polin
11.09.07,17:05
ahojte poraďáci,

chcem sa opýtať ako sa v JÚ účtuje zabezpeka/zapožičaného chladiča stolovej pitnej vody pre zamestnancov/,dodávateľ nám vystavil faktúru,ktorú sme uhradili v hotovosti, tento doklad nie je zálohovou fa ani nebude zúčtovaný s daňovým dokladom,v prípade ukončenia zmluvy a vrátenia nám bude zábezpeka vrátená,zaúčtujem to ako VNZD a v prípade vrátenia platby ako PNZP?ďakujem za odpoveď
ekopo
11.09.07,15:20
Áno VNZD a následne pri vrátení PNZD
mandula
11.09.07,16:11
A nemôže to byť výdavok ovplyv.zákl.dane (prevádzková réžia) a pri vrátení storno výdavku?
Zoltán Kovács
11.09.07,16:53
A nemôže to byť výdavok ovplyv.zákl.dane (prevádzková réžia) a pri vrátení storno výdavku?

Aká prevádzková réžia? Nájomné - nie. Je to finančný obnos na to aby dodávateľ si zabezpečil navrátenie zapožičaného majetku. Ani v PÚ sa to neúčtuje do nákladov.
mandula
11.09.07,18:56
Ale keď sa nad tým tak zamyslím, tak ten subjekt, čo príjme odo mňa finančnú zábezpeku, účtuje to do príjmu neovplyv.zákl.dane? Lebo niekedy sa jedná o nemalé čiastky (rádovo aj státisíce, napr. finančná zábezpeka za tankovacie karty). Zaujímalo by ma tiež, či s týmito finančnými prostriedkami príjímateľ voľne disponuje ? Lebo ak áno, tak to sa mi vidí nespravodlivé , že príde k nemalým príjmom, ktoré si nemusí zdaniť a môže voľne používať pre svoje potreby. Používa moje peniaze a ja si nemôžem dať z toho do výdavkov znižujúcich základ dane absolútne nič:mad: .... A aby sme sa vrátili k tým chladičom stolovej pitnej vody, myslím si, že zapožičiavateľ ich tiež pri kúpe dal do nákladov alebo ich odpisuje ako majetok (v závislosti od ich nadobúdacej ceny), čiže si znižuje svoj základ dane, ale príjem za zapožičanie mu už základ dane nezvyšuje ?
Zoltán Kovács
11.09.07,20:32
mandula
11.09.07,21:18
Ďakujem Smith. Témy som si pozrela. Nenašla som však v nich odpovede na moje otázky, konkrétne: príjem kaucie alebo zábezpeky je u prijímateľa PNZD? Prijímateľ môže s takto získanými financiami voľne nakladať? Zapožičaný majetok môže odpisovať a takto si znižovať svoj základ dane? Samozrejme netrápi ma zábezpeka zložená na deň-dva, ale na dobu presahujúcu viac zdaňovacích období a tiež nie nejaké halierové ale vyššie sumy. Neviem či som sa dosť jasne vyjadrila ale dúfam že si pochopil.
Zoltán Kovács
12.09.07,07:17
Ďakujem Smith. Témy som si pozrela. Nenašla som však v nich odpovede na moje otázky, konkrétne: príjem kaucie alebo zábezpeky je u prijímateľa PNZD? Prijímateľ môže s takto získanými financiami voľne nakladať? Zapožičaný majetok môže odpisovať a takto si znižovať svoj základ dane? Samozrejme netrápi ma zábezpeka zložená na deň-dva, ale na dobu presahujúcu viac zdaňovacích období a tiež nie nejaké halierové ale vyššie sumy. Neviem či som sa dosť jasne vyjadrila ale dúfam že si pochopil.

Áno pochopil. Ale je to tak. Ja účtujem o zábezpekách rádovo v 100 tisícoch na 2-3 roky.