FIN
11.09.07,12:05
Novovznikajúca s.r.o. si chce od s.r.o. vlastniacej nehnuteľnosť prenajať iba "sídlo s.r.o." - t.j. iba korešpondenčnú adresu. Vedel by mi niekto poradit aký typ zmluvy na to použiť a či by to mohlo mať nejaký "zádrhel"

Ďakujem.
Johanka
11.09.07,11:18
Zmluva o nájme nebytových priestorov uzavretá podľa Zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájmne nebytových priestorov.
cs-cs
11.09.07,11:49
zmluva vid na https://www.spotrebitelskeforum.tym.sk/tlaciva.html

dodatok : zmluva o prenajme nebytovych priestorov
FIN
12.09.07,07:38
Dakujem. Vedeli by ste mi este poradit, co by malo byt uvedene v zmluve ako predmet najmu, vzhladom na to, ze nejde o prenajom "fyzickych" nebytovych priestorov.
Johanka
12.09.07,07:41
Dakujem. Vedeli by ste mi este poradit, co by malo byt uvedene v zmluve ako predmet najmu, vzhladom na to, ze nejde o prenajom "fyzickych" nebytovych priestorov.
Akože tá budova neexistuje ?
Uff, asi sa ženieš k bodu 14 Etikety ;) .
FIN
12.09.07,07:52
Nie, nie... V ziadnom pripade neporusujem ani zakon, ani etiketu...
Budova existuje, vlastnik je uplne standardny subjekt, ktory dany objekt legalne vlastni. Buduci najomca vsak nema zaujem o kancelarsky priestor v objekte prenajimatela, ale iba o sidlo a korespondencnu adresu v tom objekte.
Johanka
12.09.07,08:28
Potom máš asi skreslenú predstavu o tom, čo je sídlo PO ...
Na zapísanie sídla potrebuješ preukázať oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej máš sídlo. Firma bude kde??? Kde nájdu firmu odberatelia ? Ako umožníš napr. daňovej kontrole vstup do sídla spoločnosti ?
DušanČ
12.09.07,09:38
Novovznikajúca s.r.o. si chce od s.r.o. vlastniacej nehnuteľnosť prenajať iba "sídlo s.r.o." - t.j. iba korešpondenčnú adresu. Vedel by mi niekto poradit aký typ zmluvy na to použiť a či by to mohlo mať nejaký "zádrhel"

Ďakujem.

Ja na rozdiel od Johanky v tom žiadny zádrhel nevidím. Viem a poznám dokonca spoločnosti, ktorých hlavnou náplňou je získavanie klientov na prenájom sídla. Vtip je v tom, že takáto spoločnosť vlastní nehnuteľnosť na lukratívnom mieste, s reprezentačnými priestormi a túto ako sídlo prenajíme rôznym spoločnostiam, ktoré takýmto spôsobom chcú získať image a prezentovaním sa v takomto sídle. V skutočnosti tam nepôsobia, majiteľ im na čas potrebný prenajíma len časť priestorov (zasadačku) na obchodné rokovania. Viem o prípade, kde na takejto adrese je registrovaných cca 200 firiem. Právne je to bezchybne ošetrené, no teraz neviem so 100 %-nou istotou povedať, aký typ zmluvy je tam použitý. Ja by som myslel, že je to nejaká modifikovaná mandátna zmluva. Registráciu
týchto firiem totiž zabezpečuje majiteľ nehnuteľnosti. Keďže na registráciu sa firma musí preukázať buď vlastníctvom alebo nájomnou zmuvou k nehnuteľnosti, súčasťou zmluvy musí byť teda aj táto záležitosť.
janka.janka
12.09.07,10:20
neviem presne v com Vasa spolocnost podnika, ale su i spolocnosti, ktore nepotrebuju mat skutocne priestory.. pokial ponukaju internetove sluzby napr... neviem ani presne, v akom ste vztahu s tym druhym subjektom, ktory Vam moze poskytnut sidlo.. ale staci uplne aj suhlas vlastnika nehnutelnosti s tym, ze v nej bude mat sidlo Vasa spolocnost. To treba len dolozit potom listom vlastnictva, ktory potvrdzuje, ze suhlas ste dostali od skutocnych vlastnikov.
Johanka
12.09.07,10:48
Ja na rozdiel od Johanky v tom žiadny zádrhel nevidím. Viem a poznám dokonca spoločnosti, ktorých hlavnou náplňou je získavanie klientov na prenájom sídla. Vtip je v tom, že takáto spoločnosť vlastní nehnuteľnosť na lukratívnom mieste, s reprezentačnými priestormi a túto ako sídlo prenajíme rôznym spoločnostiam, ktoré takýmto spôsobom chcú získať image a prezentovaním sa v takomto sídle. V skutočnosti tam nepôsobia, majiteľ im na čas potrebný prenajíma len časť priestorov (zasadačku) na obchodné rokovania. Viem o prípade, kde na takejto adrese je registrovaných cca 200 firiem. Právne je to bezchybne ošetrené, no teraz neviem so 100 %-nou istotou povedať, aký typ zmluvy je tam použitý. Ja by som myslel, že je to nejaká modifikovaná mandátna zmluva. Registráciu
týchto firiem totiž zabezpečuje majiteľ nehnuteľnosti. Keďže na registráciu sa firma musí preukázať buď vlastníctvom alebo nájomnou zmuvou k nehnuteľnosti, súčasťou zmluvy musí byť teda aj táto záležitosť.
:--- teda neviem čo napíšu do zmluvy - účel prenájmu -sídlo PO, predmet prenájmu - čo ? poštová schránka ?
V sídle nebudú pôsobiť - ešte poznám taký pojem "miesto skutočného vedenia" :) .
Mohol by sa tu primiešať nejaký právnik ....
janka.janka
12.09.07,10:57
:--- teda neviem čo napíšu do zmluvy - účel prenájmu -sídlo PO, predmet prenájmu - čo ? poštová schránka ?
V sídle nebudú pôsobiť - ešte poznám taký pojem "miesto skutočného vedenia" :) .
Mohol by sa tu primiešať nejaký právnik ....

myslim si, ze sidlo v prvom rade sluzi na zabezpecenie dorucovania, ale nikde nie je ustanovene, ze je potrebne, aby na adrese sidla niekto v urcitom case bol.. tyka sa to najma firiem, ktore nemaju zamestnancov .. my sme mali najprv suhlas vlastnikov a potom sme sa dohodli na najomnej zmluve, kde sme do ucelu najmu uviedli - zriadenie sidla spolocnosti.
Nic nie je na tom cudne.
Ved aj zivnostnici si mozu uviest adresu svojho trvaleho bydliska a neznamena to hned, ze tam maju kancelarske priestory..
Johanka
12.09.07,10:57
Johanka
12.09.07,11:01
Aká som zaostalá :D , že virtuálna kancelária ....
DušanČ
12.09.07,12:47
Aká som zaostalá :D , že virtuálna kancelária ....

Mlčanlivosť ma viazala, preto som v príspevku č. 8 nepísal konkrétnejšie. Ale presne takýto prípad som mal na mysli, Johanka. A funguje to ! :) ;)
Tieto spoločnosti sú veľmi solventné.
Zoltán Kovács
12.09.07,12:57
Nie je to typ office house náhodou. V poslednej dobe takéto formy prenájmu sú čoraz rozšírenejšie. Vo vyhľadávači google je veľa odkazov na takýto typ sídla.
Johanka
12.09.07,13:14
Kuk do 12.
Zoltán Kovács
12.09.07,13:26
Kuk do 12.

Presne som to mal na mysli, len som nechcel uviesť odkaz na konkrétnu firmu.
rickman
12.09.07,15:17
Nebudete tomu verit, ale nieco take je aj na Vychodnom Slovensku :).

Velmi by ma vsak zaujimalo, ako je to s naslednymi kontrolami z danoveho uradu? Alebo kontrolami vobec?

Kontrola pride do daneho objektu, kde ma spolocnost prenajate sidlo, najde nejaku tabulku s nazvom spolocnosti, mozno aj telefonnym cislom a dohodne si stretunite na kave? :D
Danila
12.09.07,15:22
Nebudete tomu verit, ale nieco take je aj na Vychodnom Slovensku :).

Velmi by ma vsak zaujimalo, ako je to s naslednymi kontrolami z danoveho uradu? Alebo kontrolami vobec?

Kontrola pride do daneho objektu, kde ma spolocnost prenajate sidlo, najde nejaku tabulku s nazvom spolocnosti, mozno aj telefonnym cislom a dohodne si stretunite na kave? :DNie nedohodne, zvrtne sa od bránky alebo od cedule a odíde. Pokiaľ ja viem, sídlom spoločnosti je miesto, odkiaľ sa firma riadi.
Johanka
12.09.07,15:53
Čo hovoría zákony ?
Obchodný zákazník
§2
(3) Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.

Zákon o dani z príjmov
§2
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
...
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,


(
*agatha*
17.09.07,16:02
ahojte, moja otázka znie: môže mať sro sídlo na domácej adrese? na tej domácej adrese býva konateľ s rodičmi.ďakujem.
Zoltán Kovács
17.09.07,16:25
ahojte, moja otázka znie: môže mať sro sídlo na domácej adrese? na tej domácej adrese býva konateľ s rodičmi.ďakujem.

Ak preukáže súhlas vlastníkov + nájomná zmluva + LV, tak áno.
*agatha*
17.09.07,16:27
súhlas vlastníkov by mal, nájomná zmluva sa urobí a list vlastníctva tiež nie je problém.ale nevadí,že vlastníkom bytu sú rodičia?a teda oni prenajmú napr. jednu izbu vlastnému synovi a teda jeho sro?
Zoltán Kovács
17.09.07,16:31
súhlas vlastníkov by mal, nájomná zmluva sa urobí a list vlastníctva tiež nie je problém.ale nevadí,že vlastníkom bytu sú rodičia?a teda oni prenajmú napr. jednu izbu vlastnému synovi a teda jeho sro?

Nie nevadí, ja mám tak isto sídlo sro u rodičov v "jednej izbe".
*agatha*
17.09.07,16:45
ďakujem.a ešte ma napadlo - konateľ sro (syn rodičov) bude platiť za prenájom tej izby.čo s energiami?pokiaľ viem,sro by mala platiť vyššiu sadzbu za energie,nie?
Zoltán Kovács
17.09.07,16:47
ďakujem.a ešte ma napadlo - konateľ sro (syn rodičov) bude platiť za prenájom tej izby.čo s energiami?pokiaľ viem,sro by mala platiť vyššiu sadzbu za energie,nie?

Prečo by mal platiť vyššiu cenu za el.energiu? Zmluvu treba tak navrhnúť, že v tej sume sú už zahrnuté tieto náklady.

P.S. Od 01.09.2007 platí povinnosť registrovať sa na DÚ, ak občan má príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Tu je link:

http://www.porada.sk/t55769-pozor-registracia.html
*agatha*
17.09.07,16:50
ďakujem Zolee. :-)
Zoltán Kovács
17.09.07,16:51
ďakujem Zolee. :-)

Rado sa stalo.
Vianocka
25.09.07,16:39
súhlas vlastníkov by mal, nájomná zmluva sa urobí a list vlastníctva tiež nie je problém.ale nevadí,že vlastníkom bytu sú rodičia?a teda oni prenajmú napr. jednu izbu vlastnému synovi a teda jeho sro?
Je v takomto prípade (syn - spoločník má sídlo s.r.o. v byte rodičov) vôbec nutná nájomná zmluva s rodičmi na prenájom priestorov?
Z praxe mi je známy prípad, že takáto sro-čka nemá zamestnancov, činnosť uskutočňujú len spoločníci, pričom táto spočíva hlavne v sprostredkovateľských službách, pre ktoré nepotrebujú klasický kancelársky priestor. Postačujú im notebooky, mobily, môžu sedieť v aute, v kaviarni, v prírode. Adresu sídla potrebujú hlavne z dôvodu, aby im mala kam chodiť korešpondencia.
d3 !Ur3
25.09.07,17:09
Riešenie je jednoduché, stačí súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zápisom adresy, na ktorej sa predmetná nehnuteľnosť nachádza, ako adresy sídla do verejného registra.

§ 2 ods. 3 Obchodného zákonníka:

Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom. Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.

M I E R
*agatha*
20.10.07,10:52
ahojte,opäť som tu. konečne ideme riešiť reálne tú zmenu sídla sro-čky.chcem,aby bolo všetko okej,tak by som sa s vami rada poradila.sro-čka má dvoch konateľov a aj zamestnancov.sro-čka si chce prenajať jednu izbu v byte rodičov jedného z konateľov.
nájomnú zmluvu som si našla tu na porade.môžem tam uviesť takúto formulku: Prenajímateľ prenecháva nájomcovi časť vyššie uvedených priestorov do užívania. Jedná sa o jednu izbu, ktorej rozloha je 30m2?alebo ako to mám zakotviť,že rodičia dávajú do prenájmu len jednu izbu a nie celý byt?ďakujem.
*agatha*
22.10.07,16:27
poradí mi prosím niekto,ako to mám sformulovať,aby bolo jasné,že len jednu izbu chcu rodičia prenajať.ďakujeem.
Gard
26.10.07,21:05
Registrovat na danovom urade sa netreba, ak prenajimana cast bytu nie je samostatne uzavreta, t.j. nema osobitny vchod zvonku ale je len sucastou bytu.
Neviem ale ako je to s prenajimanim sidla sro v byte (izbe) a vynatim tejto izby z bytoveho fondu. Mal by to byt prenajom nebytovych priestorov ?
Da sa prenajat aj obycajna izba v byte ako sidlo sro za 5 nasobok zivotneho minima ? Nakolko 5 nasobok zivotneho minima ako prijem z prenajmu nehnutelnosti je oslobodeny od platenia dani.
Teda ak mi dvaja rodicia prenajmu jednu izbu v byte ako sidlo sro za cca. 46000 Sk rocne v jednej splatke, oni z tohoto prijmu nemusia zaplatit ziadnu dan. (5 nasobok ziv. minima na jedneho je cca 23000 Sk rocne).
V tomto by som potreboval poradit. Viete niekto ?
Gard
01.11.07,19:02
Vedel by mi niekto prosim poradit ?
PavolG
08.11.07,13:48
Ahoj,
ja by som na tvojom mieste spravil iba obycajnu zmluvu o suhlase o BEZODPLATNOM zriadeni sidla spolocnosti medzi majitelmi (rodicmi) a sro. Priklada sa k tomu LV, kde majitelia napisu ze suhlasia so zriadenim sidla v prospech novej sro. a podpisu to (aspon v Bratislave to tak fici). Rodicia maju potom klud a pokoj s vynimanim izby z bytoveho fondu, behackach po miestnom urade, platenia inej dane z nehnutelnosti. Pripadne este by sa do toho dalo zacat namotavat v pripade, ze by nehnutelnost boo treba predat (alebo dedit a potom predat) z pohladu ci to bolo v obchodnom majetku a hlavne vynaty priestor nie je obytny a teda sa nevztahuje to, ze pri predaji staci 2 roky vlastnit a mat pobyt (alebo 5 rokov vlastnit bez pobytu). Nastupuje tam potom dan z prijmu.... nakoniec by to sa dalo uhrat ale za tie nervy to nestoi, ak si uvazis, ze si to najomne sice das v sro do nakladov, ale fakticky si usetril na daniach 19% z 2*22900, cize si usetril necele 9000 rocne. Stoji ti to za tie pripadne nervy? Keby ze tam chces skutocne sidlit, mat zopar zamestnancov, minat vela elektriky a pod... to by bolo ine, ale na to ze cela sro bude vlastne 1 man show - ja by som na to kaslal.
Moj nazor, nebite ma zan.
Palo
Gard
09.11.07,19:53
Moja s.r.o. musi aj zo zakona archivovat osobitnu dokumentaciu, ktora vznika z jej cinnosti a je ulozena v externom sklade. Ten je u svokrovcov a taktiez je to dalsich 2x24000, teda dalsich 9000 Sk usetrenych na daniach. To by bolo spolu uz 18 tis. a to by mi uz kazdy rok pomohlo.
Informaval som sa telefonicky na danovom urade. Sidlo spolocnosti vraj nemusi byt vynate z bytoveho fondu, dokonca mi pani radila, ze si mozem dat aj 40% pausalne naklady a najomne by teda mohlo byt aj vyssie. Po odpocitani 40% pausanych nakladov by zostalo tych 48000 na dve osoby a tie by sa nezdanily.
Ked to teda spocitam:
Najomne 80000 Sk rocne, z toho pausalne vydavky 32000 Sk(40%), zaklad dane 48000 Sk , ktory sa rozdeli medzi manzelov-prenajimatelov a sa nezdanuje.
Toto iste sa spravi aj so skladom.
Spolu by to cinilo 160.000 Sk, co cini cca. 30.000 usetrenych na daniach.

Potreboval by som este raz poradit, ci takto aj niekto iny z vas rozmysla, resp. ci to tak uz niekto robi.
Pytam sa teda este raz.
Moze to tak byt ?
Cecilia
10.11.07,19:42
Moja s.r.o. musi aj zo zakona archivovat osobitnu dokumentaciu, ktora vznika z jej cinnosti a je ulozena v externom sklade. Ten je u svokrovcov a taktiez je to dalsich 2x24000, teda dalsich 9000 Sk usetrenych na daniach. To by bolo spolu uz 18 tis. a to by mi uz kazdy rok pomohlo.
Informaval som sa telefonicky na danovom urade. Sidlo spolocnosti vraj nemusi byt vynate z bytoveho fondu, dokonca mi pani radila, ze si mozem dat aj 40% pausalne naklady a najomne by teda mohlo byt aj vyssie. Po odpocitani 40% pausanych nakladov by zostalo tych 48000 na dve osoby a tie by sa nezdanily.
Ked to teda spocitam:
Najomne 80000 Sk rocne, z toho pausalne vydavky 32000 Sk(40%), zaklad dane 48000 Sk , ktory sa rozdeli medzi manzelov-prenajimatelov a sa nezdanuje.
Toto iste sa spravi aj so skladom.
Spolu by to cinilo 160.000 Sk, co cini cca. 30.000 usetrenych na daniach.

Potreboval by som este raz poradit, ci takto aj niekto iny z vas rozmysla, resp. ci to tak uz niekto robi.
Pytam sa teda este raz.
Moze to tak byt ?

Súhlasím s Tebou a tiež sa tým zaoberám. V nedávnom Poradcovi bol výpočet a myslím, že sa to počíta ináč. Najskôr sa odráta tá položka pri nájme, potom sa počítajú výdavky 40 % a ešte nejaké percentá pri príjmoch a pri výdavkoch. Myslím, že výsledok nie je ten istý. V pondelok si to nájdem, mám to v práci.
Gard
12.11.07,12:40
Potesilo ma, ze niekto zareagoval. Ako to mas ty v nakladoch Cecilia ?
Cast bytu (napr 20 m2) ako bytovy priestor v prenajme sro ? Potom sa prenajimatel nemusi registrovat ani na danovom urade, ze prenajima, podla noveho.
PavolG
12.11.07,13:13
Gard,
ak prenajima cast bytu, ktoru nie je mozne povazovat za bytovu jednotku ( vid ine zakony, ale v podstate, si ok ak prenajimas 1 meistnost, ale nie kuchynu, a nie WC..) tak netreba davat registraciu. To je fakt.
Faktom je to, ze rodicia a svokrovci vsak musia podavat danove priznanie. Predpokladam ze su na dochodku, resp pracuju a tak sa nemusia danovym prizanim inac trapit. teraz by sa museli.
Vyska toho, kolko by zaplatili dani, kolko je nezdanitelne, ako sa presne pouzite 40%, to je uz viackrat zdokumentovane na porade, link teraz nemam, ale rychlo to najdes.
Ale nezabudaj, ze:
Samotne sidlo firmy v nehnutelnosti nesposobuje majitelovi povinnost vynat z bytoveho fondu, avsak prenajom casti nehnutelnosti (ci uz ako sklad v pivnici, alebo 1x1m v byte atd) to uz vedie k tejto povinnosti. Tuto dan NESPRAVUJE Danovy urad, ale obecny/miestny urad. Jedna sa o inu dan. Aj sadzby su rozlicne, zavisle od obce. A tu sa znova dostavas (resp. rodici.svokrovci) do stavu, ze ak prenajimaju cast z BYTOVEHO priestoru a ho vyclenia, tak bude ten byt/dom pri pripadnom predaji nemozne uplatnit oslobodenie od dane.
Zakladna otazka, ktoru si teraz musis dat, je ci sa planuje ten byt/dom predat ci uz rodicmi, alebo pripadnymi DEDICMI skor ako 5 rokov od ukoncenia prenajmu. Ak ano (viac surodencov.....) tak nechcem vidiet ako ta "zozeru", ked vysvitne (a to vysvitne, lebo dedicske konanie musi robit notar, komunikacia s uradmi,blablablabla...chapes), takze sa zdani predajna cena oproti obstaravacej. Kedze v pripade dedicstva by sa sice nepredavalo tak sa pouzije znalecky posudok, a dnes su ceny aj v Hornej Dolnej ovela vyssie ako pred 10-a viac rokmi ked sa byty.domy tam stavali, o mestach nevravim. Takze dan by bola pekna....
ak ste jedinackovia, nech sa paci, smelo do toho. Inac na to zabudni, lebo ak sa to stanee, rodina s tebou prestane dosmrti rozpravat..... Vermi, videl som to.

Troska by sa dalo mozno vybabrat s tym, ak by ti svokrovci prenajimali garaz (alebo iny nebytovy priestor), ktory je zapisany v katastri, cize sa plati zan prislusna miestna dan zo stavby. Alebo nejaka chatka.... tam sa nemas coho bat ohladom straty danovej vyhody pri pripadnom predaji.
Uvaz... Opytaj sa.... Diskutuj.
Palo
Gard
13.11.07,07:13
Ak by som teda mal len zmluvu o BEZODPLATNOM prenajme sidla sro, je mozne aby v nom jediny zamestnanec sro aj vykonaval nejaku cinnost v rozsahu trebars 1 - 2 hodiny denne ? Dalo by sa to tiez dat do zmluvy o prenajme. Vyplyvali by z toho nejake povinnosti ?
PavolG
13.11.07,09:50
Moze tam vykonavat cinnost aj 24x7 denne. Ak je to bezodplatne sidlo, bez specifikacie, ze ktora izba, m2 atd, tak majitel sa nikde nic nemusi registrovat, nikomu platit, ziadne dane a poplatky a pod. je proste ZA-VODOU.
Predpokladam, vsak ze majitel (rodicia, svokor) ti tam teda skutocne dovolia fungovat aj bez dalsich papierov.
Ak by to bol niekto cudzi - ale o tom tu teraz nediskutujeme - tak by sa to riesilo inac a potom kaslat na ich dane a ty by si chcel to mat na papieri ze tam mozes fungovat aj trebars v noci a pod. Opakujem, nie tvoj pripad.
To ze suhlasili so sidlom, znamena ze suhlasili aj s tym aby si na danej adrese (nespecifikovane kde, na dvore, na pplote, v obyvacke.... blablabla vykonaval cinnost suvisiacu s vedenim firmy. Je to taka dierka (dierisko) v zakone. Len pre zaujimavost, napr v Holandsku nie je mozne ziradit sidlo firmy (nie to este prevadzku) v cisto obytnej nehnutelnosti - byt, dom.
Jasne ?
Neviem ci sa nezacinam opakovat alebo zamotavat.hmm ;-(
Palo
Gard
14.11.07,06:36
Dakujem za tvoju pomoc, Pavol. Chcel by som sa este spytat, ci je mozne do takehoto BEZODPLATNE zriadeneho a uzivaneho sidla sro aj skutocne zriadit sidlo sro. Teda myslim tym kupit nejake zariadenie ako stolicky,stol, nabytok, predsien a pod.
Jedna sa o nezariadeny byt, v ktorom ma sro sidlo. Teda zariadenie bude vlastne zariadenie sidla sro vyuzivane na rokovania s obch. partnermi, ktore je zhodou okolnosti aj bytom. Da sa take spravit ?
PavolG
14.11.07,07:07
jasne ze sa da. Firma moze mat v majetko (takmer) hocico, co suvisi s dosiahnutim alebo udrzanim zisku. A nikto ti nebude vyhadzovat na oci, ze preco mas 3 stolicky a pod... samozrejme v rozumej miere. A hlavne, v pridape danovej kontroly tie veci skutocne musis mat, nie ze si nakupis nabytok do bytu kde byvas a tvaris sa ze je na podnikanie. (ak si to spravis aby to papierovo sedelo, to je ine caffe). Takze klidek, pohoda. dokonca taketo sidlo mozes z casu na cas nechat vymalovat, nechat nieco opravit a pod. a dat si to do nakladov. Vsetko za podmienky, ze sa jedna o OPRAVU a nie o technicke zhodnotenie. A zase, primerane aktivitam firmy.
Palo
Gard
14.11.07,10:43
V mojom pripade ide o byt kde byvam, len ten byt este namam zariadeny. Dal by sa teda zariadit aj ako sidlo sro. Samozrejme v rozumnej miere a ten nabytok by aj skutocne zostal v byte. Takze ked uz ten prenajom musim mat bezodplatny, tak aspon byt zariadim ako sidlo sro.
*agatha*
14.11.07,16:24
prepáčte,ako by mala vyzerať zmluva o súhlase o bezodplatnom zriadení sídla?stačí napísať len,že rodičia súhlasia so zriadením sídla v ich byte?ďakujem.
JankaO
14.11.07,16:52
prepáčte,ako by mala vyzerať zmluva o súhlase o bezodplatnom zriadení sídla?stačí napísať len,že rodičia súhlasia so zriadením sídla v ich byte?ďakujem.

Nie, mala by byť spísaná nájomná zmluva. Prílohou nájomnej zmluvy je aj originál aktuálneho výpisu z LV, kde je preukázané vlastníctno prenajímateľa k nehnuteľnosti. Toto sú povinné náležitosti vyplývajúce z novelizovaného obchodného zákonníka.
Súčasťou nájomnej zmluvy može byť aj ustanovenie, že prenájom je bezodplatne. Najlepšie je to ale riešiť formou dodatku k NZ.
Výhodné pre obidve strany je ak je nájom vo výške do hranice oslobodenia od dane z príjmov - ak iný príjem podľa daného paragrafu už prenajímateľom neplynie. Na jednej strane má spoločnosť náklad, na druhej strane u príjemcu je príjem od dane oslobodený.
*agatha*
15.11.07,17:10
Nie, mala by byť spísaná nájomná zmluva. Prílohou nájomnej zmluvy je aj originál aktuálneho výpisu z LV, kde je preukázané vlastníctno prenajímateľa k nehnuteľnosti. Toto sú povinné náležitosti vyplývajúce z novelizovaného obchodného zákonníka.
Súčasťou nájomnej zmluvy može byť aj ustanovenie, že prenájom je bezodplatne. Najlepšie je to ale riešiť formou dodatku k NZ.
Výhodné pre obidve strany je ak je nájom vo výške do hranice oslobodenia od dane z príjmov - ak iný príjem podľa daného paragrafu už prenajímateľom neplynie. Na jednej strane má spoločnosť náklad, na druhej strane u príjemcu je príjem od dane oslobodený.

bude to takto správne?: sro spíše s rodičmi nájomnu zmluvu, ze sročke rodičia prenajímaju byt na tej a tej ulici za napr. 1000sk mesačne. k tejto zmluve priložíme spomínaný LV a súhlas o bezodplatnom zriadení sídla. je to okk?

neznamená to bezodplatné,že je to zadara?

možno tomu zle chápem. ďakujem.
PavolG
16.11.07,08:44
ak je to za 1000, tak to nie je bezodplatne. co je na tom tazke pochopit. ak si precitas celu temu (od zaciatku), zistis ake su potencialne roblemy s prenajmom - teda s nie bezodplatnym zriadenim, prevadzkou a pod - a ci ti to za to stoji. Ak ti to zato stoji, resp, prenajimatelovi (rodicom), tak kludne to moze byt za 1499999 Korun rocne. To preto tolko, aby nebola povinnost rodicov sa registrovat na DPH a mohli si oni osobne dat 40% do nakladov a zvysok zdanit 19%.

Ale znova a este raz. Otazka je , co chces dosiahnut? zriadit sidlo, len aby bolo? Znizit danovy zaklad sro a nestarat sa o danovy zaklad prenajimatela (rodicov)? Tazko ukazovat cestu, ked nevieme kam chceme ist, vsak?
Ale vazne a bez urazok, co potrebujes vyriesit ty? Gard mal asi inu situaciu ako ty.
Palo
*agatha*
16.11.07,14:33
prave ze som domotana z precitania celej temy.ja potrebujem zriadit sidlo sro len aby bolo.je teda k tomu potrebna aj najomna zmluva?alebo len rodicia napisu,ze suhlasia so zriadenim sidla v ich byte?ospravedlnujem sa,ze sa stale dookola pytam,ale mne to nejak nie je jasne.dakujem za pochopenie.
Lydka R
16.11.07,15:18
prave ze som domotana z precitania celej temy.ja potrebujem zriadit sidlo sro len aby bolo.je teda k tomu potrebna aj najomna zmluva?alebo len rodicia napisu,ze suhlasia so zriadenim sidla v ich byte?ospravedlnujem sa,ze sa stale dookola pytam,ale mne to nejak nie je jasne.dakujem za pochopenie.

Ja som teraz s klientom zakladala s.r.o. a na živnostensky úrad aj na zápis do OR stačil súhlas rodičov so zriadením sídla spoločnosti, samozrejme podpis overený u notára a k tomu aktuálny výpis z katastra.

Ale! Dávali sme žiadosť na ÚP o poskytnutie príspevku na zamestnanie znevýhodnených nezamestnaných a tam od nás úradníčka žiadala (okrem iných nezmyslov) aj nájomnú zmluvu, veď predsa musí mať nejaké priestory, kde sa budú zamestnanci stretávať. A nepochodila som s tým, že ide výlučne o prácu na stavbách. Tak sme vyhotovili aj nájomnú zmluvu. Bezplatne prenajímajú s.r.o. jednu izbu. Ale to je asi o inom.
*agatha*
16.11.07,15:34
dakujem aj za tuto radu.urobim to aj ja tak-dam len suhlas rodicov a LV.
Gard
19.11.07,11:17
Este raz sa chcem spytat ohladom prenajmu.
Rodicia maju chatku, ktora nie je zapisana na katastri ale ma pridelane z miestneho uradu evidencne cislo (modru tabulku). Riadne sa za nu na miestnom urade kazdy rok plati dan.
Mozem mat takuto chatku ako externy sklad firmy a mat na nu najomnu zmluvu s jej majitelom (rodicmi), ktory platia na miestnom urade za nu dan ?
PavolG
22.11.07,09:27
Ano, ako sklad, na zaklade zmluvy o prenajme NEBYTOVEHO priestoru (ozanceneho napr popisom adresy a cisla z modrej tabulky) medzi rodicmi a s.r.o. dochadza k platnemu vztahu. ten netreba nikde hlasit, lebo je to NEBYTOVY priestor, prenajom takehoto nebyt priestoru mimo objektu domu (cize bytoveho priestoru, alebo stavby s max.2 bytovymi jednotkami - vid zakon o dani z prijmu a ine) nema vlplyv na pripadnu danovu povinnost pri predaji domu(ako bytovej casti). Taktiez sa rodicia nemusia registrovat na danaku, lebo neprenajimaju byt.
Jedine co musia spravit je podat normalne danove priznanie v ktorom uvedu kolko ziskali za prenajom nebyt. priestoru. Ak sa vhodne navol vyska takeho prenajmu, (predpokladam ze nemaju ine prijmy z prenajmov) mozu sa zmestit do tych 22900 rocne co netreba zdanovat (ale treba priznavat), takze ich to nebude nic stat a ty si v s.r.o. urobis naklady.

Dolezite chapat ze sklad nie je to iste ako sidlo firmy. :-) a v zmluve o prenajme skladu(chatky) treba specifikovat, ze na co sa prenajima.... cize na sklad.
Palo
PavolG
23.11.07,08:47
Vypocet dani pri prenajme chatky :-)

ak to prenajmu rodicia za viac ako 2x22900 (tento rok) tak sa postupuje podla zakona o dani z prijmov 535/2003, §9, pismeno h). Obycajnou recou to znamena, ze to co s.r.o. im zaplati rocne, povedzme 100000,- si rozdelia na 50000 na kazdeho.

Kazdy z nich z 50000 ako prijmu zi odcita nezdanitelnych 22900 (na buduci rok viac...), tym ziska "predbezny" zaklad dane 27100. Ak si uplatnuju pausalne vydavky 40%, cize to je 20000 na kazdeho, nemozu si odrata celych 20 litrov , ale iba taky isty pomer aky je medzi predbeznym zakladom dane a prijmom. V ich pripade je to koeficient 27100/50000=0.542. Tento koeficient teda pouziju na to aby urcili kolko vydavkov si mozu uplatnit na znizenie predbezneho zakladu dane a ziskta skutocny zaklad dane. Takze 20000*0.542=10840.

Toto je ich narok na odpocet nakladov. Takze zaklad dane pre kazdeho z nich bude 27100 - 10840 =16260. Z toho vyplyva danova povinnost 19% dan, 3089,40. to sa zaokruhli... vid zakon.

Palo
Gard
23.11.07,20:09
Z uvedeneho vypoctu vychadza, ze ak clovek nechce dan platit vobec, tak vyssi najom ako tych 22900 neprichadza do uvahy, inak vzdy vyjde nejaka dan.

na platenie nulovej dane plati rovnica:
(najom -22900) - (0,4 * najom * (najom -22900) / najom)) = 0

najom teda moze byt max. 22900 aby dan bola 0
PavolG
27.11.07,09:04
Hej, 22900 ( na osobu a rok 2007, kazdym rokom sa to trosku dviha). Rodicia=manzelia v bezpodielovom vlastnictve, obaja napisany na zmluve ako prenajimateli ana jednej strane, tak potom mose byt prenajom 2*22900.
Palo
jamis
27.11.07,13:54
Chcela by som sa vrátiť k problematike nájomnej zmluvy sro.
Vlastík nehnuteľnosti je zároveň jediným spoločníkom založenej sro a tieto nehnuteľnosti bude využívať na svoju činnosti a zároveň i sídlo sro.
Vedel by mi niekto poradiť ako by mala vyzerať nájomná zmluva na tieto nehnuteľnosti, alebo ma niekde nasmerovať ?
Podotýkam, že sa jedná výlučne o nebytové priestory.
jamis
27.11.07,14:22
Neporadí nikto ?
tacasina
28.11.07,05:48
Chcela by som sa vrátiť k problematike nájomnej zmluvy sro.
Vlastík nehnuteľnosti je zároveň jediným spoločníkom založenej sro a tieto nehnuteľnosti bude využívať na svoju činnosti a zároveň i sídlo sro.
Vedel by mi niekto poradiť ako by mala vyzerať nájomná zmluva na tieto nehnuteľnosti, alebo ma niekde nasmerovať ?
Podotýkam, že sa jedná výlučne o nebytové priestory.

Nevie nikto poradiť ?
I ja by som niečo také potrebovala, lebo začíname s s.r.o. a podnikáme v priestoroch, ktoré vlastní jediný spoločník.
Gard
28.11.07,07:15
Zmluva o nájme nebytových priestorov.

Čl. I
Zmluvné strany
Prenajímatelia:xx a yy
Nájomca: ffffff s.r.o.
Zmluvné strany uzatvárajú túto nájomnú zmluvu nebytových priestorov za nasledovných podmienok:

Čl. II
Úvodné ustanovenia
1) Prenajímatelia xx a yy sú spoluvlastníkmi nebytových priestorov nehnuteľnosti – chaty na adrese: adresa
2) Nájomca je obchodná spoločnosť fffff s.r.o.

Čl. III
Predmet a účel nájmu
1) Prenajímatelia dávajú nájomcovi do prenájmu celé nebytové priestory nachádzajúce sa vo vyššie uvedenej nehnuteľnosti a to za účelom poskytnutia priestorov na sklad nájomcu. (tu moze byt aj sidlo s r.o.)

Čl. IV
Doba nájmu
1) Nájom sa uzatvára na dobu neurčitú. Výpovedná doba nájmu je 1 mesiac.

Čl. V
Nájomné
1) Nájomca je povinný riadne a včas platiť prenajímateľom nájomné vo vzájomne zmluvne dohodnutej výške 24840 Sk za kalendárny rok.

Čl. VI
Úhrada nájomného
2) Úhrada za nájom je splatná jednorázovo najneskôr do 31.12. príslušného kalendárneho roka.
3) Nájomca uhradí nájomné prevodným príkazom, poštovou poukážkou alebo iným preukázateľným spôsobom na účet prijímateľa. Platba je možná aj v hotovosti na prijímový doklad.
4) Zaplatené nájomné od nájomcu sa rozdelí rovnakým dielom medzi oboch prenajímateľov.

Čl. VII
Záverečné ustanovenia
1) Práva a povinnosti zmluvných strán neupravené touto zmluvou sa riadia príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi.
2) Táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom jej podpisu obidvoma zmluvnými stranami.
3) Táto zmluva bola vyhotovená v troch rovnopisoch a akékoľvek zmeny budú vyhotovené formou dodatku.
4) Ak by sa ktorékoľvek z ustanovení tejto zmluvy stalo podľa použiteľného práva v akomkoľvek ohľade neplatným alebo neúčinným, nebude tým dotknutá ani ovplyvnená platnosť, účinnosť ani právna bezchybnosť jej zostávajúcich ustanovení.
5) Zmluvné strany si túto zmluvu riadne prečítali, jej obsahu porozumeli a svojimi podpismi potvrdzujú, že ju uzavreli slobodne a vážne, bez nátlaku a nie v tiesni ani nie za nápadne nevýhodných podmienok.
Gard
28.11.07,07:19
Mam inu otazku ohladne najmu a jeho vysky v suvislosti so zdanovanim.

Par prispevkov dozadu som pisal, ze aby sa neplatila dan z najmu nebytovych priestorov, moze byt vyska najmu na jednu osobu max. 22900 SK.

Tu je ale prispevok, ktory hovori nieco ine: je to tak ?

Obsah Vasej prijatej spravy:
***************
Príklad:Poradca číslo 1/2008
Manželia sú poberatelia dôchodkov. V roku 2007 im okrem dôchodkov plynie aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 140 000 Sk. Manželia si rozdelia príjmy po 70 000 Sk na každého. Od 70 000 si každý odráta oslobodenie do sumy 24 900, potom zdaniteľný príjem pre každého je 45 100.
Citujem: Keďže v danom prípade zdaniteľné príjmy každého z manželov za rok 2007 nepresiahli 50 % nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov, čo je suma 47 808, za zdaňovacie obdobie roka 2007 nie sú manželia v súlade s § 32 ods. 1 tohto zákona povinní podať daňové priznanie k dni z príjmov fyzických osôb. Ak by v takomto prípade daňovník za uvedené zdaň.obdobie daň. priznanie podal, aj napriek tomu, že nebol povinný, potom vzhľadom na znenie § 46 zákona o dani z príjmov by sa daň nevyrubila a neplatila.


Znamena to, ze prijem z prenajmu moze byt aj 140.000 Sk rocne a aj tak neplatia ziadnu dan ?
tacasina
28.11.07,07:27
Ďakujem za zmluvu.
Gard
07.12.07,08:42
Podla uvedeneho clanku je mozne, ze normalny byt, ktory NIE JE vycleneny ako nebytovy priestor moze byt tiez prenajaty ako nebytovy priestor ak je to na dobu urcitu.

Je teda mozne spravit zmluvu o prenajme nebytovych priestorov na obycajny byt na dobu urcitu napr. 1 rok a potom na kazdy dalsi rok spravit novu zmluvu.
Alebo sporavit zmluvu napr. len na prenajom na 10 mesiacov v roku, aby nebol prenajom nepretrzity a tym padom docasny.

Prijmy z takehoto prenajmu su do urcitej vysky nezdanitelne pre fyz. osobu a su zaroven nakladom pre s.r.o.

Co si o tom myslite ?

link



http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=10&cid=22296&wa=W0746EST11&uid=36418459&e=92420&odkial=ENST (http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=10&cid=22296&wa=W0746EST11&uid=36418459&e=92420&odkial=ENST)
PavolG
10.12.07,12:25
Caves Guard, peknu dierku v zakonoch si vynural. Avsak stale nevidim nejaku vyhod. Nikto ti tu netvrdi, ze potrebujes povolenie prenajimat byt ako nebytovy priestor. Cely problem je potencialne v sadzbe miestnej dani za nehnutelnost. Ak s avyuziva na podnikanie (hoci je to vedene ako byt, ale pouziva sa na podnikanie) tak su ine sadzby. V malych dedinkach je to mozno minimalny rozdiel, ale v BA to moze pekne nabehnut.
Ano, vydaje na prenajom budu nakladom pre s.r.o. ale zaroven prijmom pre majitela bytu. A ten ked nechce platit dan, tak si musi dat "najomne" male, takze neviem ci sa to oplati s.r.o.cke alebo ak bude prenajom navyse tak majitel riskuje fakt, ze sa tento byt stava obchodnym majetkom a dochadza k zdaneniu pri predaji.
Tusim sa uz zacinam opakovat. Tak to poviem takto. Vsetko sa da, len treba si dopredu premysliet dosledky a dopady. Co chces usetrit komu a v akom horizonte. To skutocne nemas kde a na com "nahnat naklady"? Alebo chces rodicom/surodencom=dedicom silou-mocou vytvorit casovanu financnu bombu?
Palo
Gard
11.12.07,08:03
U nas je sadzba za byt 10 Sk na m2 a za nebytove priset. 20 Sk.
Ak prenajimas napr. 30 m2, tak ten rozdiel v dani je 300 Sk za rok, teda nepodstatny.

Viaceri tu zdoraznovali nutnost vynatia bytovych priestorov ohlasenim na stavebnom urade. Vyzera, ze to tak nie je.

Teda by nemal byt ani problem pri pripadnom predaj bytu, lebo 'nebytom' nikdy nebol. Ked si dam ja a aj manzelka najomne 5x ziv. minimum (spolu 10x) , tak v tom nevidim problem. Alebo ho nevidim len ja ?

PavolG, skutocne nemam ako inak nahanat naklady. Porad.
no3
11.12.07,17:33
ale staci uplne aj suhlas vlastnika nehnutelnosti s tym, ze v nej bude mat sidlo Vasa spolocnost. To treba len dolozit potom listom vlastnictva, ktory potvrdzuje, ze suhlas ste dostali od skutocnych vlastnikov.

Cize na sidlo spolocnosti mozem pouzit aj napriklad svoj byt a nemusim riesit ani ziadnu zmluvu o prenajme, pokial tuto adresu vyuzivam iba pre potreby zapisania sidla spolocnosti do OR a pre prijmanie posty?

V byte neplanujem prevadzkovat ziadnu cinnost spojenu s sro, nato mam prenajate kancelarske priestory.
aladin
11.12.07,18:58
Nie nevadí, ja mám tak isto sídlo sro u rodičov v "jednej izbe".
A ako je to potom , je to vobec prenajom NEBYTOVYCH priestorov. cize je to zmluva bezproblemova ? Myslim pri registracii sro...


Aha je mi to jasne len som musel precitat vsetky prispevky
cybersquat
12.12.07,17:30
A ako je to potom , je to vobec prenajom NEBYTOVYCH priestorov. cize je to zmluva bezproblemova ? Myslim pri registracii sro...


Aha je mi to jasne len som musel precitat vsetky prispevky

A co takto zmluva o vypozicke ?
kdjarmilka
03.10.08,09:47
Akciovka vlatní nehnuteľnosť kde má sídlo, odpisuje ju ,može bezplatne prenajať jednu miestnosť zástupcovi odborového zvazu? ďakujem
edike
03.02.09,15:52
Vie niekto poradiť s takýmto problémom. S.r.o mení sídlo. Súhlas od vlastníka má. Od vlastníka ktorý je zapísaný v LV. Na LV sú však aj ťarchy: exekučné založné práva a informatívna poznámka o začatí exekúcie predajom nehnuteľností. Vlastník je stále, ale firma ktorá mi dala súhlas. Prejde to sídlo cez OR.
eseročka
06.04.09,12:37
Vie niekto poradiť s takýmto problémom.....

Tým, že došlo k zápisu poznámky na list vlastníctva, vlastníctvo nezaniká. Aj informatívna poznámka o začatí exekúcie majetku neznamená ešte zmenu vlastníckych pomerov. Takýto súhlas vlastníkov je dokladom preukazujúcim sídlo spoločnosti. Ak sa do doby zápisu spoločnosti do registra vlastníctvo nehnuteľnosti nezmení, súd nemá dôvod nezapísať sídlo na danej nehnuteľnosti.
rmspolocnosti
23.06.09,15:43
Novovznikajúca s.r.o. si chce od s.r.o. vlastniacej nehnuteľnosť prenajať iba "sídlo s.r.o." - t.j. iba korešpondenčnú adresu. Vedel by mi niekto poradit aký typ zmluvy na to použiť a či by to mohlo mať nejaký "zádrhel"

Ďakujem.

Pošlite mi súkromnú správu.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
kkatka20
22.10.09,12:11
Ahojte,
čo v takom prípade, keď administratívna budova, kde má byť sídlo spoločnosti má iného vlastníka ako pozemok, na ktorom je tá budova. Treba súhlas obidvoch ?
eugen.lengyel
29.07.12,09:34
Chcel by som sa spytat ak jediny spolocnik da ako sidlo s.r.o. svoj byt, ale v tom byte nebyva, lebo ma prenajaty iny byt, je to ok? Nemoze byt nejaky problem ked pride danova kontrola? Ako je to potom napriklad s kancelarskym zariadenim (stol, stolicka) ktore nebudu v sidle spolocnosti? Mne sa na tom nezda nic zle, lebo nevidim rozdiel v tom ak by to spolocnik mal v sidle kde by aj byval a ak to ma na inej adrese. Ale zase kontrolorovi sa to pacit nemusi. Otazkou je aj keby prisla pripadna kontrola, ze co s nou? Kam ju konatel zavedie? K sebe domov? Do Auparku do kaviarne? Alebo do kancelarie uctovnej firmy, ktora s.r.o. robi uctovnictvo?
Economic
29.07.12,11:41
Vlastník dáva súhlas k sídlu k nehnuteľnosti, ktorú vlastní (nemusí v tej bývať) . Je to teda O.K. Nie nemôže byť problém pri kontrole, je treba však poštu si riadne preberať. Kontrolu zavedieš tam, kde sa dohodnete.... Môže to byť aj u účtovníčky, môžeš doklady odovzdať na DÚ, môžeš v sídle spoločnosti, môžeš u Teba.