Strejdo
12.09.07,20:18
Otváram si živnosť od 1.10.2008, zatiaľ pracujem ako zamestnanec, vedúcemu som včera povedal, že končím a že už v pondelok neprídem do práce a on mi na to povedal, že v žiadnom prípade, no ja sa potrebujem od pondelka zaúčať už do mojej budúcej živnosti. Dokonca som zohnal za mňa náhradu. Keby vedúci chcel, tak mi nerobí problémy, ale naschval ma nechce pustiť pretože idem robiť na živnosť ku konkurenčnej firme, kde budem zarábať omnoho viac. Dá sa prosím vás obísť nejak novoschváleny zákon o dvojmesačnej výpovednej lehote, bez toho, aby som im musel za tie dva mesiace platiť ušlý zisk vo výške mojej mesačnej mzdy? Poraďte mi prosím vás, lebo neviem, ako sa z toho vymotať.
veronikasad
12.09.07,18:26
Otváram si živnosť od 1.10.2008, zatiaľ pracujem ako zamestnanec, vedúcemu som včera povedal, že končím a že už v pondelok neprídem do práce a on mi na to povedal, že v žiadnom prípade, no ja sa potrebujem od pondelka zaúčať už do mojej budúcej živnosti. Dokonca som zohnal za mňa náhradu. Keby vedúci chcel, tak mi nerobí problémy, ale naschval ma nechce pustiť pretože idem robiť na živnosť ku konkurenčnej firme, kde budem zarábať omnoho viac. Dá sa prosím vás obísť nejak novoschváleny zákon o dvojmesačnej výpovednej lehote, bez toho, aby som im musel za tie dva mesiace platiť ušlý zisk vo výške mojej mesačnej mzdy? Poraďte mi prosím vás, lebo neviem, ako sa z toho vymotať.

Pozri § 62 ZP

Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávatela, zamestnávatel má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve. Dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Teda - ak to nemáš dohodnuté v PZ, zamestnávateľ nemôže od teba požadovať náhradu v zmysle § 62 ZP.


--------
Veronika
zanetth
12.09.07,18:38
Pozor výpoveď musí byť daná písomne a doručená zamestnávateľovi inak je neplatná. A mal by v nej byť uvedený aj § podľa, ktorého ju dávaš. Najlepšie by bolo, keby si sa so zamestnávateľom dohodol o ukončení pracovného pomeru k určitému dňu.
Visa
12.09.07,18:40
Asi necakas takuto radu, ale podla mna by si to mal skusit podobrom, porozpravaj sa s nim, ze aka to je sanca pre teba, nech ti to nepokazi, ze mas za seba nahradu, ktoru budes chodit zaucat, ze ti mozu kedykolvek zavolat, keby bol problem a tak....
On bol mozno najprv v soku, ze tak narychlo chces odist, tak ti to urobil napriek, ked emocie trochu opadnu, mozno zmeni nazor.
Videla som viackrat vysledok takehoto jednania a zakazdym sa dal zamestnavatel obmakcit a pustil zamestnanca tak ako chcel a nakoniec nebolo treba ani tolko tam chodit a zaucat a rozisli sa v dobrom.
Fakt to funguje.:o Skus to.
Strejdo
12.09.07,19:34
No s ním sa ťažko dohodnem.

V zmluve mám napísané-
Pracovný pomer sa môže skončiť: a., dohodu zmluvných strán podľa §60ZP
b., výpoveďou podľa §61 a násl. ZP,
c., okamžitým zrušením pracovného pomeru podľa §68 a násl. ZP

Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím vúpovednej doby, ktorá je 2-mesačná, pri výpovedi z dôvodov uvedených v §63 odst. 1 pís a, b., je výpovedná doba 3 mesačná.

No nikde v zmluve sa nepíše o tom, že pri porušení 2- mesačnej výpovednej dobymusím uhradiť ušlý zisk vo výške mojej priemernej mesačnej mzdy. Alebo to je automatické, že musím platiť?
macula
13.09.07,06:21
No s ním sa ťažko dohodnem.

V zmluve mám napísané-
Pracovný pomer sa môže skončiť: a., dohodu zmluvných strán podľa §60ZP
b., výpoveďou podľa §61 a násl. ZP,
c., okamžitým zrušením pracovného pomeru podľa §68 a násl. ZP

Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím vúpovednej doby, ktorá je 2-mesačná, pri výpovedi z dôvodov uvedených v §63 odst. 1 pís a, b., je výpovedná doba 3 mesačná.

No nikde v zmluve sa nepíše o tom, že pri porušení 2- mesačnej výpovednej dobymusím uhradiť ušlý zisk vo výške mojej priemernej mesačnej mzdy. Alebo to je automatické, že musím platiť?
Nie je to automatické, musí to byť uvedené v pracovnej zmluve, že pri nedodržaní výpovednej doby má zamestnávateľ právo na peňažnú náhradu...
endrju
13.09.07,06:45
Kúsok "za rohom" na tejto stránke nájdeš jednu diskusiu, v ktorej je Tvoj problém "prežutý" mimoriadne dôkladne:
http://www.porada.sk/t13295-skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca.html

Odporúčam preštudovanie tej diskusie
Kazu
13.09.07,07:24
Otváram si živnosť od 1.10.2008, zatiaľ pracujem ako zamestnanec, vedúcemu som včera povedal, že končím a že už v pondelok neprídem do práce a on mi na to povedal, že v žiadnom prípade, no ja sa potrebujem od pondelka zaúčať už do mojej budúcej živnosti. Dokonca som zohnal za mňa náhradu. Keby vedúci chcel, tak mi nerobí problémy, ale naschval ma nechce pustiť pretože idem robiť na živnosť ku konkurenčnej firme, kde budem zarábať omnoho viac. Dá sa prosím vás obísť nejak novoschváleny zákon o dvojmesačnej výpovednej lehote, bez toho, aby som im musel za tie dva mesiace platiť ušlý zisk vo výške mojej mesačnej mzdy? Poraďte mi prosím vás, lebo neviem, ako sa z toho vymotať.

Podľa novely ZP nebude tá tvoja práca na živnosť už náhodou aj závislou činnosťou? Aby ťa k 1. 10. tvoj nádejný dobre platiaci akože zamestnávateľ nevypoklonkoval s poďakovaním, že už o ľudí pracujúcich na živnosť nemá záujem.
A k tomu "budem zarábať omnoho viac". O koľko? O zákonné odvody? To je tiež dosť peňazí. Už si to prerátaval? Skús sa na to pozrieť aj z tejto strany.
A načo toľké fofry, veď máš ešte 13 mesiacov čas.
jozefstefan
13.09.07,09:25
Prestudoval som SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca) (http://www.porada.sk/t13295-skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca.html), aj tuto temu a mal by som par otazok.
Zhrniem vsetky moje poznatky:

Takze, robim vo firme ako programator, moj zamestnavatel ma velke objednavky. Napriek tomu mozem odist zo dna na den. Nemusim v podstate dodrzat vypovednu dobu, lebo v zmluve nemam podchytene ziadne sankcie za nedodrzanie 2-mesacnej vypovednej doby. Zamestnavatelovi na druhej strane vznikne skoda za nedodane programy zakaznikom, dostane aj sankcie. Mne ale nemoze spravit nic, len nevyplatit mi 1-mesacnu mzdu. Pochopil som to spravne? Nemoze ma dat na sud, kedze mu vznikla mojim odchodom znacna skoda?
Chobot
13.09.07,09:55
Prestudoval som SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca) (http://www.porada.sk/t13295-skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca.html), aj tuto temu a mal by som par otazok.
Zhrniem vsetky moje poznatky:

Takze, robim vo firme ako programator, moj zamestnavatel ma velke objednavky. Napriek tomu mozem odist zo dna na den. Nemusim v podstate dodrzat vypovednu dobu, lebo v zmluve nemam podchytene ziadne sankcie za nedodrzanie 2-mesacnej vypovednej doby. Zamestnavatelovi na druhej strane vznikne skoda za nedodane programy zakaznikom, dostane aj sankcie. Mne ale nemoze spravit nic, len nevyplatit mi 1-mesacnu mzdu. Pochopil som to spravne? Nemoze ma dat na sud, kedze mu vznikla mojim odchodom znacna skoda?

Vidím, že si to pochopil presne naopak. Práveže na mzdu ti siahnuť nemôže, tú ti musí vyplatiť.

Ak mu ale tvojim odchodom vznikne škoda, môže si náhradu škody voči tebe uplatniť na súde.

Teoreticky môžeš odísť okamžite, následky tvojho konania ale budeš znášať ty.
mimotemy
Ja to stále prirovnávam k situácii, keď sa niekto opýta, či môže prejsť križovatkou na červenú. Prejsť môžeš, ale dopredu nevieš, čo sa môže stať. Možno nič, ale môžu ťa vidieť plicajti, môžeš niekoho ohroziť a dokonca môžeš spôsobiť nehodu.
Strejdo
15.09.07,08:48
Kazu (http://www.porada.sk/member.php?u=51895) pardón, sekol som sa. Mal tam byť rok 2007 a nie 08. Aaa, čo sa týka môjho nového fleku, práveže živnosť je podmienkou ;).
Čo sa týka výpovede, už som to vybavil. Včera som dal šéfovi na stôl okamžitú výpoveď podľa §69 ods.1 pís c, navštívil som pani doktorku a bez problémov mi napísala, že odporúča moje okamžité prepustenie, vzhľadom k mojmu zdravotnému stavu, mam totiž alergiu a od kedy sme sa presťahovali do nových priestorov, stále som kašľal, bolo tam veľa prachu a dokonca aj pleseň po stenách. EŠte som mal v zálohe jedného žolíka- na prevádzke sa nenachádzajú toalety- ŠOIka by to hneď vyriešila;)
sta
04.10.07,11:06
Kazu (http://www.porada.sk/member.php?u=51895) pardón, sekol som sa. Mal tam byť rok 2007 a nie 08. Aaa, čo sa týka môjho nového fleku, práveže živnosť je podmienkou ;).
Čo sa týka výpovede, už som to vybavil. Včera som dal šéfovi na stôl okamžitú výpoveď podľa §69 ods.1 pís c, navštívil som pani doktorku a bez problémov mi napísala, že odporúča moje okamžité prepustenie, vzhľadom k mojmu zdravotnému stavu, mam totiž alergiu a od kedy sme sa presťahovali do nových priestorov, stále som kašľal, bolo tam veľa prachu a dokonca aj pleseň po stenách. EŠte som mal v zálohe jedného žolíka- na prevádzke sa nenachádzajú toalety- ŠOIka by to hneď vyriešila;)

Mám podobný problém. Známy bol zamestnaný ako žeriavnik vo firme, ktorá im pravidelne posielala výplaty aj mesiac pozadu, nedostávali ochranné pracovné pomôcky, ani len rukavice, nedostávali výplatné pásky, žiadne gastrolístky, ani nemali inak zabezpečené stravovanie a to už nehovorím o dodržiavaním pitného režimu. Začiatkom septembra sa mu podarilo zohnať lepšiu prácu, ale potrebovali ho okamžite, tak dal výpoveď podľa §69 ods. 1 písm. c) ako píše Strejdo. Nepriložil k tej výpovedi žiadne potvrdenie od lekára (zákon to neprikazuje) a keďže to osobne zamestnávateľ nechcel prevziať, poslal to poštou s doručenkou. Odvtedy sa mu tento ZĽ vyhráža, že ho dá na súd a že tá výpoveď nie je platná a že ten súd vyhrá. Má pravdu? Je takáto výpoveď neplatná? :confused:

Medzitým som zistila, že má tento ZĽ dlh v sociálnej poisťovni 180 tis., takže s veľkou pravdepodobnosťou im neplatil ani odvody.
No a dnes prišiel od neho list, že mu evidujú od toho dátumu, čo dal výpoveď neospravedlnenú absenciu a vyzývajú ho, aby okamžite nastúpil do práce a že list, ktorý poslal ako výpoveď oni neuznávajú...:confused: Začínam mať z toho obavy :mee:
Olgica
04.10.07,11:12
Treba tomuto bývalému ZĽ-ovi napísať list, že ak bude trvať na svojom, tak on tiež podá sťažnosť na súd minimálne o tom, že nedostávali gastrolístky a to si píš, že ten súd zamestnanec vyhrá. Nech žiada o ukončenie neoprávnenej absencie, lebo ho zažaluje.
sta
04.10.07,11:21
Treba tomuto bývalému ZĽ-ovi napísať list, že ak bude trvať na svojom, tak on tiež podá sťažnosť na súd minimálne o tom, že nedostávali gastrolístky a to si píš, že ten súd zamestnanec vyhrá. Nech žiada o ukončenie neoprávnenej absencie, lebo ho zažaluje.

Ďakujem za radu :) ja som mu povedala, že tá výpoveď je platná, uviedol v nej § zákonníka práce podľa ktorého ju dáva, život má v tej práci ohrozený, keďže BOZP tam vôbec nepoznajú, tak tá výpoveď je oprávnená.
Ešte ma napadlo, dá sa obrátiť na inšpektorát práce? Ako sa podáva sťažnosť, resp. čo môže spraviť?
Inak výplatu za 8/2007 ešte nedostal, ani ostatní zamestnanci ešte nič nedostali. Výplatný termín majú 15-ty deň v mesiaci, čiže mali ju dostať do 15.9.2007 a ništ...:confused:
Chobot
04.10.07,11:32
Kazu (http://www.porada.sk/member.php?u=51895) pardón, sekol som sa. Mal tam byť rok 2007 a nie 08. Aaa, čo sa týka môjho nového fleku, práveže živnosť je podmienkou ;).
Čo sa týka výpovede, už som to vybavil. Včera som dal šéfovi na stôl okamžitú výpoveď podľa §69 ods.1 pís c, navštívil som pani doktorku a bez problémov mi napísala, že odporúča moje okamžité prepustenie, vzhľadom k mojmu zdravotnému stavu, mam totiž alergiu a od kedy sme sa presťahovali do nových priestorov, stále som kašľal, bolo tam veľa prachu a dokonca aj pleseň po stenách. EŠte som mal v zálohe jedného žolíka- na prevádzke sa nenachádzajú toalety- ŠOIka by to hneď vyriešila;)

Samotné doporučenie od praktického lekára nie je zdravotný posudok potrebný k okamžitému skončeniu PP. Ak ti to zamestnávateľ akceptuje, tak je to jeho dobrá vôľa, ale nemusel by ti to uznať.

Ten kus papiera - výmenný poukaz by som ja neuznal. Zdravotný posudok je trochu komplexnejšia zdravotná správa. Mal by tam byť uvedený priebeh choroby, presná diagnóza a aj presne čo na pracovisku ohrozuje tvoje zdravie.

A ŠOIka nemá s toaletami na pracovisku nič spoločného. Akurát by ťa za chrbtom vysmiali, že čo od nich chceš.
Olgica
04.10.07,11:39
Ďakujem za radu :) ja som mu povedala, že tá výpoveď je platná, uviedol v nej § zákonníka práce podľa ktorého ju dáva, život má v tej práci ohrozený, keďže BOZP tam vôbec nepoznajú, tak tá výpoveď je oprávnená.
Ešte ma napadlo, dá sa obrátiť na inšpektorát práce? Ako sa podáva sťažnosť, resp. čo môže spraviť?
Inak výplatu za 8/2007 ešte nedostal, ani ostatní zamestnanci ešte nič nedostali. Výplatný termín majú 15-ty deň v mesiaci, čiže mali ju dostať do 15.9.2007 a ništ...:confused:
Nájdi si tel.na inšpektorát práce a informuj sa u nich. Neviem či poradia,ale určite nech ZĽ-ovi dotyčný odpíše na list ako som uviedla a ešte nech ho vyzve k zaplateniu mzdy za 8/07, ktorá je splatná najneskôr do 30.9.07.
Erika 1982
04.10.07,11:52
Samotné doporučenie od praktického lekára nie je zdravotný posudok potrebný k okamžitému skončeniu PP. Ak ti to zamestnávateľ akceptuje, tak je to jeho dobrá vôľa, ale nemusel by ti to uznať.

Ten kus papiera - výmený poukazby som ja neuznal. Zdravotný posudok je trochu komplexnejšia zdravotná správa. Mal by tam byť uvedený priebeh choroby, presná diagnóza a aj presne čo na pracovisku ohrozuje tvoje zdravie.

A ŠOIka nemá s toaletami na pracovisku nič spoločného. Akurát by ťa za chrbtom vysmiali, že čo od nich chceš.

Zdravotná správa nespadá pod lekárske tajomstvo?
Chobot
04.10.07,13:21
Mám podobný problém. Známy bol zamestnaný ako žeriavnik vo firme, ktorá im pravidelne posielala výplaty aj mesiac pozadu, nedostávali ochranné pracovné pomôcky, ani len rukavice, nedostávali výplatné pásky, žiadne gastrolístky, ani nemali inak zabezpečené stravovanie a to už nehovorím o dodržiavaním pitného režimu. Začiatkom septembra sa mu podarilo zohnať lepšiu prácu, ale potrebovali ho okamžite, tak dal výpoveď podľa §69 ods. 1 písm. c) ako píše Strejdo. Nepriložil k tej výpovedi žiadne potvrdenie od lekára (zákon to neprikazuje) a keďže to osobne zamestnávateľ nechcel prevziať, poslal to poštou s doručenkou. Odvtedy sa mu tento ZĽ vyhráža, že ho dá na súd a že tá výpoveď nie je platná a že ten súd vyhrá. Má pravdu? Je takáto výpoveď neplatná? :confused:

Medzitým som zistila, že má tento ZĽ dlh v sociálnej poisťovni 180 tis., takže s veľkou pravdepodobnosťou im neplatil ani odvody.
No a dnes prišiel od neho list, že mu evidujú od toho dátumu, čo dal výpoveď neospravedlnenú absenciu a vyzývajú ho, aby okamžite nastúpil do práce a že list, ktorý poslal ako výpoveď oni neuznávajú...:confused: Začínam mať z toho obavy :mee:

Až také jednoznačne v jeho prospech by som to nevidel. V samotnej veci - neplatnosť výpovede - by som tipoval väčšie šance na súde pre toho zamestnávateľa. Je síce pravdou, že v ZP nie je priamo napísané, že nemusí predložiť lekársky posudok, ale na súde bude musieť preukázať, že jeho život alebo zdravie boli naozaj ohrozené. Ak to nepreukáže, súd nebude zaujímať, že dostávali pozadu výplatné pásky, že nedostávali načas výplatu alebo že nedostali gastrolístky. To sú všetko veci irrelevantné k predmetu výpovede a nesúvisia s § 69 ods. 1 písm. c). Otázne je, ako tiež posúdi súd skutočnosť, že nedostali ochranné rukavice. Či to uzná, že bolo tým vážne ohrozené zdravie.

Taktiež samotný dlh v SP je k prípadu irelevantný, sudcu to nebude zaujímať. Bol som na jednom súdnom pojednávaní o skončení výpovede a pokiaľ sa zachádzalo do vecí, ktoré nesúviseli s prípadom, tak to sudkyňa stopla a vyzvala, aby sa hovorilo len k veci.

Nechcem vám brať nádej, alebo podporovať zametnávateľa, len vás upozorňujem, aby ste to nebrali na ľahkú váhu. lebo zdá sa, že zamestnávateľ sa na to dôkladne pripravuje (poslal vám listy, ktoré sa v takomto prípade vyžadujú zaslať , aby naplnil všetky podmienky ZP pre žalobu. Takže musíte si pripraviť všetky relevantné dôkazy.
Chobot
04.10.07,13:26
Zdravotná správa nespadá pod lekárske tajomstvo?

Veď lekár nič nevyzradí. On to vystavuje na základe žiadosti pacienta - zamestnanca. A komu to dá dotyčná osoba, je jeho súkromná vec.

Možno sa niektorý zamestnávateľ uspokojí s lekárskym posudkom, kde je uvedený len záver: "Nie je spôsobilý pre vykovánaie práce v.... prostredí.", ale keby došlo k súdnemu sporu, sudca by si pravdepodobne vypýtal celý zdravotný posudok.

Jasné, že zamestnávateľ zase nesmie tento posudok poskytnúť tretej strane, je viazaný ochranou osobných údajov zamestnanca. Nie že to vylepí na nástenke.:rolleyes:
sta
12.10.07,06:35
Až také jednoznačne v jeho prospech by som to nevidel. V samotnej veci - neplatnosť výpovede - by som tipoval väčšie šance na súde pre toho zamestnávateľa. Je síce pravdou, že v ZP nie je priamo napísané, že nemusí predložiť lekársky posudok, ale na súde bude musieť preukázať, že jeho život alebo zdravie boli naozaj ohrozené. Ak to nepreukáže, súd nebude zaujímať, že dostávali pozadu výplatné pásky, že nedostávali načas výplatu alebo že nedostali gastrolístky. To sú všetko veci irrelevantné k predmetu výpovede a nesúvisia s § 69 ods. 1 písm. c). Otázne je, ako tiež posúdi súd skutočnosť, že nedostali ochranné rukavice. Či to uzná, že bolo tým vážne ohrozené zdravie.

Taktiež samotný dlh v SP je k prípadu irelevantný, sudcu to nebude zaujímať. Bol som na jednom súdnom pojednávaní o skončení výpovede a pokiaľ sa zachádzalo do vecí, ktoré nesúviseli s prípadom, tak to sudkyňa stopla a vyzvala, aby sa hovorilo len k veci.

Nechcem vám brať nádej, alebo podporovať zametnávateľa, len vás upozorňujem, aby ste to nebrali na ľahkú váhu. lebo zdá sa, že zamestnávateľ sa na to dôkladne pripravuje (poslal vám listy, ktoré sa v takomto prípade vyžadujú zaslať , aby naplnil všetky podmienky ZP pre žalobu. Takže musíte si pripraviť všetky relevantné dôkazy.

ďakujem za radu :)
Pošlem dnes podnet na inšpektorát práce, dúfam, že sa týmto prípadom budú zaoberať. A v prípade, ak by ho dal bývalý zamestnávateľ na súd, tak budeme mať vyjadrenie od inšpekcie o výsledku kontroly a v prípade porušenia predpisov bude o tom aj zápis. Ona sa tam totiž naozaj porušuje aj BOZP, stroje na ktorých pracujú tiež nie sú bezpečené. Takže ak to inšpekcia zistí, budeme mať potvrdené, že došlo k ohrozovaniu života a zdravia.
jozefstefan
12.10.07,11:23
Na inspektorat prace by som sa privelmi nespoliehal, podobny problem som mal v minulosti a nic nenasli. V liste som im vsetko podrobne napisal, pridal vsetky podklady, isli na kontrolu a potom boli s byvalym zamestnavatelom na obede. Na vybavenie staznosti maju cas 30 dni. V mojom pripade som volal po 3 tyzdnoch, povedali mi, ze kontrola prebehla a pisomne ma budu informovat o vysledku. Menovite povedali 2 inspektorov, ktory tam boli. O tyzden som im volal, vtedy vraveli, ze tam este neboli. Odvolaval som sa na predchadzajuci telefonat, ale tvrdili, ze som nieco prepocul. O 2 tyzdne som zase volal, povedali ze niekto iny teraz na tom robi, potom som o dalsi tyzden dostal listom , ze nic nenasli. A len slepy nemohol vidiet, co vsetko tam nie je v poriadku. Este aj teraz to tam tak je. Tolko k inspekcii. Zial, tiez su len ludia.
jozefstefan
12.10.07,11:29
Inak výplatu za 8/2007 ešte nedostal, ani ostatní zamestnanci ešte nič nedostali. Výplatný termín majú 15-ty deň v mesiaci, čiže mali ju dostať do 15.9.2007 a ništ...:confused:

Ak nedostal vyplatu do konca septembra za 08/2007, moze dat okamzitu vypoved, nie?
sta
12.10.07,15:14
Ak nedostal vyplatu do konca septembra za 08/2007, moze dat okamzitu vypoved, nie?

Áno môže, lenže on nečakal do konca septembra, ale podal ju už 13-teho septembra, keďže mal ponuku na lepšiu prácu aj lepšie platenú ;)
Chobot
15.10.07,06:55
Áno môže, lenže on nečakal do konca septembra, ale podal ju už 13-teho septembra, keďže mal ponuku na lepšiu prácu aj lepšie platenú ;)

Bohužiaľ 13.9. ešte nebola naplnená skutková podstata pre okamžité skončenie PP, preto takéto skončenie právne nie je platné. Keby sa zamestnávateľ obrátil na súd, tak s tým vyhraje.

Ten zamestnanec mohol dať okamžité skončenie až 1.10., vtedy by to bolo právoplatné,.
Brana
30.03.12,04:57
Dobry den, velmi surne potrebujem radu.
Nasla som si novu pracu. Svojho doterajsieho zamestnavatela som najskor ziadala o skoncenie pracovneho pomeru dohodou k 30.4.2012. Dohodu mi samozrejme nepodpisal, tak som dala vypoved. Od 1.4. mi zacina plynut vypovedna lehota. Uz teraz viem, ze ju nedodrzim, pretoze novy zamestnavatel na mna cakat nebude. Som zmierena s tym, ze tu necham jeden mesacny plat (teda plat za april). Chcem sa ale opytat, od zaciatku roka mam narok na 7 dni dovolenky a chcela by som si ich v aprili vycerpat. Je to mozne, alebo ma zamestnavatel este aj na nu narok? Ak si ju vycerpam a 1.5. uz nepridem do prace moze si nieco odo mna vymahat?
Prosim, naozaj je to velmi surne, dnes mam novemu zamestnavatelovi oznamit kedy nastupim do prace - tu dovolenku by som chcela vyuzit na to, aby som u neho zacala pracovat skor ako 1.5.2012.
Vopred dakujem.
Tweety
30.03.12,05:03
Dobry den, velmi surne potrebujem radu.
Nasla som si novu pracu. Svojho doterajsieho zamestnavatela som najskor ziadala o skoncenie pracovneho pomeru dohodou k 30.4.2012. Dohodu mi samozrejme nepodpisal, tak som dala vypoved. Od 1.4. mi zacina plynut vypovedna lehota. Uz teraz viem, ze ju nedodrzim, pretoze novy zamestnavatel na mna cakat nebude. Som zmierena s tym, ze tu necham jeden mesacny plat (teda plat za april). Chcem sa ale opytat, od zaciatku roka mam narok na 7 dni dovolenky a chcela by som si ich v aprili vycerpat. Je to mozne, alebo ma zamestnavatel este aj na nu narok? Ak si ju vycerpam a 1.5. uz nepridem do prace moze si nieco odo mna vymahat?
Prosim, naozaj je to velmi surne, dnes mam novemu zamestnavatelovi oznamit kedy nastupim do prace - tu dovolenku by som chcela vyuzit na to, aby som u neho zacala pracovat skor ako 1.5.2012.
Vopred dakujem.
S čerpaním dovolenky musí súhlasiť zamestnávateľ.
Olgica
30.03.12,05:06
Na dovolenku nárok máš ak si odpracovala 60dní od zač.roka, teda asi si odpracovala. Ak nezotrváš vo výpov.lehote, tak ZĽ má právo na peňažnú náhradu v sume tvojho priem.mes.zárobku za 1 mesiac, AK ste sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v prac.zmluve - písomne! Ak ste sa nedohodli, tak ti nič nestrhne akurát ti bude písať absenciu a vlastne ti (finančne) strhne tú dovolenku, ktorú ti v 4/12 dal (7dní).
Brana
30.03.12,05:18
Ano, odpracovala som 60 dni. Nahradu mam v pracovnej zmluve, naozaj ratam s tym, ze ten plat tu necham. Nerozumiem tej poslednej vete: strhne tu dovolenku, ktoru mi v aprili dal? Z coho mi to strhne? Ta dovolenka bude v aprili, v mzde, ktoru mi uz nevyplati.
Brana
30.03.12,05:22
staci, ked mi ju podpise moj nadriadeny?
Tweety
30.03.12,05:22
Ano, odpracovala som 60 dni. Nahradu mam v pracovnej zmluve, naozaj ratam s tym, ze ten plat tu necham. Nerozumiem tej poslednej vete: strhne tu dovolenku, ktoru mi v aprili dal? Z coho mi to strhne? Ta dovolenka bude v aprili, v mzde, ktoru mi uz nevyplati.
Ak chceš skončiť PP v apríli a neopdracuješ celý apríl,(ten mesiac sa ti potom do nároku neráta) tak do dátumu skončenia PP, vznikne nárok na 3/12 z ročného nároku, 5,(20) alebo 6 dní.(25)
Olgica
30.03.12,05:25
Za apríl ti vypočítajú riadnu mzdu aj s dovolenkou, kt.budeš čerpať. A májová mzda bude mínusová, bude tam tá peňažná náhrada a mínusová dovolenka. Teda takto by to malo byť. Nemôže ti dať peň.náhradu do aprílovej mzdy, keď celý apríl vlastne budeš robiť. Ale aprílovú mzdu ti asi nezaplatia, lebo už 1.5. budú vedieť že neprídeš.
Brana
30.03.12,05:27
Aj tych 5 dni by mi pomohlo. ...Ale preco sa mi nemoze ratat az do 4/12, ked v aprili bud budem pracovat, alebo cerpat dovolenku, na ktoru mam narok?
Tweety
30.03.12,05:30
Aj tych 5 dni by mi pomohlo. ...Ale preco sa mi nemoze ratat az do 4/12, ked v aprili bud budem pracovat, alebo cerpat dovolenku, na ktoru mam narok?
Napíš kedy chceš skončiť PP, a koľko je ročný nárok. Lebo nie je jedno, koľko mes. odpracuješ. AK 4 celé, máš nárok na 4/12.
Brana
30.03.12,05:33
Aj tych 5 dni by mi pomohlo. ...Ale preco sa mi nemoze ratat az do 4/12, ked v aprili bud budem pracovat, alebo cerpat dovolenku, na ktoru mam narok?
Brana
30.03.12,05:35
Odisla by som k 30.4.2012, s tym, ze by som si poslednych 7 dni cerpala dovolenku. Narok mam zatial 20 dni.
Tweety
30.03.12,05:36
Odisla by som k 30.4.2012, s tym, ze by som si poslednych 7 dni cerpala dovolenku. Narok mam zatial 20 dni.
OK, mala by si teda nárok na 4/12 z 20= 6,5 dňa.
Brana
30.03.12,05:40
Tak to je super. + 0,5 dna starej a je z toho 7 dni. Potesili ste ma. Takze si ju zobrat mozem, ked mi ju nadriadeny podpise, ano?
Tweety
30.03.12,05:42
Tak to je super. + 0,5 dna starej a je z toho 7 dni. Potesili ste ma. Takze si ju zobrat mozem, ked mi ju nadriadeny podpise, ano?
ÁNo.
Brana
30.03.12,05:44
Velke DAKUJEM vsetkym :)