inngrid
11.09.07,13:09
prave mi kolegyna povedala ze na oba ucty tvori kratkodobe rezervy len s tym rozdielom ze ak vie presnu sumu urobi to cez 326tku ak vie len cca sumu urobi to cez 323 , je to tak spravne?
Gabi03
11.09.07,11:13
Krátkodobé rezervy sú len 323.

326 sa používa, ak prijmete nejaký tovar a zrejme ku koncu mesiaca - pri uzávierke, ešte nemáte k tomu faktúru.
Účet 111,131 by mal byť ku koncu mesiaca nulový, preto je namiesto 111 326.
Johanka
11.09.07,12:13
prave mi kolegyna povedala ze na oba ucty tvori kratkodobe rezervy len s tym rozdielom ze ak vie presnu sumu urobi to cez 326tku ak vie len cca sumu urobi to cez 323 , je to tak spravne?

§50 Postupov účtovania
(6) Na účte 326 (http://www.porada.sk/t59479-326-nevyfakturovane-dodavky.html) – Nevyfakturované dodávky sa účtujú položky neúčtované ako obvyklé záväzky, napríklad nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad ak na základe účtovného dokladu účtovná jednotka získala informáciu o výške záväzku a obstarávacej cene majetku, ktorý bol obstaraný do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
inngrid
11.09.07,12:29
A co ak to poziva tu 326tku aj na fa ktore pridu ale budu sa uctovat do buduceho mesiaca napriklad vie ze kazdy mesiac pride fa za najom a uctuje to na 326tku lebo vie presne aka suma to bude
ja by som to uctovala na 323 ale ona ma presviedca ze nie potrebujem zistit co je podla nejakych postupov spravne
halmir
11.09.07,19:46
Možno robím nesprávne,ale rezervy na 323 tvorím až na konci účtovného obdobia a tak isto 326 nevyfakt.dodávky účtujem na konci roka.V priebehu účtovného obdobia spolieham na povinnosť vystaviť účtovný doklad v stanovenom termíne.
inngrid
13.09.07,11:30
Halmir nerobis to zle to je podla toho aku mas firmu a ako ta firma vyzaduje ak vyzaduje mesacne uctovnictvo podla skutocneho stavu musis to robit mesacne niektomu to staci raz za rok
to je pohodka