Kukuč
11.09.07,14:27
Mám pravdu, ak tvrdím. Dneska sme dostali takúto otázku?
Zamestnávateľ zamestnáva študenta na dohodu o brigádnickej práci študenta. Tomu sa stane doma úraz a je práceneschopný. Zamestnávateľ mu má vyplatiť náhradu príjmu za prvých 10 dní maródky. Správna odpoveď ÁNO. Zo sociálky však už nedostáva nič. Zaskočili sme touto otázkou viac mzdových účtovníčiek a tak to stojí za podnet.
veronikasad
11.09.07,12:36
DoBPŠ nezakladá účasť na nem. poistení. Zamestnávateľ mu nevyplatí náhradu príjmu.
Môžeš uviesť zdroj tvojej informácie ?

--------
Veronika
Kukuč
17.09.07,11:56
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej prác. neschopnosti 462/2003 Z.z. par. 4, podmienky nároku na náhradu príjmu a par. 8 ods. 1 a, b.
V zákonníku práce 311/2001 Z. z. je definovaný v par. 11 Zamestnanec

1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.
A obdobný pracovný vzťah je aj dohoda o brigádnickej práci študenta, dohoda o pracovnej činnosti.

Ospravedlňujem sa, že som sa dlhšie neozvala.
irma1
17.09.07,12:17
Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej prác. neschopnosti 462/2003 Z.z. par. 4, podmienky nároku na náhradu príjmu a par. 8 ods. 1 a, b.
V zákonníku práce 311/2001 Z. z. je definovaný v par. 11 Zamestnanec

1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu.
A obdobný pracovný vzťah je aj dohoda o brigádnickej práci študenta, dohoda o pracovnej činnosti.

Ospravedlňujem sa, že som sa dlhšie neozvala.

Možno hlúpa otázka, ale ktorý osobitný predpis ustanovuje, že sa na tieto dohody vzťahuje povinnosť platiť náhradu príjmu pri DPN?
brm
17.09.07,14:51
to platilo kedysi v treťohorách, že aj z dohody o činnosti bol za určitých podmienok nárok na pn...ale to už je veru dávno pradávno...v súčasnosti študentská dohoda, dohoda o práci ani dohoda o činnosti NIE sÚ pracovnopoistné vzťahy čo sa týka sociálnej poisťovne..to že z nich odvádzaš úrazové poistné je ale druhá vec...takže chlapec má smolu ak sa mu úraz stal doma...a mal by zrejme smolu aj pri pracovnom úraze...
veronikasad
17.09.07,17:17
to platilo kedysi v treťohorách, že aj z dohody o činnosti bol za určitých podmienok nárok na pn...ale to už je veru dávno pradávno...v súčasnosti študentská dohoda, dohoda o práci ani dohoda o činnosti NIE sÚ pracovnopoistné vzťahy čo sa týka sociálnej poisťovne..to že z nich odvádzaš úrazové poistné je ale druhá vec...takže chlapec má smolu ak sa mu úraz stal doma...a mal by zrejme smolu aj pri pracovnom úraze...

Nárok na nem.poistenie z dohody o pracovnej činnosti nikdy nebol. Platilo sa len poistenie v nezamestnanosti a toto obdobie aj príjem sa zahrňalo pri výpočtoch dávky v nezamestnanosti.

Ak by to bol pracovný úraz, študent by mal nárok na úrazový príplatok, ktorý vypláca socialna poisťovňa /z DoBPŠ platí zamestnávateľ úrazové poistenie/.

-------
Veronika
brm
17.09.07,17:48
Nárok na nem.poistenie z dohody o pracovnej činnosti nikdy nebol. Platilo sa len poistenie v nezamestnanosti a toto obdobie aj príjem sa zahrňalo pri výpočtoch dávky v nezamestnanosti.

Ak by to bol pracovný úraz, študent by mal nárok na úrazový príplatok, ktorý vypláca socialna poisťovňa /z DoBPŠ platí zamestnávateľ úrazové poistenie/.

-------
Veronika
aj o tom úrazovom príplatku by som vedela polemizovať...minulý týždeň som konečne uzavrela smrteľný pracovný úraz u klienta...chlap robil na dohodu o práci...sociálka mu okrem preplatenia pohrebného pozostalým nepriznala nič...aj to pohrebné mu MOŽNO dajú ak napíšeme mieru zavinenia pracovníkom menej ako 100%...:mad:
Paula
17.09.07,17:56
Už sme kúštik mimotemy , nedalo mi ale a kukla som na jeden mzdový list z r. 1998 - DOPČ 4 mesiace, potom už stále TPP. Je to taký "starček" papierový, kedy som ešte robila mzdy ako sa vraví ľudovo - ručne. Je tam kolonka : Fond nemocenského, zdravotného a dôchodkového poistenia. A veru odvody sa konali z tejto DOPČ. Keď sa po rokoch odovzdával ELDP zamestnankyne, doba zamestnania na DOPČ sa zarátavala.
veronikasad
17.09.07,18:02
Už sme kúštik mimotemy , nedalo mi ale a kukla som na jeden mzdový list z r. 1998 - DOPČ 4 mesiace, potom už stále TPP. Je to taký "starček" papierový, kedy som ešte robila mzdy ako sa vraví ľudovo - ručne. Je tam kolonka : Fond nemocenského, zdravotného a dôchodkového poistenia. A veru odvody sa konali z tejto DOPČ. Keď sa po rokoch odovzdával ELDP zamestnankyne, doba zamestnania na DOPČ sa zarátavala.


Nechce sa mi to hľadať v starých dokladoch, ale ja mám zafixované, že sa platilo len poistenie v nezamestnanosti. Možno sa mýlim ...

-----------
Veronika
Jana Motyčková
18.09.07,06:39
Mimo témy, ale naozaj sa kedysi platilo (aj nemocenské a dôchodkové poistenie) aj z dohôd o pracovnej činnosti ale len za určitých podmienok, a to ak to bol jediný zdroj príjmu a ak tá dohoda prekročila určitú sumu a hodiny, presne neviem, asi 400Sk.