angera
12.09.07,14:04
dobry den, rada by som sa s Vami ohladom povinnosti zamestnanca oznamit zdravotnej poistovni ukoncenie prac.pomeru. Existuje na to nejaky formular? ak ano,viete mi poradit kde si ho mozem stiahnut?dakujem. a este taka "malickost" ak odo mna zdravotka pozaduje potvrdenie o zamestnani a mne ho zamestnavatel nevydal pretoze je za horami za dolami v Anglicku, a navyse nemam ani ako zdokladovat obdobie ze som tam pracovala pretoze som moju povodnu prac.zmluvu stratila a mam len dodatok k zmluve, staci ak to zdokladujem tym dodatkom k pracovnej zmluve a mojim okamzitym ukoncenim prac.pomeru?Som v takej situacii ze tento moj byvaly zamestnavatel si zije v Anglicku a pochybujem ze ho budu nahat ze si nesplnil svoje povinnosti aj v zahranici, myslite ze maju na nich paky aj ked su v cudine a co vyplyva z tejto situacie pre mna? dakujem za vsetky rady,prosim napiste mi co mam urobit, je to pre mna prva skusenost hned na zaciatku praxovneho posobenia...:(pekny den.
Zoltán Kovács
12.09.07,12:14
dobry den, rada by som sa s Vami ohladom povinnosti zamestnanca oznamit zdravotnej poistovni ukoncenie prac.pomeru. Existuje na to nejaky formular? ak ano,viete mi poradit kde si ho mozem stiahnut?dakujem. a este taka "malickost" ak odo mna zdravotka pozaduje potvrdenie o zamestnani a mne ho zamestnavatel nevydal pretoze je za horami za dolami v Anglicku, a navyse nemam ani ako zdokladovat obdobie ze som tam pracovala pretoze som moju povodnu prac.zmluvu stratila a mam len dodatok k zmluve, staci ak to zdokladujem tym dodatkom k pracovnej zmluve a mojim okamzitym ukoncenim prac.pomeru?Som v takej situacii ze tento moj byvaly zamestnavatel si zije v Anglicku a pochybujem ze ho budu nahat ze si nesplnil svoje povinnosti aj v zahranici, myslite ze maju na nich paky aj ked su v cudine a co vyplyva z tejto situacie pre mna? dakujem za vsetky rady,prosim napiste mi co mam urobit, je to pre mna prva skusenost hned na zaciatku praxovneho posobenia...:(pekny den.

Zamestnanec nemá povinnosť oznámiť zdravotnej poisťovni ukončenie pracovného pomeru. Tú povinnosť má zamestnávateľ, a to formou hromadného oznámenia na ktorom uvedie ukončenie zamestnaneckého vzťahu konkrétneho poistenca. AK nesplnil svoju povinnosť ťa prihlásiť pri nástupe do zamestnania tak porušil svoje zákonom dané povinnosti. Pre ZP dodatok k prac.zmluve nie je doklad o trvaní pracovného pomeru. Skús sa obrátiť na Inšpektorát práce. Do zdravotnej poisťovne by som skôr skúsil doručiť zápočtový list, na ktorom by tiež malo byť uvedené trvanie pracovného pomeru (ak si vôbec dostala pri ukončení prac.pomeru).
ekopo
12.09.07,12:16
Povinnosť odhlásiť zamestnanca pri skončení PP má zamestnávateľ na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o poistnencoch pri zmene platitela......." Tlačivá sú k dispozícii napr. aj na webových stránkach jednotlivých poisťovní.
Zamestnávateľ Vás mal prihlásiť pri nástupe do zamestnania do ZP. Zistite si to priamo v ZP. To že ste stratila PZ je žiaľ Váš problém. V SP ste bola zahlásená? Aj to si zistite.
Peterka
12.09.07,12:26
Neviem presne kedy táto povinnosť prešla zo zamestnávateľa na zamestnanca aspäť zo zamestnanca na zamestnávateľa ale určité obdobie ( asi rok 2004 a 2005) platilo že túto povinnosť mal zamestnanec a nie zamestnávateľ.
mysimis
12.09.07,12:30
Skúste sa spojiť so zamestnávateľom /keďže viete, že žije v Anglicku/, kde má zarchivované doklady týkajúce sa personálnej agendy. Príp. sa spoj s jeho účtovníčkou /účtovníkom.
angera
12.09.07,14:04
dakujem, to vsetko som skusala spojit sa s uctovnickou, no ona mi povedala ze ked nedostane vyplatu tak mi ziaden zapoctovy list neda. Ja uz som to davno vzdala, len teraz mi zdravotna napisala nech im poslem potvrdenie o zamestnani a zdokladovat obdobie prace len neviem ako. nasledne na to ked som skoncila u toho "super" zamestnavatela som si vybavila zivnost a nahlasila sa ako zivnostnicka v zdravotnej poistovni, a platim si poistenie. Co sa moze stat podla vas ked im nedodam zapoctovy list - teda potvrdenie o zamestnani aj ked ma predvolali?
angera
12.09.07,14:16
inak bola som prihlasena riadne aj na SP,ZP, len mi nedali potvrdenie o ukonceni prac.pomeru a ani si nesplnili povinnost to nahlasit ZP,SP. urobila som to za nich este ked som tam pracovala ku koncu...
JankaO
12.09.07,14:22
dakujem, to vsetko som skusala spojit sa s uctovnickou, no ona mi povedala ze ked nedostane vyplatu tak mi ziaden zapoctovy list neda. Ja uz som to davno vzdala, len teraz mi zdravotna napisala nech im poslem potvrdenie o zamestnani a zdokladovat obdobie prace len neviem ako. nasledne na to ked som skoncila u toho "super" zamestnavatela som si vybavila zivnost a nahlasila sa ako zivnostnicka v zdravotnej poistovni, a platim si poistenie. Co sa moze stat podla vas ked im nedodam zapoctovy list - teda potvrdenie o zamestnani aj ked ma predvolali?

Keďže si zamestnávateľ neplní zákonnú povinnosť a nechce vydať potvrdenia, (mimochodom nevyplatenie mzdy účtovníčke nemôže mať vplyv na vydanie potvrdenia, ale to je o inom....), ešte je možnosť vypýtať si potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, kde bude uvedené od kedy, do kedy trval pracovný pomer vo firme a toto doložiť ZP.
JankaO
12.09.07,14:24
inak bola som prihlasena riadne aj na SP,ZP, len mi nedali potvrdenie o ukonceni prac.pomeru a ani si nesplnili povinnost to nahlasit ZP,SP. urobila som to za nich este ked som tam pracovala ku koncu...


zvýraznenému celkom nerozumiem, určite skončil pracovný pomer??? Lebo ten sa ukončuje písomne, pričom jedno vyhotovenie obdrží zamestnanec.
angera
12.09.07,14:36
no je to tak, ze zamestnavatel chcel skoncit posobenie na SR a nevedel ako sa ma zbavit tak mi poslal okamzitu vypoved pre zavazne porusenie pracovnej discipliny z dovodu ze som nebola na pracovisku v jeden den, pricom viem, ze na to nema pravo pretoze ma musi pisomne vopred napomenut a az tak mi dat vypoved, ide o to ze si to vymyslel len aby mi nemusel dat odstupne, na to som sa odvolala proti tejto vypovedi ze to neakceptujem a nakoniec som dala ja okamzitu vypoved pre nevyplatenie mzdy. odvtedy sa ani neozval, a ignoroval vsetky moje maily a listy o tom ze co ma este urobit v zmysle zakona... takze som dopadla "super" hned na zaciatku... predpokladam ze mi tie roky prace asi neuznaju do dochodku,alebo sa mylim? inak dakujem za radu skusim to potvrdenie vybavit cez SP. aj ked ja sama som posielala oznamenie o ukonceni aj ZP aj SP,lebo ak by nie, tak dodnes som prihlasena ze pracujem pre tych anglickych spinavcov...ale co este moze chciet ZP ked som im poslala ten formular???neviem ako dalej, a chcem na tu etapu uz aj zabudnut...
JankaO
12.09.07,14:58
predpokladam ze mi tie roky prace asi neuznaju do dochodku,alebo sa mylim?


Ak Vás zamestnávateľ riadne prihlásil do SP, roky do dôchodku sa riadne započítajú. Či Vás ale riadne prihlásil, zistíte, keď si pôjdete pýtať už spomínané potvrdenie.
A ak máte pracovnú zmluvu a doklad o skončení pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy, môžte sa ešte obrátiť na inšpektorát práce, že zamestnávateľ Vám odmieta vydať potvrdenia. ( nie je to len zápočet, ale aj potvrdenie o zdaniteľnom príjme a príjme pre ročné zúčtovanie ZP a takisto by mal do SP odovzdať Evidenčný list dôchodkového poistenia...)
angera
13.09.07,05:55
dakujem za odpoved, a kde sa daju stiahnut dokumenty- potvrdenie o zdanitelnom prijme a potvr pre rozcne zuctovanie ZP, budem potrebovat predlozit tieto dokumenty v marci k danovemu priznaniu?
mysimis
13.09.07,06:09
Uvedené doklady nájdeš okrem iného aj tu na porade, príp. na stránke príslušnej ZP.