Zuzana Boháčová
11.09.07,16:40
Dobrý deň,
prosím Vás, ako vypisujete Výdavkové pokladničné doklady v časti "vyplatene komu"?
Ja som tam doteraz vždy uvádzala názov firmy,ktorá mi potvrdenku vystavila.
Kolegyňa mi povedala,že by tam mal byť uvedený meno konateľa s.r.o. - že on to hradí..
Aký je Váš názor:confused:
Ďakujem za všetky názory
FAA
11.09.07,15:06
Dobrý deň,
prosím Vás, ako vypisujete Výdavkové pokladničné doklady v časti "vyplatene komu"?
Ja som tam doteraz vždy uvádzala názov firmy,ktorá mi potvrdenku vystavila.
Kolegyňa mi povedala,že by tam mal byť uvedený meno konateľa s.r.o. - že on to hradí..
Aký je Váš názor:confused:
Ďakujem za všetky názory

Píšem tam, meno toho komu vyplácam peniaze za drobný nákup, mzdu, zálohu... a ten mi to aj podpíše. Potvrdenie o tom, že napr. predajňa prevzala peniaze za drobný nákup, je na prvotnom doklade.
Paula
11.09.07,15:06
Debata na túto témmu už niekoľkokrát skončila 50:50...predpokladám, že tak bude i teraz :) Ale možno bude inak.
cetris
11.09.07,15:07
Píše sa meno osoby, ktorej sú peniaze vyplatené
ekopo
11.09.07,15:11
Žiadny záväzný predpis nerieši tento "problém". Podstatnejšie je to, čo je pod VPD. Či sa tam napíše, že peniaze prevzal Jožko Púčik z Truhlík s.r.o. alebo Truhlík s.r.o. je jedno.
Zuzana Boháčová
11.09.07,15:20
No,ja to myslím skôr takto:
nakúpim čistiace potreby v TESCU.

Na VPD napíšem:
1) vyplatené komu: "TESCO"
alebo 2) vyplatene komu: "Jožko Pučik z Truhlik s.r.o.":)
:confused:
Paula
11.09.07,15:24
Tento detail nezaujíma žiadnu kontrolu, zaujíma ju, či je výdavok /náklad správne zaúčtovaný z hľadiska príslušných zákonov.
chanell
11.09.07,15:26
Keďže klienti si zväčša nevedú presnú evidenciu pokladne (väčšinou konateľ vytiahne peňaženku a vysype na stôl bločky ;) ) tak do VDP vypisujem TESCO....

Ak má klient vedenú presnú evidenciu a vedie si pokladničnú knihu, vypisujú si aj VPD a tam mi píšu meno konateľa alebo toho, kto nakúpil s priloženým podpisom príjemcu.

Takže myslím, že môže byť aj tak aj tak. Proste 50:50. :D
Zita5
11.09.07,15:26
No,ja to myslím skôr takto:
nakúpim čistiace potreby v TESCU.

Na VPD napíšem:
1) vyplatené komu: "TESCO"
alebo 2) vyplatene komu: "Jožko Pučik z Truhlik s.r.o.":)
:confused:


Nákup čistiacich prostriedkov v Tescu .....vystavila by som VPD na TESCO a.s. nakoľko som plátca DPH ...... Tesco mám v partneroch a zároveň by som mala vyplnené na VPD aj IČ DPH TESCO ..... do podpisu príjemcu píšem viď príloha .

Každý prípad treba posúdiť osobitne .
Zuzana Boháčová
11.09.07,15:49
Hm.. takže naozaj 50:50:)
Ale aj tak Vám ďakujem za príspevky;)
DanielaSL
11.09.07,15:55
Robím to ako Andrej.. čistiace prostriedky v Tescu nakúpi napr. konateľ popr. iný zamestnanec firmy, tak predsa peniaze vyplácam jemu.... kto mi dá podpis príjemcu peňazí z Tesca? Vyplatené komu... na doklade dávam meno toho,kto preberie peniaze na nákup z pokladne.
Paula
11.09.07,16:14
mimotemy Keby toto mal byť naj-problém mojej práce , tak skáčem meter tridsať :rolleyes: , kiež by nebolo zapeklitejších prípadov, s ktorými za svet nevieme ani pohnúť . ... Prišla mi dnes dodávateľská faktúra, zaplatila som ju. Na svoj vlastný výdavkový doklad si idem písať do kolonky komu = "mne". .....teraz žartujem a už som tíííííííško. :)
Číslo
11.09.07,16:30
Jednoznačne by tu mala byť uvádzaná osoba, ktorej hotovosť bola vyplatená - konateľ, zamestnanec. Prílohou VPD je doklad o nákupe, ktorý preukazuje dodávateľa. Pri dodržaní tohto pravidla je účtovníctvo preukázateľné, zrozumiteľné, pravdivé a správne, Nie je problém pri daňových kontrolách, kto je skutočným príjemcom hotovosti.
ekopo
11.09.07,16:34
Preto to platilo len do r. 1991, lebo to bolo postavené na hlavu. Už vidím ako stojíme podnikatelia v rade v TESCU a pokladníčka nám povie svoje meno, preukáže sa pri tom OP, pretože si chcem meno preveriť, meno napíšem do VPD a potom nám svojim podpisom na VPD pokladníčka potvrdí prevzatie hotovosti. :)
ekopo
11.09.07,16:46
V rade stojí podnikateľ, nemá žiadnu pokladníčku, ani iného zamestnanca........
Paula
11.09.07,16:55
No, chlapci a dievčatá, isto-iste onedlho pribudne téma o tom istom , nudiť sa nebudeme .....ja tu nie som už, to môj klon sa ešte realizuje :cool:
evina
11.09.07,17:03
Nie, vôbec to nebolo postavené na hlavu, prečítaj si tú vyhlášku poriadne. Pointa je totiž práve v tom, že podpis na doklad nedávala pokladníčka v TESCU, ale ten zamestnanec resp. poverená osoba, ktorá z firemnej pokladne od pokladníčky peniaze aj fyzicky zobrala. Postavená je podľa mňa na hlavu práve bežne zaužívaná prax, keď sa na VPD píše názov obchodu alebo firmy. Pretože potom by si naozaj mal na doklad drankať podpis od pokladníčky v TESCu.

Mňa kedysi dávno naučila jedna účtovníčka, že peniaze vyplácaš a prijímaš vždy od konkrétnej osoby - ako je aj pravda. Ako môžem vyplatiť peniaze TESC-u? Údaje TESC-a sú na pokladničnom doklade a za nákup platí zamestnanec, konateľ a pod. Ten mi dá doklad zúčtovať , t.j. peniaze vyplatím jemu - konkrétnej osobe.
Ja ako účtovník a tá, ktorá VPD vystavuje /predpokladám, že sa tam píšete, že ste vystavili/ som nevyplatila, ani nedostala peniaze od TESC-a. PPD a VPD sú vlastne akýmsi "vnútorným" zúčtovaním vo firme na základe faktúry, resp. bloku z RK, kde sú všetky potrebné náležitosti o dodávateľovi....
evina
11.09.07,17:05
V rade stojí podnikateľ, nemá žiadnu pokladníčku, ani iného zamestnanca........

Používal svoje alebo firmené konkrétne peniaze a on s nimi manipuloval - on ich platil, on si ich musí zúčtovať ako pokladník:)...
evina
11.09.07,17:09
Preto to platilo len do r. 1991, lebo to bolo postavené na hlavu. Už vidím ako stojíme podnikatelia v rade v TESCU a pokladníčka nám povie svoje meno, preukáže sa pri tom OP, pretože si chcem meno preveriť, meno napíšem do VPD a potom nám svojim podpisom na VPD pokladníčka potvrdí prevzatie hotovosti. :)

Práve preto píšeš na VPD meno Tvoje, konateľa, zamestnanca, aby sa Ti pokladníčka nemusela preukazovať.
Myslím si, že ak napíšeš "vydané TESCu" vtedy by sa Ti pokladníčka práve mala preukázať /ako zástupca TESC-a/. Ty platíš v pokladni a s Tebou to zúčtujem.
Kto je TESC-o, ako mu zaplatíš:)?
ekopo
11.09.07,17:09
Jednoznačne by tu mala byť uvádzaná osoba, ktorej hotovosť bola vyplatená - konateľ, zamestnanec. Prílohou VPD je doklad o nákupe, ktorý preukazuje dodávateľa. Pri dodržaní tohto pravidla je účtovníctvo preukázateľné, zrozumiteľné, pravdivé a správne, Nie je problém pri daňových kontrolách, kto je skutočným príjemcom hotovosti.
Vo svojich odpovediach som ani raz neuviedol jednoznačnú odpoveď, pretože neexistuje a preto mi nedá, aby som "nezabŕdol" do citovanej odpovedi.
- z akého predpisu, nariadenia... vyplýva jednoznačnosť ?
- je podpis zamestnanca ako príjemcu peňazí naozaj dôkaz toho, kto je skutočným príjemcom hotovosti?
Problém s daňovou kontrolou nie je ani pri jedných 50% ani pri druhých 50 % a preto to robím tak ako si myslím, že je to dobre pre mňa.
Veľmi veľa podnikateľov nemá žiadneho zamestnanca...
evina
11.09.07,17:16
Vo svojich odpovediach som ani raz neuviedol jednoznačnú odpoveď, pretože neexistuje a preto mi nedá, aby som "nezabŕdol" do citovanej odpovedi.
- z akého predpisu, nariadenia... vyplýva jednoznačnosť ?
- je podpis zamestnanca ako príjemcu peňazí naozaj dôkaz toho, kto je skutočným príjemcom hotovosti?
Problém s daňovou kontrolou nie je ani pri jedných 50% ani pri druhých 50 % a preto to robím tak ako si myslím, že je to dobre pre mňa.
Veľmi veľa podnikateľov nemá žiadneho zamestnanca...

Tu nejde o to či zamestnanec alebo kto. Tu ide o to, že podľa mojej mienky nikdy nevyplácaš a neprijímaš peniaze od firmy, ale od konkrétnej osoby. Tu skôr ide o tie výdavky-Ty ako osoba platíš v obchode a ty to zúčtuješ s pokladníkom.
Napr. ak sa podpisujú aj zmluvy napíše sa názov firmy a zastúpený xy....
Mne v tomto prípade nechýba predpis, ale myslím si, že peniaze sa majú zúčtovavať s konkrétnymi osobami. Nie je predsa žiadny problém písať na VPD - prijaté od Eviny /ja som platila v obchode , ja zúčtovávam/ a účel nákup kancelárskych potrieb. Kde ,čo, ako je vidno z priloženého
dokladu.
Veľmi často sa podľa mojej mienky napr. robí chyba aj v tom, že na PPD a VPD rozpisujú účtovníci pri úhrade ntto a DPH.... Týmito dokladmi sa deklaruje úhrada a opakujem tú robím s konkrétnou osobou, ktorá nákup uskutočnila...
ekopo
11.09.07,17:23
V niečom súhlasím Evina - s tým rozpisovaním DPH, podľa mňa nepodstatné. Ostatné robím po svojom. :)
evina
11.09.07,17:24
V...
Problém s daňovou kontrolou nie je ani pri jedných 50% ani pri druhých 50 % a preto to robím tak ako si myslím, že je to dobre pre mňa.
Veľmi veľa podnikateľov nemá žiadneho zamestnanca...

Vytiahla som len časť Tvojho príspevku. Tu problém z hľadiska daňového, resp. daňovou kontrolou nevidím...
Myslím si , že tu skôr ide o určitú formu účtovného dokladu...
evina
11.09.07,17:25
V niečom súhlasím Evina - s tým rozpisovaním DPH, podľa mňa nepodstatné. Ostatné robím po svojom. :)

Podľa mňa nie že nepodstatné, podľa mňa by sa to v zmysle zákona o DPH vôbec nemalo robiť....
ekopo
11.09.07,17:55
Účtujete v JU takto? "Jednoosobový" podnikateľ si zoberie z pokladne napr. 10.000,-na nákup a zbehne do TESCA, nakúpi za 6.000,- Do pokladne vráti (nemusí) 4.000,-
1. zápis = 10000 = výber hotovosti .. VNZD,
2. zápis = cez ID preúčtuje 6.000,-na VOZD, to na základe bločku
3. zápis = vrátená (nemusí) hotovosť do pokladne PNZD 4.000
dosť zložité, hlavne keď je ešte platca DPH a keď by bolo viac bločkov za viac dní.....Viem, že všetko sa dá, ale takto by som za rok namiesto 4.000 zápisov v PD mal 12.000.
Podnikateľ nikdy nepovie koľko vyberá z pokladne. (ani nevie o čo ide)
Preto robím takto:
1. zápis 6.000,- výdaj z pokladne VOZD a priložený bloček

Bavím sa stále o SZČO bez pokladníčky......
evina
11.09.07,18:01
Účtujete v JU takto? "Jednoosobový" podnikateľ si zoberie z pokladne napr. 10.000,-na nákup a zbehne do TESCA, nakúpi za 6.000,- Do pokladne vráti (nemusí) 4.000,-
1. zápis = 10000 = výber hotovosti .. VNZD,
2. zápis = cez ID preúčtuje 6.000,-na VOZD, to na základe bločku
3. zápis = vrátená (nemusí) hotovosť do pokladne PNZD 4.000
dosť zložité, hlavne keď je ešte platca DPH a keď by bolo viac bločkov za viac dní.....Viem, že všetko sa dá, ale takto by som za rok namiesto 4.000 zápisov v PD mal 12.000.
Podnikateľ nikdy nepovie koľko vyberá z pokladne. (ani nevie o čo ide)
Preto robím takto:
1. zápis 6.000,- výdaj z pokladne VOZD a priložený bloček

Bavím sa stále o SZČO bez pokladníčky......

Podnikateľ mi donesie papiere v igelitke:) . Ja ich vysypem na stôl roztriedim podľa dátumov a účelu a účtujem podľa blokov z RK napr.

vydané: meno podnikateľa
účel: nákup pHM

ak nemá dosť peňazí v pokladni:
prijaté od: meno podnikateľa
účel: vklad podnikateľa
a pod.
A tak je to aj pravda. Podnikateľ je ten, ktorý má peniaze a za ne nakupuje, dáva zo svojich a pod. :). Takže žiadne zápisy navyše.
ekopo
11.09.07,18:05
Vyplatí svoje peniaze z firemnej pokladne sám sebe a odíde do TESCA

Príkladom som reagoval na túto vetu, dopredu predsa nevie koľko bude platiť. A pritom stále vlastne platí z firemných peňazí.
Ale už sme zase niekde inde.
koňo
11.09.07,18:06
Ja mám problémy sám so svojím JU. Robím pokladnicu tak, že si spočítam výdaje za mesiac, potom zaúčtujem dotáciu pokladnice (vklad podnikateľa) v tejto výške a potom účtujem výdavky. Mám stále nulový zostatok pokladničnej hotovosti.
ekopo
11.09.07,18:10
Ja mám problémy sám so svojím JU. Robím pokladnicu tak, že si spočítam výdaje za mesiac, potom zaúčtujem dotáciu pokladnice (vklad podnikateľa) v tejto výške a potom účtujem výdavky. Mám stále nulový zostatok pokladničnej hotovosti.
tržby máš na BU?
evina
11.09.07,18:15
Vyplatí svoje peniaze z firemnej pokladne sám sebe a odíde do TESCA

Príkladom som reagoval na túto vetu, dopredu predsa nevie koľko bude platiť. A pritom stále vlastne platí z firemných peňazí.
Ale už sme zase niekde inde.
Ekopo nevyberie svoje peniaze, on jednoducho svoje peniaze používa....stále používa, ja to len účtujem ex post...

Ja sa skôr snažím poukázať na iné. Kto je to TESC-o. Ako vyplatíš peniaze TESCu? Nemôžem vyplácať peniaze firme, ale konkrétnej osobe. Keďže ale nechcem legitimovať pokladníčku pri kase:D tak práve preto zúčtovávam peniaze s podnikateľom :)
ekopo
11.09.07,18:15
Tá citovaná veta platí pre prípad "ideálneho" účtovníctva ;) . Pre reálne platila tá ďalšia: "Ak najprv nakúpi a až potom dá doklad na preplatenie svojej firemnej pokladni, .... vtedy je naozaj príjemcom z pokladne on a on by mal byť uvedený na pokladničnom doklade. Žiadne TESCO..."
A ja ho tam just :D napíšem
evina
11.09.07,18:18
A ja ho tam just :D napíšem

Odľahčím:D
Kde si to a a ako zaplatil TESC-u - položil si to na schody /aj tam je TESCO/ nechal si ich na pulte /aj tam je TESC-o/ a pod. ...
ekopo
11.09.07,18:26
Toto nie je príliš vážna téma, aby som mal nejako zo sebou plieskať o zem.
Ozaj, je VPD účtovný doklad?
ekopo
11.09.07,18:30
Betka, myslím že v účtovaní sa zhodneme všetci. V čom máme hrozný rozpor je uvedenie prímateľa hotovosti na VPD.
evina
11.09.07,18:33
Toto nie je príliš vážna téma, aby som mal nejako zo sebou plieskať o zem.
Ozaj, je VPD účtovný doklad?
Áno určite je účtovný doklad, zobrazuje pohyb peňazí vo firemnej pokladni.
Teraz si mi trocha nahral na smeč- ak budem písať na VPD vyplatené TESCO, načo vlastne vypisujem ten VPD a rovno len nelepím bločky?
evina
11.09.07,18:34
Toto nie je príliš vážna téma, aby som mal nejako zo sebou plieskať o zem.
Ozaj, je VPD účtovný doklad?

Aspoň si trocha podebatujeme o rôznych postojoch resp. názoroch, to mi na Porade už dosť dlho chýba:)...
ekopo
11.09.07,18:36
Tak je opäť na polemiku, čo znamená "označenie účastníkov". Podľa zákona o účtovníctve. Opäť budä dva výklady.
evina
11.09.07,18:36
mimotemy Keby toto mal byť naj-problém mojej práce , tak skáčem meter tridsať :rolleyes: , kiež by nebolo zapeklitejších prípadov, s ktorými za svet nevieme ani pohnúť . ... Prišla mi dnes dodávateľská faktúra, zaplatila som ju. Na svoj vlastný výdavkový doklad si idem písať do kolonky komu = "mne". .....teraz žartujem a už som tíííííííško. :)

Áno, lebo ty si bola tá, ktorá si z peňazí vybratých z firemnej pokladne /VOZD/ platila :)
betka
11.09.07,18:38
Vyplatené komu: osobe, človeku, kt. dám niečo do ruky.
ČO je tesco? PO. Kto koná v mene PO....znovu len nekaká figúrka, človek.....Tesco nie je kto ale čo....
ekopo
11.09.07,18:41
Betka nie "niečo", ale peniaze :D
evina
11.09.07,18:44
Betka nie "niečo", ale peniaze :D

Áno, ale ako dáš TESC-u peniaze? Kto je to?
ekopo
11.09.07,18:45
To snáď nie ;) , podľa mňa je to len názorový rozdiel. Aj to len mierny, lebo ani jedno z používaných riešení nemá dopad na daň.
A čo sa toho prijímateľa týka, koho uvádzaš ako prijímateľa na príjmový doklad, keď si samojediný podnikateľ dotuje pokladňu (napr. aby nemal mínus) ?
Veta nebola myslená doslovne. Tento prípad nie je úplne porovnateľný s VPD. Ale píšem tam meno, kto vložil hotovosť. Ozaj, eviduješ/neeviduješ vklad do podnikania v záväzkoch? Aj to bola debata.
ekopo
11.09.07,18:46
Áno, ale ako dáš TESC-u peniaze? Kto je to?
účastník
ekopo
11.09.07,18:46
dajte mi aj vydýchnuť
evina
11.09.07,18:48
účastník

Na VPD je vyplatené komu:D opäť sa pýtam kde to účastníkovi TESCO vyplatíš?., resp. skôr ako, ako ich od Teba TESCO prevezme?
evina
11.09.07,18:48
dajte mi aj vydýchnuť

To nie je také jednoduché :D:D...
ekopo
11.09.07,18:55
Označím účastníkov na účtovnom doklade (VPD): firma xy s.r.o a firma TESCO. Aby neprichádzalo k dohadom, tak navrhujem "vyplatené komu" nahradiť slovom "účastník". Existuje záväzný vzor PPD , VPD ? Nie. § 10 nehovorí : vyplatené komu ale označenie účastníkov
ekopo
11.09.07,18:56
To nie je také jednoduché :D:D...
popri tomto sa snažím robiť jedno PU (medzi odpoveďami dám zápis) a ešti mi tu bliká ICQ
evina
11.09.07,19:02
Označím účastníkov na účtovnom doklade (VPD): firma xy s.r.o a firma TESCO. Aby neprichádzalo k dohadom, tak navrhujem "vyplatené komu" nahradiť slovom "účastník". Existuje záväzný vzor PPD , VPD ? Nie. § 10 nehovorí : vyplatené komu ale označenie účastníkov

Občiansky zákonník:

§ 20
1/ Právne úkony právnickej osoby vo všetkých veciach robia tí, ktorí sú na to oprávnení zmluvou o zriadení právnickej osoby, zakladacou listinou alebo zákonom (štatutárne orgány).
2/ Za právnickú osobu môžu robiť právne úkony aj iní jej pracovníci alebo členovia, pokiaľ je to určené vo vnútorných predpisoch právnickej osoby alebo je to vzhľadom na ich pracovné zaradenie obvyklé. Ak tieto osoby prekročia svoje oprávnenie, vznikajú práva a povinnosti právnickej osobe, len pokiaľ sa právny úkon týka predmetu činnosti právnickej osoby a len vtedy, ak ide o prekročenie, o ktorom druhý účastník nemohol vedieť.

Obchodný zákonník:


DIEL IV Konanie podnikateľa



§ 13
1/ Ak je podnikateľ fyzická osoba, koná osobne alebo za neho koná zástupca. Právnická osoba koná štatutárnym orgánom alebo za ňu koná zástupca.
ekopo
11.09.07,19:04
Prečo si myslíš, že to nie je porovnateľné ? Veď je to podľa mňa úplne to isté. Podnikateľ vloží peniaze - dáš jeho meno, že vložil. Vyberie peniaze - tak isto. Ak ich nevybral na osobnú spotrebu, je v prílohe bloček, že načo. (A ja to píšem do účelu za pomlčku: Nákup - TESCO).

Mýslim preto že je to neporovnateľné, že pri VPD v tomto prípade vstupuje do hry ďaľší subjekt TESCO (za túto propagáciu by nám mohlo poslať nejaké 1.000,- SK poukážky), ako si spomenul podnikateľ "sám sebe" dá peniaze.
evina
11.09.07,19:07
Mýslim preto že je to neporovnateľné, že pri VPD v tomto prípade vstupuje do hry ďaľší subjekt TESCO (za túto propagáciu by nám mohlo poslať nejaké 1.000,- SK poukážky), ako si spomenul podnikateľ "sám sebe" dá peniaze.

Nie nedá sám sebe peniaze v pravom slova zmysle, ak Ti to najviac prekáže, ale podnikateľ použije zo svojej firemnej pokladne peniaze /akokeby vybral/ a tými platí v Tescu, t.j. on je tá konkrétna osoba, ktorá ich použije. Ty ako účtovník máš vzťah medzi firemnou pokladňou a podnikateľom :D:D...a nie s TESCom...
ekopo
11.09.07,19:12
A ešte vyplňujete na VPD aj por.č v denníku a stĺpec č. ? Aj tu by sme mali rozvinúť debatu, pretože je to veľmi dôležité. A mám tam ešte niečo také že "prílohy" vedľa dátumu
evina
11.09.07,19:13
A ešte vyplňujete na VPD aj por.č v denníku a stĺpec č. ? Aj tu by sme mali rozvinúť debatu, pretože je to veľmi dôležité.

Áno:)
ekopo
11.09.07,19:14
Ja nie. :mee:
evina
11.09.07,19:17
Pre toto sa za socíku účtovalo oveľa ľahšie. Mal si zákon, ktorý platil 20 rokov, na každú problematickú vetu bola ešte vykonávacia vyhláška, kde bolo doriešené v postate všetko - aj náležitosti a spôsob vypĺňania VPD. ...
No ale to by ma vôbec ani trochu nebavilo, žiadne vzrúšo:D. Jedine čo by mňa osobne veľmi v tom čase rozrušovalo /za socíku som sa venovala zahraničnému obchodu:rolleyes:/ je ručné vedenia účtovníctva na kartách...tak to neviem ako by som zvládla to úhľadné vpisovanie do kariet:)
evina
11.09.07,19:19
Ja nie. :mee:

ja zaúčtovanie mám vytlačené priamo softom:) a položku denníka dopíšem ručne :mee:
ekopo
11.09.07,19:24
Ja nie (mám vlastné VPD a toto som tam radšej nedal :D ). Ale mám číslo účtovného dokladu zhodné s číslom v účtovných knihách, takže s identifikáciou nie je problém.
Mám to podobne, len nemám "vyplatené komu". Mám tam "poznámka" a tam uvádzam druhého účastníka. A vidím, že k niečomu som dospel v debate, zmením to na účastník. Ano č.dokladu stačí, aj to mám tak
evina
11.09.07,19:27
Mám to podobne, len nemám "vyplatené komu". Mám tam "poznámka" a tam uvádzam druhého účastníka. A vidím, že k niečomu som dospel v debate, zmením to na účastník. Ano č.dokladu stačí, aj to mám tak
:D
evina
11.09.07,19:37
Doplním si tam kolonku "účastník"

Účastník podľa prílohy:rolleyes: a prilepíš blok z Tesca...
ekopo
11.09.07,19:39
Účastník podľa prílohy:rolleyes: a prilepíš blok z Tesca...
Som zvyknutý písať do terajších "poznámok" TESCO. Mám na to dôvody. A mám "označiť" účastníkov.
evina
11.09.07,19:41
Som zvyknutý písať do terajších "poznámok" TESCO. Mám na to dôvody. A mám "označiť" účastníkov.

No mierila som na to, že meníš vyplatené komu : TESCO zmeniť na účastník..... tak som sa Ti to len snažila vylepšiť :D
abel
11.09.07,19:44
Čítala som len prvé dve strany z tejto témy, ale hneď ma napadla poznámka daňovej kontrolórky pri daňovej kontrole spred 15 rokov, keď som aj ja písala do kolónky vyplatené komu napr. Jožko Mrkvička a mala som priložený doklad z Tesca. Spýtala sa (samozrejme trošku ironicky): Som zvedavá, či ten Jožko Mrkvička priznal tento príjem... Takže odvtedy píšem firmu, ktorá je na priloženom doklade, ale prikláňam sa k tomu, že 50 : 50.
betka
11.09.07,19:45
Priložím svoj výtvor na chvílu sem (potom vymažem). Doplním si tam kolonku "účastník"

A máme Ťa. Nevedela som, že si IVan :D:D:D
ekopo
11.09.07,19:45
No mierila som na to, že meníš vyplatené komu : TESCO zmeniť na účastník..... tak som sa Ti to len snažila vylepšiť :D
Asi tam dám aj takú fixnú poznámku.:) :) :)
ekopo
11.09.07,19:47
A máme Ťa. Nevedela som, že si IVan :D:D:D
Ďosť poraďákov to vie. A viem že to bolo na PDF. Nemám sa prečo skrývať za pseudo. A Ty tiež nie si Betka :D
evina
11.09.07,19:48
Čítala som len prvé dve strany z tejto témy, ale hneď ma napadla poznámka daňovej kontrolórky pri daňovej kontrole spred 15 rokov, keď som aj ja písala do kolónky vyplatené komu napr. príjJožko Mrkvička a mala som priložený doklad z Tesca. Spýtala sa (samozrejme trošku ironicky): Som zvedavá, či ten Jožko Mrkvička priznal tento príjem... Takže odvtedy píšem firmu, ktorá je na priloženom doklade, ale prikláňam sa k tomu, že 50 : 50.

No ešteže to bolo pred 15 rokmi :D:D
Lebo neviem aký príjem mala na mysli či s iróniou alebo bez irońie, keď išlo o preplatený výdavok Jožkovi Mrkvičkovi......ešteže sa to neopýtala mňa:D
evina
11.09.07,19:50
A máme Ťa. Nevedela som, že si IVan :D:D:D

No to mňa ani vo sne nenapadlo si toto všimnúť, poctivo som sledovala toho účastníka :D:D:D
ekopo
11.09.07,19:52
OK dobre po dlhej dobe "pokecali". Dobrú noc všetkým
betka
12.09.07,01:37
Márnosť šediny. To ste fakt kecali až tak dlho? Prevraciam sa v posteli už asi hodinu. Až kým som si tu nesadla a neprenesiem takúto blbosť na Vás. (poznámka: ešte som nebola na Porade sama ako člen o takomto čase :D :D )
Rozmýšľam nad týmto.

Bola som "múdra", keď som povedala vyplatené komu: človek...
Teraz sa pýtam.
1. Učtujem tržbu cez pokladňu
Prijaté od: Tržba cez pokladňu?
....
....
2. ďalšia podotázka. Kaˇždý deń zoberie podnikateľ PP - tržbu, účtujete vyplatené kumu: podnikateľovi odvod PP každý deň, alebo až keď sa Vám nazbiera napr. 200 tis.Sk a idete to vlotiť do banky (???).
evina
12.09.07,05:27
Márnosť šediny. To ste fakt kecali až tak dlho? Prevraciam sa v posteli už asi hodinu. Až kým som si tu nesadla a neprenesiem takúto blbosť na Vás. (poznámka: ešte som nebola na Porade sama ako člen o takomto čase :D :D )
Rozmýšľam nad týmto.

Bola som "múdra", keď som povedala vyplatené komu: človek...
Teraz sa pýtam.
1. Učtujem tržbu cez pokladňu
Prijaté od: Tržba cez pokladňu?

Prijaté peniaze od podnikateľa do pokladne, ako aj je pravda - on urobí uzávierku vyberie peniaze a "vloží" ich do firmnej pokladne
....
....
2. ďalšia podotázka. Kaˇždý deń zoberie podnikateľ PP - tržbu, účtujete vyplatené kumu: podnikateľovi odvod PP každý deň, alebo až keď sa Vám nazbiera napr. 200 tis.Sk a idete to vlotiť do banky (???).
neviem , čo je PP:D, Ak myslíš peniaze z RK, tak ich vložím do pokladne /ja ovšem účtujem tržbu mesačne/ a na účet podľa skutočností vo výpise. Ale tu fakt neviem, či sme sa pochopili...



.
bepo
12.09.07,05:45
Áno, ale ako dáš TESC-u peniaze? Kto je to?

ČO je tesco? PO. Kto koná v mene PO....znovu len nekaká figúrka, človek....
Tak sme na to došli a sedí to, TESCO je nekakajúca figúrka :D
betka
12.09.07,06:57
To Evina:
Pochopili. (PP penažné prostriedky).
Lebo niekedy tam mám horibilné sumy. (čo aj sú, kým ich neodnesie...)
ďakujem
aktark
26.09.07,08:32
Oneskorená reakcia, ale predsa: ak pokladník vyplatí osobe z firmy, ktorá ide pre firmu nakupovať "čosi" napr. do toho TESCA 10.000,-Sk radšej nech vypíše VPD a účastníkmi účtovného prípadu sú pokladník a osoba z firmy, ktorá prevzala peniaze na plánovaný nákup, lebo ak by táto osoba nepodpísala prevzatie, mohla by odtajiť prijatie týchto peňazí a pokladníčka by mala problém, a navyše hodinu po odchode tejto osoby bez vyhotovenia VPD a jej podpisu by pokladníčke "nesedela" pokladňa. Ak táto osoba vykoná nákup - pre zjednodušenie za rovných 10.000,- dá pokladníčke doklad o nákupe, ktorý má od dodávateľa (napr. TESCO) a pokladníčka na podklade tohto dokladu, pôvodného VPD a interného účt. dokladu, ktorý si vyhotoví pri tejto príležitosti tento výdavok z pokladne zaúčtuje ako daňovo uznateľný. Toto je dosť alibistický postup ale reálny, nie vo všetkých firmách sa všetci poznajú a dôverujú, ale je to aj správne z účtovného hľadiska účtovnej jednotky. V praxi sa to však robí jednoduchšie, ale pokladníčky by si mali dávať pozor,kedy výdavok z pokladne zaúčtujú a kedy ho "preúčtujú" za daňový, nie ani tak z dôvodu daň. kontroly, ale seba samej. Ak sa vypláca hotovosť dodávateľovi, ktorý je napr. osobne v pokladni firmy, tak sa tam ako účastníci konania napíču pokladník a osoba za dodávateľa, predsa podkladom k VPD je napr. faktúra, doklad z ERP, zmluva a pod, kde je uvedený dodávateľ a odberateľ a celý účtovný prípad je jasný každému.
Johanka
26.09.07,08:46
Ak sa vypláca hotovosť dodávateľovi, ktorý je napr. osobne v pokladni firmy, tak sa tam ako účastníci konania napíču pokladník a osoba za dodávateľa, predsa podkladom k VPD je napr. faktúra, doklad z ERP, zmluva a pod, kde je uvedený dodávateľ a odberateľ a celý účtovný prípad je jasný každému.
mimotemy Myslím, že autor príspevku práve vyhral súťaž o preklep roka :D .
Prue
28.09.07,01:59
Možné riešenie pre tých, ktorý uvádzajú na VPD "vyplatené komu - Tesco", uvádza vo svojej publikácii praktický sprievodca jednoduchým účtovníctvom profesorka Amália Spitzová, v ukážke vyplnenia účtovného dokladu, ktorý je aj daňovým dokladom v kolonke "podpis príjemcu: príloha - blok ERP".
A už netreba naháňať pokladníkov z Tesca a nútiť ich k podpisu :-)
lenkalopuchova
28.09.07,06:45
Podľa mňa je prvom rade rozdiel, či sa jedná o jednoduchého živnostníka, ktorý si s financiami gazduje sám, alebo o firmu, kde sa financie vydávajú rôznym zamestnancom. Keď si živnostník vedie doklady sám, zvyčajne si na doklad píše firmu kde tie peniažky nechal. Nikto mu to nemôže brať za chybu, ale ... keď v práci niekomu vydávam peniaze, či už zálohu na nákup alebo vyúčtovávam nákup, tak si vypisujem do kolónky vyplatené komu ... zásadne pracovníka, ktorý peniaze prevzal a zároveň mi ho aj podpíše. Mňa pri vyúčtovaní v podstate nezaujíma kde ich minul, v ktorej predajni, ale účel.
evina
28.09.07,07:41
Možné riešenie pre tých, ktorý uvádzajú na VPD "vyplatené komu - Tesco", uvádza vo svojej publikácii praktický sprievodca jednoduchým účtovníctvom profesorka Amália Spitzová, v ukážke vyplnenia účtovného dokladu, ktorý je aj daňovým dokladom v kolonke "podpis príjemcu: príloha - blok ERP".
A už netreba naháňať pokladníkov z Tesca a nútiť ich k podpisu :-)

V príspevkoch to bolo spomenuté - práve, aby sme nenútili k podpisu pokladníkov v TESC-u, tak na VPD
píšeme pracovníka, konateľa, živnostníka..., ktorý nákup v TESC-u uskutočnil.

Takýto návod, ale vrátane uvádzania osoby, ktorý tie peniaze platila tu aj dával Andrej rv
Denda
28.09.07,08:01
V tejto téme môže mať každý pravdu ak vie, čo je pre danú účtovnú jednotku účtovným dokladom.