veronikasad
12.09.07,19:50
Ahojte poraďáci,

zamestnancovi bola doručená výpoveď v zmysle § 63 odst.1 písm. a dňa 31.8.07, výpovedná doba začala plynúť 1.9.07.
Ku dňu 12.9.07 požiadal o skončenie prac.pomeru dohodou.
Ako to bude s odstupným? Vzťahuje sa na tento prípad starý ZP, kedy nárok na odstupné bol len v prípade skončenia PP pre začiatkom plynutia výpovednej doby, alebo už novela ZP - výpovedná doba začala plynúť od 1.9.07?

Ďakujem za odpoveď

---------
Veronika
vikinka
12.09.07,18:24
V § 252b v prechodných ustanoveniach
Výpoveď z PP daná pred nadobudnutím účinnosti nového zákona a nároky z nej vyplývajúce napr.vyplatenie odstupného podľa § 76 sa budú riadiť právnou úpravou platnou pred nadobudnutím účinnosti nového zákona.
veronikasad
12.09.07,18:29
V § 252b v prechodných ustanoveniach
Výpoveď z PP daná pred nadobudnutím účinnosti nového zákona a nároky z nej vyplývajúce napr.vyplatenie odstupného podľa § 76 sa budú riadiť právnou úpravou platnou pred nadobudnutím účinnosti nového zákona.

To znamená bez odstupného ?
Výpoveď im zamestnávateľ "podstrčil" posledný deň v mesiaci pred skončením prac.doby a než sa stihli spamätať, na skončenie PP dohodou k 31.8.bolo neskoro.

---------
Veronika
vikinka
12.09.07,18:31
Podľa mňa s odstupným,pretože výpoveď bola daná pred účinnosťou nového ZP.
veronikasad
12.09.07,18:40
Podľa mňa s odstupným,pretože výpoveď bola daná pred účinnosťou nového ZP.

Výpoveď áno, ale podľa ZP platného do 31.8. na odstupné vznikol nárok len v prípade, že prac.pomer skončil pred začiatkom plynutia výpovednej doby
vikinka
12.09.07,18:51
Ak si pozrieš v § 252b je okrem iného napísané,že právne úkony urobené pred 1.9.2007 a nároky,ktoré z nich vznikli,sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31.8.2007,tak a teraz čo z toho vychádza?!:(
Chobot
13.09.07,06:48
Ak si pozrieš v § 252b je okrem iného napísané,že právne úkony urobené pred 1.9.2007 a nároky,ktoré z nich vznikli,sa posudzujú podľa právnej úpravy platnej do 31.8.2007,tak a teraz čo z toho vychádza?!:(

Minule som písal, že môžme očakávať zvýšený počet výpovedí doručených 31.8., lebo zamestnávatelia budú chcieť využiť staré znenie zákona.

Ak teda bola výpoveď daná 31.8., ide sa podľa starého znenia, kde platilo, že ak zamestnanec požiada o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby, má nárok na dvojmesačné odstupné. Keďže tento termín už premeškali (bohužiaľ neserióznym konaním zamestnávateľa, ktorý im dal výpoveď v posledný deň mesiaca), nemajú možnosť požiadať o skončenie PP tak, aby mali nárok na odstupné. Keby hneď pri preberaní výpovede, napr. na kópii výpovede, kde prebratie porvrdili, napísali rukou, že žiadajú o skončenie PP pred začiatkom VD, tak by ten nárok na odstupné mali. Ale v takej situácii a vplyvom momentu prekvapenia z výpovede na to asi nemysleli.

Teraz im zostáva len zotrvať u zamestnávateľa počas VD.
veronikasad
13.09.07,13:05
Minule som písal, že môžme očakávať zvýšený počet výpovedí doručených 31.8., lebo zamestnávatelia budú chcieť využiť staré znenie zákona.

Ak teda bola výpoveď daná 31.8., ide sa podľa starého znenia, kde platilo, že ak zamestnanec požiada o skončenie PP pred začiatkom výpovednej doby, má nárok na dvojmesačné odstupné. Keďže tento termín už premeškali (bohužiaľ neserióznym konaním zamestnávateľa, ktorý im dal výpoveď v posledný deň mesiaca), nemajú možnosť požiadať o skončenie PP tak, aby mali nárok na odstupné. Keby hneď pri preberaní výpovede, napr. na kópii výpovede, kde prebratie porvrdili, napísali rukou, že žiadajú o skončenie PP pred začiatkom VD, tak by ten nárok na odstupné mali. Ale v takej situácii a vplyvom momentu prekvapenia z výpovede na to asi nemysleli.

Teraz im zostáva len zotrvať u zamestnávateľa počas VD.

Chobot ďakujem za odpoveď. Tiež som tohto názoru, že nemajú nárok na odstupné. Bohužiaľ, tá výpoveď bola šokom a o nutnosti skončenia 31.8.
zamestnanci nevedeli. Bola to "šikovnosť" ale hlavne neserioznosť zamestnávateľa ...

---------
Veronika