NICOLETTA
12.09.07,12:58
Začínam s podvojným účtovníctvom a nie je mi jasné účtovanie KR.
Môžem zaúčtovať KR k čiast.úhr.pohľadávke v CM cez bankový účet?
Alebo to musím robiť cez interný doklad?

Môžem na BV napísať: 311/221
a následe pod to kr 563/311

Chcem si overiť informáciu, že na BV o kurzových rozdieloch neúčtujem.

A prečo to potom niektoré účtovné programy robia automatický? Pri úhrade sa automaticky naúčtujeKR.

Ďakujem za skorú odpoveď.
lili1
12.09.07,11:10
áno, účtuješ KR aj pri čiastočnej úhrade na bežnom účte 221. Účtovné programy automaticky vypočítajú kurzový rozdiel pri zadaní kurzu.
Kačena I.
12.09.07,11:12
Na BV sa KR neúčtujú. Program ti ich automaticky vypočíta, ale tiež si vyžiada infomáciu, kde má KR zapísať ( aspoň môj program tak robí). A ten doklad ti zapíše na uhradzanú faktúru a zaúčtuje.
NICOLETTA
12.09.07,11:15
Robím v programe OMEGA. Tiež maš ten?
Kačena I.
12.09.07,11:16
NIe, Sunsoft
NICOLETTA
12.09.07,11:18
Tak zatiaľ vďaka.
Môj program sa nepýta či to má zaúčtovať.

Je tu niekto kto má OMEGU - KROS?
Dianka
12.09.07,11:27
V Omege musíš účtovať cez zBV a automaticky ti to zaúčtuje kurzový rozdiel 563/311 s typom sumy X.
NICOLETTA
12.09.07,11:29
O.K, ale ten postup nie je správny. Na BV sa o KR neúčtuje.

Ako to teda ošetriť?
andreaS
12.09.07,11:39
Omega neuctuje KR na BU ale sama zauctuje KR na fakture. Ked si vyhodis pohyby na BU, tak nikde nebude zauctovany KR, ten bude zauctovany LEN pri danej fakture.

To je len postup Omegy, kt. uctuje KR pri uhradzani faktury. Skus si pozriet zID, ci tam nemas medzi nimi prave tie KR.

Dlho som nerobila v Omege, tak si nie som presne ista, ci vytvara aj tie zID. Alebo urobi cislo len zapis na zDF alebo zOF.
NICOLETTA
12.09.07,11:44
Mám teda vytvoriť interný doklad kde naúčtujem kurz.rozdiel a vo faktúre v záložke úhrady prepíšem doklad týkajúci sa zaúčtovania KR z B001-002-003 napr.na ID č.2?
andreaS
12.09.07,11:50
No ja necham program robit tak ako to robi. Nic neprepisujem.

Pozriem sa na to doma (momentalne nie som pri svojom pocitaci) a napisem. Ale aj tak mam pocit, ze omega vytvara na KR zID...
NICOLETTA
12.09.07,11:53
Vďaka za akékoľvek ďalšie informácie.
Dianka
12.09.07,11:57
Opakujem, Omega účtuje KR automaticky pri zaúčtovaní úhrady na výpise. Účtujem v Omege 4 roky. Máme povinný audit. Audítorka nemala nič proti tomu, prípadne si tento postup upravte v internej smernici. Skúste si zavolať na hotline programu Omega a informovať sa i tam.
skvrnka
13.09.07,12:53
Ja účtujem na BV príslušný kurzový rozdiel.
Neviem z akých ustanovení zákona o účtovníctve
alebo postupoch účtovania by mi malo vyplývať,
že kurzové rozdiely na BV nesmiem účtovať?
Prečo pri BV nemôže byť zápis 563 oproti 311, 321?
Dianka
13.09.07,13:18
Ja v tom nevidím žiaden problém, pretože sa účtuje oproti 3kovému účtu, oproti ktorému sa náklady majú účtovať. Až teraz mi došlo, že sa kolegyňa asi preto bojí, lebo počula resp.čítala, že na bankovom účte sa nesmie účtovať o nákladoch. Myslí sa tým napr. 501/221 - pri platení materiálu platobnou kartou. Najskôr treba zaúčtovať cez ID 501/335 a potom cez banku 335/221. My máme veľmi veľa dokladov platených platobnou kartou, som na to sama a bolo by nereálne aby som účtovala jeden doklad cez ID a ešte aj cez banku ďaľší zápis. Audítorka mi povedala, že sa nesmie účtovať náklad oproti 221. Keď som jej povedala, že to nebudem stíhať, povedala dobre, ale že si mám takéto účtovanie vložiť a upraviť do internej smernice a malo by to byť v poriadku. Mimochodom som jej ešte oponovala, že prečo sa teda môžu účtovať náklady 501/211 a 501/221 už nie........
Neštudovala som nikde, či sa môžu alebo nemôžu náklady účtovať oproti 221. Ak je tu niekto, kto to má naštudované a vie nám napísať, kde to hľadať, nech sa ozve. Budeme z toho múdrejší. Dik.
babenko1
13.09.07,13:36
Mám teda vytvoriť interný doklad kde naúčtujem kurz.rozdiel a vo faktúre v záložke úhrady prepíšem doklad týkajúci sa zaúčtovania KR z B001-002-003 napr.na ID č.2?
vieš mi povedať, načo si komplikovať život? omega ti uľahčuje účtovanie ako sa len dá. a účtovanie KR je jednou z nich. hlavne na to nemusíš myslieť, že ešte som ich nezaúčtovala.... nič neprepisuj :-)