Sabina 1
12.09.07,10:34
Ahoje poradáči, potreboval som poradiť! Fyzická osoba podnikateľ podniká v oblasti dopravy v SR, je plaiteľom DPH dostane objednávku z Nemecka na prepravu tovaru z Talianska do Rakúska. Doprava sa začína v Taliansku, skončí v Rakúsku. Ako je s DPH? Objednávateľ je z iného členského štátu? Ďakujem, Sabina:confused:
DušanČ
12.09.07,09:09
Podľa § 15, ods. 3 je miestom dodania prepravných služieb miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva s výnimkou podľa § 16, ods. 1. Ak je nemecký odberateľ identifikovaný pre daň v Nemecku, platí tu táto výnimka podľa § 16, ods. 1 teda miestom dodania štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ pre daň, v danom prípade Nemecko. Fakturuješ teda bez DPH, služba sa zdaňuje v Nemecku.
Sabina 1
18.09.07,14:54
Ahoj DušanČ, ďakujem za perfektnú radu. Sabina
emgeton
18.09.07,17:45
Skúste vyhľadávanie. Tu na porade je perfektná tabuľka od Mušky, kde sú riešené všetky prípady prepravy medzi čl. štátmi EU.
Vladimír Ozimý
19.09.07,04:55
čo je definované v par. 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

nie je definované že odberateľ musí byť z krajiny kde sa preprava vykonáva alebo končí...to jest je identifikovaný pre daň v inej krajine ako je krajina kde sa preprava začína to jest by som preniesol daňovú povinnosť podľa par. 16 ods 1...pripájam tabuľku...
Infarkt
25.09.07,13:53
čo je definované v par. 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

nie je definované že odberateľ musí byť z krajiny kde sa preprava vykonáva alebo končí...to jest je identifikovaný pre daň v inej krajine ako je krajina kde sa preprava začína to jest by som preniesol daňovú povinnosť podľa par. 16 ods 1...pripájam tabuľku...

Jedna otázočka k tej priloženej tabuľke...len pre istotu, či tomu dobre rozumiem...

1. Ja, platca DPH vykonam prepravu do ČR, firme so sídlom v ČR, ktorá nie v ČR platcom DPH...faktúrujem s DPH...ano-nie?

2. Ja, platca DPH vykonám prepravu do ČR pre firmu so sídlom v ČR, ktorá je registrovaná v ČR platcom DPH...faktúrujem bez DPH...ano-nie?

3. Ja, platca DPH vykonam prepravu do ČR pre firmu so sídlom v SR, ktorá je v SR platcom DPH...faktúrujem s DPH...ano-nie?

4. Ja, platca DPH vykonám prepravu do ČR pre firmu so sídlom v SR, ktorá nie v SR platcom DPH...faktúrujem s DPH...ano-nie?


Za odpovede vopred velikánske DÍKES ;)
mandula
26.09.07,21:52
Pre Infarkt:
ak tvoja otázka sa týka medzinárodnej prepravy tovaru medzi členskými štátmi EU, tak potom:

otázka č. 1: ak firma z ČR nie je platcom DPH v ČR, tak miesto dodania služby je v štáte, kde sa preprava tovaru začína, osoba povinná platiť daň je dopravca, vzniká mu registračná a odvodová povinnosť v danom štáte, faktúru vystavuje s DPH daného štátu

otázka č. 2: faktúruješ bez DPH, miesto dodania služby je ČR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa

otázka č. 3: faktúruješ s DPH SR, miesto dodania služby je SR

otázka č. 4: ak preprava tovaru začína v SR, tak s DPH SR, ak preprava tovaru začína v inom členskom štáte EU, tak detto ako pri otázke č. 1
Infarkt
27.09.07,05:39
Pre Infarkt:
ak tvoja otázka sa týka medzinárodnej prepravy tovaru medzi členskými štátmi EU, tak potom:

otázka č. 1: ak firma z ČR nie je platcom DPH v ČR, tak miesto dodania služby je v štáte, kde sa preprava tovaru začína, osoba povinná platiť daň je dopravca, vzniká mu registračná a odvodová povinnosť v danom štáte, faktúru vystavuje s DPH daného štátu

otázka č. 2: faktúruješ bez DPH, miesto dodania služby je ČR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa

otázka č. 3: faktúruješ s DPH SR, miesto dodania služby je SR

otázka č. 4: ak preprava tovaru začína v SR, tak s DPH SR, ak preprava tovaru začína v inom členskom štáte EU, tak detto ako pri otázke č. 1

Veľká vďaka...ocenil som ;)

Takže toto sa týka len tovaru... a čo preprava osôb ?
Roxy
02.01.08,19:03
čo je definované v par. 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

nie je definované že odberateľ musí byť z krajiny kde sa preprava vykonáva alebo končí...to jest je identifikovaný pre daň v inej krajine ako je krajina kde sa preprava začína to jest by som preniesol daňovú povinnosť podľa par. 16 ods 1...pripájam tabuľku...
tá tabuľka je super, poprosím však ešte o vysvetlenie, čo znamená označenie EU 1 a 2 DIČ - osoba registrovaná v čl. štáte 1 a 2. Čo je myslené tými číslami?
mandula
02.01.08,19:35
tá tabuľka je super, poprosím však ešte o vysvetlenie, čo znamená označenie EU 1 a 2 DIČ - osoba registrovaná v čl. štáte 1 a 2. Čo je myslené tými číslami?

EU 1 - jeden členský štát EU (teda nie Slovensko)
EU 2 - druhý členský štát EU (teda nie Slovensko a nie EU 1)
IČ DPH EU 1 - odberateľ-platiteľ DPH v jednom čl.štáte EU
IČ DPH EU 2 - odberateľ-platiteľ DPH v druhom čl.štáte EU
čiže preprava z EU 1 do EU 2, IČ DPH EU 2: napr. preprava z Nemecka do Talianska, pre odberateľa identifikovaného pre DPH v Taliansku atď.
Rozalka
02.01.08,19:57
tá tabuľka je super, poprosím však ešte o vysvetlenie, čo znamená označenie EU 1 a 2 DIČ - osoba registrovaná v čl. štáte 1 a 2. Čo je myslené tými číslami?
Ja používam takúto - snáď jednoduchšiu - tabuľku.
Roxy
06.01.08,21:06
Díky, díky, už v tom mám jasno /dúfam :-}/. V podstate som to takto robila /preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným DIČ DPH - fakturovala som bez dane/ ale zrejme som to zle uviedla vo výkaze DPH - nasmerovala som to do riadku 14- dodanie tovarov a služieb do štátov EÚ /§43/ a zrejme to malo byť v riadku N - oslobodené plnenia. A v tom prípade sa tam hovorí o koeficientovaní, čo je pre mňa ďalší oriešok... Môžem poprosiť múdrych ľudí o vysletlenie?
danushka
06.01.08,21:26
Díky, díky, už v tom mám jasno /dúfam :-}/. V podstate som to takto robila /preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným DIČ DPH - fakturovala som bez dane/ ale zrejme som to zle uviedla vo výkaze DPH - nasmerovala som to do riadku 14- dodanie tovarov a služieb do štátov EÚ /§43/ a zrejme to malo byť v riadku N - oslobodené plnenia. A v tom prípade sa tam hovorí o koeficientovaní, čo je pre mňa ďalší oriešok... Môžem poprosiť múdrych ľudí o vysletlenie?
Roxy, pozri si zákon o DPH §50 - Pomerné odpočítanie dane, keď si to pozorne prečítaš, až taký oriešok to nebude.
mandula
06.01.08,21:29
Díky, díky, už v tom mám jasno /dúfam :-}/. V podstate som to takto robila /preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným DIČ DPH - fakturovala som bez dane/ ale zrejme som to zle uviedla vo výkaze DPH - nasmerovala som to do riadku 14- dodanie tovarov a služieb do štátov EÚ /§43/ a zrejme to malo byť v riadku N - oslobodené plnenia. A v tom prípade sa tam hovorí o koeficientovaní, čo je pre mňa ďalší oriešok... Môžem poprosiť múdrych ľudí o vysletlenie?

preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným IČ DPH D - miesto dodania tejto služby podľa § 16 ods. 1 zákona č. 222/2004 je Nemecko, a práve preto do daňového priznania dph nevstupuje. Nejedná sa o službu oslobodenú od dph (a teda žiadne koeficientovanie) ale o službu s miestom plnenia v zahraničí!
danushka
06.01.08,21:33
Roxi, ešte si prečítaj aj toto, možno v tom bedeš mať ešte viac jasnejšie, je to v princípe to, čo Ti priložila Rozalka v tabuľke:). A neboj sa, s Poradou to ide...

1. medzi Skovákom so slovenským IČ DPH a subjektom z iného štátu únie, ktorý nám poskytne IČ DPH na Slovensku nie je žiadny rozdiel,
2. registrácia DPH sa musí overiť. Ak niekto poskytne IČ, to ešte nemusí znamenať, že je registrovaný na DPH. Overuje sa na internetovej stránke daňového riaditeľstva :www.drsr.sk, záložka Dane, riadok Overovanie DIČ DPH v SR a EÚ (vyberie sa príslušný štát),
3. medzinárodnou prepravou sa po vstupe do EÚ chápe iba preprava z a do štátov mimo EÚ, tzv. tretí štát.

1.Preprava na Slovensku (začiatok aj koniec prepravy je na Slovensku)
- pre akéhokoľvek odberateľa (bez ohľadu na to, či má elebo nemá IČ DPH) fakturujeme vždy s DPH 19%

2. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok na Slovensku koniec v inom štáte EÚ)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku alebo nemá IČ DPH fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska) fakturujeme bez DPH - povinnosť platiť daň prechádza na odberateľa - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte IČ DPH)

3. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok mimo Slovenska)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku , fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska), fakturujeme bez DPH - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte kde je IČ DPH)
- odberateľ nemá IČ DPH - vznikne nám povinnosť registrovať sa na DPH v štáte, kde preprava začína a fakturovať so sadzbou DPH platnou v príslušnom štáte
- do tejto kategórie prepráv patrí aj preprava z členského štátu EÚ do iného štátu EÚ cez nečlenský štát - platia všetky vyššie uvedené zrážky pod bodom 3 - tzn. posudzuje sa IČ DPH odberateľa

4. Preprava z a do tretieho štátu
- jedná sa o medzinárodnú prepravu (s vyclením a prepustením tovaru v mieste nakládky, resp. vykládky) je oslobodená od DPH, aj keď fakturujeme len slovenský úsek alebo časť prepravy - z prepravného dokladu musí byť jasné, že sa jedná o medzinárodnú prepravu - § 47 a 48
- tranzit cez viac štátov EÚ, ale preprava z tretieho štátu cez štáty EÚ do tretieho štátu oslobodená od DPH (na nákladnom liste na začiatku prepravy bude pečiatka colnice a na konci taktiež, musí byť jasné, že ide o režim tranzit) - § 47 a 48

5. Služby v colnom sklade
- priamo spojené s vývozom do tretieho štátu oslobodené od DPH - § 47
- poskytnuté pri dovoze tovaru a ak ich hodnota je zahrnutá do základu dane na dovoze sú oslobodené podľa § 48, ak nie sú zahrnuté do základu dane na dovoze podliehajú dani 19%

6. Ručenie za colný dlh pri dovoze tovaru
- oslobodené od DPH podľa § 39 odst. 1 písm. b zákona o DPH
Roxy
07.01.08,19:08
Musím povedať, že bez porady by som si asi ozaj nevedela dať rady. ďakujem Vám, baby, myslím, že máte zas o nejaký ten dobrý skutok viac. Dosť sa mi rozvidnelo, keď som si prečítala vysvetlenie od Manduly /služba s plnením v zahraničí/ a Danushkin podrobný výklad. Riešenie mojej dilemy teda spočíva v tom, že do DPH preprava do EÚ /samozrejme len ak mám overené DIČ odberateľa/ vôbec nejde, je tak? Danushka, začala som čítať ten paragraf 50, ako si mi radila, ale oveľa múdrejšia nie som /viem sa pri čítaní zákonov riadne zamotať/, ale keďže ste ma upokojili, že sa to na môj prípad nevzťahuje, nechla som to tak. Veď existuje toľko iných vecí, ktoré treba riešiť, však? Takže ďakujem nastokrát a určite sa nelúčim...
andreaS
14.07.08,11:45
rovnako ocenujem vynikajuce pomocky v prilozenych suboroch!

Len ako obycajne, tak sa mi musi vyvrbit cosi extra.

Slovensky prepravca uskutocnil prepravu tovaru z Polska na Slovensko (priamo dovezene do sidla firmy, nie na colnicu). Tento tovar putuje dalej na ukrajinu, ale to uz tento prepravca neprepravuje. Odvolavaju sa na zakon 222/2004, konkretne §47 ods 6 a §18 ods 2. Som z toho uz total magor, pretoze podla prilozenych tabuliek mi z toho vychadza fakturacia so slovenskou DPH, ale prispevok od danushka naznacuje fakturaciu s oslobodenim.

Ako spravne postupovat?
Monika Kováčová
14.07.08,11:59
V prípade, že budeš mať doklad, ktorý dokazuje skutočnosť, že tovar bol na Ukrajinu vyvezený (napr. kópia JCD), tak skutočne ide o oslobodenie od DPH pri dovoze/vývoze tovaru.
andreaS
14.07.08,12:08
plati to aj ked tento prepravca odovzdal tovar v Presove? dalej uz na ukrajinu pojde iny prepravca.
Monika Kováčová
14.07.08,12:21
plati to aj ked tento prepravca odovzdal tovar v Presove? dalej uz na ukrajinu pojde iny prepravca.
áno, pokiaľ máš kópiu JCD, ak nemáš, musíš fakturovať s DPH
andreaS
14.07.08,12:23
veeeeelmo pekne dakujem :)
biba187
15.07.08,16:53
prosím o radu, došlá tuzemská faktúra fakturuje medzinárodné prepravné oslobodené od DPH zak. 222/2004 par. 47 vývoz služieb je to do Ruska. Neviem si rady ako to zaúčtovať do evidencie DPH. Medzi odpočítanie dane asi nič keď bez DPH dať to do zdaniteľných obchodov par. 47 t alebo 46,48 s alebo do par. 15, 16 oslobodené plnenia, poraďte skúsenejší prosím.
biba187
15.07.08,17:35
nikto mi nevie poradiť ?
optimistka
15.07.08,17:49
takáto fa nemá riadok v DP DPH a pokiaľ dobre čítam § 70 zákona o DPH neeviduje sa to ani v evidencii pre účely dph.
Pokiaľ by to bola vaša vystavená fa, tak ide do r. 15 DP
biba187
15.07.08,19:14
ďakujem Vám skúsenejším za odpovede, aj ja som si to tak myslela, ale pre istotu som sa spýtala, viac hláv viac rozumu, ďakujem a vážim si toho.:)
toni
04.12.08,15:20
Viete mi poradiť?
Prepravujeme tovar pre odberateľa XY z EU / IČ DPH EU /. Tovar je majetkom f. XY, prevezieme na Slovensku z mesta A do mesta B . Viem, že v meste B sa tovar opracuje a pokračuje ďalej pre toho istého odberateľa XY do EU. Ako je to s DPH.
optimistka
04.12.08,15:32
zdanenie prepravných služieb upravuje § 15 v nadväznosti na § 16 zákona o dph, preprava objednaná pod ič dph iným ako je miesto začatia prepravy je oslobodená od dph a daňová povinnosť sa prenáša na objednávatea prepravy, osobu identifikovanú pre dph v inom členskom štáte, táto osoba je osobou povinnou platiť dph, vystavíš fa a na nej uvedieš odkaz-osobou povinou platiť daň je príjemca služby, v dp dph to neuvádzaš nie je na to riadok.
tento istý postup sa použije aj pri faktúre za opracovanie, práce na hnuteľnom hmotnom majetku sa tiež zdaňujú v krajine pod ktorým ič dph bola objednaná
toni
04.12.08,15:55
Ďakujem
Odkaz - osobou povinou patiť daň je príjemca služby, ktorý § treba použiť
optimistka
04.12.08,16:06
tá formulka je presne uvedená v cca § 72 ?? /neviem presne, nemám prisebe zákon/ ale názov by mal mať - faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu, tam sú uvedené náležitosti, bd uvedieš to zložité - odkaz na smernicu .... ale stačí, uviesť to čo som napísala v mojom predchádzajúcom príspevku
Monika Kováčová
04.12.08,16:37
Ďakujem
Odkaz - osobou povinou patiť daň je príjemca služby, ktorý § treba použiť
V zmysle Zákona č. 222/2004 o DPH § 16 ods. 1 je miesto dodania prepravnej služby iný členský štát EÚ
renix1
20.12.09,18:10
prosím o radu, začala som účtovať medzinár. prepravu a mám prijatú fa z Rakúska za pripoistenie CMR a neviem či to mám samozdaniť. prosím kto má skúsenosť s prepravou pomôžte.
Je tam veta:Tax-free transport according to VAT-Law to or from a non-Member State.
Je to súrne ďakujem.
renix1
30.12.09,16:36
prosím o radu, začala som účtovať medzinár. prepravu a mám prijatú fa z Rakúska za pripoistenie CMR a neviem či to mám samozdaniť. prosím kto má skúsenosť s prepravou pomôžte.
Je tam veta:Tax-free transport according to VAT-Law to or from a non-Member State.
Je to súrne ďakujem.

posúvam
danushka
30.12.09,17:42
Z takejto odvolávky nie je jasné, či daná služba je oslobodená v Rakúsku.
Podľa všetkého by mala byť.
Usudzujem, že by sme sa mali riadiť našim § 37 zákona o DPH, kde sa jedná o oslobodené plnenie.
Navyše, ak by bola povinnosť dodaniť túto službu, mal odosielateľ FA dať jednoznačnú odvolávku na ich zákon o DPH.

Môj názor : nepodlieha samozdaneniu.
Bola by som rada, keby to ešte niekto skúsenejší potvrdil.
olarac
07.01.10,06:50
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu: tie tabuľky, ktoré uvádzate sú fajn, ale riadia sa zákonom do 31.12.09. Viete mi poradiť, kde by som našla takúto tabuľku platnú od 01.01.2010, asi tam bude nejaká zmena. Veľmi pekne ďakujem :)
danushka
14.01.10,10:03
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu: tie tabuľky, ktoré uvádzate sú fajn, ale riadia sa zákonom do 31.12.09. Viete mi poradiť, kde by som našla takúto tabuľku platnú od 01.01.2010, asi tam bude nejaká zmena. Veľmi pekne ďakujem :)
Olarac, doplnené zmeny súviasiace s dopravou a zák. o DPH od 1.1.1010 nájdeš tu http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html v príspevku č.4 :)
olarac
14.01.10,18:30
Olarac, doplnené zmeny súviasiace s dopravou a zák. o DPH od 1.1.1010 nájdeš tu http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html v príspevku č.4 :)

Ďakujem Danushka za pomoc
Jajina
31.01.10,18:10
Pri mojom učení sa postupov fakturácie vlastnej a špedičnej dopravy som vytvorila na niektoré príklady prehľadnú tabulku, ktorú prikladám.

Trochu som pôvodnú tabulku doplnila.
Jajina
06.02.10,14:36
Naši špeditéri používajú program na vyťažovanie aut z nemecka.
Za internetový prístup platíme štvrťročne na základe faktúr.
Na faktúre je len dátum vystavenia (v minulosti to bol dátum dodania) 8.1.2010 a v texte je : za obdobie 1.1.-31.3., dátum dodania opakovane poskytovaných služieb je posledný deň obdobia t.j. 31.3.
Faktúru som uhradila 20.1.2010
Dátum dodania pre mňa aj pre nemca by mal byť 20.1.2010
Neverím že od nich dostanem novú faktúru s dátumom dodania.
Keď sa preukážem dátumom úhrady-mohla by som daň zo samozdanenia odpočítať dňom úhrady?

Som síce mimotemy, ale ak ste dopraváci-špeditéri máte možno podobné faktúry :rolleyes:
Hytat
14.02.10,12:26
vysledok je spravny, teda bez DPH ale zdovodnenie sa mi zda nespravne. Mala si pouzit §15 ods 1., teda ak ide o zdanitelnu osobu z EU je miestom zdanitelneho plnenia jej sidlo a nie je dolezite, kde sa preprava zacina, ci konci
zuzana164
16.06.11,11:44
Dobrý deň, ospravedlnujem sa ak som mimo témy ale dosť mi to súri....
Slovenská firma - platca dph doviezol tovar z polska (stavebný materiál), nadobudnutie tovaru podľa §11 - riadok v dph 07 ? samozdaniť
ale z polska došla aj faktura za prepravu od prepravcu - to už su služby, tiež samozdaniť? a do ktorého riadku v dph?