alien-28
12.09.07,12:19
Zhruba pred dvoma rokmi som sa stal členom bytového družstva, s ktorým som podpísal nájomnú zmluvu. Tohto roku plánujem v byte kompletnú rekonštrukciu jadro, okná, podlahy, stierky a pod. Pred rekonštrukciou by som chcel odkúpiť tento byt do osobného vlastníctva. Nikde sa nemôžem dopátrať aké výhody a nevýhody by pre mňa vyplávali keby som odkúpil spomínaný byt do osobného vlastníctva. Ďakujem.
Chobot
12.09.07,10:45
Zhruba pred dvoma rokmi som sa stal členom bytového družstva, s ktorým som podpísal nájomnú zmluvu. Tohto roku plánujem v byte kompletnú rekonštrukciu jadro, okná, podlahy, stierky a pod. Pred rekonštrukciou by som chcel odkúpiť tento byt do osobného vlastníctva. Nikde sa nemôžem dopátrať aké výhody a nevýhody by pre mňa vyplávali keby som odkúpil spomínaný byt do osobného vlastníctva. Ďakujem.

Hlavným dôvodom a výhodou je vlastníctvo nehnuteľnosti. Ak zostane byt družstevný, nebudeš jeho vlastníkom, ale stále len nájomcom. Nemôžeš s bytom narábať podľa vlastného uváženia, lebo nebude tvoj.

Odkúpením sa stáva tvojím vlastníctvom, čo však prináša aj určité povinnosti.

Viac si pozri tu:

http://www.porada.sk/t32813-najom-alebo-sukromne-vlastnictvo.html

Všetky výhody a nevýhody je ťažké zhrnúť do jedného príspevku. Lepšie je, keby si sa opýtal konkrétnejšie.
Mária27
12.09.07,16:16
Ak súhlasíš so znením zmluvy o prevode, nevidím dôvod, prečo by si ho nemal odkúpiť. Len anuitu treba splatiť naraz, inak je to jedno. Ako vlastník budeš môcť disponovať s bytom, nemusíš družstvo ohlasovať niektoré opravy, žiadať súhlas o využívanie bytu na podnikanie ... Ak zostaneš nájomníkom, skôr môžeš o byt prísť (napr. vylúčenie z družstva). Ale z družstva nevystúp, pri odkúpení si znovu uhraď základný vklad.