnej poisťovne je potrebné poslať začiatok a koniec PN- ofotené tlačivo. Nakoľko počas PN platí za zamestnanca poistné štát.Ja som sa informovala v poisťovni, iné špeciálne tlačivo na to nemajú.
Tanenka
21.02.05,07:30
Ja som našla na internete že soc. poisťovňa posiela nejaké také tlačivo ako Oznámenie ..., toto tlačivo neplatí? Vladan, uvádzala že to treba odoslať do 8 dní. Znamenalo by to že až keď skončí PN, ale ja budem robiť mzdy hneď na začiatku nového mesiaca, takže už vtedy by to mali mať. Tých osem dní je stanovených zákonom?
ivetakli
21.02.05,17:20
Tanenka, ako sa tu už písalo, je to starosť zamestnanca a nie mzdovej účtovníčky. Ty ho môžeš na to upozorniť, prípadne mu dať tlačivo. Ty posielaš do SP po 10 dňoch maródku a do ZP nezasielaš nič.

Sú na to určené tlačivá - Oznámenie poistenca. Sú na internete napr. www.apollo.sk (http://www.apollo.sk) som teraz pozerala.
Tanenka
22.02.05,06:29
To je fajn, ale jedná sa o šéfovú ženu, takže musím robiť všekto ja aj keď ako mzdovej účt. to nie je vec. A kedy sa má poslať to talčivo ofotenej PN - začiatok. Spolu s mesač. výkazom? Pretože mne sa povedala pani že tam treba jednak to oznámenie, ale až po 30 dňoch a potom ešte iné tlačivo. No už mám z toho haló v hlave, takže treba poslať začiatok PN - tak mi prosim Vás už len povedzte v akom časovom intervale, teda kedy?
zuzana
22.02.05,06:32
To oznámenie treba poslať do zdravotnej aj keď PN trvá napr.16 dní?
Tanenka
22.02.05,06:32
A mohol by mi prosím niekto ešte poradiť, ako sa vypočítava odvod poistného alikvótnou časťou?
anet
22.02.05,16:26
Prosim,ak zamestnanec nema PN dlhsiu ako 10 dni (napr.len 8 dni,takze mu PN plati zamestnavatel), musim nieco posielat do SP (potvrdenie o PN aj ked nebude od SP ziadat nemocenske)?

Dakujem
Ingrid G.
22.02.05,18:47
Anet, do SP neposielaš nič, nakoľko pri kratšej PN (menej ako 10 kalendárnych dní) poskytuje náhradu príjmu pri D PN zamestnávateľ. Sociálnej poisťovni nič neposielaš, lebo SP nič zamestnancovi neplatí.
Ruzickova
23.02.05,06:48
A ak ma PN kratsiu ako 10 dni, posiela nieco zamestnanec do ZP?
tamara
23.02.05,07:59
Tak to by aj mna zaujimalo...mam zamestnanca, ktorý bol PN 9 dni...a nakolko je to moj svagor, nemam to svedomie mu povedat, aby si to vyzistil sam, sestra by mi dala :-) a z akého VZ mu zrazim preddavky?
Tanenka
23.02.05,07:59
Ako je to teda prosim Vás s tou PN? Kedy sa tam posiela tá kópia?
Ingrid G.
23.02.05,08:42
Podľa informácií, ktoré som sa dozvedela na školení, tak do ZP sa posiela oznámenie (táto povinnosť platí pre zamestnanca, nie zamestnávateľa) vtedy, ak v danom mesiaci nemá VZ pre zdravotné poistenie. Predpokladám, že ak bola PN kratšia, zbytok mesiaca bol v práci a niečo zarobil - teda neoznamuje nič. Pri výplate mu vypočítaš alikvotný vymeriavací základ podľa odpracovaných dní.