cetris
11.09.07,17:56
Slovenský prepravca vykoná prepravu tovaru na území Slovenska ako súčasť intrakomunitárnej prepravy z Talianska na Slovensko. Prepravu fakturuje odberateľovi mimo EÚ do tretej krajiny. Podlieha prepava DPH?
betka
11.09.07,18:01
Podľa mňa málo info:

Základné pravidlo: miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva - 15/3

1. Ak sa jedná o prepravu z Talianska na Slovensko-16/1,2
podľa 16/1 - je miestom dodania miesto, kde sa preprava tovaru začína. (prvá veta)

2. Ak sa preprava vykonáva pre zákazníka, kt. je registrovaný pre daň v inom ČŠ ako je ČŠ, kde sa preprava začína-je miestom dodania ČS, kt. pridelil zákazníkovi IČ DPH, teda, kde je registrovaný (druhá veta)

Usek, kt. je mimo tuzemska a mimo EU, je mimo rozsahu DPH. Par.47/6.
emgeton
11.09.07,18:17
Slovenský prepravca vykoná prepravu tovaru na území Slovenska ako súčasť intrakomunitárnej prepravy z Talianska na Slovensko. Prepravu fakturuje odberateľovi mimo EÚ do tretej krajiny. Podlieha prepava DPH?



Podľa mňa málo info:

Základné pravidlo: základným pravidlom je §15/1, všetko ostatné sú výnimky .

miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva - 15/3

1. Ak sa jedná o prepravu z Talianska na Slovensko-16/1,2
podľa 16/1 - je miestom dodania miesto, kde sa preprava tovaru začína. (prvá veta) ANO

2. Ak sa preprava vykonáva pre zákazníka, kt. je registrovaný pre daň v inom ČŠ ako je ČŠ, kde sa preprava začína-je miestom dodania ČS, kt. pridelil zákazníkovi IČ DPH, teda, kde je registrovaný (druhá veta) ANO


Usek, kt. je mimo tuzemska a mimo EU, je mimo rozsahu DPH. Par.47/6.



Z betkinej analýzy vyplýva, že miestom dodania tejto prepravnej služby je Taliansko ( miesto, kde sa preprava tovaru začína ) pretože podľa dostupných informácii odberateľ z tretieho štátu nie je v EU identifikovaný pre DPH. Pre dodávateľa služby je potrebné vedieť preukázať, že sa jedná o súčasť intrakomunitárnej prepravy tovaru (pre kontrolu zo strany slov. DU). Zároveň však mu vzniká povinnosť registrácie k DPH v Taliansku ( na tento účel doporučujem preštudovať ich zákon o DPH).

Takže odpoveď na pôvodnú otázku:

V zmysle zák. 222/2004 nie je spomínaná preprava predmetom dane na Slovensku. Po určení miesta dodania služby však vieme, že je predmetom dane v Taliansku.
Soňula
12.09.07,06:29
Ja by som si dovolila ohľadom prepravy napísať jednu otázku, na ktorú niak nemôžem najsť jednoznačnú odpoveď:
Živnostník vodič nakl.voz. nestíhol prepraviť náklad z ČR do SR. Na základe jeho objednávky/je platca DPH/ ponúkol prepravu českej firme/ je platca DPH/, ktorá túto prepravu vykonala. Prišla fa od českej firmy samozrejme bez DPH. Je živnostník povinny túto prepravu samozdaniť?
Vopred ďakujem.
emgeton
12.09.07,06:43
Ja by som si dovolila ohľadom prepravy napísať jednu otázku, na ktorú niak nemôžem najsť jednoznačnú odpoveď:
Živnostník vodič nakl.voz. nestíhol prepraviť náklad z ČR do SR. Na základe jeho objednávky/je platca DPH/ ponúkol prepravu českej firme/ je platca DPH/, ktorá túto prepravu vykonala. Prišla fa od českej firmy samozrejme bez DPH. Je živnostník povinny túto prepravu samozdaniť?
Vopred ďakujem.

V zmysle §69/2 je slov. dopravca osobou platiť daň, teda je povinný vykonať samozdanenie.
Peterka
12.09.07,06:47
Ja by som si dovolila ohľadom prepravy napísať jednu otázku, na ktorú niak nemôžem najsť jednoznačnú odpoveď:
Živnostník vodič nakl.voz. nestíhol prepraviť náklad z ČR do SR. Na základe jeho objednávky/je platca DPH/ ponúkol prepravu českej firme/ je platca DPH/, ktorá túto prepravu vykonala. Prišla fa od českej firmy samozrejme bez DPH. Je živnostník povinny túto prepravu samozdaniť?
Vopred ďakujem.
Platí:

§ 16
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.
z uvedeného vyplýva áno
Soňula
12.09.07,07:28
Emgeton, Peterka dík. Som rada, že som konečne tento "problém" s Vašou pomocou vyriešila.