janka555
12.09.07,19:25
Mám problém. Dňa 4.9.2006 som nastúpila do zamestnania, zamestnávateľ uzatvoril so mnou pracovnú zmluvu na dobu určitú do 3.9.2007. Ku dňu 31.8.2007 z dôvodu zrušenia organizácie pracovný pomer skončil v zmysle § 60 zákona č.311/2001 Z.P. dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa v zmysle § odst. 1 písm. a/ Zákonníka práce. V dohode sa uvádza, že zamestnanec má nárok na odstupné. Napriek tomu som odstupné nedostala, i keď mi právnička najskôr povedala, že odstupné dostanú všetci, teda aj ja . Pri preberaní výpovede mi bolo oznámené, že zamestnanci, ktorí mali zmluvy do septembra a októbra, nemajú nárok na odstupné, resp. iba za zostávajúce obdobie do konca uzatvorenej prac.zmluvy /v mojom prípade za tri dni/. Poradí mi niekto, či zamestnávateľ postupoval správne ? Ďakujem
Zoltán Kovács
12.09.07,17:42
Mám problém. Dňa 4.9.2006 som nastúpila do zamestnania, zamestnávateľ uzatvoril so mnou pracovnú zmluvu na dobu určitú do 3.9.2007. Ku dňu 31.8.2007 z dôvodu zrušenia organizácie pracovný pomer skončil v zmysle § 60 zákona č.311/2001 Z.P. dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa v zmysle § odst. 1 písm. a/ Zákonníka práce. V dohode sa uvádza, že zamestnanec má nárok na odstupné. Napriek tomu som odstupné nedostala, i keď mi právnička najskôr povedala, že odstupné dostanú všetci, teda aj ja . Pri preberaní výpovede mi bolo oznámené, že zamestnanci, ktorí mali zmluvy do septembra a októbra, nemajú nárok na odstupné, resp. iba za zostávajúce obdobie do konca uzatvorenej prac.zmluvy /v mojom prípade za tri dni/. Poradí mi niekto, či zamestnávateľ postupoval správne ? Ďakujem

Musím ťa sklamať, ak dôvodom výpovede je zrušenie zamestnávateľa, alebo jeho časti tak sa mal použiť nasledovný § 63 Zákonníka práce:

Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

A odstupné patrí zamestnancom, ktorý:

Odstupné a odchodné

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

Takže tým pádom, že si podpísala ani nie výpoveď ale dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ods1 písm a, tak tebe odstupné neprislúcha. Jednoducho ťa oklamali.

Po dopnení príslušného § zadávateľkou (príspevok č. 12) tento môj príspevok je irelevantný a bezpredmetný
fimka
12.09.07,17:53
Smith - dovolím si s tebou nesúhlasiť. V zmysle nového novelizovaného ZP (konkrétne §76) má zamestnanec nárok na odstupné aj keď sa skončil pracovný pomer dohodou, ak je dohoda o skončení pracovného pomeru z tých istých dôvodov ako je to uvedené v § 63 ods. I. písm a) alebo b).
Zoltán Kovács
12.09.07,17:58
Smith - dovolím si s tebou nesúhlasiť. V zmysle nového ZP (konkrétne §76) má zamestnanec nárok na odstupné aj keď sa skončil pracovný pomer dohodou, ak je dohoda o skončení pracovného pomeru z tých istých dôvodov ako je to uvedené v § 63 ods. I. písm a) alebo b).

Tak ako píše Andrej, ku skončeniu prac.zmluvu došlo ešte pred nadobudnutím platnosti novely Zákonníka práce, a myslím si,že to bolo zámerne k poslednému možnému dňu podľa starého Zákonníka práce, aby sa vyhli plateniu odstupného.
Zoltán Kovács
12.09.07,18:00
Hm, ťažko odpovedať. Asi chýba ešte nejaká podstatná informácia. :confused:
Podľa doteraz uvedených informácií predpokladám, že išlo o hromadné prepúšťanie, ktoré podlieha osobitnému "režimu" (§73 Zákonníka práce). Zamestnávateľ bol zrušený z akého dôvodu?
Aké argumenty (odkazy na konkrétne ustanovenia všeobecne záväzných predpisov, kolektívnu zmluvu, iné dokumenty súvisiace so zrušením organizácie) boli použité pri odôvodnení nepriznania odstupného za dva mesiace?

Len upozorňujem, že zadávateľka otázky uviedla, že podpísala dohodu o skončení prac.pomeru podľa § 60. Takže či ide o hromadné prepúšťanie podľa § 73 je nepodstatné.
fimka
12.09.07,18:01
Chlapci máte pravdu - ale nebudem svoj príspevok opravovať. Aspoň upozorní iných, že v tejto záležitosti došlo od 1. 9. 2007 k zmene.
Zoltán Kovács
12.09.07,18:03
Chlapci máte pravdu - ale nebudem svoj príspevok opravovať. Aspoň upozorní iných, že v tejto záležitosti došlo od 1. 9. 2007 k zmene.

mimotemyŠkrtni slovko nového a napíš tam novelizovaného. A tým pádom aj vlk bude sýty aj koza ostane.:D
fimka
12.09.07,18:06
Nech je po vašom. Už som to opravila.;)
janka555
12.09.07,18:12
Ďakujem za odpovede. Zabudla som uviesť v zmysle akého § - opravila som.

Mám problém. Dňa 4.9.2006 som nastúpila do zamestnania, zamestnávateľ uzatvoril so mnou pracovnú zmluvu na dobu určitú do 3.9.2007. Ku dňu 31.8.2007 z dôvodu zrušenia organizácie pracovný pomer skončil v zmysle § 60 zákona č.311/2001 Z.P. dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa v zmysle § 63 odst. 1 písm. a/ Zákonníka práce. V dohode sa uvádza, že zamestnanec má nárok na odstupné. Napriek tomu som odstupné nedostala, i keď mi právnička najskôr povedala, že odstupné dostanú všetci, teda aj ja . Pri preberaní výpovede mi bolo oznámené, že zamestnanci, ktorí mali zmluvy do septembra a októbra, nemajú nárok na odstupné, resp. iba za zostávajúce obdobie do konca uzatvorenej prac.zmluvy /v mojom prípade za tri dni/. Poradí mi niekto, či zamestnávateľ postupoval správne ? Ďakujem
Zoltán Kovács
12.09.07,18:30
Ďakujem za odpovede. Zabudla som uviesť v zmysle akého § - opravila som.

Mám problém. Dňa 4.9.2006 som nastúpila do zamestnania, zamestnávateľ uzatvoril so mnou pracovnú zmluvu na dobu určitú do 3.9.2007. Ku dňu 31.8.2007 z dôvodu zrušenia organizácie pracovný pomer skončil v zmysle § 60 zákona č.311/2001 Z.P. dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa v zmysle § 63 odst. 1 písm. a/ Zákonníka práce. V dohode sa uvádza, že zamestnanec má nárok na odstupné. Napriek tomu som odstupné nedostala, i keď mi právnička najskôr povedala, že odstupné dostanú všetci, teda aj ja . Pri preberaní výpovede mi bolo oznámené, že zamestnanci, ktorí mali zmluvy do septembra a októbra, nemajú nárok na odstupné, resp. iba za zostávajúce obdobie do konca uzatvorenej prac.zmluvy /v mojom prípade za tri dni/. Poradí mi niekto, či zamestnávateľ postupoval správne ? Ďakujem

mimotemyPo tomto doplnení som revidoval aj môj prvý príspevok.
janka555
12.09.07,18:31
Prosím Vás a kolko je lehota na odvolanie.
Zoltán Kovács
12.09.07,18:33
Ak máš "na papieri", že odstupné Ti zamestnávateľ priznáva, doporučujem domáhať sa svojich nárokov písomnou cestou. Najprv "upomienka" zamestnávateľovi a vzápätí (ak zamestnávateľ zareaguje odmietavo bez náležitého zdôvodnenia) žaloba na súd. Upozorňujem na relatívne krátke lehoty, ktoré sú v niektorých prípadoch určené na uplatnenie nárokov.

Súhlasím, a doplním, že aj Inšpektorát práce v tejto veci vie pohnúť so zamestnávateľom.
janka555
23.09.07,17:13
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradili v záležitosti nevyplateného odstupného.
Napísala som list - uplatnenie priznaného nároku a o pár dní mi oznámili,
že prípad dali prešetriť právnikovi a odstupné mi bude vyplatené v najbližších
dňoch. Ešte raz ďakujem.