Vladimír Ozimý
11.09.07,13:56
Ahojte,

mám takú pikošku,

jeden môj klient skrátka sa stal platiteľom dph k 1.8.2007 samozrejme keď som mu vždy volal či už mu prišla registrácia atď atď tak tvrdil že nie a zrazu čo sa nestalo registrácia existovala ale už sa píše september a on naďalej blokoval v ERP bez dph...teraz som z toho zúfali ako to urobiť najlepšie aby vplyv na dph to malo čo najmenšií...myslel som že zoberiem mesačnú tržbu za august a vyrátam z toho dph alebo máte niekto s tým skúsenosti...mňa takýto nezodpovední klienti pekne vytáčajú...
mysimis
11.09.07,12:01
Nie som o tom presvedčená, či to bude dobré, keď si vypočítaš z augustovej tržby DPH. Záleží aj na tom ako sa zmenia ceny keďže je klient už platiteľom dph /zvýšenie, zníženie/. Urobil si klient aspoň inventúru?
ekopo
11.09.07,12:01
Urobil by som to tiež tak isto, čiže z obratu vyrátať DPH. A bude sranda, keď na prvé zdaňovacie obdobie príde kontrola.
betka
11.09.07,12:11
A aký to má vplyv.....Klient zaplatí DPH z obratu. Ak boli tržby DPH napr. 100 000, Sk DPH 19 000, Sk. Má daňovú povinnosť.

Ale týchto 19 000, Sk mu už nikto nezaplatí v cene predaných tovarov (konečný zákazník).
To je akási "dan" za svoju nepozornosť
ormika
11.09.07,12:24
Vžila som sa do tvojej situácie a asi by som spravila nasledovné: urýchlene by som spravila inventúru tovaru, k tomu by som pripočítala predaný tovar od 1.8.2007, podala by som riadne daňové priznanie, lebo vlastne ste žiadne nepodali a k tržbe z ERP by som napočítala DPH a tú by som odviedla. Pri registrácii za platiteľa DPH má firma právo na odpočet DPH z nakúpené tovaru ktorí je k 31.7.2007 preukázateľne na skladových kartách. Takže podľa mňa by to až tak veľký dopad na DPH nemalo. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Lepšie to spraviť takto ako nijako. Firmu postihne pokuta za oneskorené podanie DPH, ak by vychádzala daňová povinnosť, tak penále za omeškanie zaplatenia. Iné riešenie problému ma nenapadá.
via carpathia
11.09.07,12:26
Tiež som mala tento prípad, na jeho smolu som k tržbe čo bola na pokladni kde nebola DPH, pripočítala DPH a musel ju zdaniť, aj keď ju v tržbe fakticky nedostal.
MarcelkaT
11.09.07,12:59
Myslím,že lepšie ako píše ORMIKA sa to urobiť nedá. Čo je veľmi dôležité, urýchlene treba prestaviť registračnú pokladnicu na režim predaja s DPH, (ak sa to ešte nestalo) t.j. v hlavičke zmeniť DIČ na IČ DPH. Pri kontrolách u nových platiteľov DPH a majúcich ERP je to jedna z prvých vecí, ktorá sa kontroluje a ak to nie je v poriadku, načo strašiť.....však to poznáte.
Vladimír Ozimý
12.09.07,04:16
no takže urobím ako som počítal...najväčšia sranda na tom bola že pomaly ja som na vine že sa stali platiteľmi dph a prečo som im o tom nepovedal že treba taký a taký obrat veď oni by to zariadili atď ...no skrátka podnikateľský duch ako hrom...no čo aj tak s nimi končím nemám rád podnikateľov čo si myslia že dokážu cikať proti vetru bez toho aby sa neušpinili :)... nech si robia tú svoju daňovú politiku ako chcú ale s takými klientami si nemám čo povedať...nabudúce by mi povedali aby som za nich zaplatil dph nie?